LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kudy mám lézt?? Nahoru!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční Open (11.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)
Novoroční pohárek (25.01)

Žebříček
Cesty:
10.Vopat 11206
11.Jeliga 11155
12.Lukášek 11107
Bouldry:
10.Lavička 10175
11.Šlapák 10053
12.Jungling 10050
Hory:
18.Najman 4632
19.Cibulka 4617
20.Novotný 3598

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5683 lezců
1149976 cest
Nové přelezy:
Armáda Spá 8A
Blutgeld 7C
Abelino Vu 7c
Ztracenec 7C+
Úsměv 7C
Rage De De 8a+
Crateres D 7c
Prügelknab 8A
Český Sen 8A
Pláž SD 7C+

Stěny
V 16 - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

DZC v Číně

Každý má své sny. Ty naše jsou o velkých nedotčených stěnách kdesi na světě a možných prvovýstupech na ně. Každý rok se snažíme vymyslet nějakou zajímavou destinaci kam jet na výlet.

Tento rok padl výběr právě na Čínu. Člověk si řekne proč zrovna do Číny? Vždyť jsou tam komouši a o tamním lezení Češi nevědí zhola nic. A to je přesně to, co my rádi. Dalším impulsem byly také články a fota v American Alpine Journalu, kde slibovali neslezené kilákové žulové stěny v horském prostředí.

Z různých zdrojů jsme se pomalu dopídili, kam přesně jet a kam si koupit letenky. Podobně jako při našem výletě na Madagaskar se k nám přidali kamarádi z Rakouska FLO a nově i JO. Co se týče letenek, tak jsme si koupili let s Brussels airlines přes (jak jinak než) Brussel a dále pak přímo do Pekingu za 18500,- a vnitrostátní let do Chengdu za 4500,-. Později jsme zjistili , že vnitrostátní lety je lepší si kupovat přímo v Číně, třeba na letišti za poloviční cenu a odletět se dá téměř hned.


Siguniang


Takže po 14 hodinách v letadlech jsme se ocitli v hlavním městě provincie SechuanChengdu. Jedná se o páté největší město v Číně s 10 mil obyvatel. Ubytovali jsme se v Holy´s hostelu, který je zde velice znám a oblíben. Za čtyř lůžkový pokoj dáte 100 J ( 1 Juan = 2,7 Kč) a za dopravu busem z letiště sem, dáte 25 J. Co se týče našeho pobytu v Chengdu, tak ten jsme strávili nakupováním všech nezbytných věcí pro pobyt v přírodě. Jako jsou: stan (140 J), karimatka (20 J), jídla a všeho, co se dalo unést. Po té co nám v místních informacích dvakrát po optání, jak se máme dostat do hor, řekli: please dont´go there tak nám trochu hrklo, páč prý spadla silnice. Naštěstí se dalo jet jinou delší trasou, tak jsme (bohužel) tuto radu nerespektovali. Na autobusáku jsme si koupili za 111 J jízdenku do městečka Xijuan a mohli jsme se tak konečně vydat za lezením. Během 12 hodinové cesty jsme měli možnost na vlastní kůži poznat, zač jsou toho místní zvyky. Na začátku cesty byl autobus pěkně čistý. Po strastiplné cestě po špatných silnicích se za 12 hod autobus naplnil spoustou odpadků, ale hlavně také spoustou plivanců, které byly slyšitelně vytáhnuty, jak se říká až z paty. V cílové destinaci hned u autobusáku jsme objevili spaní za 60J za dvoulůžák. Odtud to bylo ráno asi dvě hodinky mini dodávkou, které zde fungovaly jako spojení s okolníma vesnicema. Krajina a lidé tohoto himalájského podhůří byli hodně ovlivněni a namícháni s Tibetským etnikem a kulturou. Takže naše první dojmy z čínské kultury byly dost pozitivní. Lidé zde jsou dost jiní než ti, které jsme měli možnost potkat později. Takže jsme teda jeli tím mini busem. Z našich zjištěných informací jsme věděli, že máme jet do údolí Dvou mostů. Údolí je součástí tří na sebe rovnoběžných údolí dlouhých cca 30km a nacházejících se v národním parku Siguniang.


base camp v Siguniangu



jaci v Siguniangu


Jedná se o himalájské předhůří z východní strany. Tato oblast je u horolezců známá tím, že se zde nachází ještě spousta neslezených 5-6 tisícových vrcholů, ale hlavně i spousta žulových big wallů. Při vstupu do údolí jsme museli zaplatit vstupní poplatek 150 J. Funguje zde autobusová linka, která vyveze turisty na konec údolí (teda tam, kam zvládli udělat silnici) a pak je sveze zase pěkně zpět. Našim plánem bylo jet nahoru, pořádně se koukat okolo sebe, najít tu naši vysněnou stěnu, vyjet až  nahoru a při cestě zpět u ní vystoupit a jít k ní. Vše šlo přesně dle plánu, dokonce nám svítilo i sluníčko, jen ty batohy. Plně naložený vážil asi 45 kg.

A tak jsme začali s našim výstupem pod stěnu. Po nějakých 7 hodinách jsme došli pod náš cíl. Prvním problémem bylo najít rovné místo na stan. Nakonec jsme to vyřešili metodou kopej nohou do země a udělej rovinu. Díky tomu, že jsme se v tu chvíli nacházeli v 4500 m.n.m., tentokráte již v dešti, tak to byla práce dost náročná. Druhým problémem, jak jsme posléze zjistili, byly naše zapalovače. Nefungovaly. Dokážete si představit, jak je člověku po celodenní námaze v takové výšce. A ještě k tomu si nemůže uvařit ani čaj. Dost na h

Ranní probuzení do čerstvě napadaného sněhu všemu moc nepřidalo, tak jsme se i přesto, že jeden zapalovač začal venku mimo stan fungovat, rozhodli, že půjdeme raději aklimatizačně do údolí. Po dvou dnech vegetu v údolí jsme opět v base campu. Opět prší.


Yangshuo



Yangshuo - white mountain clif


Začínají nám docházet důležité souvislosti. Ta tráva všude, vegetace ve spárách, ve stěně, téměř v pěti tisících, ta tam není jen tak. Zdejší počasí je prostě dost vlhké a bohaté na srážky. Právě proto jsou zde udělány cesty pouze v alpském stylu, protože jinak nemáte šanci někde týdny viset ve stěně a něco tlouct. Změnili jsme tedy taky plán. Půjdeme nahoru na naši nevylezenou 800m vysokou žulovou věž pěkně alpsky, ale hlavně, co nejrychleji. V jednom z těch mnoha propršených dnů, co jsme zde strávili, se nám podařilo natáhnout  cca 200 m  fixů v nebezpečném kuloáru a obhlédnout možný směr výstupu trochu blíže. To bylo, ale to poslední, co jsme byli schopni udělat. Během jedné velice deštivé noci totiž začaly seshora padat obrovské spousty kamenů a tak jsme se rozhodli, že toto nemáme zapotřebí, jsme tu přece za lezením a ne za ustavičným ležením ve stanu. Rozhodli jsme se tedy, že se všichni vydáme do Mekky čínského lezení a to do vápencové oblasti Yangshuo.


babi v Yangshuo



landscape Yangshuo



Moon hill Yangshuo



Moon hill Yangshuo


Stejným způsobem jako jsme se dostali sem, tak jsme se také dostali zpět do Chengdu. Přímo v hostelu se nám na další den podařilo objednat letenku do města Gulin vzdáleného dvě hodiny letecky. Cena letu byla 830 J se společností Southwest airlines. Čína je jinak jedinečná svoji variabilitou. Můžete jet kam chcete, čím chcete, s kým chcete a za kolik chcete (zde to samozřejmě závisí na kvalitě a rychlosti spoje). Prostě problém se někam v Číně dostat téměř není. Během dvouhodinového letu jsme se ocitli v Gulinu v provincii Guangxi. Za nějakých 40 J se dostanete busama přímo do Yangshuo city. Zde nás rovnou na autobusáku odchytl majitel XI JIE hostelu a po dlouhém smlouvání nás zde ubytoval na 19 dní/500 J/os.


Tomáš Sobotka v cestě Czech line - China první délka



Tomáš Sobotka v cestě Czech line - China první délka


Yangshuo - velice známé turistické místo s tisícem vápencových věží v okolí. Věže byly většinou porostlé bujnou vegetací, takže okolí vypadalo jak nekonečný les věží. Naštěstí nám příroda vždycky kousek té věže jakoby ukrojila a nabídla nám tak spousty možností k lezení ve zdejší oblasti. Tuto oblast dali dohromady z většiny Američané, ale i Evropané a Australani a tak po asi desetiletém snažení vznikla krásná vápencová oblast s 30 sektory a cca 400 cestami do maxima okolo 8b+ fr. Našim cílem v Číně bylo, jak jinak než, udělat pořádný zářez do zdejšího lezení. Hrozně moc jsme chtěli udělat pořádnou pecku. Co nejhezčí, nejdelší a co nejtěžší. Pro co nejrychlejší průzkum oblasti jsme si půjčili jednu z místních specialit a to elektro-skútra. Takže jsme potichoučku proplouvali okolím, až jsme ji našli. Sice nebyla tak veliká, jak jsme původně chtěli, ale jak jsme později zjistili, tak větší zde bohužel prostě nejsou. Co se týče více délkových cest, tak nejtěžší do té doby zde byly nějaké 6b-c s délkou okolo sta metrů. Nebylo na co čekat a tak jsme se dali do práce.


Tomáš Sobotka v cestě Czech line - China první délka



Ondra Beneš v 2. délce za 7c+ Czech line - Yangshuo - China




topo Czech line


Po čtyřech pracovních dnech se nám podařilo prostoupit 150m věží nazvanou Australany Bird man. Na tuto věž již sice něco vedlo, ale ne až na vršek a něco dokonce i svrchu. Do cesty jsme osadili 27 nýtů včetně nýtů na štandech. Cestu jsme nazvali Czech line proto, že jsme měli tušení, že jsme zde prvními českými lezci, co vytyčili  krásnou jasnou linii na vršek Bird mana. Klasifikaci jsme odhadli na 7b 1.délka, 7c+  2.délka, 7a+ 3.délka, 6a  4.délka. Tím se nám podařilo si splnit cíl-prvovýstup, udělat zde první českou cestu a udělat nejtěžší a nevyšší multi pitchku v oblasti v jednom. Zbytek pobytu jsme strávili lezením v místních sektorech. Charakter lezení je zde něco trochu jako v Thajsku. Exotické vápno plné krápníků, oklouzaných ploten, lištiček , ale i dírek. Jediným velikým problémem pro těžší lezení zde bylo počasí. Teploty dosahovaly 33 stupňů a při 70% vlhkosti připomínalo zdejší lezení spíše koupel ve vlastním potu. Hlavním zdejším lákadlem je známý vápencový most Moon hill. Cesty dlouhé okolo 30 m, kde bandasky natýkají věru dost. Čas v Yangshuo uplynul až nečekaně rychle, proto jsme se museli rozloučit a vypálit pomalounku směrem domů. Za nějakých 1300 J přelétáme do hlavního města té celé veliké Číny.


vrchol Bird mana


Peking má 16 mil. obyvatel a rozlohu celé Belgie. Na letišti jsme nastoupili do busu č. 2 (16 J). Naštěstí jsme měli malé informace, jak se zde pohybovat, tak to pro nás nebyl takový šok. Ve stanici Dongzhimen jsme přesedlali do metra. Do nynějška zde měli 4 linky za 3 J, ale s blížícími se OH jich pár přibude. Vystoupili jsme ve stanici Hepingmen a během 15min chůze jsme došli do Far east youth hostelu nedaleko centra města. Ceny šly trochu nahoru, takže za noc zde dáte 45 J/os v dormitory pokoji. Hned následující den jsme vyrazili za kulturou. Naší první zastávkou byla Čínská zeď. Za 240 J nám zařídili půldenní trípek se snídaní. Velká zeď, jak se jí zde říká, byla v těchto dnech plná lidí, takže pocity byly podobné, jako když jdete u nás na nějaký starý hrad. Ne, ale je to doopravdy monumentální stavba s velikou historií. Začátek října je v Číně ve znamení státního svátku. V těchto dnech se všichni Číňané přesouvají a navštěvují svoje příbuzné, ale i hlavní město. Takže ulice města byly v těchto dnech plné statisíců lidí. Během pobytu jsme měli také možnost zhlédnou spousty památek, ale i nových staveb týkajících se OH v Pekingu 08.


Národní stadion na OH 08



Tianamen square - Peking



vstup do zakázaného města - Peking


Čína nás ohromila jak svojí velikostí, tak mentalitou místních lidí, kdy Číňané jsou maximálně hrdí na to, co jsou a proč tu jsou. Za to na druhou stranu se nám moc nelíbila forma jejich jednání s cizincema. Byli jsme pro ně většinou pouze chodící peněženky a o nějaký usměvavý kontakt nebo prohozené slovo byla často nouze. Naštěstí se samozřejmě našla spousta velice příjemných lidí a okamžiků, díky kterým Čína zůstane na dlouho v naší paměti.


2.délka



hory a balón


V našich prvovýstupech nás podporují:
ČHS, HUDYsport, Rock empire, Tendon, Direct Alpine a za nýty děkujeme Raveltiku.

DZC D.Žleb company

Ondřej Beneš a Tomáš Sobotka   [úpravy] 06:29 07.11.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 článek06:42:41 07.11.2007
Krásnej článek.
Krabodpovědět 

 Překvapení07:43:10 07.11.2007
Už dlouho jsem si myslel, že je vše objevené. Vidím ale, že i dnes se lze stát Zikmundem a Hanzelkou. Moc pěkné kluci.
Jarda Maršíkodpovědět 

 Pěkné08:41:07 07.11.2007
moc pěkné, díky :)
 Standaodpovědět 

 Super!!!08:51:06 07.11.2007
Pánové....tak to tedy klobouk dolů! Naprosto super. Ondru bych poprosil - pokud bude v UL a bude svolný....zda by nepropůjčil na naše závody 17.11. na ujepu CD s nějakýma fotkama či s videem - vím, že prezentaci na kolejích už měl, ale bylo plno lidí, kteří se nedostali a myslím, že by to bylo příjemné spestření indoor akce s velkou outdoor projekcí...případně komentář....dej vědět na mail. Předem děkuji za ochotu.
RAdim Bzuraodpovědět 

 09:21:09 07.11.2007
Paráda, exotika jak má být. článek se čte jedním dechem. Už se těším na další fotečky.
Lukyodpovědět 

 Super09:33:05 07.11.2007
Fakt dobry.
Funguje jeste, ze po Cine mimo hlavni turisticke zony doprovazi turisty nejaky cinsky delegat? Nebo na vas nikdo nedohlizel, kdyz jste byli v tom zakladnim tabore?
o..odpovědět 
 Re: Super12:34:16 07.11.2007
Volnost pohybu po Cine je velika. zadnej dozor, zadny papirovani....... Cina se meni :-)
o.b.odpovědět 

 cina12:29:35 07.11.2007
pekny kucii, pekny.
Ale to ste este nebyli v rusku! Motivacni videjko  ale jen pro silne natury:
http://www.patagonia.com/ web/eu/patagonia.go? assetid=23030 (odstran mezery)
lacoodpovědět 
 Re: cina12:52:50 07.11.2007
kruty blazni...
odpovědět 

 paráda13:21:07 07.11.2007
Fakt pěkný počtení, parádní fotky, ze kterejch je cítit atmosféra. Díky !
George-jpodpovědět 

 Presny popis16:47:00 07.11.2007
... v r 2001 jsme prosli s baglem celou Cinu z J na S a uplne jsem si vzpomnel, jak jsme slezali kdejakou skalku, do toho chcalo, vsude super lidi, nadherna priroda, vajgly, flusance, klastery, proste bomba. Cina je the best zeme, ve ktery jsme zatim byli. Diky za peknej clanek
upmanodpovědět 

 jen tak20:28:02 07.11.2007
tak clanek je supr, jen trochu odbocim k olympiade v cine, myslite, ze to bude zly? preci jenom cina je velmoc, tak se bude snazit vytahnout, ale komunisti to jsou hrozny, tak si myslim, aby to nedopadlo jako treba v mnichove...ted se vratim zas k lezeni...mohlo by lezeni byt olympijskym sportem?
filozofodpovědět 
 Re: jen tak23:15:47 07.11.2007
Jak mohlo?
A už pěkně brzo!!!
Pěkný článek:)
Příjemné slaňování kluci:))
Lukodpovědět 

 -20:45:16 07.11.2007
Pěkný. Jsem zvědavej, kam to bude příště.
Piškotodpovědět 

 DŽC je zábavka09:23:10 09.11.2007
Tydle nestandardní akcičky DŽC mě bavěj. Dycky se z toho vyklube pěknej vykon, pěkný promítání a do roka a do dne pěknej filmik. Dumám, že navrhnu, aby se most E. Beneše v Aussigu přejmenoval na most O. Beneše. 
Papoušodpovědět 

 Super akce14:23:36 09.11.2007
Jak kluci píšou, tak o skalním lezení v Číně moc info není, tak tenhle článek nám ho trochu přiblížil. A pokud někdo nebyl na promítání, tak si myslím, že o hodně přišel, protože fotky byly úžasný a klukům za to patří velký dík a gratulace za výstup, škoda jen za to počasí v horách. Samozřejmě se těším na další akce a doufám, že nezapomenete promítnout i fotky z Brazílie.
Michal Vyleťalodpovědět 

 ASIE17:56:47 14.11.2007
..jsem fanynka  asie  a  nejem  cina, ale  i  vietnam  je  nepopsatelne  NADHERNA  zeme...
nejen porad usmevavi lidi,ale super jidlo a priroda...to nam kluci ukazali na tech par  foto !!
kdo pozna jednou asii,uz  nechce  nikam jinam...
dohaneji a predhaneji nas uz  v mnoha smerech - proc? nesmirna pile, nula  odpocinek a spokojenost v rodinach, laska  k detem a ucta  ke starym lidem ..k tradicim  ,vedeni a  k prirodni medicine..
coz si vzit priklad a zase zacit komunikovat a psat dopisy, zahodit mobily .:=))  hodne  uspechu !!  h.
Hanaodpovědět 
 Re: ASIE12:52:50 09.08.2008
A z kteryho romantickyho filmu tohle mas?
odpovědět 

 pochvala07:01:31 19.12.2007
hodne dobry kluci jen tak dale delate cest ceskemu lezeni.
hanysodpovědět 

 Foto dne:
Koloseum
Ben hur, 7a
 Databáze cest:
Všechny cesty (180774)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nebeský Baby 7 Kácov
Mi Amigo Parri 6a Olba
Abelino Vuelve Fino 7c Olba
El Robacorderos 7a+ Olba
Revizor 6A+ Jeřabčina Skála
Nově komentované:
Rady Ptáka Loskutáka 7B+ Labské Údolí - Pravý Břeh
Rady Ptáka Loskutáka 7B+ Labské Údolí - Pravý Břeh
Arcturus 6a+ Manikia
Gigolo 7- Srbsko
Gigolo 7- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Oprava pohorek | Re: Oprava pohorek | Re: Oprava pohorek | Re: : Oprava pohorek cca 5 t. | Re: : Oprava pohorek cca 5 t. | Re: Lepení chytů | : Oprava pohorek cca 5 t. | Re: CHS a vyberko | Re: CHS a vyberko | Re: Nový průvodce na Súľov |

 Nové komentáře:
gratulace | Aktuální stav | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Benefit členstva | Večnú slávu Vodcovi! | Re: A tak si tu na lezci žijem... | slanění není sjezd | Fajne | Re: A tak si tu na lezci žijem... | A tak si tu na lezci žijem... |

 Kde to vře:
Donald Trump chce přejmenovat Denali zpět na McKinley (91)
Ondrova hvězda (69)
Manaslu ski 2024 (38)
Film: Adam Ondra u Jany Švecové a spolu v bouldru Terranova 8C+ (33)
Salzburskou cestou na Watzmann, (14)
Ikonická lezecká oblast "The Zoo" byla uzavřena (11)
Lezkyně Eliška Adamovská ukončila kariéru (9)
Honza Štípek se zařadil mezi české 9 áčkaře (4)
Tereza Širůčková přelezla své první 8c+ (3)
Chris Sharma: nové DWS Vision Quest 9a na Mallorce (3)

 Nově v inzerci:
Rychlá a legitimní půjčka od soukromé osoby | Mammut Neon gear 45/55 | Mammut Neon gear 45/55 | Statická a dynamická lana | BUNDA Rab Downpour Eco | RychloArco | Vylet | Stan Gemma | La Sportiva TX4 EVO GTX | Nové lezečky Scarpa Instinct VSR vel. 43 |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 960 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 865 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 740 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 767 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 635 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.