LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Mladí horolezci - potrava hor.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12397
2.Votoček 12356
3.Trojan 12228
Bouldry:
1.Volf 11303
2.Konečný 11275
3.Novák 10925
Hory:
1.Groš 7855
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324

Výsledky
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)
ČP v bouldru Praha (15.02)

Deníčky
5699 lezců
1157345 cest
Nové přelezy:
Montanejos 7b+
Gandalf 7c
Poor Cow 7b
French Kis 9+/10-
Toruk Makt 7c
Bagheera 7C
La Coccine 8A
Samurai Ta 7C
Super Sant 7c
Bongo, Bon 7c

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Centercourt WI7+ od Leichtfrieda a Purnera

Měsíc po přelezu nejdelšího ledopádu v Rakousku (Moonwalk WI6/M7,1000m) spojili horští vůdci Albert Leichtfried a Benedikt Purner znovu své síly.  V oblasti Gasteinertal vylezli 300 metrovou extrémní cestu v ledu.  Nový  směr nazvali Centercourt a ohodnotili WI7 +, což je nejtěžší  cesta v ledu v Rakousku a jedna z nejtěžších na světě.

Minulou středu se rozhodli Albert Leichtfried a Benedikt Purner zkontrolovat zaledněné stěny v údolí Gasteinertal. Na rozehřátí si dali dva klasické ledopády "Supervisor" (270m, WI6) a "Seidenraupe Direkt" (200m, WI5).  Poté jim do oka padl nevylezený směr mezi 'Land under' a 'Rodeo'.


foto by Benedikt Purner



Benedikt Purner v první délce  Centercourtu (300m, WI7+), Gasteinertal, Rakousko

foto by archiv Albert Leichtfried

První délku tahal Purner. Od čistého sola ho v této délce    zachránilo několik mini jistítek. Odvážnou ledovou jízdu zakončil na bonusovém štandu, který  zbudoval ze třech camalotů C3. Pak byla řada ve vyvádění na Leichtfriedlovi, kterému druhá délka připravila několik nemilých překvapení.  Nejprve se musel "proplížit" ledovými „stékanci“, které nebyly přimrznuté ke skále. Následoval převislý ledový krápník, ze kterého vypadal další postup nemožný a jediné jištění, špatný šroub do ledu, na odvaze nepřidal. Leichtfried měl ale eso v rukávu- nýtovačku Rocpec a za 15 minut se mu podařilo umístit nýt a nervy drásající hra mohla pokračovat. Klíčové místo bylo možné odjistit jen 6 cm dlouhými šrouby, které se zavrtaly jen do půlky. Naštěstí o několik metrů dále  Leichtfried zavrtal první dobrý šroub-štand.

Albert Leichtfried v nejtěžším místě  Centercourtu (300m, WI7+), Gasteinertal, Rakousko

foto by archiv Albert Leichtfried
Tento nebezpečný souboj trval 1,5 hodiny a Leichtfried ho okomentoval:"pád z nejtěžšího místa by mohlo mít vážné následky a musel jsem se mu za každou cenu vyhnout“.
„Štafetu“ pak opět převzal Purner. Ten pokračoval po nestabilní tenké vrstvě ledu k vrcholu a přidal další těžkou délku.  Pak následovaly ještě dvě „lehčí“ délky, WI5 a WI3,  které však nelze podceňovat. Oba vítězové sestoupili dolů do bezpečí normálkou na levé straně ledopádu.

topo

foto by archiv Albert Leichtfried

Leichtfriedl o cestě řekl: „ jako vždy je těžké cestu hodnotit, zvlášť když  je úplně z jiného „soudku“. Co však vím určitě je, že je to nejtěžší, co jsem kdy v ledu lezl. Nedovedu si představit cestu, která si vyžaduje víc lezeckých schopností jako Centercourt. Fyzicky jsem se cítil jako bych lezl M8/M9 s tím rozdílem, že jsem měl hroty v ledu. Psychicky jsem se cítil jako při solu. Ve skutečnosti však potřebujete schopnosti z mixového lezení, abyste  měli dostatek vytrvalosti na správné zaseknutí hrotu do tenkého ledu  a na přesné provedení každého tahu. I malá chyba by mohla končit pádem, někdy hodně dlouhým. Vím jen o dvou cestách, které byly ohodnoceny WI7+: "Second choice" v Norsku a "Senda real" v Chile. A kdybych měl srovnávat podle některých mých dalších prvovýstupů, řekl bych, že tato cesta pro mě znamená stejně, jako můj Ilumináti v Dolomitech, možná i trochu víc, protože je to čistě lezení v ledu ...


Albert Leichtfired (33) a Benedikt Purner (27)

foto by archiv Albert Leichtfried



Zdroje:
Osobní stránky Alberta Leichtfired
Planetmountain.com

Simona    [úpravy] 07:00 14.01.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pekna cesta08:39:08 14.01.2010
Doufam, ze to bude v druhem dilu pruvodce Alpine Ice :-)
Lejsekodpovědět 
 Re: Pekna cesta11:13:11 14.01.2010
Myslím že ne, to by to pak byla populární cesta, dělaly by se tam fronty, čekalo by se, chodily by tam horoškoly s nováčky a tak :-)))))
Michalodpovědět 

 ..11:40:39 14.01.2010
Třeba pro Kubu Turka, s tou jeho bandou to je jako dělaný :-DD.
Tomikodpovědět 
 Re: ..18:29:54 15.01.2010
Tomiku, dojdi si na záchod utřít zadeček. Pusu, O.
Ondrášekodpovědět 

 Foto dne:
Ledolezení, cesta
Earl Gray
 Databáze cest:
Všechny cesty (181580)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
ODIN 7c Kalymnos
Captain And Crew 7a+ Samugheo
Doors Of Perception 7a+ Jerzu
Raggio Verde 6c Samugheo
Hhey Fill 6A Brione
Nově komentované:
Herejía 8B Crevillent
Bez Fakáče Na Pankáče Long 8A Panteon
Bez Fakáče Na Pankáče Long 8A Panteon
Herejía 8B Crevillent
Herejía 8B Crevillent

 Nově v diskusi:
Re: Tekuté mágo pro Gym | Re: Tekuté mágo pro Gym | ČT2 -Slavná story z USA 80 let, vydržte do 10. minuty | Re: Tekuté mágo pro Gym | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: Tekuté mágo pro Gym | Tekuté mágo pro Gym | volná místa na kurzu CWI březen | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? |

 Nové komentáře:
Re: Podnět k zamyšlení | Re: Bloudek chce zase přidat | Podnět k zamyšlení | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Vítr v zádech | Inu | Re: nejrychlejší přelez 9A ? | Re: Vítr v zádech | Re: Vítr v zádech |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (65)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (23)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (22)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (16)
Film: Adam Ondra a boulder Soudain seul 9A (13)
Realizace 10? (12)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)
Tragická lavinová nehoda v Ťažké (České) dolině v Tatrách (11)

 Nově v inzerci:
Fajn chlap | Scarpa Phantom Tech 43.5 | Boty Dynafit TLT 3 vel. 38 | Mačky BD | Msr vařič | Scarpa Furia Air | šáhlo | Letní spacák Trimm | Set karabin a expresek | Kletterführer Elbsandsteingebirge Ostteil |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 1023 
 Ne 
 1003 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.