LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrá horolezkyně dosáhne vrcholu, už v základním táboře.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční Open (11.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)
Novoroční pohárek (25.01)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12319
2.Trojan 12262
3.Votoček 12234
Bouldry:
1.Konečný 11275
2.Stráník 11156
3.Volf 10906
Hory:
1.Groš 7855
2.Skopec 7324
3.Rojko 7286

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5683 lezců
1149977 cest
Nové přelezy:
Lesní šlem 8A
Armáda Spá 8A
Blutgeld 7C
Abelino Vu 7c
Ztracenec 7C+
Úsměv 7C
Rage De De 8a+
Crateres D 7c
Prügelknab 8A
Český Sen 8A

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Kyrgyzské léto

Vzdálená Asie, pohoří Alaj, kilometrové žulové stěny, příjemné kontinentální počasí v horách a levné letenky byly dobrými argumenty k přemluvení španělských kamarádů a mých spolulezců (Marca, Javiho a Quima) vydat se na lezecký výlet do Karavshinu.


Nestálou politickou situaci v zemi a dlouholeté sousedské "šarvátky" mezi kyrgy a tádžiky, prozatím nikdo nevyřešil. Však střílet po nás do stěny (jako v roce 2001 po amerických lezcích) snad nikdo nebude, pokud nebudeme krást místním kovbojům kozy.

Máme namířeno do údolí Kara-Su , které spolu s vedlejším Ak-Su tvoří ráj pro milovníky žulových stěn a věží. Tam, kde se sbíhají obě údolí, se nachází osada Karavshin . Cesta do základního tábora je příjemný pochoďák, který zabere zdatným pionýrům den, těm pomalejším dva. Treking začínáme v malé pastevecké osadě a pokračujeme přes sedlo, z kterého sestupujeme asi 1200 výškových metrů k řece do údolí. Zde nabíráme vodu, která je plná písku, a když ji pijeme, zůstává nám kal v ústech. Cestou se vyhýbáme tádžikystánské vesnici Voruh a tím i hraničním kontrolám. Druhý den treku procházíme meruňkovým sadem, kde si pochutnáváme na šťavnatých meruňkách.


Údolí Kara-Su

foto by © Petr Daniel


Javi začíná mít "rychlý chod" a kyrgyzský salám junior je první podezřelý. A tak se pomalu rozdělujeme na „rychlou“ a „pomalou“ skupinu. Jak jsme se dozvěděli od místních pastevců po cestě, v základním táboře nebudeme sami, je zde ruská lezecká „olympiáda“. Mýtinka s potokem mezi jalovcemi je zastavěná, jak camping u Máchova jezera.


Camping v základním táboře

foto by © Petr Daniel


Marc tráví většinu dne na latrýně, že by ten junior? Po prvních deštivých dnech vychází slunce a my máme konečně možnost jít lízt a také usušit pár kilo těstovin, které nám spadlo po cestě do řeky. Jdeme ve třech, bez Marca, a vybíráme Západní pilíř na Malého Asana - 200 metrů za 5c francouzské stupnice. Cesta vede spárami a plotnami. Poslední dvě délky začíná poprchávat a zjišťujeme, že i zdejší vlhká žula drží.

Další den, už všichni čtyři lezeme zdejší klasiku Diagonálu
na Žlutou stěnu 800m s klíčovou délkou za 7a. První setkání se zdejšími úzkými komíny v klíčové délce je super rozcvička. Zanechané červené puntíky na skále, jsou ale z krvavých rukou a ne za volný přelez.


Klíčová délka Diagonály ve Žluté stěně

foto by © Marc Toralles


Rusové zahájili olympiádu a tahají "svině" hlavně pod Odesu a její impresionistní západní stěnu. 1400 metrů vertikálního lezení budí respekt v každého lezce. My se vydáváme na druhou stranu údolí, kde nejsou takové průvody. Stříbrná zeď a cesta v její východní stěně dlouhá 1500 metrů s obtížemi do 6b je další z příjemných jednodenních akcí. Délky lezecké střídá vzdušný hřeben a závěrečný prostup sutí na čtyřtisícový vrchol. Odtud se nám naskytne neuvěřitelně krásný a krajinově vděčný pohled na celé údolí.


Panorama z vrcholu Stříbrné stěny

foto by © Petr Daniel


Po tomto „sprintu“ do vrchu následuje restday, který nám kazí chalan, co se proletí na Odese. Rychle balíme batůžek se svačinou a přidáváme se k početné rusko-ukrajinské bandě dobrovolníků. Než se dostaneme pod stěnu, chalán z Krasnojarska už slanil se spolulezci až na ledovec. Skupinka, co dorazila první, pomáhá přelanit se zraněným trhlinu, která se nachází kousek pod sedlem mezi Odesou a Usenem. Mezitím montujeme nosítka z konstrukce ruských závěsných postelí. Malé občerstvení týmu a vyrážíme dolů. Rozdělíme se do tří skupin po šesti lidech a každých pět minut se střídáme v nesení provizorního lůžka. V suťovisku našlapujeme opatrně na kameny a snažíme se udržet rovnováhu a hlavně nosítka, naštěstí zraněných nepřibylo!


Záchranná akce pod Odesou

foto by © Petr Daniel


Po aktivním odpočinku se domlouváme, že na Odesu je ještě čas a zkusíme naši bojovou taktiku na Directě Meresjev ve Žluté stěně 700 metrů hákování nepřekračující A3.Cesta je více technická a volného lezení je pomálu. Lezeme ve čtyřech - první dvojka montuje fixi, druhá jumaruje – kapsule style. První den končíme šichtu přelezením nejtěžší délky a při půlnočním svitu měsíce slaňujeme po fixu na polici, kde si vaříme večeři a uléháme k pár hodinovému spánku. Ráno budíček a vzhůru do práce - čeká nás ještě polovina cesty. Hodiny ubíhají jak voda v řece a nám je jasný, že tento den se na vrchol nedostaneme. Kolem páté ráno dolézáme na travnatou polici a snídáme. Pomalu se začíná rozednívat a první paprsky slunce zbarvují okolní vrcholky stěn a hor dočervena. Podkládáme si hlavu "sviněmi" a na chvilku usínáme na lanech. Probouzí nás až sluneční paprsky ve tvářích. Sbalit vše do sviňí, vyběhnout čtyřkový hřebínek na vrchol a hurá dolů.


Výstup po fixních lanech v cestě Meresjev

foto by © Marc Toralles


Dva dny odpočinku stačili na zregenerování sil a už si to štrádujem s 30-ti kilogramy na zádech pod Odesu. Cesta Rusajev, jako jediná začíná trhlinou v ledovci. Tímto zahajujeme veselou hru, jak se vůbec dostat na skálu. Zkoušíme to zespoda, zkoušíme to seshora - samá plotna a velké odlupující se šupiny nevěstí nic rychlého. První den se nedaří a se západem slunce zalézáme do bivaku pod kameny. Další den po čtyřhodinovém snažení se dostavám na malou polici, kde děláme štand číslo 0. Mezitím se zatáhlo a z lehkého mrholení najednou sněží a po žule začínají stékat pramínky vody. Během půl hodiny mi připadá, jako kdyby někdo nahoře otevřel kohoutek. "V téhle sr.... se nedá ani hákovat!" křičím na Javiho a utíkáme po fixech do bivaku. Před setměním je nebe jasné a dodává nám naději příchodu dobrého počasí. Ráno barometr hlásí pokles o 4hPa. „To je blbost!“ říkáme si, vždyť je krásná modrá obloha a tak se vracíme zpátky do stěny. Dostáváme se do logické linie tenkých spár, které vedou do první délky, a tu chvíli začíná opět sněžit. Po pár minutách si připadáme jak v aquaparku. Zdrháme. Dnes, ale nepřestává sněžit a k večeru sestupujeme, už za vydatného deště do základního tábora.


Těžký start nám připravila trhlinka na začatku cesty

foto by © Marc Toralles


>
Javi se konečně dolézá originální varianty cesty Rusajev

foto by © Petr Daniel


Dva dny chčije a chčije. Celá rusko-ukrajinská reprezentace už odletěla vrtulníkem do Batkenu než začal tento kekel - asi něco tušili! S prvními paprsky slunka se vypravujeme pod stěnu. Když ji vidíme z dálky, je nám jasné, že s naším vybavením - jeden turistický cepín a dvoje mačky, se na vrchol nedostanem. Západní stěna Odesy je totiž pokryta sněhem a ledem.


Takto vypadala západní stěna po dvoudenním bouřce

foto by © Marc Toralles


Na řadu přichází plán B. Vyrážíme na výlet do vedlejšího údolí Ak-su zjistit jaké jsou podmínky. Pohled na krásné až dvoukilometrové cesty v kvalitní žule nám spravují zkaženou chuť ze zasněžené Odesy. Vracíme se proto do našeho tábora v Kara-su a jdeme vysvobodit fixy a matroš, který zůstal pod sněhem a ledem.

Další plán je jasný Ruská věž (Rusian Tower) a její klasika Perestroika crack 800 metrů s délkami až za 7b volně nebo 6c A2. Opět jsme dvě lezecké dvojky a jako správný tým jdem do stejné cesty. Proto si dáváme jednodenní rozestup. Do prvních délek nastupujeme s Marcem skoro v poledne. Přelezením čtyř délek se dostáváme do sedla s prvním bivakem, kde shazujeme přebytečný materiál a jdem zafixovat dvě další délky. Následující ráno se pokusíme vylézt 20 délek až na vrchol. Budíček ve čtyři, rychlá snídaně, jumarová rozcvička ve dvou délkách a za ranního rozbřesku hurá nahoru. V půl osmé večer dolézáme na polici v osmnácté délce, vyhladovělý bez diskuzí vaříme večeři a usínáme na polici metr široké a 3 metry dlouhé. Javi a Quim zvolili jinou taktiku a vyrazili brzo ráno s cílem dolézt první den do bivaku na 18-ctý štand. Spodní délky jim však trvaly déle než čekaly a zůstávají v pohodlnějším bivaku na třináctém štandu. Po rozednění přelézáme šest lehkých délek, a pak už se fotíme se na vršku. Kudy dolů? "Přece to nebudem slaňovat, když se to dá obejít." A tím začíná exkurze po suťovisku nahoru dolu a hledání sestupové cesty. Asi po čtyřech hodinách se nám podaří najít sedlo, z kterého se jedním slaněním dostáváme do velkého sestupového kuloáru. Těsně před naším vstupem do kuloáru padá z protějšího žlabu sněhová lavina, která vyvaluje šutry velké jako auta - padají do směru naší cesty. Stojíme a mlčky pozorujeme rachot kamení tříštícího se o stěny kaňonu. Chvíli je ticho - díváme se jeden na druhého. Poté se ujištujeme, že když spadla jedna další hned tak nespadne. Scházíme rychle do středu kuloáru a slaňujeme podél vodopádů. Cestou je cítit rozbitý kámen z předchozího sesuvu a to nás povzbuzuje k rychlejšímu tempu. Se zacházejícím sluncem slaňujeme poslední kolmé metry kuloáru, a už za tmy pokračujeme do bivaku pod veliký balvan. Ve chvíli, kdy procházíme kolem pastevcova stavení, nám najednou zasvítí baterka do obličeje. Je to pastevec a zve nás na čaj a kus chleba se smetanou. Lámavou ruso-češtinou se dozvídáme, že o nás měl strach a čekal nás už odpoledne. Po výborné večeři usínáme s plnými žaludky a s myšlenkami na kluky nahoře. Javi s Quimem dolézají na vrchol před setměním a se soumrakem se vydávají na sestup. Nemohou však najít sestupovou cestu a tak přenocují. Ráno za denního světla sestupují kuloárem a v poledne se už všichni čtyři setkáváme v našem bivaku. Odpočatí se vydáváme na treking do základního tábora.


Marc si užívá spárového lezení v dolních partiích Ruské věže

foto by © Petr Daniel



Petr ve vzdušném bivaku osmnácté délky

foto by © Marc Toralles


Poslední dny výletu chceme vylézt novou cestu. Do oka nám padá pro nás velmi známá Žlutá stěna a směr, který je vidět už ze základního tábora. Zjištěné informace nejen od ruské federace nám potvrzují, že linie cesty je volná, nu tož tudá chaláni. Pět logických délek plných spár a koutů v pevné skále následuje traverz, který vede do výrazného asi 60-ti metrového kouta. Traverz začíná v sedle za věžičkou v pravé části žluté stěny. Užít si poslední dny v jižní stěně nám ale kazí nalazení staré skoby v traverzu. Směr tedy uhýbáme za hranu do severní stěny, kde pokračuje slepými a travou prorostlými spárami nahoru do širokých komínů. Javi a Quim bojují skoro pět hodin o přelezení dvou délek nad sedlem. S Marcem nechápeme, co tam kluci dělají, tak dlouho. Když se večer vrátí do tábora, připomínají spíše horníky než lezce. Důvodem byl slepý a špatně zajistitelný kout (délka šestá za 6b+) a poté asi třicetimetrová hlínou ucpaná a zarostlá spára (délka sedmá 6b). Další den je řada na nás s Marcem. Po přelezení osmi délek se dostáváme ke krásnému převislému komínu měnícímu se v off width s obtížemi 6b A2. Nových šest set metrů se napojuje do vrcholových délek Diagonály. Cestu jsme pojmenovali Kyrgyz Cowboys na počest místních pastevců krav.


Třetí délka v podání Marca

foto by © Petr Daniel


Cesta zpět do civilizace se díky pokusu usmlouvat pár předem domluvených oslů trochu komplikuje. Naštvaný pastevec nám přebytečná kila na osly nenaloží, a tak musí na záda. Vykračujeme svižným krokem oslů směr osada vzdálená 54 kilometrů. Ti nejzdatnější oslové doráží těsně před setměním, další se svitem měsíce a zbytek druhý den ráno.



foto by © Marc Toralles


Ráno nakládáme batohy do dodávky a vyrážíme směr Osh - největší kyrgyzské město, které
je naším domovem a odkud po pár dnech přežírání se v místních stravovacích zařízeních a utraceních posledních eur a dolarů odlétáme zpátky domů.

Cesty:




Nákres cesty West ridge route




Nákres cesty Diagonal route




Nákres cesty East face route




Nákres cesty Meresjev




Nákres cesty Perestroika crag




Nákres cesty Kyrgyz cowboys



Závěrem bych chtěl poděkovat za podporu Camp Base, CompeGPS, TilakuKop de Gas.

Petr Daniel   [úpravy] 07:45 25.12.2014Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ty jo23:19:51 24.12.2014
Takovou stěnu mít na Rovišti!
odpovědět 

 Skvělej článek09:32:09 25.12.2014
Tak to jste ai tam pořádně zalezli, krásnej článek.
Hinzaodpovědět 

 Diky13:27:05 25.12.2014
Krasne cteni. Jo a taky závist. DÍKY.
Radekodpovědět 
 Re: Diky16:21:37 25.12.2014
takto pekne a srozumitelne napsany clanek se mi libi moc. Hlavne ze tam nebyly zadne pseudobasnicke vyrazy a jiné dusevni a jiné analogie...nadhera, dik.
Martas.odpovědět 

 suprbombagiganářez21:01:23 25.12.2014
Nádherné stěny, jak to vypadá, krásné lezení a také článek.
Bahnoodpovědět 

 regulerni pocin11:36:58 26.12.2014
skveli .. jasnej aspirant na clanek roku .. ))
adam9odpovědět 

 podklady14:33:21 27.12.2014
Ahoj. Gratulace k paradnimu vyletu. Kde jste sehnali informace k oblasti, cestam, topa (pokud jste nejaka meli) atd?
Bobrodpovědět 
 Re: podklady17:14:31 27.12.2014
Ak by si chcel podrobné informácie tak napíš kirgizskej agentúre AK-SAI TRAVEL ktorá má webovú stránku www.ak-sai.ru (ruská verzia) alebo www.ak-sai.com (anglická verzia). Na tejto webovej stránke nájdeš dosť informácií o pohorí Karavšin a oni sú schopní aj zorganizovať cestu do týchto nádherných hôr nie je to pre nich žiadny problém. Veľa šťastia!
Peterodpovědět 
 Re: podklady23:34:30 28.12.2014
Ahoj, informace ve forme ofocenych provodcu jsme dostal od Honzy Horaka z rockjoy.cz, ktery tam byl v roce 2008. Ale to byly pruvodce predevsim na par vybranych cest v cele oblasti. Dalsi nakresy cest jsme nasli po x-hodinach hledani na risk.ru, google, stary vytisk spanelskeho casopisu Desnivel, alpine journal, etc.
petrodpovědět 
  Re: podklady11:48:03 30.12.2014
Díky, moc za info. Je to zvláštní, že kolem téhle oblasti je tak málo informací a vlastně skoro žádné ucelené. Asi nejzmapověnější mi přijde ta Perestrojka :-). Ale jak jsme pochopil, je tam vlastně docela hodně cest i lehčích a kratších na stěny okolo, které však nejsou nijak pořádně k dohledání? Vyzná se tam v tom někdo? Je tam ještě hodně "volných" směrů, nebo jsou již vylezeny, ale pozná se to podle jedné nevytlučené skoby? Vím že dát jasnou odpověď není lehké, ale přesto díky. Vypadá to na dobrodužnou oblast se vším všudy.
Bobrodpovědět 
 Re: podklady13:22:30 30.12.2014
Zdravím kyrgyzské bojovníky. Oblast jsem navštívil se skupinou dalších deseti týpků v roce 2002. Byla to tehdy první návštěva Karavišinu po přestřelce někdy 2000 - 2001, ve který bandyti napadli přímo ve stěně lezoucí Amíky. Myslím, že tam mezi nimi byl Tommy Caldwell. Kluci po nich sundavali prostřílenej matroš ze stěny. Měli jsme za úkol ho odevzdat veliteli Batkenský vojenský posádky. Byla to tehdy podmínka proto, abychom dostali povolení pro vstup do oblasti. Matroš jsme si samozřejmě nechali a místo něj veliteli odevzdali náše věci, který jsme už nechtěli.
Tehdy jsem měl asi nejvíc skob a různýho jinýho lezeckýho harampádí za svojí lezeckou éru. Bohužel mi ho tam ( a nejen mě) zas nějaký pastevec ukradl. Tady je o tom článek: http://www.lezeckarevue.cz/clanek.php?code=11
Krajsosodpovědět 
  Re: Krajsos22:39:50 02.01.2015
ahoj, clanek ktery likujes a jemu podobny v montane nebo lide a hory ted si nevzpomenu, ale predevsim vase obrazky zulovych obru se stali nasimi hnacimi motory. diky ti a tvym kamaradum
petrodpovědět 
   Re: Krajsos11:37:05 16.01.2015
ona se od roku 2000 oblast asi uz dost zmenila..letos jsem v kzrgzystanu dokonce videl ruskyho velice pekne zpracovanyho pruvodce na karavishin..topa, barevny obrazky..otazka je kde ho sehnat..rusove tam pomerne hodne jezdi. Neni potreba vizum, dokonce neni nutne se ani nikde registrovat..staci se sbalit a odjet..rekl bych ze kyrgyzstan se z dobrodruzne destinace stava slusne turisticky provarenou zemi..minimalne urcita mista...to ovsem nic nemeni na tom ze ty steny vypadaji nadherne..
yeanodpovědět 

 Foto dne:
Koloseum
Ben hur, 7a
 Databáze cest:
Všechny cesty (180774)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nebeský Baby 7 Kácov
Mi Amigo Parri 6a Olba
Abelino Vuelve Fino 7c Olba
El Robacorderos 7a+ Olba
Revizor 6A+ Jeřabčina Skála
Nově komentované:
Rady Ptáka Loskutáka 7B+ Labské Údolí - Pravý Břeh
Rady Ptáka Loskutáka 7B+ Labské Údolí - Pravý Břeh
Arcturus 6a+ Manikia
Gigolo 7- Srbsko
Gigolo 7- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Oprava pohorek | Re: Oprava pohorek | Re: Oprava pohorek | Re: : Oprava pohorek cca 5 t. | Re: : Oprava pohorek cca 5 t. | Re: Lepení chytů | : Oprava pohorek cca 5 t. | Re: CHS a vyberko | Re: CHS a vyberko | Re: Nový průvodce na Súľov |

 Nové komentáře:
gratulace | Aktuální stav | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Benefit členstva | Večnú slávu Vodcovi! | Re: A tak si tu na lezci žijem... | slanění není sjezd | Fajne | Re: A tak si tu na lezci žijem... | A tak si tu na lezci žijem... |

 Kde to vře:
Donald Trump chce přejmenovat Denali zpět na McKinley (91)
Ondrova hvězda (69)
Manaslu ski 2024 (38)
Film: Adam Ondra u Jany Švecové a spolu v bouldru Terranova 8C+ (33)
Salzburskou cestou na Watzmann, (14)
Ikonická lezecká oblast "The Zoo" byla uzavřena (11)
Lezkyně Eliška Adamovská ukončila kariéru (9)
Honza Štípek se zařadil mezi české 9 áčkaře (4)
Tereza Širůčková přelezla své první 8c+ (3)
Chris Sharma: nové DWS Vision Quest 9a na Mallorce (3)

 Nově v inzerci:
Rychlá a legitimní půjčka od soukromé osoby | Mammut Neon gear 45/55 | Mammut Neon gear 45/55 | Statická a dynamická lana | BUNDA Rab Downpour Eco | RychloArco | Vylet | Stan Gemma | La Sportiva TX4 EVO GTX | Nové lezečky Scarpa Instinct VSR vel. 43 |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 961 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 866 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 740 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 767 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 635 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.