Databáze cestu v těchto oblastech byla budována živelně. Tomu také odpovídá aktuální stav. S ohledem na nové průvodce těchto oblastí je nutné provést harmonizaci.
V následující tabulce jsou shrnuty všechny oblasti a sektory, které jsou v databázi. V současné době probíhá převod stávajících záznamů. Mějte prosím trpělivost. Nové cesty prosím zadávejte již podle nového schématu.
U speciálních oblastí, které tvoří jediný kámen, prosím kopírujte Oblast i Sektor.
Poloha
Oblast
Sektor
Moravský kras
Žleby
Kateřinský prst
Býčí roh
Za zrcadlem
Saxifraga
Henryho stěna
Nad vodárnou
Kůň
Skála za koněm
Beran a Rorejsi
Macocha
Moravský kras
Sloup
Indie
Za Indií
Evropa
Nad poustevnou
Otec, Matka a Syn
Nad Sloupskou jeskyní
Staré skály
Hřebenáč – ZS
Hřebenáč – JS
Hřebenáč – JVS
Hřebenáč – VS
Moravský kras
Holštejn
Stará Rasovna
Lidomorna vlevo
Lidomorna vpravo
Nad Holštejnskou jeskyní
V Buči vlevo
V Buči vpravo
Vaňousovy díry
Moravský kras
Rudice
Slza a Podhradí
Hrad
Stěna vedle propadání
V kamenném žlíbku
Stěna nad propadáním
Diky za praci spojenou s harmonizaci pruvodce, jiste databazi zase posune o krucek dal, ale mel bych jeden navrh. Zda by se nemohlo nejak zapracovat prave vyhledavani cest v pruvodci. Urcite by to pomohlo i pritom zadavani a tolik cest by zde nebylo 2x. Zrovna vcera jsem nad hledanim cest stravil 3 hodiny. Mel jsem pozadavek z hlediska databaze celkem jednoduchy. "najdi mi cesty v Labske Piskovce, oblast Tisa. Obtiznost VIIb (popripade rozsah obtinosti x - x." No, jeste jsem chtel najit jen cesty komentovane popr. s popisem, ale to uz neni tak dulezite. Myslim ze to neni tezke neco takoveto vymyslet a pridat. Co vy na to? Myslim ze plno lidi kdyz jede do nove oblasti by takovou moznost filtrovani vyuzilo...
Hm ted koukam, ze jsem to napsal tak ze budu za debila ze neumim hledat. Myslel jsem samozrejme moznost si to vytridit i podle komentaru..., treba pomoci zaskrtavacich poli... No nic jdu na radeji na skaly.
Moznost filtrovani cest podle obtiznosti, komentaru atd. je podle me vybprnej napad, udelalo i velkou radost, ze se timto zabyvate, snad by nebylo od veci zabyvat se ale i samotnym vyhledavanim clanku na Lezci a prispevku v diskuzi, najit nejaky clanek na Lezci se da v podstate jen pres Google, primo na strankach je to hruza, o diskuzi ani nemluve... Predem diky za snahu!
To je taky pravda. Vyhledat zpetne clanek co "zmizel" z prvni strany je celkem boj. Google to vetsinou vyresi ale obcas je nutno se rafinovane zeptat pres jine clanky a pak se doklikat. Moc velka skoda.
Já bych se ještě přimlouval za:
a) nějaký příznak v databázi značící nové cesty, tudíž, když půjdu na Bajerku, tak si vyfiltruji nové cesty
nebo
b) samostatnou stránku s novými cestami.
Novými cestami myslím ty, které nejsou v posledním průvodci. Obvykle je k nim komentář, kudy vedou, tzn. budu méně zmatený. Loni na jaře publikoval Vlk článek k novým cestám v Krasu, letos jsem nic takového nepostřehl a zůstává to na sledování Diskuze a komentářů k jiným cestám :-(.
A jeste kdyz se tak na to divam do detailu, tak mi mozna nebudete verit, ale Lukov urcite a snad i Drzkova patri do celku Vizovická vrchovina taky - i kdyz, tady s tim sem sam cucel...:) Z prstu jsem si to nevycucal (Demek a kol.: Hory a nížiny ČSR). Mapka tam je podrobna a nevim, jestli vubec existuje neco (odborna knizka, publikace), co by tohleto vyvracela...
Těžká věc, tahlennstaorografie ;-)
Neznaje Moravské písky (tedy nebyl jsem na většině z nich, jen v těch největších oblastech) a nemaje (doufám že ten přechodník je správně, jináč mě Petr Jandík zas zprdne) k dispozici poslední orografické členění ČR (kdo to sakra sepsal? vydala svého času AOPK ČR nebo snad MŽP), ba ani fyzickou geografii, bych se rovněž přiklonil k prvnímu Markovu komentáři, tedy že Čertovy skály u Lidečka jsou ve Vizovických vrších. Ostatně, myslím, že takhle je to uvedeno i v Oblastech skalního lezení od Žaketu, kterému bych (jako mapařské firmě doela věřil - orografii by měli mít v malíku :-) Jenže Demkovi bych asi měl věřit taky, že? Koneckonců, kdo už by sakra jinej měl bejt autorita?
Lacnov, Certovky, Provodov - tam neni o cem diskutovat, to jsou Vizovicke... ale ten Lukov s Drzkovou me docela dostal...:) Hledel sem do toho a nechapal, nikdy jsem si neuvedomil, ze to jsou jeste orograficky Vizovicke vrchy a jeste se nabizi otazka, kdo z lidi co to zapisuji to vubec bude brat za Vizovicke a ne Hostynske...:) A to je tam jeste jeden mensi problem s timto zařazovanim ... :) celky: Vizovicka vrchovina, Chřiby, Hostýnsko-Vsetínská hornatina, Bílé Karpaty... ale Hostýnská hornatina a Vsetínská vrchovina jsou podcelky :) Kdyz by to teda melo byt uplne presne, ale to je stejne kravina na nic, ja jen kdyby to nekoho zajimalo.
Lukov a držkovou bych taky prostě řadil do Hostýnských :-) Byť jako podcelku; ostatně já tam byl s pocitem, že jsou v Hostýnských vrších (evidentně ovlivněn tím Žeketským počinem) prostě asi nejsme první, kdo to řadí trochu intuitivně...
Vím že moravský písek má svá specifika ale je mi trochu proti srsti mluvit o jednotlivých stěnách pískovcových věží jako o "sektorech". Vůbec to slovo (SEKTOR) je mi protivné a zní mi nepříjemně zejména v těch pískovcových oblastech. Prostě jsem už asi stará struktura a nedovedu si představit lezení v "sektoru" JV stěna na Pegase v Adršpachu nebo Kozla ve Chřibech. Navíc znám hodně cest, které na pískovcích přecházejí ze "sektoru" do "sektoru" (ten sektor píšu s odporem:)) Představte si třeba popis Spirálové na Výří Bránu:)))
I když to bude trochu mimo, využiju tuto diskuzi k malé připomínce ohledně klasifikace cesty ptačí hrana na čertovkách. V tom starším průvodci s pilkou na obálce tam tomu napsali 8/8+,kdežto cesta o kousek vedle- porucha mozku-je za 9-. A jestliže nám mají být čísla pomůckou v orientaci v dané oblasti, tak u těchto dvou cest je jejich oklasifikování spíš matoucí. Se všemi kámoši co lezli obě cesty jsem se shodl,že ptačí hrana je rozhodně těšší než porucha mozku. jenže v dalším pruvodci čísla zůstali po staru. jestli se teda chystá nový průvodce, hlasuju pro tuto úpravu: porucha m.8+/9-. ptačí hrana 9-.Ale takových připomínek si užijete asi eště spoustu,hlavně v krasu.
Až toho Kubo nalezeš v Krase tolik, kolik máš natetováno, tak se budem bavit o klasifikaci, ale jinak přiznám, že pár úchylek tam ještě zůstalo, na Lezci je průběžně opravuji a v průvodci to bude také. :-)).
Chtěl jsem se zeptat: Kde a co to je ta Skalka ve Chřibech (kromě toho, že to bude s největší pravděpodobností pískovec), popřípadě nějaké další podrobnější info. Dík.
Najdi si na mapě obec Skalka - je kousek za Vřesovicemi. Jedná se o obec s pár barákama a jednou zatáčkou. Nad jedním z domů přímo v obci je ve svahu malá skalka, na které je něco okolo 10 cest - takový grc malý to je. Na samostatnou návštěvu to určitě není - spíš tak na odpoledne nebo na večer, nebo na dolezení třeba po návštěvě Kozla. Materiál ovšem nic moc ... solivý písek ...
A až se bude zase psát komentář k oblastem, nepište prosím, že se na Váňově kameni (oblast Štramberk) dá lozit i v horkých letních dnech. Akátový háj zmizel a všechno je odporně uklouzané :-/
Prosím Vás, neřeště tady nesmysly a počkejte pár týdnů až bude hotová databáze cest Moravských písků na webu ČHS, na čemž se pracuje. Budou tam i nově popsané oblasti, takže si to můžete zharmonizovat. V našich průvodcích (1997 a 2002) jsou určité rozdíly, které budeme s Vlkem v další etapě řešit a vycházejí většinou jenom z úhlu pohledu na věc.