LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezení je nebezpečný sport!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)

Žebříček
Cesty:
6.Stribrny 11487
7.Nespoutaný 11453
8.Stráník 11396
Bouldry:
6.Jungling 10478
7.Kopecký 10475
8.Popovský 10428
Hory:
12.Abt 5236
13.Najman 4632
14.Šuraba 4463

Výsledky
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)
ČP v bouldru Praha (15.02)

Deníčky
5700 lezců
1136807 cest
Nové přelezy:
Loupež Chy 7C+
Filcáky SD 8A/8A+
Filcáky 8A
Perný Den 8B
Masakr 7C+
The Wild E 8a
FOX Racing 7C
Metallica 9+/10-
Escalade A 7c
Hermann Ge 10-

Stěny
Hotel Impuls - Havířov
Lezecká stěna Harcov - Liberec
Areál sportu - Bystřice nad Pernštejnem

Prodejny
Rock Point Liberec - Liberec 1
Robert Janda - Treking sport - Plzeň
HUDYsport - Jihlava

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

V Krkonoších budou k vidění laviny

výstava

Laviny jsou součástí krkonošské přírody přes dva miliony let – od doby, kdy se začalo ochlazovat klima a blížila se první doba ledová. Na české a polské straně hor je přes 80 pravidelných lavinových drah a odborníci za posledních 50 let zaregistrovali na 2 000 lavin, které v Krkonoších spadly.

Proto tomuto fenoménu krkonošské přírody věnovali pracovníci Krkonošského muzea Správy KRNAP monotematickou výstavu, který veřejnosti právě dnes otevřeli.

Posledních několik set let do království horských živlů Krkonoš proniká člověk. Platí za to ale krutou daň. Kroniky a záznamy uvádějí přes 400 obětí, které zmrzly či zahynuly v lavinách. Dodnes laviny podstatnou měrou určují, na kterých místech na horských svazích poroste les a na kterých naopak bude opakovaně smeten. Tam pak dostanou  šanci k rozvoji světlomilné byliny, traviny a porosty křivolakých křovin odolných vůči tlaku sněhu.

Není možné přesně určit, kdy, kde a v jakém rozsahu se laviny uvolní. A to ani přes všechny nabyté zkušenosti a moderní technické vybavení. Z uložení sněhových vrstev, druhů sněhu a vývoje počasí se dá míra nebezpečí uvolnění lavin pouze odhadnout. Krkonošské lavinové katastry se nacházejí v nejcennějších oblastech I. a II. zóny, kde je cílem ponechat krajinu přirozenému vývoji. Proto na těchto lokalitách nejsou budovány žádné protilavinové zábrany ani zaváděna jiná protilavinová opatření. Naopak laviny a jejich problematika jsou v Krkonoších předmětem mnohaoborového výzkumu a monitoringu.
 
O bezpečnost a informovanost o lavinové situaci stálých obyvatel, turistů, návštěvníků 
a vyznavačů zimních sportů se stará česká Horská služba a polské Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR).  Neustále jsou připraveni pomoci  člověku v tísni.

Na realizaci výstavy se společně podíleli pracovníci Správy KRNAP, Horské služby, GOPR a Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Sponzorsky výstavu podpořila firma Singing Rock LANEX, a. s., Norská móda – North Trappers, s. r. o., Valerian Spusta jun. (http://www.valin.cz), Viktor Kořízek (www.alpy4000.cz).
Výstava v klášteře Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí je k vidění až do 27. března 2011 denně mimo pondělí od 8 do 17 hodin.

www.krnap.cz


Radek Drahný   [úpravy] 20:19 19.01.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Mevlana
Ten Ten Konglomera´da L2, 9
 Databáze cest:
Všechny cesty (181629)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Filcáky SD 8A/8A+ Vyhlídková Skála
Temps De Neu 6b+ Pinell De Brai
Els Barbuts 6b Pinell De Brai
Pro Malý A Silný 7A Panteon
Pro Malý 6B Panteon
Nově komentované:
Bez Fakáče Na Pankáče Long 8A Panteon
Pro Malý A Silný 7A Panteon
Bez Fakáče Na Pankáče Long 8A Panteon
Pro Malý A Silný 7A Panteon
Bez Fakáče Na Pankáče Long 8A Panteon

 Nově v diskusi:
Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Dotazník | Dotazník | Je Nago Otevrene | Frankenjura | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi |

 Nové komentáře:
Kam nejezdit | Borci | Re: Podnět k zamyšlení | Re: Podnět k zamyšlení | Re: Vítr v zádech | Re: Vítr v zádech | Re: ebola | ebola | Re: Pěkné | Super |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (65)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (22)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (18)
Film: Adam Ondra a boulder Soudain seul 9A (16)
Uganda 2025 (14)
Jazda Olympanov (13)
Realizace 10? (12)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Tragická lavinová nehoda v Ťažké (České) dolině v Tatrách (11)

 Nově v inzerci:
Podvodník Marek Žáček | Statická a dynamická lana | Prodám posilovací desku | La Sportiva za odvoz a něco... | Průvodce El Chorro | Evolv Kira Lady 37,5EU | Dámske luxusní menšestrove zvoňáky | Lezečky Scarpa Booster 42,5 EU | Fajn chlap | Scarpa Phantom Tech 43.5 |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 1133 
 Ne 
 1097 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.