Technika lyžování používaná už od pradávna v Norsku slaví v poslední době návrat starých časů. Fixovaná špička boty byla dříve zpevněna upnutým lankem přes kožené boty.
Tomáš Mrázek byl 3. na dnešním finále závodu světového poháru v lezení na obtížnost v Brně. Vyhrál Jakob Schubert (AUT), druhý byl Patxi Usobiaga (ESP). Náš největší favorit Adam Ondra skončil v semifinále 11.
Velký návrat Tomáše Mrázka- první 9a+ v Ospu i ve Slovinsku!
Po vleklém zranění se Tomáš Mrázek vrátil zpátky do skvělé formy. V Ospu ve Slovinsku se mu povedl přelez jeho dlouholetého projektu "Xaxid hostel" 9a+ !. K tomu ještě přidal třetí přelez cesty "Halupca 1978" 9a.
SP v lezení na obtížnost v Brně nezadržitelně klepe na dveře. Představme si důležité aktéry tohoto svátku lezeckého sportu, který se uskuteční 6.a 7. listopadu v rámci veletrhu Sport Life.
Původně to měl být pohodový lezecký zájezd do tepla na ostrov Hvar. Nakonec vše dopadlo jinak, a proto jsme s kamarádem Filem hledali nějakou alternativu. Trošku zpohodlnělí z komfortu všedního života, měkké postele a tepla našich domovů se nám do hor zase tak moc nechtělo.
Marina Superstar 9a+/9b - nejtěžší cesta na světě?
Marina Superstar je asi 35 metrů dlouhá, extrémně převislá cesta a je asi zatím nejtěžší cestou, kterou Adam vylezl. Tato cesta by mohla být navíc i nejtěžší cestou na světě s navrženou klasifikací 9a+/b.
Ve dnech 9.-11.10. 2009 se konal na Sicilii 1. ročník lezeckého festivalu. Této komorní akce se zúčastnila čtveřice českých lezců. Já, Mára Marous Holeček, Vojtíšek Fräulein a Ing. Petr Horký Párek. Pro jistotu jsme přiletěli už 8.10. odpoledne přímo do Palerma. Tady jsme si za 125eur půjčili auto na 5dní a vyrazili do malebného městečka v národní přírodní rezervaci San Vito.
Ač ze severu Čech, každé léto trávíme u rodičů na jižní Moravě v okolí Kyjova. Před třemi lety, jsem hledal na webu možnost, kde bychom si mohli i v této oblasti zalézt.
Po pěti letech se na brněnské výstaviště vrací světový pohár v lezení na obtížnost. 6. a 7. listopadu se tak v tuzemsku ukáže kompletní světová špička v čele leaderem letošního ročníku SP Adamem Ondrou.
Technika lyžování používaná už od pradávna v Norsku slaví v poslední době návrat starých časů. Fixovaná špička boty byla dříve zpevněna upnutým lankem přes kožené boty.
Běžecké uchycení dovolovalo jak sjezdové lyžování s poklekem, tak dlouhé přesuny se stoupáním na tuleních pásech. Až složité technické vyřešení ohybu pevného skeletu z pebaxu v oblasti nártu a bříška chodidla výrazně odstartovalo návrat tohoto starodávného přirozeného stylu jízdy. S výrobou pevné plastové obuví s ohybem začal výrazný boom v USA a Norsku.
TELEMARK to je životní styl, free heel filozofie, vše free, jak tomu propadneš, už tě to nepustí. Sjíždět telemarkem půlmetrový prašan je ohromným zážitkem. Naučit se ale dobře telemark znamená spoustu najetých km, dřina, pády, práce s těžištěm a zase dřina. Jak říkají alpští instruktoři lyžování je to vysoká v lyžování . Snad právě proto je rozšíření mezi lyžařskou veřejnost obtížnější.
Přitom telemark univerzálně spojuje vše do jednoho: skialpovaní, sjezdy, částečně i běžkování.
Základ techniky je správný záklek s předsunutou lyží, rovnoměrný přenos sil a udržování rovnováhy pod těžistěm těla, mezi přední a zadní nohou.
Rozježděné freeridové svahy v okolích lyžařských středisek nám už zpravidla moc nových zážitků nepřinesou. Výšlapy do odlehlejších partií hor, neprojeté svahy a žleby skýtají ty pravé možnosti telemarku. Jak se již dříve psalo při pohybu na horách je potřeba si pohlídat následující základní věci jako je lavinová situace, sněžení, směr a sílu větru v posledních dnech, počasí, charakter výstupu ,čas tůry a stupeň obtížnosti sjezdu. Obecně je třeba dát si velký pozor v zimě na navátý upěchovaný sníh vichřicí , která byla v posledních dnech před tůrou. Nebezpečné jsou místa v zimních měsících pod hřebeny ve stínu na vých až sev. svazích, kde se sníh neprováže pevně s podkladem. Na jaře zase pozor na základové laviny na travnatých jižních a západních svazích. Vždy je třeba vycházet z aktuální vyhlašované lavinové situace a vývoje počasí a větru za poslední dny.
Mezi nejlepší dostupné telemarkové freeridové oblasti patří v Rakousku : Lech a St. Anton v Voralbergu, Galtuer, Stubai ledovce, Sport Gastein, Dachstein, na Slovensku pak Vrátná ,Chopok a Lomničák.
Při výběru lyží klidně sáhněme do té nejdrsnější kategorie freeride širokáčů a BIG MOUNTIN . Nevyplatí se šetřit. S uzoučkými a krátkými lyžemi se telemark nedá dost dobře dělat. Vázání je možné jakýkoli s pružinou, nejlépe se skialpovým přepínacím modem, např. Black Diamond O2 nebo G3 Targa. Umožní to delší krok a chůze do kopce na pásech tak bude více příjemnější. Stoupací širší pásy se hůře schánějí. Na telemarkové široké lyže moc nesedí použití užších pásů, hrozí zde podkluzování v ledových traverzech.
S nadcházející zimou se otevírá telemark-freeride škola s jedno až dvoudenní výukou v Alpách nebo Velká Fatra Vrátná.
Je tady i amatérské video vlastní produkce se spoustou prašanu. Jak se říká, koho zajímá, o co gooo )), ať spustí následující videa:
Eu acho que vocea feaz alguns pnotos realmente interessantes. Ne3o te3o bem que muitas pessoas realmente pensam sobre isso do jeito que vocea fez. Im definitivamente impressionado que theres te3o muito sobre este tf3pico thats sido descoberto e vocea fez isso te3o bem, com classe para muito. Grande 1 vocea, cara! Coisas muito boas aqui. Brastodwhydudah.2012