Změna je život. Tak to je a vždy bylo. My, nejen jako zástupci jednoho spolku, ale i jako aktivní lezci, kteří se v tomhle prostředí pohybují velkou část života, voláme po změně poměrů v ČHS a vyvolali jsme otázky nad možností vytvoření dvou samostatných, spolupracujících svazů nebo vytvoření autonomie uvnitř ČHS, či minimálně změně volby KSL a jejího předsedy.
ČHS vypověděl spolku ČSL smlouvu o bouldrových závodech
Český horolezecký svaz vypověděl spolku České sportovní lezení smlouvu o pořádání Českého poháru v boulderingu. Zbývající tři letošní závody: MČR Praha, Teplice nad Metují a Slané chce ČHS dělat už ve své režii. ČHS o tom informoval v zápisu z posledního jednání výkonného výboru.
Na památku Horemu, rád jsem s ním sdílel tu naši radost z hloubky pod nohama, vděčnost životu na lyžích v divukrásných skalních scenériích! Hore jezdí dál v mém srdci…
O víkendu 20. – 22. dubna proběhl jubilejní patnáctý ročník Petrohradského padání. V letním počasí si dvě stovky účastníků užili lezení, koupání, muziku, ale hlavně neopakovatelnou atmosféru krásného setkání.
Doplněno: komentář Kariny Bílkové + fotky ze semifinále aj.
Martin Stráník skončil dnes v semifinále SP v boulderingu v Moskvě na 12 místě. Jan Kříž dosáhl poté ve čtvrtfinále lezení na rychlost na 5. místo.
Martin Stráník nám ke svému výkonu napsal:
Doplněno: vyjádření Martina Stráníka, Štěpána Stráníka a Kuby Jedličky a fotky
Martin Stráník v kvalifikaci závodu světového poháru v boulderingu ve švýcarském Meiringenu skončil jako nejlepší z našich na 73. místě. Ve své kvalifikační skupině byl 37. Dal 3 topy a 4 zóny.
Blíží se 40. výročí od prvního výstupu na Mt. Everest bez použití umělého kyslíku a vy budete mít možnost tento průlomový moment alpinismu oslavit spolu s hlavními protagonisty. Neméně zajímavé čtení na vás čeká v článku o prvovýstupu Máry Holečka a Míry Duba na Antarktidě.
k výpovědi smlouvy o pořádání závodů ze strany ČHS
Změna je život. Tak to je a vždy bylo. My, nejen jako zástupci jednoho spolku, ale i jako aktivní lezci, kteří se v tomhle prostředí pohybují velkou část života, voláme po změně poměrů v ČHS a vyvolali jsme otázky nad možností vytvoření dvou samostatných, spolupracujících svazů nebo vytvoření autonomie uvnitř ČHS, či minimálně změně volby KSL a jejího předsedy.
Především má jít o demokratickou volbu lidí do komise sportu, která má rozhodovat o koncepci a směru sportovního lezení v ČR a spravedlivého, transparentního přerozdělování peněz z dotačních programů určených na chod svazu olympijského sportu.
Otázky jsou to pro řadu lidí nepříjemné, a tak se musí bránit stůj co stůj stávající stav a směr té správné strany a lidí ve funkcích.
Za posledních pár měsíců podniklo vedení ČHS nejeden krok, aby zdiskreditovalo a překroutilo veškerá jednání, která jsme jako spolek České sportovní lezení s členy výkonného výboru vedli.
Vše v podstatě začalo tím, že jsme nebyli vybráni jako jedni z pořadatelů závodů na obtížnost pro rok 2018, kde jsme nabízeli skvělou mobilní závodní scénu, veřejná prostranství a řadu dalších věcí, které i obtížnost měli přiblížit k principům našich boulderzávodů.
Následovalo dehonestování týmu Jirky Žáka kvůli mezinárodnímu závodu ve Slaném. Přitom právě Jirka Žák a jeho tým sehnal veškeré nutné finance a zajistil vše potřebné pro závod. ČHS podal dotační žádost na MŠMT, ale to je ovšem naprostou samozřejmostí, protože o žádost nemohl žádat nikdo jiný než svaz a navíc dotační podpora nekryla ani 30% potřebných financí. Avšak místo toho, abychom se dočetli o skvěle připravené závodní scéně, týmu lidí atd., dozvěděli jsme se pouze o extrémním nasazení dvou členů ČHS, bez nichž by v podstatě NIC nebylo. Slova chvály, potlesku a i třeba toho, že z dotačního programu doputovaly finance do kasy ČHS, nezazněla nikde.
Přitom tento závod byl hodnocen delegáty IFSC jako jeden z nejlepších. Kredit pro ČHS obrovský, ale je jasné, že je získaný pouze a jenom extrémním nasazením dvou lidí, zatímco tým cca 70 lidí byl pouze přítěží…
Stále pokračuje účelové překrucování společných jednání s dvěma členy výkonného výboru (Bloudek, Urbášek) a neustálé podsouvání předsedům oddílů a členům ČHS, že jsme tři byznysmeni, kteří chtějí vše rozbít a ukrást. Přitom na jednáních se diskutovalo zcela jinak a to, co od počátku říkáme, se prostě nechce slyšet. Na poslední schůzce, která trvala bezmála pět hodin, byl jako mediátor přítomen Rudolf Tufi Tefelner a zcela jasně a zřetelně jsme prezentovali naše názory a myšlenky. Přesto předseda Bloudek vypustil prakticky hned poté email předsedům, který naprosto popíral to, co jsme společně diskutovali.
Výpověď pořadatelské smlouvy je tedy další z řady kroků, které jasně ukazují, že odlišné názory nemají u stávajícího vedení místo a je nutné vše zašlapat.
Uváděné důvody k výpovědi jsou v podstatě tři:
1) Pozdní předávání náležitých propozic závodů, popř. předávání neúplných a chybných propozic závodů
Je to hodně sporný bod, u kterého se stále ještě KSL nevyjádřila k naší připomínce, že jsme termín nemohli dodržet z důvodu pozdního obdržení jmen hlavního rozhodčího a delegáta ČHS. K závodu v Jablonci jsme tuto informaci obdrželi 24. ledna 2018, což je 22 dní před závodem a k závodu v Praze nám tyto osoby byly sděleny 15. února 2018, tedy 26 dní před závodem. Pokud jsme tedy obdrželi se zpožděním jména hlavního rozhodčího a delegáta ČHS, nebylo možné dodržet termín 30 dní, které jsou psány ve smlouvě.
2) Neoznačování ČHS jako organizátora závodů
ČHS bylo na obou závodech prezentováno dostatečně a i nad rámec smlouvy. Není pravda, že by moderátor nepoužíval slovo organizátor během akce, ať už v Jablonci nebo v Praze. Na toto slovní spojení si naopak v mluveném slově dával pozor, protože byl na to upozorňován pořadatelem.
Slovo "organizátor" jsme skutečně na tiskovinách a na webu pořadatele nepoužili. V této formě jsme logo ČHS na tiskovinách a na webu používali dlouhá léta. Ostatně takto (bez slova organizátor) to používají i jiní pořadatelé, kteří pořádají závody pod ČHS. Je tedy k zamyšlení, zda by naopak ČHS neměl připravit své logo se slovem organizátor, aby podobnému pochybení předešel.
3) Porušení pravidel o izolaci při závodu v Praze, kdy pořadatel přivedl bez vědomí hlavního rozhodčího do izolace po jejím uzavření několik nepovolaných osob
Jednalo se konkrétně o situaci, kdy do prostoru izolace vstoupili kameramani, kteří připravovali sestřih pro pořad Vertikal na ČT Sport, ovšem v doprovodu pořadatele! Byli ihned upozorněni hlavním rozhodčím, že do tohoto prostoru nesmí a tento zákaz respektovali.
Smlouva je smlouva. Nemá smysl diskutovat, zda ČHS má či nemá právo výpověď dát. Vždy se najde během jakékoliv akce “něco”, co svým způsobem poruší smlouvu.
Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.
Otázka zní, zda výše popsané důvody jsou skutečně tak zásadními pochybeními, která by měla k výpovědi vést...
Výpověď smlouvy v již rozběhnuté sezóně 2018 má samozřejmě za důsledek statisícové ztráty pro spolek České sportovní lezení z.s.
Na letošní sezonu proběhla celá řada investic, jejichž účelem bylo zvýšení prestiže soutěží (kamery, chyty, dopadiště a mnohé další). Vše je ve vlastnictví ČSL a bylo neustále nabízeno jako benefity sportovnímu lezení.
Čekaly nás tento rok ještě tři velké pilotní akce, kde pro plánované MČR v Praze se staví nová stěna a jsou objednané chyty světových parametrů. Jsou domluvené dotační programy vázané na tyto akce, podepsané smlouvy s ČT atd atd. Navíc tři blížící se akce měly být vrcholem naší snahy o perfektní závody, čemuž jsme částečně podřídili i dva již proběhlé závody ve smyslu některých škrtů ve financích.
Důvody k výpovědi smlouvy jsou tedy zcela účelovým ničením práce spolku České sportovní lezení z.s. Máme za to, že pravým důvodem výpovědi je to, že tento spolek vyvolal otázky nad změnou volby KSL, sestavování rozpočtu ČHS a celkově dalším fungováním.
Výpověď jsme obdrželi 16.4. S tím, že výkonný výbor už dávno předtím informoval naše partnery a podnikal kroky, které jednoznačně ukazovaly na nezájem o dohodu.
Jedná se o velmi nefér jednání ze strany VV, protože smlouva říká, že výpověď nabývá platnosti až měsíc ode dne jejího převzetí.
Po zkušenostech s jednáním s Bloudkem a Urbáškem a lživém výkonu, který předvedl Resch na VH, jsme nechtěli znovu bezúčelně diskutovat, a proto jsme kontaktovali dalšího člena VV, a to Martina Veselého, který jako jediný zatím jednal jako člověk, který chce věci skutečně řešit a ne je překrucovat. Martin měl být naší spojnicí k jednacímu stolu s VV, ale ukázalo se, že VV opravdu nic jednat nechce.
Co bude dál? Snaha se domluvit? A s kým? Kdo skutečně rozhodl o výpovědi smlouvy? Stojí celá KSL za tímto rozhodnutím? KSL, která je účelově sestavená jedním člověkem, který není zvolený ze segmentů sportovního lezení?
Výpověď je samozřejmě platná a ČHS udělá minimálně MČR a pravděpodobně i další dvě plánovaná kola. Budou tyto závody v námi stanovených termínech a tedy proti sobě? Budou zde dva seriály, které budou soupeřit o sportovce? Budou se sportovci muset rozhodovat mezi podepsanou smlouvou a sympatií? Je to celé nesmyslné. Navíc je jasné, že ČHS to bude stát nemalé finance a úsilí mnoha lidí. Naše benefity, jako tým lidí (cca 30 lidí se zkušenostmi), dopadiště, chyty, kamerový systém a spousta dalších potřebných věcí stávající KSL zcela ignoruje a bude vše budovat od nuly. Investovat statisíce namísto využití stávajícího. A kvůli čemu vlastně? Skutečně z malicherných důvodů uvedených ve výpovědi jako porušení smlouvy?
My se budeme snažit letos uspořádat alespoň dvě kola boulder závodů. Výpověď smlouvy samozřejmě i velmi narušuje skvěle rozjetý seriál Boulderděti. První ucelený dětský boulder seriál na velmi vysoké úrovni, který VV a KSL léta nechtělo vzít pod svojí střechu. Nyní se karta bude obracet a VV i KSL si konečně uvědomují (díky naší aktivitě), že dětské seriály jsou velmi potřebné a pro kluby je velmi důležité, aby byly pod střechou svazu.
Naše aktivity směrem ke změně v ČHS budou nadále pokračovat. Důvody k výpovědi smlouvy jsou přesně jak z doby minulé. Totalitní…
Není možné přehlížet účelovost a lži, kterých se stávající VV dopouští.
Spolek České sportovní lezení z.s. vznikl za účelem pořádání závodů a dalších aktivit. Tento spolek jsme nabídli jako možnost k založení nové sportovní organizace, ať už jako samostatného svazu nebo jako pobočného spolku ČHS. Je samozřejmě pouze na členech ČHS, zda této nabídky v budoucnu využijí, nebo ne.
Důležité jsou ovšem základní myšlenky, které prosazujeme:
1) Demokratická volba sportovní/soutěžní komise
2) Koncepce sportovního lezení v ČR
3) Spravedlnost v přerozdělování financí z dotačních programů a členských příspěvků
4) Transparentnost u všech aktivit
Jednotlivé body budeme nadále diskutovat a snažit se je prosadit v praxi.