LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12397
2.Votoček 12356
3.Trojan 12262
Bouldry:
1.Volf 11303
2.Konečný 11275
3.Novák 10925
Hory:
1.Groš 7855
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324

Výsledky
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)
ČP v bouldru Praha (15.02)

Deníčky
5699 lezců
1157246 cest
Nové přelezy:
Bagheera 7C
La Coccine 8A
Samurai Ta 7C
Super Sant 7c
Bongo, Bon 7c
Herejía 8B
Sick And D 8A
Ready To F 8A+
Sogun 1L 7c
Puff 7c+/8a

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
V 16 - Plzeň
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Cassin Ridge na Mt. McKinley za 14 hodin a 40 minut

Na začátku května vystoupili Jonathan Griffith a Will Sim cestou Cassin Ridge za 14 hodin a 40 minut na Mt. McKinley 6194 m n.m. (též Denali, Aljaška).

Je to doposud nejrychlejší týmový přelez  této známé cesty z roku 1961 od legendárního italského horolezce Riccarda Cassina. Ten prostoupil 3300 metrovou jižní stěnu Mt. McKinley společně s Romanem Perego, Annibale Zucchi, Gigi Alippi, Jack Canali a Luigi Airoldi. Expedice se přepravila  do hor letadlem a za třináct dní (tři bivaky) byla na vrcholu. Cesta je ohodnocena aljašskou obtížností 5, 65°, 5.8 AI4 ( aljašský stupeň 5 je charakteristický velkým objemem těžkého až extrémního lezení).



O rychlostní jednodenní solo přelez se postaral v roce 1991 Američan Mugs Stump, jehož výstup byl o 20 minut pomalejší než Griffita a Sima. Tento výborný alpinista bohužel v roce 1992  na ledové královně Mt. McKinley tragicky zahynul.

Masív Mt. Mckinley, který se rozkládá na 240 kilometrech, má množství vrcholů z niž nejvyšší je jižní vrchol Mt. McKinley - domorodým názvem Denali. Arktické počasí přináší i během léta velké výkyvy teplot. Bouřky a vichřice jsou na denním pořádku. V zimě teplota klesá  až na -35°C a v létě teploměr ukazuje zřídkakdy nad -15°C. Spojení tohoto zrádného počasí s nenáročností některých výstupů je častou příčinou obětí hor.

Ještě perlička na závěr. Na Denali bylo v květnu rušno. Švédský lyžař Andreas Fransson sjel jako první na lyžích jižní stěnu Mt. McKinley.

Zdroje:

www.alpineexposures.com
Planetmountain.com





Simona    [úpravy] 09:38 09.06.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Jsou to borci09:43:13 09.06.2011
Jsou to borci. Už se nemůžu dočkat  dalšího videa. Grifithovi filmy z výstupů jsou to nejlepší, co jsem zatím viděl.
Ivanodpovědět 
 Re: Jsou to borci15:07:33 09.06.2011
Můžeš dát nějaký pěkný film na uloz.to a sem hodit link?
odpovědět 
  Re: Jsou to borci16:54:57 12.06.2011
Sice je to nepodstatné, ale zarazila mě informace, že "přes zimu klesají teloty až na -35°C...". Vždyť kolem -30°C bývá i u nás. Podle mě na Aljašce můžou být teploty klidně k -50°C, kor na horách...??
Hurvajzodpovědět 
   Re: Jsou to borci17:35:07 12.06.2011
.. a na zacatku kvetna..?
odpovědět 

 Foto dne:
UGANDA  - únor 2025
RWOT  - 600m vysoký monolit 
cesta:Great Gully obtížnost (14JAR)
žulovej monolit
Třetí doložený výstup: Jirka Horský a Lukáš Adámek
Great Gully, Rwot, 14JAR
 Databáze cest:
Všechny cesty (181567)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Švar VIIc Labské Údolí - Pravý Břeh
Gartenzwerg 7a San Vito Lo Capo
Bongo, Bongo, Bongo 7c Gelida
Krajný Zárez 8- Harmanec - Bystrická Dolina
Herejía 8B Crevillente
Nově komentované:
Herejía 8B Crevillente
Herejía 8B Crevillente
Semiramis 7B+ Pod Hradem
Bílý Tesák 4+ Jablonné Nad Orlicí
Koronavirus 6B Panský Les

 Nově v diskusi:
ČT2 -Slavná story z USA 80 let, vydržte do 10. minuty | Re: Tekuté mágo pro Gym | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: Tekuté mágo pro Gym | Tekuté mágo pro Gym | volná místa na kurzu CWI březen | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? |

 Nové komentáře:
Re: Vítr v zádech | Re: Vítr v zádech | Re: Full | Full | Re: live long and prosper | kde jsou skály | Re: Pěkná realizace | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Pěkná realizace | Bizár |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (65)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (25)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (22)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (12)
Realizace 10? (12)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
Tragická lavinová nehoda v Ťažké (České) dolině v Tatrách (11)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)

 Nově v inzerci:
Boty Dynafit TLT 3 vel. 38 | Mačky BD | Msr vařič | Scarpa Furia Air | šáhlo | Letní spacák Trimm | Set karabin a expresek | Kletterführer Elbsandsteingebirge Ostteil | Kletterführer Elbsandsteingebirge Südteil | EVEREST |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 980 
 Ne 
 957 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.