Les upadl do zimního polospánku a ve své nahotě ukázal nové kameny dychtící po obnažení své hrubozrnné pokožky, kterou už už aby zkrášlil bílý make up.
Teprve pak budou tím pravým lákadlem pro hloučky boulderistů a ti nejlepší z krasavců nastaví své vnady účastníkům Petrohradského PADání 2007. To sice teprve přijde, ale vlastně tomu takhle nějak bylo vždy za těch posledních pár let, během kterých se jméno Petrohrad vrylo do paměti, ale i bříšek prstů, dlaní a kotníků stovkám lidí nejen ze starého kontinentu (teď šlo pět kousků průvodce do Japonska).
Mírná zima = skvělé podmínky pro bouldering na Petrohradu
foto by © JirkaS
Lidé si vymysleli kalendář a každý rok má své jméno. Ten se jménem 2006 končí, a tak je zvykem ten jeho účet podtrhnout, shromáždit co kdo kde napsal, řekl, přelezl.
„Tak pane vrchní, letos to byly dvě 8B+, jedno 8B/B+, jedno 8B, nějaká 8A+, naprostá většina zaznamenána konečně do tištěného průvodce, který už je skoro rozprodaný, z toho dobrá padesátka skončila v zahraničí, na PADání bylo skoro dvě stě lidí a taky je tu nový hóóóódně dlouhý okruh“.
Když se na ten účet podíváme pozorněji, vyčteme z něj třeba tohle:
S trny v kůži hledám krásu růži, 8B+ autor Rosťa Štefánek
Barevný svět, 8B/B+ nebo 8B+ autor Petr Resch
Alter Ego, 8B/B+ autor Rosťa Štefánek
Eso Rimmer, 8B autor Rosťa Štefánek, 2.přelez Petr Resch
Martin Spilka přelézá Hořící hněv, 8A
foto by © JirkaS
No a pak je tu ještě dva roky starý kousek „Frodo Nakole“ (8B), odolávající všem pokusům o přelez, kterých, jak čas šel, stále ubývalo, protože tohle není fakt žádná p___l.
Mnozí si jistě povšimnou, že Rosťovy „Trny“ a „???“ nejsou na Petrohradu, ale v lezeckém světě je již Petrohrad tak známý pojem, že se k němu budou nabalovat i ostatní oblasti a ač je největším „sídlem“ oblasti Jesenice a i geografické hledisko jí přeje, buďme k cizincům shovívaví a nepleťme jim hlavy příliš mnoha názvy. A co „Barevný svět“? Jak že je to s tou jeho obtížností? Původně jsem si myslel, že tato geniální linie bude tak 8A+/B, čas plynul, pokusů přibývalo a při přelezu jsem si řekl, 8B. Mé představy o 8B poněkud usměrnil Rosťa, kterého díky jeho zkušenostem z venku považuji nadále za největšího klasifikačního tvůrce (ať již přímo či nepřímo) a tenhle pán s prapodivnými kolíky v místech, kde ostatní občané mají prsty, hovoří o frankenjurském 8B+. Po zopakování „Eso Rimmera“ bych řekl, že tam to plus navíc patří. Čas ukáže, v případě „Froda“ taky panovala skepse a…
Mapa okruhů na Bráně
nákres by © P. Resch
Rosťa při přelezu jedné z posledních kreaci, Na Krev 2 - Zabili Kennyho,8A+/8B
foto by © JirkaS
Z „Froda“ není daleko k švýcarské legendě boulderingu Fredovi Nikolemu, který je již také jedním z mnoha šťastných držitelů průvodce, kteří, ač češtině neholdují, si jej chválí. Fred asi těžko pochopí zakomponování svého jména do prvního petrohradského 8B, ale třeba přijede a nebo třeba přijede někdo jiný z řady silných borců, kteří si o průvodce píší a mnozí z nich figurují na předních místech na „osmánu“. Těch lidí je zapotřebí, protože chceme-li se dočkat 8C můžeme spoléhat u nás pouze na Rosťu. Já to s těma špekama fakt neutáhnu.
Hlavajdů pes je na Petrohradu také rád
foto by © JirkaS
Zpátky však k našemu dlouhému účtu, který zaplacen jest pílí mistrů čističů, kopáčů, mapovačů a v neposlední řadě lezců. A ruku na srdce, koho zajímají kecy o 8B v případě, že se pod ním nedá alespoň spát. Tak tedy sestupme z nedozírných výšin na počin určený všem, a tím je bezesporu zelený okruh na Bráně. Čítá 75 kousků od 3 do 5C. Ó jak rád bych, kdyby bylo okruhů víc. Avšak vymyslet logiku (a tady je to fakt okruh !!!), najít bouldery pouze ze stoje, označit, přelézt – nějaký čas to žere. Kdyby někdo měl chuť pomoci, pomůže všem, protože okruhy výrazně zjednoduší orientaci v terénu a přelezení v kuse všech věcí je fakt mazec. Kdybyste však fakt chtěli něco značit, dejte prosím vědět na můj mail.
Petrohrad vlevo dole, na obzoru Prunéřov a Tušimice
foto by © JirkaS
Pak by se jistě slušelo zmínit nejpilnější petrohradské „přelézače“. Mimo mě a Rosti, který byl nadmíru pilný koncem roku, se na těžkých věcech nejvíce daří Andrejovi Chrastinovi, který dal letos jedno 8A+ (Vlkodlaka na Vlčím kopci), ale lezl to trochu jinak než já a i vzhledem k rychlosti přelezu to posuneme na 8A/A+. Kromě toho dal pár dalších osmiček, z nichž si asi nejvíc váží „Magického oka“ pro jeho „morphózní“ charakter, tedy, že je tam výška lezce sakra výhoda. Pět osmičkových skalpů si letos připsal Martin Spilka, jeden Tomáš Sobotka. Z dalších lezců není možné nezmínit Vildu Chejna a Martina Junglinga, kteří valí jedno 7C za druhým.
Tak co nám to tam ten pingl ještě načmáral. Jó PADání. No Karel letos spadnul hodně blbě a až to všechno sroste, bude s sebou vláčet po kamenech trochu železa navíc. Naštěstí existuje něco jako berounská scéna (galérka) a ta maká dál. Bez Michala Mesteka, Honzy Jakůbka, Jirky Hnízdila, Míly Šramoty, Zdendy Resche (…) by se to všechno táhlo dýl, no a už i Karel nadšeně kulhá lesem a alespoň čistí. Výsledkem je už stovka připravených věcí. Velmi potěšen jsem angažovaností Andrejka Chrastiny, který možná na PADání nebude mít co lézt (závodně), ale jeho názory na klasifikaci jsou pro mě hodně důležité. Strach mám z termínu. Ač těsně, zatím to s počasím nějak vycházelo. Kdyby někdo uměl poručit větru dešti, nechť se ozve.
A co se na ten účet roku 2006 nevešlo? Mě osobně štve můj web o Petrohradských kamenech. Existuje, ale zatím moc nefunguje. V příloze najdete informace, které by na něm třeba mohly být. Moc bych si přál, kdyby se ten web pohnul, jenže taky bych si přál, aby příští PADání bylo minimálně stejně dobré jako to poslední, aby se vyrobil průvodce i na ostatní oblasti v okolí Petrohradu, aby byly nové okruhy…a taky bych chtěl občas něco přelézt.
Petr(ohrad) Resch
Pdf dokumenty ke stažení:
Petrohr_priloha -
Chyby_v_pruvodci
Petrohr_priloha -
Sektor_Divocina (bouldery byly součástí PADání 2006)
Petrohr_priloha -
Prelezy_7C_a_vys
Petrohr_priloha -
Zeleny_okruh_Brana text + obrázek