LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kdo mělce zakládá, hluboko padá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Vánoční závody Praha Ruzyně (24.12)
Novoroční Open (11.01)
Novoroční pohárek (25.01)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12447
2.Votoček 12262
3.Trojan 12246
Bouldry:
1.Konečný 11275
2.Stráník 11156
3.Volf 10812
Hory:
1.Groš 7855
2.Skopec 7324
3.Rojko 7286

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5679 lezců
1147421 cest
Nové přelezy:
Miss Chopm 8A/8A+
Pa Tu Puta 8b
Au Va Home 8a+
Au Va Home 8a+
Vicho Korl 7c
Avalon 7c+
Aah,migo 7c
1.20 € Var 8a
Falešný Rá 9
Velmistři! 7C

Stěny
Sportovní hala PF UJEP - Ústí nad Labem
Lezecká stěna Salesko - Brno-Líšeň
Bouldrovka Hrušovany u Brna - Hrušovany u Brna

Prodejny
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava
AIX -lezecké chyty a stěny - Praha
HUDYsport - Liberec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

KARABINY

mnohdy nejslabší článek jistícího řetězce

Podařilo se mi získat několik fotek poškozených a nekonvenčních karabin.

Chtě je předložit na Lezci , jsem se postupně dopracoval ke zjištění, že bez objasnění základních normových požadavků na karabiny, bych odvedl polovičatou práci.

Téma karabin a jejich použití je široké a zpracujeme část s Bolkem v Metodických ústřižcích.

Karabiny se používají hlavně jako spojovací prvek jistícího řetězce, ale v poslední době i jako funkční součástka jistítek a šplhadel. Ve spojení s lanem k vázání polouzlů (Za polouzel považuji uzel, který se bez karabiny rozpadne a karabina je jeho funkční částí např.smyčka Garda nebo Rémy).Lze z nich vytvořit slaňovací brzdy. Někteří zoufalci je využívají jako specifické vklíněnce- na to nejsou určené a zkoušené. Velmi dobře se s nimi otevírají pivní láhve (to vyvaklává zámek). A asi by se našlo i jiné využití.

Znám dvě platné normy pro karabiny :

ČSN-EN  362  Spojky - norma vztahující se na karabiny používané při pracích ve výškách. Tato karabina , může to být i hák, musí mít podélnou nosnost 15 kN a musí se otevírat pomocí dvou na sobě nezávislých pohybů. Což splňuje např. běžná karabina se šroubovací či jinou pojistkou zámku. Nejdřív  musíte zámek rozšroubovat a pak jej odmáčknout. Ale pozor neodpovídá tomu např. karabina Maillon (Quicklink), která se pouze šroubuje.
Neodpustím si poznámku : Pro práce ve výškách jsou nejvhodnější ocelové vysokopevnostní karabiny samozřejmě s pojistkou zámku (ne Twist Lock), které eliminují většinu nedostatků karabin ze slitin hliníku.

ČSN-EN 12275 – Horolezecká výzbroj – Karabiny
To je naše – horolezecká a lezecká parketa.

Karabiny dělí na :
1.Základní karabina – typ B.
2.Karabina HMS –typ H
3.Karabina pro zajištěné cesty – typ K
4.Karabina se zajištěnou polohou lana – typ D
5.Speciální karabina do skoby – typ A
6.Karabina se šroubovacím zámkem – typ Q (Quicklink)
7.Oválná karabina – typ X

U karabin typu H , K , X musí být toto označení uvedeno v kroužku na karabině, u ostatních ne, i když jsem běžně viděl označení D v kroužku na karabinách určených pro expresky (se zajištěnou polohou lana).

B - Základní karabina





Ve vrchním ohybu karabiny musí být místo pro dva čepy průměru 11 mm,
Minimální pevnostní požadavky na karabinu jsou patrné z obrázku.
Při zkoušce pevnosti v podélném směru jsou čepy průměru 12 mm a v příčném jen 10 mm.
Zámek musí jít otevřít i při zatížení 800N (cca 80 kg) a síla pro otevření zámku musí být větší než 5N.

H – Karabina HMS



Obvykle hruškovitého tvaru, přednostně používaná k dynamickému jištění např.pomocí poloviční lodní smyčky (německy Halbmastwurf z toho zkratka HMS)
Jsou na ni kladeny stejné pevnostní nároky jako na typ B, jen nosnost s otevřeným zámkem může být menší (6 kN). Musí být označena symbolem H v kroužku . Zámek musí být opatřen pojistkou (nemusí ale může být automatická). Jestliže má automatickou pojistku zámku nemusí být zkoušena s otevřeným zámkem.

K – Karabina pro zajištěné cesty



Z německého Klettersteig vychází označení K. Přednostně určená pro tyto „Via Feraty alias Klettersteigy“.Má větší podélnou nosnost než kar.B zvýšenou na 25kN při zavřeném zámku. Má předepsané větší rozevření zámku na 21 mm a v ohybu musí být místo na ocelové lano průměru 21 mm. Musí mít automatickou pojistku zámku. Nemusí být zkoušena s otevřeným zámkem – důsledek požadavku automatické pojistky.


Pojistka zámku  a automatická pojistka zámku co to je ?
Pojistka zámku je např. známá převlečná matice na zámku , bajonetová pojistka atp. O jejím uzavření můžeme rozhodnout ale otevření zámku musí nastat po alespoň dvou různých , na sobě nezávislých pohybech. Automatická pojistka uzavře karabinu po uzavření zámku sama a k otevření zámku karabiny musíme použít opět dva různé , na sobě nezávislé pohyby.
Pozor na starý známý Twist Lock. Ten má tendenci se otevřít po zachycení opletem lana sám.



Podle posledních poznatků (P.Schubert) není ani karabina s pojistkou zámku absolutně bezpečná. Viz příklady vylomení zámku především špatně založenou a přetočenou slaňovací osmičkou.



D – Karabina se zajištěnou polohou lana



Požadavek je pouze na podélnou nosnost a nosnost s otevřeným zámkem.Ty jsou stejné jako u základní karabiny typu B.D karabina musí být konstruována tak, aby ji bylo možno zatížit jen v jednom směru (známá Mamba od DMM a její následovnice z ostatních stájí).
Přesto si neodpustím poznámku k jejímu použití jako lanové karabiny v expresce. Dosud žádný ,mě známý výrobce, neochránil radius expresky probíhající okolo karabiny. Boky expresky podložené profilem karabiny se po pádu a kyvu expresky po skále mohou natrhnout.To řeší např. návlek String od Petzla.

A – Speciální karabina do skoby



Např. známý Frog od f. Kong.Konstruována tak, aby zatížení mohlo působit jen v jednom směru. Nosnost min 20kN.

Q – Karabina se šroubovacím zámkem (Quicklink)



Jsou to známé Maillonky, původně spojky na řetězy a „D“ a delta spojky  importované do horolezecké techniky.
Podélně musí vydržet 25kN, příčně 10kN a k uzavření musí být potřeba alespoň 4 otáček převlečné matice. Otevřená se nezkouší. Správné zašroubování by mělo být indikováno např.barvou.

X - Oválná karabina



Tato karabina by měla být víceméně souměrná podle svislé osy, opět se do ní musí vejít dva čepy(lana) průměru 11 mm, zámek se musí otevřít min. 15 mm, ale nosnost karabiny může být snížená a tato karabina neposkytuje mnohdy plnou ochranu v případě pádu. Je určena pro menší zatížení. Její výhoda spočívá v dobré manipulaci ve skobách (technické lezení) a je hojně užívána jeskyňáři . V lezení ji uvidíte na mnoha obrázcích z Yosemitů.
Podélná nosnost min 18kN, příčná 7 kN a s otevřeným zámkem 5kN.

A co musí na karabině být povinně vyznačeno ?



Minimálně
Jméno výrobce nebo dodavatele či dovozce.
Typ karabiny povinně jen u karabin H,X,K.
Nosnost kterou garantuje výrobce - podélná, příčná, s otevřeným zámkem v kN.Pochopitelně jen ty nosnosti, které u jednotlivých typů norma vyžaduje.
Na karabině by mělo být výrobní číslo předepsaného obsahu.
Někteří výrobci mají na karabinách i jiné řeči, nepovinné.
Norma dále doporučuje, aby byly karabiny konstruovány tak, aby vracely při zatížení pádem lano do polohy, kde jsou zkušební čepy.To je pěkné např. u karabin D (Mamba atd.), kde jsou přímo žlábky v ohybu karabiny.


Norma je obsáhlejší, toto je jen základní přehled potřebný k orientaci v následujícím článku – Poškozené a neidentifikované karabiny.

John   [úpravy] 10:38 21.10.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Kdy je poskozena karabina ?11:12:08 21.10.2003
Vice nez solidni prehled, dik za pekny popis a fotky tesim se na nadchzejici clanek, docela me zajima, jak je to s mirnym ci vetsim probrousenim, karabin od lana, kdy by se mely karabky vyradit, uz se me tento problem primo osobne dotyka.
Pak jeste neco pro zkusebaky. Nakolik se do pevnosti promitnou hlubsi vrypy na druhe strane, udelane od ostych hran nytu?
 jirkasodpovědět 

 Terminologie22:51:30 21.10.2003
Díky za další počin na poli osvěty. Ale malá poznámka co se týka terminologie. Pohyblivá část která uzavírá samočině karabinu se správně nazývá západka a ne zámek! Zámek má dvě části a to jednu právě na pohyblivé západce karabiny a druhou na těle karabiny a obě tyto poloviny dohromady vytvoří zámek karabiny. Samozřejmně existují různé druhy zámků (např.: Key lock, Wire lock, apod,...)
A na konec ještě jedno upřesnění k fotce karabiny Petzl M 18 Ball Lock, s komentářem o vylomení pojistky sl. osmou. Není to tak jak píšeš. Byl jsi patrně nesprávně informován autorem fotky. V tomto konkrétním případě vím naprosto přesně do detailů jak se to stalo, protože výše vyfocená karabina je z mé osobní sbírky, kterou používám na školení. Byla patrně vyfocena letos v Srbsku na školení bez mého souhlasu?
V tomto konkrétní případě byla tato karabina zničena při nácviku chytání pádu! A to po nárazu do stěny (chytu nebo šroubu)kdy na této karabině byly dvě gumy z hasičské Liazky. To znamená že i já se bohužel chybama učím. Šlo spíše o nevhodné použití tohoto typu karabiny (pojistky). V každém dalším případě jsem již používal pouze vysokopevnostní ocelové karabiny (40-60kN)

V případě že by jsi měl zájem pokračovat nebo doplnit svůj článek, mám řádově několik desítek zničených karabin. I karabinu s vylomenou pojistkou západky od sl. osmy a také probroušené karabiny až ue 2/3 z umělé stěny.

Ed
Edodpovědět 
 Re: Terminologie14:29:47 22.10.2003
S termíny, západka, zámek, pojistka západky, je to v normě tak, jak říkáš.
Když jsem zpracovával tento článek,tak jsem dlouze zvažoval, zda je použít ve smyslu normy nebo ve smyslu zvyklostí. V prvních met.ústřižcích nám Tomáš z HO.Sakal opravil terminlogii ve smyslu toho, co v článku používám. Šlo mi m.j. i o srozumitelnost pro většinu lezců.
Jinak mám pokračování článku rozdělaný a rád bych se s Tebou domluvil. Mohl by ses mi ozvat na john@j-zizka.cz ?
Johnodpovědět 
  Re: Terminologie15:33:17 22.10.2003
Jak to bylo tehdy: V předchozím, tuším prvním dílu Ústřižků, šlo tehdy o to, že karabina s pojistkou zámku byla nazvána "zámková karabina". Což jsem poopravil v komentáři na "karabina s pojistkou zámku".

A nyní tedy zda i zámek nazvat nově "západka". Hmmm... mě je to jedno. Podle mne je to věcí autora. Jediné, co musí autor jaksi zohlednit, aby to bylo čtenářům zrozumitelné. Klidně se podle mně může použít i slangové označení, jen když je obecně známé. Může se podle mne použít i zcela neobvyklý výraz (a třeba i správnější), ale pak je dobré, aby text obsahoval nějaký obrázek, kde budou jednotlivé části nějakého předmětu pojmenovány.
Výraz "zámek" je podle mne dost obecně rozšířený, tudíž jeho užití považuji za dostačující a srozumitelné.

Z jiného soudku: Podobný problém jsem nedávno řešil, když jsem kutil na našich oddílových stránkách. Šlo o jümary. Starý pan Procházka je nazýval obecně šplhadla. Ovšem Radomil Matýsek vcelku podle mne logicky ve své publikaci Speleoalpinismus navrhuje název blokanty. A v normě ČSN EN 567 se hovoří o "lanových svěrách". A všichni horolezci mluví o džímarech. Tak babo suď... Zkrátka - hlavně to autor musí zpracovat tak, aby to bylo srozumitelné i tomu, kdo používá trochu jiné termíny.
Tomas
TomasKodpovědět 
   Re: Terminologie15:55:54 22.10.2003
Tak ja jako laik si pod slovem "zamek" predstavim zapadku. Abych si predstavil neco bezpecnejsiho, tak by mel autor jeste nejake sluvko pridat. (sroubovaci zamek, zamek s pojistkou...)

A pod slovem "splhadlo" si predstavim jumar, maximalne tak jeste prusikovaci smycku. Pod slovem "blokant" si zase predstavim grigri.

(Tolik predstavy jednoho amatera.)

J.odpovědět 
   Re: Terminologie16:58:17 22.10.2003
1. pro Toma: asi by bylo vhodné používat výraz vozejky. Tomu rozumí každej, ne?

1. pro J: šroubovací zámek i zámek s pojistkou je v případě uvedené termonologické debaty nesmysl! Když už, tak pojistka zámku. Šroubovací zámky jsou na maillonách (označovaných též jako řetězové spony).

Jen houšť! Hlavně sem nekreslete karabku, aby nezasvěcení (viz J) určitě nevěděli o čem mluvíte. To by byla škoda! Kde by zůstala naše pověst óóó velikých, metodicky největších :-)
Tomáš F.odpovědět 
    Re: Terminologie12:00:01 31.10.2003
Vozejk zní vám "pepíkům", ale my z Ostravy bychom řekli vozyk, tak zas tak logické to není :-))
RR
rraskaodpovědět 
     Re: Terminologie14:34:32 31.10.2003
:-) Sákra, na to jsem nepomyslel! Ale rozumíš, nebo ne?
Tomáš F.odpovědět 

 Lebečka16:50:12 22.10.2003
Lebečka je fakt super;-)
Joeodpovědět 

 Petzl karabiny s pojistkou11:58:47 23.10.2003
Zajimalo by me, co si myslite o provedeni pojistek zamku, pouzitych na karabinach Petzl. Konkretne materialu pojistek, ktery vypada, ze je umela hmota. Jejich pevnost urcite neni zdaleka takova, jako hlinikovych nebo se pletu?
Lurtzodpovědět 
 Re: Petzl karabiny s pojistkou19:29:08 12.09.2006
Pojistam never. Ani plastovym, ani duralovym. Mozna vic vydrzi ocelove, ale nevidel jsem zadne testy. P. Schubert uvadi sily na prolomeni duralove pojistky karabiny silu 750-950N. Bouzel jsem si to precetl az pote, co jsem spadl diky zapricene karabine v borhaku, ktere se prolomila pojistka pri odsednuti do borhaku. Dodnes (asi rok) nevim, proc zustala karabina v borhaku viset a proc se nepresmykla ale prolomila. Docela by me zajimaly sily, ktere jsou potreba k prolomeni ocelovych pojistek u ocelovych karabin. Pokud by mel nekdo trhacku a chtel s tim stravit cas, jsem ochotny nekolik karabin pro testy koupit.
Ondraodpovědět 

 Vrypy, lebka, plasty23:30:28 23.10.2003
Nemám patent na rozum, přesto se pokusím reagovat na některé dotazy.
Jirkovkovi- o vrypech na karabinách byl dobrý článek v Montaně 4/03 od A.Urbance.Malé vrypy prakticky neškodí pevnosti, větší doporučuje Schubert zahladit jemným pilníkem.Trochu nebezpečí hrozí při střídání karabin v expresce.Vryp z nýtu může poškodit oplet lana.Pokud cvakáš stejnou karabinu do nýtu a stejnou do lana je to OK.
Lebka - Předem se omlouvám za použití německého vojenského odznaku, který jsem našel v potoce za Jetřichovicema .
Plasty - Myslím, že jejich pevnost je minimálně srovnatelná s hliníkovými slitinami na pojistkách jiných typů. Za opravdu bezpečné považuji pouze ocelové pojistky zámků.
Johnodpovědět 
 Článek v Montaně.08:06:37 30.10.2003
Chtěl bych zde zmínit malou opravu, když už byl tento myslím si, že užitečný článek v Montaně publikován. Shodou neštastných okolností se mé jméno objevilo pod tímto článkem. Právoplatný autor je p. Matýsek - Školící cetrum LANEX. Toliko k mé osobě v souvislosti s článkem. Jinak, myslím si, že je tento článek dost zajímavý a doporučuji přečíst si ho. Kdyby byl zájem, můžeme ho publikovat na našem webu. Myslím si, že technických informací není nikdy dost.
LANEX Marketing
Alešodpovědět 

 kvalitní práce10:34:30 24.10.2003
Skutečně dle výše uvedené normy pro karabiny jsou údaje o nosnostech přesné. Ještě bych Johne doplnil srovnání s normou UIAA, kde jsou nosnosti karabin odlišné od ČSN. Jen drobnůstka na jinak výborné práci.
Michalodpovědět 

 Foto dne:

Bogi, 6c
 Databáze cest:
Všechny cesty (180366)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ninja Man 6c+ Siracusa
Gio 6c+ Siracusa
La Straniera 7a Siracusa
La Sporca 6a Siracusa
Mastro Ciliegia 6a Siracusa
Nově komentované:
Fuenteovejuna 7c+ Margalef
Dynamit 7A Roviště
Jadro 7a+ Osoje - Čikola
L´Altre Madre 6a Parete Dimenticata
Pupeční Šňůra 10 Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Eliska Adamovska | Re: re: Eliska Adamovska | re: Eliska Adamovska | Re: Eliska Adamovska | Re: Eliska Adamovska | Re: Eliska Adamovska | Re: Eliska Adamovska | Re: Eliska Adamovska | Re: Eliska Adamovska | Re: Turecko (Geyikbayiri) a půjčení auta |

 Nové komentáře:
Re: hnus | Re: hnus | Re: Chris | Re: Chris | Re: Achjo | Chris | Re: hnus julius | Re: hnus | Re: Zas nosny tema | Re: hnus |

 Kde to vře:
Ondrova hvězda (69)
Donald Trump chce přejmenovat Denali zpět na McKinley (37)
Mára Holeček: porovnejte si můj pohled a prohlášení SHS JAMES (37)
Video: Adam Ondra a Jakob Schubert zkouší DNA 9c od Seba Bouina (31)
Zkusíme to znova (30)
Stanovisko SHS JAMES k neštěstí pod Langtang Lirung (29)
Salzburskou cestou na Watzmann, (21)
EpicTV: Videomedailon o Pepovi Šindelovi (6)
Berounské Vánoční OPEN 2024 (6)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Ocún Weebee Lady, vel. M | La Sportiva Olympus | La Sportiva Muira | Handry na Vrbatce | Prodám skialp boty | Přilba PETZL SIROCCO | Wánachten na lyžích | Scarpa ALIEN RS | STANOVÉ KOLÍKY - SET 8+1 |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 838 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 759 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 639 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 680 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 571 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.