LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climb now, work later ;)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční Open (11.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)
Novoroční pohárek (25.01)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12319
2.Trojan 12262
3.Votoček 12212
Bouldry:
1.Konečný 11275
2.Volf 11025
3.Stráník 10906
Hory:
1.Groš 7855
2.Skopec 7324
3.Rojko 7286

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5683 lezců
1150055 cest
Nové přelezy:
La Coccine 8A
Gandalfové 8B/8B+
Wendolové 8B
Lloricas 7c
Rumová Smr 6B+
Vipèr 8a+
Vipére Ext 7c
Raiden 8A
Enigma 7C+
Réti Endin 7C+

Stěny
Lezecká stěna Kralupy - Kralupy nad Vltavou
Loděnice FTVS - Praha 7
Flash Wall - Olomouc

Prodejny
HUDYsport - Teplice
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1
HUDYsport - Praha 6

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Kurt Diemberger v Praze

aneb pocta hrdinům Nanga Parbat

smallPokud jste od Diembergera očekávali vyprávění o K2, nebo dokonce o prvovýstupech na Broad Peak či Dhaulgiri, mohli jste být zklamáni. Ne že by tyto úspěchy nezmínil. Osou přednášky však byl Diamir, jehož vrcholu nikdy nedosáhl.





Dokonce i na vrcholovém záběru z osmitisícovky považované za úplně nejtěžší, obávané Čhogori, neboli K2, komentoval legendární rakouský horolezec Diemberger zejména horu zachycenou v pozadí. Diamir, neboli Nanga Parbat. Horu snů, někdy také označovanou za horu zabijáka, která si dodnes vybírá těžké oběti na životech z řad těch nejlepších horolezců.


Kurt Diemberger v Praze

Kurt Diemberger podepisující na své zatím poslední pražské přednášce české vydání své knihy  „K2 - Traum und Schicksal“ (K2 – Nekonečný uzel)

foto © Tomáš Frank


Ale pojďme od začátku. Včerejší pražská přednáška Kurta Diembergera v budově Národního muzea, na kterou i na našich stránkách zve pořadající CK Livingstone v rámci svých „cestovatelských střed“, téměř zaplnila „přednáškový sál“. Tedy přesněji bývalou zasedací místnost Federálního shromáždění, jehož honosná budova je dnes v majetku muzea.
Kromě legendárního himálajisty Kurta, jediného dodnes žijícího účastníka dokonce dvou prvovýstupů na osmitisícové vrcholy, zde posluchači na pódiu nalezli i Josku Rakoncaje, který s Diembergerem v minulosti spolupracoval a spolupůsobil na K2. Po kratičkém úvodu a představení však již do popředí pozornosti vstupuje Nanga Parbat, kterému je večer evidentně věnován.

Kurt Diemberger v Praze

Kurt Diemberger shrnuje pohnuté dějiny objevování a pokusů o výstup na Nanga Parbat – zde promítá snímek  Alberta Frederica Mummeryho, fenomenálního britského lezce, který při průzkumu této hory v roce 1895 zahynul

foto © Tomáš Frank



První část je zcela nepokrytě věnována výhradně Diamiru a jeho pohnuté historii. Od prvních průzkumů a prvních evropských badatelů i horolezců, kteří se k hoře přiblížili či na ní dokonce působili, po popisy jednotlivých expedic i prvních obětí. Přednášejícím je podrobně dokumentována například tragédie, která postupně postihla řadu Šerpů a valnou část německé expedice v r. 1934, přes další německou výpravu, která skončila internací horolezců v britském táboře v Indii (ze kterého nakonec Rakušané zúčastnivší se výletu prchli do Tibetu – jak ostatně popisuje jiný článek nedávno publikovaný na Lezci, až po prvovýstup v roce 1953, kdy na vrcholu stanul další Rakušan, Hermann Buhl.   


Kurt Diemberger v Praze

Další z legend spojených s pohnutou historií Nanga Parbat – rakouský horolezec a průkopník Hermann Buhl, který jako první v roce 1953 stanul na vrcholu této hory po (na tehdejší dobu) naprosto neuvěřitelném sólovém výstupu, navíc oproti všem dobovým zvyklostem bez použití kyslíku

foto © Tomáš Frank



U prvovýstupce Nanga Parbat, Hermana Buhla si přednášející maličko, a vlastně téměř mimochodem, odskočil do jiné historie. K prvovýstupu na Broad Peak v masívu Gašerbrumu. Rakouskou expedici vedl Buhl, který si tehdy mezi dalšími nezkušenými „nováčky“ pro cestu do Himálaje vybral i Kurta Diembergera. Ten se v té době zcela čerstvě prosadil mezi špičku alpských lezců několika výraznými stěnovými přelezy a prvovýstupy. Tehdy tedy Diemberger poprvé stanul na vrcholu osmitisícové hory – a rovnou jako účastník prvovýstupu. Svůj mimořádný úspěch ovšem ve včerejší přednášce v podstatě přešel, jako bezmála nepodstatnou maličkost.

Podobně nevýznamnou roli přisoudil Diemberger i dalšímu prvovýstupu na osmitisícovku, Dhaulagiri v roce 1960 kterého se zúčastnil (v rakouské výpravě vedené Maxem Eiselinem).
V další části přednášky se věnoval i několika dalším horám – koneckonců vystoupil na sedm ze čtrnácti osmitisícovek – nezanedbatelné místo zde však opět měl pokus o výstup na Nanga Parbat s Julií Tullis, britskou horolezkyní a kameramankou, se kterou až do její tragické smrti na K2 tvořil Diemberger sehraný a velmi úspěšný dokumentaristický tým.

Právě promítání Diembergerových autorských dokumentů i hraných dokumentů z Himálaje a Karakorámu byl určen čas před závěrem tohoto setkání s jednou z posledních žijících legend historie objevování a prvovýstupů na himálajské velikány.
Nutno konstatovat, že jeho filmy, za které sbíral prestižní ceny z kdejakého filmového festivalu (a nejenom horského či horolezeckého), opravdu stojí za shlédnutí, a že jejich časování rychle za sebou s komentářem autora prohlubuje výsledný dojem. To se asi opravdu musí vidět a zažít.

Kurt Diemberger v Praze

Nakonec v rámci promítání došlo i na jiné hory… Stan, ve kterém Kurt Diemberger  a jeho spolulezkyně (a zejména spolupracovnice na řadě dokumentárních filmů z Himálaje) Julie Tullis, trávili čas na svazích K2

foto © Tomáš Frank



Co dodat závěrem? Skvělý zážitek! I když soustavně kažený nepříliš zdařilou produkcí. Tak velikou přednášku pravděpodobně ještě pořádající CK Livingstone nepřipravovala, a jen tím lze omluvit řadu organizačních lapsů a nezvládnutí průběhu samotné přednášky. Počínaje tím, že ne všichni členové ČHS obdrželi svoji, dopředu inzerovanou, slevu, přes opožděný a značně rozpačitý rozjezd, velmi špatné ozvučení, až po naprosto nezvládnutý překlad.
Přítomná tlumočnice sice měla skvělou němčinu, ale o tlumočení nevěděla nic. Sám Diemberger zdá se, není na tlumočení moc zvyklý (ale to by profesionálnější si tlumočník uměl ošéfovat). Pravdou pak je, že dokud mluvili pouze tito dva do mikrofonů současně, bylo to minimálně pro německy alespoň trochu německy rozumějící jedince v publiku, ještě snesitelné. Diemberger umí mluvit na mikrofon, proto tlumočnici hravě zastínil a bylo mu tedy vcelku slušně rozumět. Kritický mi pak přišel moment, kdy nejen že Diemberger mluvil zároveň s tlumočnicí, ale do toho šel ještě neztlumený francouzský komentář jednoho z prezentovaných filmů.
Věřme tedy, že se z  chyb pořadatelé poučí, a příští ze slibovaných přednášek nejenom v Praze, ale i na dalších místech ČR, stejně jako přednášky dalších osobností světového rorolezectví budou zvládnutější.


Tomáš FRANK   [úpravy] 15:38 16.01.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 dik15:25:55 17.01.2014
diky moc za clanek.
juraodpovědět 

 Foto dne:

Policejní čórka
 Databáze cest:
Všechny cesty (180779)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Bajame Una Estrella 7c+ Mula
Vipèrine 8a+ Seynes
Despilfarrando La Vida 6c Fasnia
Cabeza De Perro 6c+ Fasnia
Sítina Rozkladitá 7B Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Alchymista 8A Josemit Bouldery
Rady Ptáka Loskutáka 7B+ Labské Údolí - Pravý Břeh
Rady Ptáka Loskutáka 7B+ Labské Údolí - Pravý Břeh
Arcturus 6a+ Manikia
Gigolo 7- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Štramberk | Re: Oprava pohorek | Štramberk | Re: Lepení chytů | Re: Oprava pohorek cca 5 t. | Re: Lepení chytů | Re: Lepení chytů | Re: Lepení chytů | Re: Lepení chytů | Nepál 8K |

 Nové komentáře:
Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: Popravdě a bez příkras | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: diky za nove cesry | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... |

 Kde to vře:
Donald Trump chce přejmenovat Denali zpět na McKinley (91)
Ondrova hvězda (57)
Manaslu ski 2024 (40)
Film: Adam Ondra u Jany Švecové a spolu v bouldru Terranova 8C+ (33)
Honza Štípek se zařadil mezi české 9 áčkaře (17)
Salzburskou cestou na Watzmann, (12)
Ikonická lezecká oblast "The Zoo" byla uzavřena (11)
Lezkyně Eliška Adamovská ukončila kariéru (9)
Tereza Širůčková přelezla své první 8c+ (3)
Chris Sharma: nové DWS Vision Quest 9a na Mallorce (3)

 Nově v inzerci:
Kouba Manta set 1-6 | Batoh Deuter Aircontact lite 50+10 | BUNDA Rab Downpour Eco | VÝŠKOVÉ PRÁCE NASTÁLO V PRAZE 320- 480 Kč/hod 59 000 až 80 000/M | Nabizim praci okolo lezeni | GTX kožené pohorky Hanwag Alaska | Direct Alpine Midi 2.0 | BD CAMALOT ULTRALIGHT | 8K | Cepíny Black Diamond Reactor |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 979 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 887 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 754 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 786 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 649 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.