![]() Řada lezců lezla ve velké Británii poprvé a pro mnohé to byla také první zkušenost se zimním skotským lezením. Za Českou republiku a tedy Český horolezecký svaz se meetingu zúčastnila Martina Kratochvílová z horolezeckého oddílu Lokomotiva Brno.
V průběhu týdne se díky na Skotské poměry dobrému počasí lezlo v karech Braeiriach, Lochnagar, Glen Coe, Shelter Stone, nebo Carn Etchachan. Většina účastníků pak zvolila středu jako odpočinkový den a vydala se vyzkoušet drytoolingové cesty na břidlici Newtyle lomu.
Asi úplně nejlepší obrázek o této akci snad poskytne krátký rozhovor s letošní účastnicí z ČR.
Tak co Skotsko? Paráda:) Spousta skvělých lidí a hlavně zase perfektní organizace stran BMC. Lezení je hodně specifické, stejně jako krajina i místní etika a BMC to umí velmi pěkně představit. Perfektní lezení v perfektních podmínkách a úplně jiné než v Tatrách a v Alpách. Oblý spáry, pořád klíčuješ a hlavně je všechno dělané na zmrzlej sníh. Takže když není, dáš to tam a doufáš, že bude držet. Zmiňuješ místní etiku, co si pod tím máme představit? BMC zajišťuje v oblasti i ochranu přírody, takže odpadá dohadování lezců a ochranářů. Lézt se může celou zimu, ale jen pokud mrzne a skála je pokrytá sněhem a ledem. Takže při lezení nedochází k poškozování skály a vegetace.
![]() Většinou jsi až do letoška lezla sportovní drytool, ledy, závody a tak. Když by jsi to měla srovnat, co jsou pro tebe největší rozdíly? Dlouhej nástup, těžkej batoh plnej železa a svačiny. Nemáš jasnou cestu, často lezeš podle citu zleva, zprava, podle podmínek. Iniciativě se meze nekladou:) Asi největším rozdílem je pocit po přelezení cesty. Je nesrovnatelný, i po lehkém lezení a hlavně při něm. Dolezli jsme Ben Nevis, zapadající slunce a borci se ke mně nahrnuli a byla jsem v tu chvíli nejvýše oblíbaná ženská ve Velké Británii. Takže si to máme vyložit, že preferuješ za spolulezce spíš chlapy? Na to líbání na vršku je to lepší. No a hlavně není moc ženských co by chtěli takový typ lezení lézt. Video z druhého přelezu cesty Gathering Willem Simem a Gregem Boswelem pro lepší získání představy o Skotském zimním lezení
Cesty jsi lezla na druhém, na střídačku nebo hlavně tahala? Střídali jsme, víc podle podmínek. Na Benu jsme třeba lezli novou variantu, tak tam jsem si dopředu v těžším jít nedovolila, ale jinak na střídačku. No ale do štandů co jsme zakládali bych asi raději moc nepadala:) Co klasifikace cest a její srovnání vůči našim měřítkům? Používají obdobnou klasu britské letní, takže první číslo souhrnná a druhé technická klasa. Nicméně obtížnost kolísá podle podmínek. Stejně jak na ledech. Zhruba je technické skotské 7/8 našich M6, ale nedá se to moc porovnávat, protože lezení není o síle, ale hlavně o různých technických fintách a tak. Byli jsme lézt i drytool, na břidlici v bývalém lomu. Cesty tak 25 m, všechno vrtané sportovky, klasa jako obvykle lokální. Oproti cestám v Rakousku o něco měkčí, místní M10 šlo lézt na druhý pokus ve vypůjčených velkých botách. No a co se týče klasifikace večírků, tak whiska dobrá a chlapi hetero, byť někteří v sukních :)
![]() Z kolika států a kolik lidí se meetingu účastnilo? Celkem třicet devět lidí z pětadvaceti zemí a zhruba obdobný počet místních. Na rozdíl od letního meetingu všichni účastníci lezli, nikdo nebyl turista. Z toho bylo ženských sedm cizinek a asi deset místních. Rozhodně si ale ženské nezadaly s borci ani při lezení, ani při večerním programu. A nemyslím ti jen na baru, ale taky při promítání z lezení po různých koutech světa. Jak by jsi popsala jištění? V létě se provazují králičí nory, nějaké obdobné zimní specifikum? Hodně se používají velké hexy, v zaledněných spárách drží líp než camaloty. Na rozdíl od léta se tlučou skoby a do vyledněných spár se používají icehooky. Lezení je o tom, že pořád odhrabuješ sníh, takže často lepší lézt, než tam zkoušet něco strkat. Ale spadnout se dá škaredě, jak se o tom přesvědčila asi nejlepší z bab, kanaďanka Jen Olson. Poslední den vypadla z jedné cesty tak nešťastně že má si poranila tři obratle. Ale už je v domácím ošetřování a na letní sezónu by vše mělo být dobré.
![]() Ben Nevis je kolébkou moderního ledového lezení, jak na tebe tato oblast působila? Ledového? Kde tam lezou ty ledy? :) Čekala jsem to trochu větší, jinak nádherné lezení kde se dá najít všechno. Takže asi i ty ledy. My jsme lezli spíš na pilířích a cesty byly oproti Tatrám kratší. Dají se najít těžké cesty o třech, čtyřech délkách, ale taky dlouhé pilíře, které jsou převážně tak za dva až tři, s jedním nebo dvěma těžšími místy, ale nekonečné. Ben Nevis prostě není typická hora, je to taková divná věc:), kterou nevím jak nejlíp popsat. Je to jako když vyklopíš puding, vylezeš ze stěny a vrchol je rozplizlý všude okolo. Co vynikající Skotské počasí? Opalovací krém, bikini, a tak? Hlavně široký velký klobouk proti žhnoucímu slunci:) Většinou není moc velké zima, spíš kolem nuly. Často fouká a vodorovně s povrchem, lítá bílý bordel lepící se úplně na všechno a všude. A celkem to i bolí v obličeji. Lyžařské brýle jsou vcelku vhodný doplněk. Nicméně prý jsme měli celý týden na místní podmínky super počasí, takže jsem docela ráda, že ani jeden den nebylo hnusně ve skotském stylu.
![]() Máš nějaké tipy na vybavení které se ve Skotsku může hodit? Co se týče zbraní, tak určitě zbraně odolné a s robustním hrotem. Často se k nim totiž člověk musí chova dost surově. Co se týče oblečení tak nejdůležitější je dobře vyladěná vrchní vrstva. Nicméně i přes veškeré dlouhé zkoušení různých ženských variant jsem nakonec skončila u chlapského v nejmenší velikosti. To víš, křehká žena. Za velkou trpělivost při výběru vybavení bych chtěla poděkovat zejména Watovi z HUDYsportu, protože naprosto přesně chápal, že není možné mít zelené zbraně, oranžovou helmu a k tomu červenou bundu . S těmi chlapy má to domlouvání občas asi jednodušší. Jaká byla finanční náročnost této akce a podpora od ČHS? Na ČHS přišla od BMC pozvánka, kdy Česká republika měla letos přiděleno jedno místo. Původně chtěli jet Bača se Stoupou, ale nakonec nemohli, takže Martin Ota vybral z dalších kandidátů mně. Každý z účastníků platí BMC účastnický poplatek ve výši 100 liber a každý si hradí letenku. Letenka s přestupem v Londýně vyšla na zhruba 5500,- Kč. Za ty peníze to rozhodně stálo a dalším zájemcům můžu obdobné akce jen doporučit. Díky za rozhovor Radek Článek a video na stránkách BMC
|