Tisíc a jeden shyb, pumpičky, pekáč nakynutejch buchet. Majitel fitka, osobní trenér, (kontroverzní) lezec, pekař proteinových koláčů a světový rekordman; všichni si myslí, že bere kokain, ale Honza Kareš je prostě závislý na sebepřekonávání.
Piolets d'Or 2016: Talung, Gave Ding, Riso Patrón a Kishtwar
Čtyři výstupy na Talung, Gave Ding, Riso Patrón a Kishtwar jsou vybrány na mezinárodní horolezecké ocenění Piolets d'Or 2016, které bude 14.-17.4. v La Grave-La Meije, Francie. Z předvýběru 56 výstupů letos, v němž letos nebyli Češi ani Slováci, se tak do finále dostali:
Milí Lezci, rád bych vás opět po roce pozval na již 14. ročník Petrohradského padání. Pozornému divákovi jistě neušlo, že je to čtrnáctý ročník již podruhé, tentokrát je to však dobře.
Jarní Everest je na stáncích a ve schránkách předplatitelů
Jarní Everest v těchto dnech začíná zdobit trafiky a plní schránky předplatitelů. Pokud vám při pohledu z okna něco chybí, vězte, že na stránkách Everestu naleznete sněhu dostatek!
Třeba se někomu bude hodit následující video o našem působení na zimním Kavkaze koncem února. Lezli jsme s Léňou cestu Gabriel Khergiani (5B) v 1700m vysoké jižní stěně Ušby (4710m).
V dubnu má jít do kin film, natočený podle knihy "Tenkrát v ráji". Ústřední postavou má být Joska Smítka, legendární pískař, jehož spolulezec a dodavatel materiálu byl po několik let Slávek Šebík z Dluhonic u Přerova.
Ženský výstup legendární Riders on the Storm v Patagonii
Dvě ženy Ines Papert a Mayan Smith-Gobat vylezly v únoru vícedélku Riders on the Storm (7c+, A2, 1300m) na Central Tower v oblasti Torres del Paine v Patagonii. Bylo to 25 let od prvovýstupu, který podnikli legendární Wolfgang Güllich, Kurt Albert, Bernd Arnold a spol.
Adam Ondra: kombinace závodů v lezení na olympiádě je tragédie
Adam Ondra kritizuje chystaný formát lezecké soutěže na olympiádě v Tokiu 2020. Na webu 8a.nu zveřejnil Adam vyjádření, v němž je proti tomu, aby se soutěžilo v kombinaci obtížnost, bouldering a rychlost, protože jde o velmi rozdílné disciplíny.
Nanga Parbat (8125 m) byl poprvé vylezen v zimě. Tento pátek 26. února stanuli na vrcholu Alex Txikon ze Španělska, Ali Sadpara z Pákistánu a Simone Moro z Itálie.
Tisíc a jeden shyb, pumpičky, pekáč nakynutejch buchet. Majitel fitka, osobní trenér, (kontroverzní) lezec, pekař proteinových koláčů a světový rekordman; všichni si myslí, že bere kokain, ale Honza Kareš je prostě závislý na sebepřekonávání.
„Všechno, co dělám, se odvíjí od toho, že miluju lezení, všechno směřuju k tomu, abych si udržel nějakou stávající formu, i s váhou kterou mám. Přece jenom jsem trenér fitness a tak bych neměl vážit 60 kilo. Pro mě byl vždycky idol Wolfgang Güllich, kterej ještě vypadá jako atlet, stejně tak dneska je to Chris Sharma. Beru, že Adámek je nejlepší, ale já k tomu potřebuju ještě tu chlapskou figuru. No a shybuju proto, protože tím můžu ovlivňovat a motivovat lidi, protože jsem v tom nejlepší. Jinak to shybování samotný mám u zadku, mě baví lezení.“
„Lidi za mnou chodí, že dají třeba 20 shybů v kuse se závažím.. Já jim vždycky říkám, že já jich dám max třeba 25 bez závaží... Ale to jsem rekordman... Udělat shyb správně je fakt těžký.“
Lofer, Rakousko
Lézt začínal s tátou na písku v Ráji (např Údolního Kapelníka vytáhl ve 12 letech), později byl v repre (český vícemistr v lezení na obtížnost a 17. místo ve světovém poháru). Několik prvovýstupů na písku obtížnosti X, asi sto prvovýstupů na Sardinii (obtížností do 7b fr). V lomu Prosečnice navrtal cca sto cest, většina z nich má uměle (vrtačkou) vyrobené chyty.
Mezi pískaři je Honza často vnímán jako kontroverzní postava. Na Drábkách v devadesátých letech udělal s horním jištěním dva prvovýstupy „Erotica“ a „Mandlování prádla“, obě za X. „Tehdy byla taková doba, pravidla byly tak nějak volnější. Já to moc neřešil. Mě šlo hlavně o to, aby cesta byla hezká. Přiznal jsem se k tomu, cesty mi vytloukli, pak kruhy někdo osadil úplně stejně zdola. Dneska už bych to nedělal, ale tehdy prostě byla taková doba. To samý s mágem. Dneska do oblastí, kde se s mágem nesmí, už nejezdím.“
„Lidi se mě ptaj, jak můžu vydržet takovou zátěž, jak můžu udělat ty tisíce shybů. Říkám jim: to není žádná zátěž, prvovýstupy jsou zátěž. Tady visím na hrazdě, v teple, můžu se napít a najíst kdy chci. U prvovýstupů se dřu celej den s vrtačkou, visím v laně na rozpálený skále“.
Po škole stavěl stěny (Liberec, Týnská..) a živil se jako výškový pracovník (stavěl komíny). Následkem několika 20m+ pádů, ale s pracemi ve výškách skončil a nechal se zaměstnat v Praze v Hiltonu jako trenér fitness. Po deseti letech odchází a otevírá svoje fitko: „Je pravda, že je to tu dražší, ale tím jsem zamezil, aby sem chodili takový ty lidi, co ukazujou svaly a prohlížej se v zrcadle. Tady jedinej, kdo cvičí víc, tak jsem třeba já. Jinak všichni hrajou golf, tenis, pro lezce je vstup za kilo, chtěl jsem tu mít příjemný, kamarádský prostředí“.
V současnosti nejradši leze a dělá cesty na Sardinii, udržuje se na stupni 7c/7c+ OS a otevírá druhé fitko.