SP Kranj 2015, finálový závod v lezení na obtížnost
Adam znovu vyhrál v Kranji i celkově! Tradičně sončil světový pohár na obtížnost ve slovinské Kranji na stěně ve Zlato Polje, kde Adam Ondra bojoval o zlato. Závodilo celkem 109 mužů a žen, včetně nejlepších pětic letošního SP mužů i žen. ČHS opět vyhlásil před závodem tipovací soutěž na vítěze. Hlavní stavěč byl Jan Zbranek a pro závodníky i diváky si připravil pěkně vypečené cesty. Aktualizace: kompletní shrnutí (nejen) letošního Svěťáku (O,R,B).
Na měsíc listopad jsme pro vás ve spolupráci s nakladatelstvím Jota připravili menší soutěž. Rádi bychom opět odměnili přispěvatele Lezce za články, tentokrát třemi knihami.
Himálaj a Karakorum - Československé a České prvovýstupy
Jedna z pěti nových knih, které se budou křtít na Smíchovském festivalu Alpinizmu. Sepsal jí ten nejpovolanější, který se dlouhodobě velkou měrou podílel na přípravě čs. a českých expedic a několika se sám účastnil.
X. World Games Wroclav se budou v roce 2017 konat v Polsku a poprvé se na nich objeví kromě lezení na obtížnost a rychlost také bouldering. Celkový počet lezců tím ale nestoupá, nominace bude zato tvrdší. Mistr Evropy Libor to má už v kapse.
Aktualizace: kniha je už skladem
V náchodském nakladatelství JUKO vychází právě další kniha o lezení, která mapuje historii lezení ve všech oblastech Polické vrchoviny a jejího blízkého okolí.
Na pulty míří festivalový speciál lidé&HORY, který je tradičně rozšířen o 4 strany (celkem 96 stran). Kromě zajímavého čtení přináší i atraktivní bonusy. V každém čísle je vložena poukázka „1+1“.
Doufal jsem, že z Manaslu už článek s podobným názvem nebudu muset psát, nicméně po 4 letech je to tady bohužel znovu. Tehdy jsme však oproti letošní situaci řešili jen malichernosti – podívat se můžete zde, i když je to úplně jiný příběh. Na druhou stranu i tehdy v C4 umřel člověk.
SP Kranj 2015, finálový závod v lezení na obtížnost
3x zazněla česká hymna
Adam znovu vyhrál v Kranji i celkově! Tradičně sončil světový pohár na obtížnost ve slovinské Kranji na stěně ve Zlato Polje, kde Adam Ondra bojoval o zlato. Závodilo celkem 109 mužů a žen, včetně nejlepších pětic letošního SP mužů i žen. ČHS opět vyhlásil před závodem tipovací soutěž na vítěze. Hlavní stavěč byl Jan Zbranek a pro závodníky i diváky si připravil pěkně vypečené cesty. Aktualizace: kompletní shrnutí (nejen) letošního Svěťáku (O,R,B).
Opravdu velmi těsné finále i celý závod SP v Kranji 14.-15.11.2015. Adam Ondra nastoupil do finálové cesty jako 3. a svým výkonem stanovil laťku. Ve výlezu z hrany závěrečného převisu zvládl ještě z malé boční lišty udělat další pohyb - tečovat další bočák. Poté, co Ramón obdobně skončil o chyt níž a Sean udržel stejný poslední chyt jako Adam, jsme ještě napjatě očekávali jak tento boulder nakonec přeleze Jakob (nejlepší semifinalista), ten ale skončil chyt před Adamem. Adam Ondra tedy vyhrál poslední kolo SP v Kranji (již potřetí), celkově také celý Světový pohár v lezení na obtížnost (podruhé), i kombinaci všech tří disciplín (potřetí), když nasbíral nejvíce bodů za jednotlivé SP v obtížnosti a boulderingu, čímž nechal ostatní za sebou s rozdílem o dvě třídy. Adam Ondra získal na SP zlato i v roce 2009, v letech 2010 a 2014 bronz, mezi tím měl závodní pauzu. Jiný český medailista v této disciplíně byl jen (Mistr světa) Tomáš Mrázek (v letech 2001-2008 3.,2.,1.,3.,3. a 2.)
Mezi ženami vyhrála SP v Kranji ostřílená slovinská závodnice Mina Markovič, a i zde byla finálová pětka žen velmi těsná. Mina také vyhrála celý Světový pohár v lezení na obtížnost, ale jelikož se nezúčastnila jiné discpilíny, zlato v kombinaci získala Korejka Jain Kim (2. v obtížnosti) a za ní japonky. Do kombinace se letos započítali výsledky 11 mužů a 13 žen.
Talentovaná mladá Slovinka Janja Garnbret skončila v Kranji na 3. místě a celkově 7. Byla sice třikrát na bedně, ale neúčastnila se čtyř závodů ze sedmi. Myslím, že o ní ještě uslyšíme. Jinak Slovinci mají dlouhodobě jednu z nejlepších závodních reprezentací, každý rok mají mají v semifinále i finále světových závodů vždy několik mužů a žen.
Celkově se letos kromě Adama podařilo ve SP na obtížnost nasbírat body ještě dvěma českým závodníkům. Martin Jech skončil na děleném 55. místě se 6 body, když se v čínském Wujiangu prolezl na 25. místo v semifinále, bohužel celková účast byla poměrně nízká (29 závodníků).
Další závodnicí v rankingu SP byla opět Iva Vejmolová, která skončila celkově na 34. děleném místě, za umístění na čtyřech závodech, kde skončila 2x v semifinále a 2x pod čárou (20., 26., 30. a 29. místo) a nasbírala tak 20 bodů.
Letos je to podruhé, kdy Češi získali medaili ve všech třech lezeckých disciplínách na SP současně, a zároveň navíc také v kombinaci: Adam a Libor v letech 2010 a 2015. Letos je to poprvé, co máme i všechny tři kovy.
Zrekapituluji ještě další disciplíny letošního SP i celou historii SP.
V lezení na rychlost (druhá nejstarší disciplína) šlape v medailích SP na paty Tomášovi a Adamovi pouze Libor Hroza ml., letos potřetí za sebou celkově na 2. místě a v roce 2010 bronzový. Jiné body za rychlost nezískal letos nikdo z mužů ani žen. Bouldering: Letos bronzový Adam, jediný z Čechů, který zde má již medaili za celkové umístění, a to druhou (ještě zlato v roce 2010).
Letos ještě vynikající umístění Martina Stráníka - celkově 14. místo. Ve třech závodech z pěti nasbíral 103 bodů za 2., 16. a 27 místo. Martin Stráník je také jediný další závodník, který v roce 2015 kromě Adama a Libora získal medaili v některém z kol SP vůbec - stříbro v Mnichově za bouldering.
Bohužel jen 3 body a tím 60. místo, se podařilo získat Petře Růžičkové, za 27. místo v Mnichově (do dvacítky v semi se nedostala, ale bylo zde 86 závodnic). Kombinace je v podstatě jen papírové zhodnocení univerzálnosti lezců, o čemž svěčí celkové počty bodovaných, letos opravdu malé. Nicméně se i zde na medailových pozicích objevují dvě česká jména (navíc Mistrů světa): Tomáš Mrázek (1.,2.,3.) a na něj navázal Adam Ondra (1.,1.,2.,1.).
V celkovém hodnocení Světovém poháru v lezení má Česká republika dosud mezi medailisty pouze 3 muže, ženu dosud žádnou* (pokud nepočítáme ledolezení - Lucie Hrozová 2. v roce 2011**). Další medailisty však máme z MS, ME, u mládeže a juniorů z MSJ, MEJ a EPJ.
SP celosvětově (1989-2015): nejvíc zlatých medailí získala za celkové umístění v jedné disciplíně vůbec (obtížnost) Belgičanka Muriel Sarkany, šest v letech 1997-2003 (z toho pět po sobě), v obtížnosti nasbíral pět zlatých pouze Francouz Francois Legrand v letech 1990-1997 (z toho 4 po sobě).
Na bedně (obtížnost) stál 8x Francois Legrand (FRA), 7x Ramón Julian Puigblanque (ESP), 6x Tomáš Mrázek (CZE) a Jokob Schubert (AUT), ..Adam Ondra zatím jen 4x. Z žen: 9x Muriel Sarkany (BEL), 7x Mina Markovič (SLO) a Jain Kim (KOR), 6x Robyn Erbesfield (USA), Liv Sansoz (FRA) a Angela Eiter (AUT). Rychlost (1998-2015): 3 zlaté medaile získali jen 3 Rusové: Sergey Sinitsyn, Evgenii Vaitcekhovskii a Stanislav Kokorin a 3 ženy: Olga Zakharova (UKR), Tatiana Ruyga (RUS) a Edyta Ropek (POL).
I na bedně vedou Rusové: 8x Sergey Sinitsyn, 7x Evgenii Vaitcekhovskii a 5x Alexander Peshekhonov, z mužů má 4 medaile jen Libor Hroza (CZE). 6x Anna Stenkovaya a 5x Valentina Yurina. Bouldering (1999-2015): Zlato na SP získal 5x Kilian Fischhuber (AUT) z toho 3x po sobě. Dále 3x Jérôme Meyer (FRA) a 2x Christian Core (ITA), mezi sedmi dalšími vítězi 1x také Adam Ondra (2010). Vítězky: 5x Sandrine Levet (FRA) 3x a 2x po sobě, 4x Anna Stöhr (AUT) 3x po sobě, 4x Akiyo Noguchi (JPN) 2x obhájila, za nimi jen 4 vítězky.
Medaile: 9x Kilian Fischhuber (AUT), 7x Jérôme Meyer (FRA), 5x Dmitri Sarafutdinov (RUS) a 4x Daniel Dulac (FRA). 8x Anna Stöhr (AUT) a Akiyo Noguchi (JPN), 6x Sandrine Levet (FRA) a 4x Olga Bibik (RUS). Kombinace (1999-2015): Zlato: 3x Jakob Schubert (AUT) a Adam Ondra (CZE), 2x Alexandre Chabot (FRA) a Tomasz Oleksy (POL), mezi dalšími sedmi vítězi i Tomáš Mrázek (2006). 5x Sandrine Levet (FRA), 3x Akiyo Noguchi (JPN) a Mina Markovic (SLO), 2x Jain Kim (KOR), dále jen 4 vítězky.
Medaile: 6x Kilian Fischhuber (AUT), 5x Sean McColl (CAN), 4x Serik Kazbekov (UKR), Adam Ondra (CZE), Sachi Amma (JPN) a Jakob Schubert (AUT), 3x Tomasz Oleksy (POL) a Tomáš Mrázek (CZE), celkem 22 medailistů. 8x Akiyo Noguchi (JPN), 6x Sandrine Levet (FRA), 5x Jain Kim (KOR), 4x Natalija Gros (SLO) a Mina Markovič (SLO), celkem 23 medailistek.
* Pokud zde není uvedeno jinak, jedná se o výsledky celého Světového poháru za daný rok, medaile za jednotlivé závody získali i další závodníci.
** Samozřejmě, v Ledolezení získala Lucie Hrozová stříbro, ale těmto dvěma (zimním) disciplínám (O, R) jsem se věnoval samostatně a obsáhle již dříve v souhrnu českých úspěchů na SP v ledolezení (navíc je organizuje UIAA).
Doplněno:Na konci roku 2015 měli z jednotlivých závodů SP v lezení medaili: Tomáš Mrázek 32x (11+11+10), Libor Hroza 21x (5+9+7), Adam Ondra 20x (11+5+4), Věra Kotasová-Kostruhová 2x (bronzové), Silvie Rajfová 1 (bronzovou) a Martin Stráník 1 (stříbrnou). (2001-2015, další jiné české závodníky jsem v SP na stupních vítězů nedohledal).
zdroje: IFSC, en.Wikipedie, cs.Wikipedie, Lezec.cz, vlastní archiv
SP 2015 celkově - kombinace (O,R,B,)
muži 1. Adam Ondra (CZE) 674 (O: 1.,1.,10.,2.,4.,7.,2.; B: 8.,5.,8.,3.,3.)
2. Sean McColl (CAN) 486
3. Domen Skofic (SLO) 407 4. Jakob Schubert (AUT) 405 5. Jan Hojer (GER) 295 6. Minoru Nakano (JPN) 279 z 11 závodníků, kteří se účastnili více disciplín
ženy
1. Jain Kim (KOR) 432
2. Akiyo Noguchi (JPN) 421
3. Yuka Kobayashi (JPN) 286 4. Risa Ota (JPN) 215 5. Aya Onoe (JPN) 212 z 13 závodnic, které se účastnily více disciplín
SP 2015 celkově - obtížnost
muži 1. Adam Ondra (CZE) 458
2. Gautier Supper (FRA) 400
3. Jakob Schubert (AUT) 396 4. Domen Skofic (SLO) 376 5. Romain Desgranges (FRA) 354 6. Ramón Julian Puigblanque (ESP) 335 55.-56. Martin Jech (CZE) 6 z 68 bodovaných závodníků
ženy
1. Mina Markovic (SLO) 527
2. Jain Kim (KOR) 461
3. Jessica Pilz (AUT) 435 4. Anak Verhoeven (BEL) 381
5. Héléne Janicot (FRA) 298
6. Yuka Kobayashi (JPN) 234 34.-35. Iva Vejmolová (CZE) 20 z 60 bodovaných závodnic
Finále - výsledky, Kranj 2015
Osmička lezla v pořadí Romain 33+, Gautier 12, Adam 37+, Minoru 12+, Ramón 36+, Sean 37, Domen 34+, Jakob 36+. Potom následovali ženy na sousední cestě: Christine 22, Héléne 23+, Mathilde 22+, Jessica 35+, Mina 35+, Anak 33+, Jain 34+ a Janja 34+.
muži 1. Adam Ondra (CZE) 37+
2. Sean McCool (CAN) 37
3. Jakob Schubert (AUT) 36+
8
ženy
1. Mina Markovic (SLO) 35+
2. Jessica Pilz (AUT) 35+
3. Janja Garnbret (SLO) 34+
Přímý přenos a záznam:
finále neděle 15.11.2015 od 18:45
Semifinále - výsledky, Kranj 2015
Závodilo se na jedné a jedné cestě, ženy a muži lezli současně od posledních umístění podle kvalifikace. V semifinále skončila Iva Vejmolová na 20. místě, stejně dolezla ještě Holanďanka Nikki Van Bergen, ale ta je 19. díky výsledkům za kvalifikace.
Cestu Topovala jen Slovinka Janja Garnbret. Pozor na ni! Tato zatím málo známá slovinská Mistryně, mladá šestnáctiletá Janja, nyní v kategorii A, závodí od roku 2013 a sbírá zlaté medaile kde to jde: Vyhrála letos MSJ jak v obtížnosti tak v boulderingu, na rychlost tam skončila 23. Na Mistrovství Evropy byla letos 2. v obtížnosti, MEJ vyhrála letos v obtížnosti i boulderingu. Letos suverénně zvítězila v Evropském poháru mládeže (4x 1. místo). MEJ vyhrála (v kat. B) v obou disciplínách i ve svém prvním závodním roce 2013 a na MSJ tehdy skončila 4. V roce 2014 už má ze stejných tří závodů 1. místa.
Mezi muži si nejlépe vedl Jakob Schubert. Adam Ondra nastoupil do cesty jako poslední a skončil na šestém děleném místě. Stejně jako Adam Ondra (40+) skončilo celkem šest závodníků, ale jen tři se umístili na šestém místě, jelikož topovali obě cesty v kvalifikaci. Bylo to napínavé a ještě nás čeká finále. 24letý Rakušan Jakob Schubert závodí na SP nepřetržitě už od roku 2004 od kategorie B, svou první zlatou medaili získal v roce 2006. Mezi dospělými svou závodní dráhu zahájil právě v Kranji v roce 2007, kde skončil 4. Je to závodní mašina, loni SP vyhrál, letos je zatím 3.
muži
1. Jakob Schubert (AUT) 43 +
2. Sean McCool (CAN) 42+
2. Domen Skofic (SLO) 42+
4. Ramón Julian Puigblanque (ESP) 41+
5. Minoru Nakano (JPN) 41
6.-8. Romain Desgranges (FRA) 40+
6.-8. Gautier Supper (FRA) 40+ 6.-8. Adam Ondra (CZE) 40+
ženy
1. Janja Garnbret (SLO) Top
2. Jain Kim (KOR) 37+
3. Anak Verhoeven (BEL) 36+
4. Mina Markovic (SLO) 35
5. Jessica Pilz (AUT) 35
6. Mathilde Beccerra (FRA)
7. Héléna Janicot (FRA) 33+
8. Christine Schranz (AUT) 31+ 20. Iva Vejmolová (CZE) 26+
Přímý přenos a záznam:
semifinále sobota 14.11.2015 od 19:50
Kvalifikace - výsledky, Kranj 2015
1. cesta: Adam s číslem 61 startuje 29., Tomáš s číslem 62 startuje 40., Martin s číslem 63 startuje 60., Honza s číslem 64 startuje 64., Eliška s číslem 12 startuje 2., Iva s číslem 11 startuje 26., Gábin s číslem 13 startuje 42.
2. cesta: Tomáš startuje 8., Martin 28., Honza 32., Adam 63., Iva 4., Gábina 20., Eliška 23.
Muži lezli na obou cestách současně, dali 12 Topů a 8 na druhé cestě. Z Čechů se do semifinálové šestadvacítky vešel jen Adam se dvěma topy na prvním děleném místě a Iva Vejmolová.
muži: 1. cesta, 2. cesta 1.-8. Adam Ondra (CZE) Top, Top
1.-8. Jakob Schubert (AUT) Top, Top
1.-8. Gautier Supper (FRA) Top, Top
1.-8. Romain Desgranges (FRA) Top, Top
1.-8. Ramón Julian Puigblanque (ESP) Top, Top
1.-8. Domen Skofic (SLO) Top, Top
1.-8. Sebastian Halenke (GER) Top, Top
1.-8. Sean McCool (CAN) Top 53. Martin Jech (CZE) 19, 19+ 58. Tomáš Binter (CZE) 23, 14+ 59. Jan Zíma (CZE) 14+, 15 66 závodníků
ženy: 1. cesta, 2. cesta
1. Janja Garnbret (SLO) Top, Top
1. Jain Kim (KOR) Top, Top
1. Mina Markovic (SLO) Top, Top
4. Tjasa Kalan (SLO) Top, 43+
5. Magdalena Röck (AUT) Top, 42+
5. Jessica Pilz (AUT) Top, 42+
7. Mathilde Becerra (FRA) Top, 41+
8. Anak Verhoeven (BEL) Top, 37 . Iva Vejmolová (CZE) 26+, 36+ postupuje 38. Gabriela Vráblíková (CZE) 23+, 20 42. Eliška Vlčková (CZE) 14+, 18+ 43
Program
sobota 13.11.2015
9:00 kvalifikace muži
14:00 kvalifikace ženy (prohlídka kval. cest 2 hodiny předem na videu)
20:00 semifinále muži a ženy neděle 14.11.2015
18:45 prezentace finalistů a prohlídka cest
19:00 finále: muži, ženy, vyhlášení
Celkoví vítězové SP v lezení na obtížnost (1991-2015)
a umístění českých bodovaných závodníků, což museli být zvětšiny semifinalisté (bodovalo se zpravidla 30 závodníků jednotlivých SP)
* 2015: Adam Ondra (CZE) a Mina Markovic (SLO); z 68 a 60 * 2014: Jakob Schubert (AUT) a Jain Kim (KOR); 3. Adam Ondra (CZE) z 78 a 84 * 2013: Sachi Amma (JPN) a Jain Kim (KOR); 11. Adam Ondra (CZE) z 84 a 78 * 2012: Sachi Amma (JPN) a Mina Markovic (SLO) z 87 a 87 * 2011: Jakob Schubert (AUT) a Mina Markovic (SLO);
57.-58. Adam Ondra (CZE); 77.-78. Tereza Svobodová (CZE) z 108 a 88 * 2010: Ramón Julian Puigblanque (ESP) a Jain Kim (KOR); 3. Adam Ondra (CZE) z 72 a 61 * 2009: Adam Ondra (CZE) a Johanna Ernst (AUT);
16. Tomáš Mrázek (CZE); 32.-34. Nelly Kudrová (CZE); 42.-43. Lucie Hrozová (CZE); 43.-44. Martin Stráník (CZE); 52. Soňa Hnízdilová (CZE) z 70 a 54 * 2008: Jorg Verhoeven (NED) a Johanna Ernst (AUT);
2. Tomáš Mrázek (CZE); 64.-66. Nelly Kudrová (CZE) z 70 a 66 * 2007: Patxi Usobiaga Lakunza (ESP) a Maja Vidmar (SLO);
3. Tomáš Mrázek (CZE); 40.-42. Martin Stráník (CZE); 80.-84. Soňa Hnízdilová (CZE) z 99 a 84 * 2006: Patxi Usobiaga Lakunza (ESP) a Angela Eiter (AUT);
3.-4. Tomáš Mrázek (CZE); 22. Martin Stráník (CZE); 26.-27. Silvie Rajfová (CZE); 97.-100. Nelly Kudrová (CZE) z 99 a 103 * 2005: Flavio Crespi (ITA) a Angela Eiter (AUT);
8. Tomáš Mrázek (CZE); 42.-44. Silvie Rajfová (CZE); 46.-49. Soňa Hnízdilová (CZE); 69.-73. Lucie Rajfová (CZE); 89.-92. Nelly Kudrová (CZE) z 99 a 95 * 2004: Tomáš Mrázek (CZE) a Angela Eiter (AUT);
19. Tereza Kysilková (CZE); 49.-50. Lucie Hrozová (CZE); 49.-50. Nelly Kudrová (CZE); 51.-52. Helena Lipenská (CZE); 63.-66. Kateřina Chudobová (CZE); 77.-79. Jan Zbranek (CZE); 91.-93. Martina Glaserová (CZE) z 83 a 97 * 2003: Alexandre Chabot (FRA) a Muriel Sarkany (BEL);
6. Tomáš Mrázek (CZE); 16. Tereza Kysilková (CZE); 21. Soňa Hnízdilová (CZE); 59.-60. Lucie Rajfová (CZE); 61.-63. Helena Lipenská (CZE); 77.-79. Martin Fojtík (CZE) z 99 a 94 * 2002: Alexandre Chabot (FRA) a Muriel Sarkany (BEL);
2. Tomáš Mrázek (CZE); 50.-54. Sylvie Nagyová (CZE); 68.-72. Věra Kotasová-Kostruhová (CZE); 73.-75. Lenka Trnková (CZE) z 78 a 75 * 2001: Alexandre Chabot (FRA) a Muriel Sarkany (BEL);
3. Tomáš Mrázek (CZE); 24. Věra Kotasová-Kostruhová (CZE); 30.-32. Lenka Trnková (CZE) z 65 a 65 * 2000: Yuji Hirayama (JPN) a Liv Sansoz (FRA);
21.-23. Věra Kotasová-Kostruhová (CZE); 23. Tomáš Mrázek (CZE); 28.-29. Lenka Trnková (CZE); 44.-48. Jitka Kuhngaberová (CZE); 53.-55. Marek Havlík (CZE); 54.-58. Sylvie Nagyová (CZE) z 60 a 58 * 1999: François Petit (FRA) a Muriel Sarkany (BEL);
18. Marek Havlík (CZE); 20. Michal Ciencala (CZE); 22.-23. Věra Kotasová-Kostruhová (CZE); 29.-30. Jitka Kuhngaberová (CZE); 40. Simona Ulmonová (CZE); 47. Zdeněk Resch (CZE); 49. Lenka Trnková (CZE); 53.-54. Barbara Stránská (CZE); 54.-56. Pavel Kořán (CZE) z 60 a 54 * 1998: Yuji Hirayama (JPN) a Liv Sansoz (FRA);
23.-24. Michal Ciencala (CZE); 28.-29. Barbara Stránská (CZE); 33. Jan Kareš (CZE); 43. Jitka Kuhngaberová (CZE); 44. Pavel Kořán (CZE); 44.-45. Simona Ulmonová (CZE) z 45 a 45 * 1997: François Legrand (FRA) a Muriel Sarkany (BEL);
24. Milan Benian (CZE); 36. Jitka Kuhngaberová (CZE); 36.-37. Marek Havlík (CZE); 41.-42. Alexandra Holková (CZE); 43. Michaela Drlíková (CZE); 58.-59. Pavel Kořán (CZE) z 63 a 55 * 1996: Arnaud Petit (FRA) a Liv Sansoz (FRA);
SP bez českých semifinalistů z 52 a 50 * 1995: François Petit (FRA) a Robyn Erbesfield (USA);
30. Barbara Stránská (CZE); 32.-33. Pavel Kořán (CZE); 43.-44. Milan Benian (CZE) z 60 a 53 * 1994: François Lombard (FRA) a Robyn Erbesfield (USA);
25. Barbara Stránská (CZE); 29.-30. Eva Linhartová (CZE); 49.-51. Milan Benian (CZE) z 54 a 53 * 1993: François Legrand (FRA) a Robyn Erbesfield (USA);
41.-45. Stanislava Brazinová (CZE); 41.-45. Eva Linhartová (CZE); 47.-48. Barbara Stránská (CZE); 54.-57. Marek Havlík (CZE) z 69 a 69 * 1992: François Legrand (FRA) a Robyn Erbesfield (USA) z 67 a 74 * 1991: François Legrand (FRA) a Isabelle Patissier (FRA);
24. Jindřich Hudeček (CZE); 62.-68. Daniela Vanharová (CZE); 69.-72. Barbara Stránská (CZE); 78.-82. Ivana Čadová (CZE); z 80 a 82 (1. svěťák)
Vítězové závodů SP konaných v Kranji (1996-2015)
* 2015 Adam Ondra (CZE) a Mina Markovic (SLO)
* 2014 Adam Ondra (CZE) a Mina Markovič (SLO)
* 2013 Jakob Schubert (AUT) a Momoka Oda (JPN)
* 2012 Jakob Schubert (AUT) a Mina Markovič (SLO)
* 2011 Sean McColl (CAN) a Jain Kim (KOR)
* 2010 Ramón Julian Puigblanque (ESP) a Jain Kim (KOR)
* 2009 Adam Ondra (CZE) a Mina Markovič (SLO)
* 2008 Klemen Bečan (SLO) a Johanna Ernst (AUT)
* 2007 Cedric Lachat (SUI) a Maja Vidmar (SLO)
* 2006 David Lama (AUT) a Maja Vidmar (SLO)
* 2005 Flavio Crespi (ITA) a Angela Eiter (AUT)
* 2004 Tomáš Mrázek (CZE) a Angela Eiter (AUT)
* 2003 Ramon Julian Puigblanque (ESP) a Muriel Sarkany (BEL)
* 2002 Ramon Julian Puigblanque (ESP) a Muriel Sarkany (BEL)
* 2001 Tomáš Mrázek (CZE) a Martina Čufar (SLO)
* 2000 Yuji Hirayama (JPN) a Liv Sansoz (FRA)
* 1999 Eugeni Ovtchinnikov (RUS) a Liv Sansoz (FRA)
* 1998 Yuji Hirayama (JPN) a Liv Sansoz (FRA)
* 1997 Chris Sharma (USA) a Liv Sansoz (FRA)
* 1996 Arnaud Petit (FRA) a Laurence Guyon (FRA)