Na trh tzv. „akčních“ kamer vstupuje BenQ s modelem určeným pro zachycení sportovních aktivit lehkou kamerkou s dálkovým ovládáním z hodinek. Je i pro lezení prezentovaném na jejím obalu.
O víkendu 18.-19.10.2014 proběhl v Číně světový pohár v lezení na obtížnost a rychlost. Obtížnost: Adam a Martin nepostoupili do finále. Libor Hroza 2. místo a celkově 2. v letošním SP na rychlost.
Malá rakouská expedice zaznamenala úspěch výstupem trojice Joseph Jöchler, Herbert Tichy a Šerpa Pasang Dava Lama na vrchol šesté nejvyšší hory světa Čo Oju (8 201 m.n.m.).
Široké sportovní veřejnosti a hlavně brněnským lezcům je od 1. 8. 2014 otevřena nová lezecká stěna v Brně – Komárově. Zalézt si, zahrát si tenis, prohlédnout si okolí z rozhledny, či jen posedět v příjemné kavárně můžete každý den od 10:00 do 22:00.
Zveme vás na 11. ročník horolezeckého festivalu Sherpafest, který se bude konat v pražském kině Aero v sobotu 8.11.2014 již od 12:00!
Sherpafest tradičně spojuje do jednotlivých bloků premiérové domácí i zahraniční filmy s přednáškami našich špičkových horolezců a známých osobností horolezeckého dění!
Na trh tzv. „akčních“ kamer vstupuje BenQ s modelem určeným pro zachycení sportovních aktivit lehkou kamerkou s dálkovým ovládáním z hodinek. Je i pro lezení prezentovaném na jejím obalu.
Kamera BenQ SP2, kterou měl Lezec.cz možnost krátce vyzkoušet, příliš nevybočuje z dobrého standardu současných malých kamer řady „akčních“ nebo také „outdoorových“. Její největší výhodou je rozsáhlé příslušenství, které, oproti jiným podobným modelům, dodává výrobce v základní výbavě a (snad krom držáku na řídítka kola) není třeba jej dokupovat.
Základem je samotná kamera a hodinky, jejichž prostřednictvím lze kameru ovládat (šikovné nejenom když umístíte kameru třeba na přílbu, ale i tehdy, použijete-li ji např. ve voze, a budete-li chtít nenápadně pořídit záznam např. konfliktní situace v dopravě). Ke kamerce dále dodává výrobce vodotěsné pouzdro určené až do hloubky 60 m, opatřené zezadu i z boku úchyty pro připevnění kamery. V balení je rovněž několik nástavců pro usazení kamerky a koncovku ve tvaru „T“ pro držáky. Sada pochopitelně obsahuje standardní doplňky jako nabíječku, USB kabel, kabel pro nabíjení hodinek a další drobnosti.
Co kamerka BenQ SP2 umí
Především zachytí kvalitní Full HD 1080p video s 60 snímky za sekundu S dálkovým ovládáním v podobě hodinek s režimem Live-View, na jejichž displeji lze kontrolovat, co právě snímáte. Prodloužená výdrž baterie zajistí až 3 hodiny záznamu nebo 460 fotografií. Kamera nemá LCD displej pro prohlížení fotek, v horní části má jednoduchý OLED displej, nabízející pouze orientační možnost prohlížení.
Nabízí pět základních režimů: natáčení videozáznamu (v různých kvalitách a snímkovacích frekvencích, max. 1080p (16:9): 60 FPS), fotografování jednotlivých snímků, funkce Time-Lapse (časosběrný záznam) v intervalu jednoho snímku za každých 1, 3, 5, 10, 30 nebo 60 vteřin, sekvenční fotografování sportovních snímků (7x po sobě) a nastavení samospouště.
Kamera má možnost WiFi připojení, pomocí kterého můžete fotit přímo z mobilního telefonu se systémem Android (v rámci Google Play či App Store lze získat zdarma aplikaci „BenQ Action Cam App“) – připojení podle údajů výrobce funguje do cca tří metrů, avšak ve skutečnosti funguje minimálně na vzdálenost třikrát větší. Po straně kamerky najdete slot pro MicroSD kartu, která však není součástí balení. Po připojení k počítači se kamerka chová jako běžné mass storage médium.
Kamerka BenQ SP2 ve svém základním provedení obsahuje rozsáhlé příslušenství
Zkušenosti s používáním
Samotná kamerka je velmi malá a lehká, i když kompaktní provedení působí robustně. Bohužel na samotném těle kamery není nabídnuta možnost snadného uchycení. To je možné, až když je kamera uložena do vodotěsného pouzdra, a tedy kamera začíná být poměrně velká a např. pro umístění na přílbu i těžká. Na druhou stranu v pouzdře nesporně obstojí i ve vcelku drsných podmínkách a při méně šetrném zacházení; vodotěsnost pouzdra zároveň zaručí možnost pořizování videa i za deště či sněžení.
Výhodou je nepochybně jednoduché (téměř by se chtělo říct intuitivní) ovládání kamery. Zároveň může být praktické ovládání z hodinek, na kterých lze (byť v malém rozlišení) kontrolovat aktuální záběr.
Objektiv má široký záběr, což je pro tento typ kamery nabízející především běžné „dokumentační“ záběry spíše pozitivem. A také má velkou hloubku ostrosti, a tak lze snímat i blízké skalní objekty při lezení. Za dobrého osvětlení s ní lze vytvořit vcelku kvalitní video, kvalita se však snižuje s nižší intenzitou světla (viz i naše video – dobré záběry pořízené v outdoorových podmínkách, nižší kvalita při záběrech tréninku na sklepní bouldrovce.
Kamerku jsme připevnili na čelo kolem hlavy páskem na suchý zip, který je v základní výbavě v balení. Pro jistotu jsme si přivázali kamerku k tělu tenkou šňůrkou, kdyby se pásek uvolnil, aby kamera nespadla do údolí. Pásek naše testování vydržel a nepovolil přesto, že jsme s ní párkrát při lezení zavadili o skálu.
Hodinky ke sledování záběru se nám pro lezení nakonec moc nehodily. Buď sleduješ a natáčíš hodinky, nebo je nesleduješ a natáčíš skálu a lezení. Hodinky také trochu překážely ve spárách.
Lezení s kamerkou je třeba si osvojit a snažit se o pomalé pohyby, otáčet celou hlavou, ne jen očima na místo, které chci zabrat.
Uživatelský test – lezecká videa natočená kamerou BenQ SP2 (s kamerou BenQ) pro Lezec.cz (komprimované pro Youtube)