Dostala se mi do ruky nová desková hra s horolezeckou tématikou. Hra, která vás přenese na druhou nejvyšší osmitisícovku světa, nedá vám vydechnout a donutí vás plánovat postup na vrchol podle počasí a vaší aktuální kondice.
Aktualizace: Adam Ondra přelezl dnes ráno v norském Flatengeru jeho monstrózní projekt nazvaný Change, který navrhl na 9b+. Takže nová nejtěžší cesta na světě!
Ahoj všem,
původně jsem chtěl napsat článek ohledně mé cesty na moji první sedmitisícovku - pik Lenina (7134m.) z Kirgizské strany, což by bylo dost objemné, zážitků bylo více než dost, ale nakonec jsem se rozhodl, že napíšu jen o části přechodu z C1 (4450m.) do C2 (5415m.). Ta mně nejvíce dostala... tedy ne tak technická složitost, či výška, ale „nečekaná parťačka“. A o to se s vámi rád podělím. Jen dopředu upozorňuji, že nejsem až tak rychlý chodec, č
Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost 2012
Rok 2012 se dostává do své poslední čtvrtiny a je tedy bezesporu na místě rozhodnout, kdo se stane jeho králem, resp. královnou ve sportovním lezení na obtížnost. Mistrovství České republiky se uskuteční druhý říjnový víkend 13. – 14. 10. 2012 na lezecké stěně Rajče v Brně,
Jelikož se zde v diskusi neustále množí dotazy, zda-li standardní pojištení ke členství v Alpenvereinu stačí na cestování po Evropě nebo na cestování do Ameriky,
Asie apod., divím se, že ještě nezareagoval některý z prodejců členství OEAV a neinformoval potencionální zákazníky jak se věci mají.
Zářivá je Nahá hora,
s klínem rozkvetlých luk,
mrazivé stíny pod očima,
bílou hřívou si pohrává.
Jen pojď blíže prosťáčku,
zavdej si,
hrej!
Tvá ruleta života roztočena,
snídej strach a usínej s ďábly…
Vážení, uživatelé, zákazníci a obchodní partneři, tragická nehoda, která se stala dne 5. 8. 2012 na ferratovém setu od německého výrobce, dovedla české výrobce horolezeckého vybavení k následujícímu společnému prohlášení:
Pokračování zpravodajství z mistrovství světa ve francouském Bercy. Libor Hroza si doběhl pro stříbrnou medaili, Adam Ondra si v obtížnosti vylezl pro bronzovou.
Zapomenutá alpská čtyřtisícovka v jižním pilíři Mt. Blancu
…červen pomalu končí…
…konečně se blíží tradiční červencový výpad do Alp… nic naplat… doznívá pohodička ve skalách lehce proložená koloběžkou a bruslemi. Zbývají necelé 3 týdny, takže se pomalu přemlouvám k pravidelným výběhům do lesa… alespoň 3-4x týdně + lezení… no a „klasické“ koňské nápady – lezení s Jagyčem na mokré skále, výšlap na Sněžku s šutráky v báglu…
Dostala se mi do ruky nová desková hra s horolezeckou tématikou. Hra, která vás přenese na druhou nejvyšší osmitisícovku světa, nedá vám vydechnout a donutí vás plánovat postup na vrchol podle počasí a vaší aktuální kondice.
Deskovou hru vytvořil Adam Kałuża a jeho tým. Adam je poměrně známý polský herní tvůrce. Vydána byla v herním studiu Rebel.pl a zatím sklízí jeden kladný ohlas za druhým.
Balení hry, návod (EN, PL, CZ), herní deska a karty pro aklimatizaci a pohyb.
Hra je určena pro 1-5 hráčů. Herní plán je středně velký (normální stůl bude stačit). Hrací doba je pevně omezena na 18 kol (dní) a prožít jednu expedici vám zabere zhruba hodinu.
Herní strategie je jasná, pomocí dvou horolezců se pokusit dosáhnout vrcholu a hlavně přežít kruté podmínky v zóně smrti. Nenechte se ale ukolébat. I pod osmi tisíci metry na vás čeká „báječné“ počasí, nedostatek kyslíku a fajn kamarádi co vám brání v cestě nahoru i dolů.
Předvrcholová tlačenice, v tomhle počasí by ze stanu nikoho nevyhnal.
Na hracím plánu je vyobrazena jižní a západní stěna. Výstupové trasy jsou v podstatě dvě. Levá kopíruje výstupovou trasu JZ hřebenem, takzvanou Magic Line z roku 1986, kterou provedla polsko-slovenská expedice je složení Przemyslaw Piasecki, Wojciech Wroz a Peter Božík. A pravá kopíruje Jižní stěnu, vylezenou také v roce 1986 polskou dvojicí Tadeusz Piotrowski a Jerzy Kukuczka.
Herní princip je celkem jednoduchý, máte dva horolezce. Každý má svůj stan. Pohnout horolezcem na další políčko můžete jen díky kartě pohybu (číslo v zeleném kroužku). Čím výše je horolezec, tím více mu je ubírán životodárný kyslík. Ten můžete doplňovat kartou aklimatizace (nutné brát jako herní licenci), která má číslo v modrém kroužku. Když horolezci dojde kyslík, propadá se do základního tábora. V drsné variantě umírá, v rodinné variantě je možná záchrana speciální kartou.
„Mrtvoly“ v základním táboře, no co, alespoň jeden bod.
I když jsou pravidla volně ke stažení (PDF, 1,4 MB, en), doporučoval bych si nechat hru vysvětlit, nebo shlédnout krátké video.
K2, Autor: Adam Kałuża
Vydavatel: REBEL.pl
Vydání: 2.
Datum vydání: 2011
Jazyk: polština, angličtina (pouze pravidla, na herních prvcích jsou jen čísla)
Počet hráčů: 1-5
Herní princip: Hráči proti hře, omezené možnosti „škození“, náhoda ve formě karet
Délka hry: cca 60 minut
Cena: 820 - 850 Kč (99.95 zł)
Hodnocení:
Pěkná a drsná desková hra s vysokohorskou tématikou. Ačkoliv máte 100% danou předpověď počasí na 6 dní dopředu, máte pouze omezené možnosti pohybu (náhodný výběr 6 karet, uplatnit jdou jen 3 v daném kole). Hra vás naučí, že včas sestoupit znamená hranici mezi přežít a jen koukat do konce hry.
Plus:
+ pěkné grafické zpracování
+ přímočarý herní princip
+ vhodná jak pro samotáře, tak pro celou rodinu
+ již dvě další herní rozšíření K2 – lawina a K2: Broad Peak.
Mínus:
- pravidla nejsou srozumitelně napsaná, využijte raději jiného hráče nebo youtube
- výstupové trasy se nechali pouze inspirovat reálným stavem
- aklimatizace je zde znásilněna do podoby kyslíkové láhve
Až do konce týdne (do 14.10.2012) máte možnost si K2 vyzkoušet na Deskohraní, respektive v sekci zvané Volné hraní - Ludotéka. Dnes ještě za dobrovolné vstupné, od zítřka za 70 Kč. K dispozici jsou stovky her, organizátoři (ve žlutých tričkách) co rádi pomůžou s výběrem a vysvětlí pravidla a když budete chvíli okounět, tak i spoluhráči.
K2 v jednom z mnoha regálů Ludotéky.
Ludotéka probíhá v Tyršově domě, Újezd 40, Praha 1 (do 14.10.2012).