LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrá horolezkyně dosáhne vrcholu, už v základním táboře.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Žebříček
Cesty:
34.Chejn 10225
35. 10178
36.Hyžný 10175
Bouldry:
34.Kümmel 9153
35. 9153
36.Bulička 9150
Hory:
9.Procházková 5670
10.Zaoral 5306
11.Sukačová 5270

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)

Deníčky
5708 lezců
1142001 cest
Nové přelezy:
Náladová 9+/10-
Super Sant 7c
The Wish 7c
Chr.is.to 7c+
Horká čára Xc
Mušinec 7C+ tr
Dobrák Od 8A+
Autopsia 7b+
Bert 7c
10 Hispano 7c+

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Skialp v okolí Grossglockneru

Zatímco v Čechách je skialpinismus stále mladým sportem, naši jižní sousedé si jeho prostřednictvím opravdu hojně užívají své horské bohatství.

Jedním z míst typicky skialpovým je i okolí Grossglockneru. Oblast nabízí nejen dva lezci velmi oblíbené vrcholky Grossglockner a  Grossvenediger, ale také nádhernou přírodu národního parku Hohen Tauren. Jeho rangeři chrání rostliny i živočichy zde žijící, avšak nijak neomezují pohyb skialpinistů a dalších turistů. To je velkou výhodou oproti českým horám, kde je opuštění vyznačené cesty v národním parku přísně zakázáno. Díky tomu se zde skialpům věnují mnohem více než u nás i ženy, pro které je vycházka na tuleních pásech velkým potěšením.
Ale ještě větší požitek musí zažít každý nadšený skialpinista, když se na túru může vydat se zkušeným horským vůdcem, který ho provede těmi nejlepšími cestami. Taková příležitost se naskytne například během skitour týdne, který se každoročně koná ve vesnici Kals am Grossglockner na konci března (19.3.– 27.3.). Téměř přesně před rokem jsem se této akce zúčastnil a mohu ji vřele doporučit. Na každého, kdo přijede, totiž čeká lákavý program. V nabídce je třeba skitoura a přednášky s Petrem Habelerem, který jako první společně s Reinholdem Messnerem zdolal Mount Everest bez kyslíku nebo podrobné cvičení lavinové záchrany.
Pokud ale nestihnete přímo týden skitour, můžete se vydat na některou z mnoha skialpových cest sami. K orientaci Vám postačí Alpenverein mapy č. 36 (Venedigergruppe) a č. 39 (Granatspitze). Jedna velmi pěkná skitoura vede na vrchol Schoppmanntörl (2611). Tento 4 hodinový skialpový výlet bych však doporučil pouze v zimě při dobrých sněhových podmínkách, protože mnoho míst je vystaveno slunci a větru a mohlo by se v jarním období stát, že nebude po čem posunovat lyže. Cesta začíná poblíž tunelu směrem na Mittersill nebo u osady Matreier Tauernhaus, kde se vydáte na severovýchod směr na Grünseehütte (2285). Při dobrém počasí lze již v tomto místě vidět vrchol Schoppmanntörl (2611). Dále skitoura pokračuje rovinatější cestou okolo dvou krásných jezer Grünsee a Schwarzsee a odtud zbývá už jen slabá hodinka cesty na vrchol Schoppmanntörl. Mně osobně výstup sem trval 4 hodiny. Dále se můžete rozhodnout buď pokračovat po hřebeni na Riegenturm (2742) nebo si užít pěkný sjezd. Vážně skvělá zkušenost byl i výlet v okolí Wunspitz (3219) směrem na Eichamscharte. Začátek skitoury najdete v údolí Virgental, kousek nad vesnicí Prägraten u křížku u cesty ve výšce 1400 m. Údolí je známe, protože zde začíná cesta na Grossvenediger, konkrétně ve vesnici Hinterbichl. Cesta vede po serpentinách k výše položeným chalupám směrem k vrcholu a bývá velmi často dobře prošláplá, protože je oblíbenou skitourou místních domorodců. Během cesty je třeba si dát pozor na lavinové pole, které se objeví po průchodu lesem po levé straně. Lze ho velmi snadno obejít pravou stranou svahu. Nám se bohužel nepodařilo dojít až na Eichamscharte z důvodů vysokého lavinového rizika v sedle mezi Wunspitz a Säulkopf. Ovšem sjezd čerstvým prašanem, v níže položených částech již vlhkým sněhem, byl opravdu skialpovou extází.
Pro kulturní skialpery nebo během špatného počasí doporučuji navštívit muzeum v Kals am Grossglockner. Přestože nejsem úplně muzejní typ, tato výstava mě velmi oslovila. Přes menší nedostatek a to stále se měnící otevírací dobu, stojí za to se sem podívat. Můžete zde vidět nejen expozice týkající se místní přírody (flora, horniny, fauna) a místních lidí, ale hlavně historii zdolávání Grossglockneru. Těžko uvěřit, že s vystavovaným vybavením někdo dokázal před 200 lety vylézt na nejvyšší horu Rakouska. Obdivuhodný výkon!
Grossglockner totiž opravdu není jen nejvyšší kopec, ale zároveň místo, kde lze zažít spoustu nejen skialpových zážitků.



Více info na www.tyrolsko.cz a www.osttirol.com 
( rezervace skitour týdne infobüro Kals : Tel. +43 50 212 540 , kals@osttirol.com )
















David Stella   [úpravy] 08:58 22.03.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 v čím žoldu?12:01:43 23.03.2010
Rád bych se zeptal, jak to ti Tyroláci mají s PR, zda na to má spolková země přímo nějaký odbor na ouřadě, neb na to najímá externí agenturu (otázka by asi šla položit i "pro koho autor článku pracuje?"). Nemyslím to nijak zle, jen pro zajímavost. No a taky zda není efektivnější lákat do Tyrolska spíš třeba na sjezdovky (bůhví, zda i lezce nakonec nečte víc sjezdařů než chodičů na tůry?)
honzaodpovědět 

 Foto dne:

Kyzovatá
 Databáze cest:
Všechny cesty (182214)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Marische Wurst III Zbiroh
Normální Cesta III Zbirohy
Normální Cesta III Zbiroh
Normální Cesta II Zbirohy
Skyhook II Jetřichovice
Nově komentované:
Schod Převislý 5A Zbirohy
La Spaccata 5c La Gola
Pedro Assente 5c La Gola
8. Zprava Na Plotne 9- Davle
8. Zprava Na Plotne 9- Davle

 Nově v diskusi:
Rabotou FFA 9b+ | Re: Je Nago Otevrene | Re: Großglockner | Re: Je Nago Otevrene | Re: Je Nago Otevrene | Großglockner | Re: Německý průvodce na Labák | Re: Německý průvodce na Labák | Re: Německý průvodce na Labák | Re: Německý průvodce na Labák |

 Nové komentáře:
IXb+ | Re: H | Re: Plošný zákaz | Re: Mega | Re: H | Uroven | Re: Je tady volno? | Je tady volno? | Re: H | Re: H |

 Kde to vře:
Zákaz lezení na Kozlovi (81)
Zákaz lezení Čtyři palice (68)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (25)
Lukáš Mokroluský dal své první 9a: Action Directe ve Frankenjuře (21)
Jazda Olympanov (21)
EP v boulderingu Řím, Itálie (20)
Adam Ondra: nová cesta za 9a ve Chřibech (19)
Při nehodě ve wingsuitu zemřel španělský lezec Carlos Suarez (6)
Nové díly horolezeckých podcastů Jana Čaje Šálka (5)
1. sólo zimní přechod hlavních vrcholů masivu Gran Sasso, ITA (4)

 Nově v inzerci:
Petzl Sirocco | Ortovox Zoom, lopata a sonda G3 | Mammut Altitude Winter 195 | Gregory Targhee FT 45 | Evolv Shaman EU44 | Švýcarská dalniční známka - roční | Batoh Berghaus Crusader 90+20 | Spolulezeni Pavla | Skialp lyžáky La Sportiva Vega MP 26, Flex 125 | Nepromokavá bunda Mountain Equipment Makalu Gore-Tex |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 1488 
 Ne 
 1423 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.