LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Mladí horolezci - potrava hor.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční Open (11.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)
Novoroční pohárek (25.01)

Žebříček
Cesty:
27.Havlík 10510
28.Novotná 10484
29.Kolomazník 10444
Bouldry:
27.Šípek 9350
28.Indrák 9350
29.Vaňous 9328
Hory:
15.Abt 5186
16.Zaoral 4866
17.Najman 4632

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5683 lezců
1150051 cest
Nové přelezy:
Wendolové 8B
Lloricas 7c
Rumová Smr 6B+
Vipèr 8a+
Vipére Ext 7c
Raiden 8A
Enigma 7C+
Réti Endin 7C+
Pravítko 7C+
Un Ojo De 7b+

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení po Číně

smallNe, nejedná se o popis zoufalého pokusu o lezení po obědě v čínské restauraci, ale o popis toho, jak jsme měli s Eliškou možnost hlavně díky jejímu studiu v Hongkongu skalkařit v Zemi středu.

Od listopadu se mi nepodařilo dostat se na nějaký ten kus šutru, tak už se nemůžu dočkat na prodloužené Vánoce. Nakonec 12.12.2013 večer konečně vše zbaleno včetně lezeckého matroše a hurá na letiště. Drobný pešek je, že dostávám rýmičko-kašlíček den před odletem. V rýmičkovém deliriu přestoupím v Istanbulu a nakonec po dalších 12h vystupuju v Hongkongu. Je večer a zrovna začíná pršet. Šťastné shledání se svou ženou nemohu vyjádřit slovy, takže dále. V zimě v Hongkongu prostě neprší. Teď se stala nějaká záhadná výjimka. Asi v severní Číně dělali pokusy s počasím. Nemoc + jetlag + temno a déšť a nekonečné mrakodrapy + náš byt velikosti toalety + to, že jsem poprvé mimo Evropu způsobují, že mám pocit, že jsem se dostal do nějakého sci-fi filmu a že se za chvíli může v postranní uličce odehrát souboj Nea s agentem Smithem. Po třech dnech přestává pršet a já se cítím dobře. Mimochodem Hongkong má tolik úrovní, že se dá i v dešti chodit po ulicích bez deštníku. Od teď až do konce výletu svítí slunce a je cca 20 °C. Hongkong není jen sedmimilionové megacity, ale i spousta krásné přírody těsně za posledním menším mrakodrápkem a na přilehlých ostrovech. Takže hurá na první výlet na žulu na ostrově Lamma.


plánování cesty
foto Eliška


18.12. vyrážíme na ostrov Lamma. Stačí použít MHD – metro a trajekt a jsme za hodinu z centra čtvrti Kowloon na ostrově, kde se (někteří) lidé stále ještě živí rybařením a žijí v malých vesnicích. Zkrátka krásná příroda a 3 komíny místní elektrárny, které trochu kazí dojem. Všude po ostrově jsou parádní žulové balvany, ke kterým se dá dojít po luxusních cestičkách vytvořených procházekmilovnými britskými osadníky.


pohled z Lammy (rybářská mola) na Hongkong Island
foto Eliška


Do HK bylo zavlečeno sportovní lezení i bouldering už před pár lety, takže není problém sehnat průvodce. Všechny lezecké průvodce po Hongkongu jsme stáhli ze stránek hongkongclimbing.com

Pokračujeme po cestě okolo ostrova skrz banánovníkové háje a ospalé vesničky. Pak zatáčíme doprava do schodů a jdem asi kilometr až na vrchol kopce Ling Kok Shan. Jsou tady nádherné balvany, které nejsou vůbec zakresleny v průvodci. Asi se na ně občas leze, ale místní nechtějí, aby se tu rozjel velký bolderingový boom, tak je nezveřejňují. Starší směry jsou v průvodci zakreslené, a nakonec je zvládáme najít. Dotýkám se skály. Konečně pár boulderů po nemoci na rozlez. Doslova hojivý dotyk kvalitní žuly. Se zavřenýma očima si člověk skoro myslí, že je zase doma někde na Petráči, asi takový je charakter zdejších boulderů. Nejdéle jsme zůstali v sektoru Pagoda boulders (jméno podle pagodového altánu pro turisty - viz foto níže).


pagoda u cesty
foto Eliška



rajbák – Butt crack 6B+ (čínský nápis hlásá Nesni!)
foto Eliška



jiný rajbák – Mantle Piece 6B+
foto Eliška


Nakonec projdeme poslední vesničku odkud nám jede trajekt půl hodiny přímo do centra HK Islandu. K večeři dáme nějaké to suši, které večer slušně zlevňují v místních supermarketech a zítra hurá na další výlet na východ HK Islandu do vesničky Shek O.

(Mimochodem oba máme rádi čínskou kuchyni, ale ta honkongská nás zatím moc nenadchla. Sladké pečivo tu střídá smradlavá rybí koule nebo divně ochucená nudle. Jedinou slanou věc, kterou seženete je hranolek v Mekáči... Proto to Sushi.)

19.12. se dostáváme do Shek O.  V létě přetéká lidmi, protože se tam nacházejí jedny z nejoblíbenějších a nejdostupnějších HK pláží. Teď tu ale skoro chcíp pes. Jen tři nevěsty s ženichy se asi hodinu fotí u oceánu pod nástupy boulderů, na které máme zálusk. Po chvíli se přesouváme ještě kus dál na takový poloostrůvek, kde potkáváme evropsky vypadajícího týpka s bouldermatkou. Je to učitel filozofie na Hong Kong University. Ochotně mi ukazuje střechovitý převis, v kterém vedou tři krásné bouldery s bazénovým výlezem přes hranu.


Jap Girls Don´t date Lepers V5 a zahradní pagoda místního boháče, boty fingují jako mimiaturní bouldermatka
foto Eliška



jeden z mnoha
foto Eliška


No nic, máme za sebou boulderový úvod, tak dál. Zítra nás čeká celodenní cesta do vnitrozemské Číny po železnici a hlavně fronta na vízovou kontrolu v Shenzhenu na hranici s Čínou, která doufám, nebude tak dlouhá, že by nám ujel vlak. Na tuhle cestu jsme se fakt těšili. Po příletu jsme (hlavně Eliška – protože umí čínsky) zoufale zařizovali moje vízum do Číny, když jsme zjistili, že to místní agentura nezvládne. Proč? - to by bylo na dlouhý povídání. Každopádně náš plán byl zařídit vízum tady v Hongkongu. Má to výhodu, že je to rychlejší (když máte týden navíc) a nemusíte Číňanům dokazovat, že máte na účtě 100 USD na den. Pro objasnění - do Hongkongu (bývalá Britská kolonie) vízum vůbec není potřeba (když tam jedete turistovat na max 90 dnů), ale do zbytku Číny ano. Je to až absurdní, že největší životní hraniční prudu zažíváme při přejezdu z Číny do Číny (Eliška dodává, že ještě daleko větší prudu zažila cesou domů v Paříži na CDG, kdo zažil, chápe, kdo nezažil ať je rád). Nakonec tedy vše vyšlo a vyrážíme nočním vlakem směr Guilin. Na doporučení sinologů (= Eliška) spíme na palandě úplně pod stropem. Je tam víc soukromí, protože běžnej Číňan se bojí výšek. O pravdivosti tohoto nás hned na začátku cesty přesvědčia vyděšená Číňanka, která se pištivě asi 10 minut snažila naštelovat na žebřík a z palandy slézt. Za chvíli zas jiná Číňanka neskutečně hlučně všechny přesvědčovala ať si od ní koupí zubní kartáček. Ale v Číně se také prý nedá umřít hlady, což dokázal neustále projíždějící vozík s jídlem. V 10h všichni Číňani ve vlaku svorně zalehli. Asi jsou v tréninku. Ráno jsme vystoupili a teda oproti HK znatelně přituhlo. Je nějak kolem nuly. Ale přes čínský smog pomalu vykukuje i slunce, tak to snad nebude tak hrozné. Odmítáme všechny, co nás chtěj odvézt a pěkně natáhnout a jdem na místní autobusák, díky průzkumné předvýpravě z podzima Eliška přesně ví, co a jak. Poslední část cesty zažíváme (= Martin, Eliška je úplně v pohodě, ta už toho zažila ;) první jízdu na čínské silnici, kdy sice řidič jede většinu času v protisměru, troubí jak blázen, aby se vědělo, že předjíždí, ale když se vejdou tři auta vedle sebe, tak co by řešil... Po třech hodinách (Eliška tvrdí hodina a půl, ale jí se nechtělo celou cestu na záchod) konečně Yangshuo!!!

Městečko žijící z turismu v srdci hor, které mají tak 100 až 300 m, ale vypadají všechny jak bochníky chleba postavené na výšku. A hlavně městečko, v jehož okolí je spousty sportovních lezeckých oblastí a vícedélkových cest. Cesty jsou tu ve všech stupních obtížnosti od 3 až po 9a. Eliška to tu už před pár měsíci omrkla, tak jsme chvíli udiveni, kde nás to bus vyhodil. Změna autobusového nádraží. Odmítáme pár místních (však si na nás ještě dost vydělají) a jdem po svých. Ubytování máme domluvené v hostelu Climber's Inn, který provozuje lezoucí Číňanka Lili.

Tohle místo rozhodně doporučujeme všem, kteří sem jedou hlavně lézt. Seznámili jsme se tu s několika lezci z celého světa. Spousta z nich přijela bez spolulezce, ale tady se vždy pro každého nějaký našel. Navíc Lili má skalní sektory dobře zmáklé a ráda poradí kudy, když průvodce není dost jasný, nebo vám i zařídí nějaký odvoz, nebo vyrazí lézt s vámi.

Po příjezdu si dáváme místní knedlíčky Jiaozi a trochu se jimi zahřejem. Nikde tu totiž nevlastní topení. Všichni mají klimatizaci a těch pár studenějších týdnů v prosinci se prý nějak přečká (hahaha). Je dopoledne, tak si půjčujem dvě růžový kola za dvacet čínskejch (30 Kč jedno) a vyrážíme k oblasti Wine bottle. Průvodce má Eliška už od průzkumné výpravy z podzimních prázdnin. Je na místní poměry dost dobrej a mají ho tu všude na krámech a neustále vylepšujou. Frčíme na kolech ve slušným provozu přes město a s každou projetou křižovatkou dostáváme víc řidičského sebevědomí. (Opravdu tu není jediné pravidlo, které by se na silnici striktně dodržovalo - snad jen obecná opatrnost.) Za chvíli jsme v kopcích. Celé je to tu rovina ze které vystupují rovnou kolmé stěny místních bizarních vápencových homolí, takže kolo je rozhodně parádní prostředek, který vás dopraví většinou až k nástupu po rovině. Míjíme skálu, kde pár Číňanů provozuje rybaření na skále pro turisty za úplatu. Jejich mentalita je podobná mentalitě šerpů na Everestu, takže těch pár cest se prostě jen rybaří a pokud jim do cest nalezete, budou se k vám chovat asi jako ti z Everestu k Uelimu Steckovi. Skal je tu naštěstí hafo, tak razíme dál na hledanou Wine bottle. Nemůžu to moc porovnat, protože jsem nikdy nelezl ve Špáňu ani v Řecku, ale skála je prostě nádherná. 30 m dlouhé lajny občas s krápníky. Skála je skvělá a začíná být i teplo. Na sluníčku něco mezi 15 a 20 stupni. Lezu pár cest do 6c+ na rozlez. Eliška po půlroce nelezení dává nějaké ty 5b-c. Vracíme se nadšení do města. Večer se zase dost ochlazuje a je skoro nula. Máme pěkný pokoj, ale je v něm také nula. Jediné teplo je v posteli, kterou Číňani rádi vylepšují elektrickými dečkami na zahřátí. Je to trochu zvláštní, ale celý týden tady strávíme v režimu jak někde na vandru v tatrách. Buď spíme, nebo jíme, nebo lezem. Lelkování se dá provozovat jen v péřovkách. Ideální na lezeckou návštěvu je tedy spíše konec podzimu a začátek jara. Ale my jsme si to užili i tak. Další dny bylo na skalách vždy příjemných 20 °C na jižních stěnách. Lezli jsme 6 dní v kuse a snažili se navštívit co nejvíc oblastí. Hlavně těch vyhlášených. S lezením se tu začalo někdy v 90. letech a zavlekli ho sem samozřejmě bledé tváře. Tod Skinner s parťáky udělal místní sportovní klasiky v obřím oblouku na Moon Hillu (tam jsme strávili Štědrý den). Přijde mi, že už moc plkám, a tak přidávám několik dalších fotek...


Yangshuo
foto Eliška



okolí Yangshuo
foto Eliška



Eliška pod Stěnou Swiss cheese, vzhůru z bambusu ven!
foto Martin



ementálová struktura hlavní stěny Swiss Cheesu, cesta Intestinal torpedo
foto Eliška



pohled od slaňáku na vesničku, z malé věžičky vlevo pod svahem (Jeremmy's Jiji) další foto
foto Martin



Dole u baráčku parkujem za 1 peníz kola a koukáme na sektor Swiss Cheese
foto Eliška



White Mountain vpravo a dva nejpoužívanější dopravní prostředky, zareznul mi zámek
foto Eliška



výhled ze sektoru Dragon City
foto Eliška



cesta Fashion Dragon 6a (6a+)
- v těch krápníkách se člověk zabydlí, ani neví jak
foto Eliška


17

Moon Hill od parkáče (to není opar, to je smog)
foto Eliška


18

pohled skrz Moon Hill
foto Eliška


19

průvodce - topo Moon Hillu
foto Eliška


20

cesta Proud Sky 7a+/b
foto Jadon Marianetti


21

Nor „Jorge“ studuje skálu na zkladě našeho průvodce, vpravo s lahví kvalitního zeleného čaje v kvalitním plastu Američano-Číňan Jadon
foto ?


Zkrátka po šesti dnech jsme oba totálně vylezený a v Čínské dopravě začínáme pociťovat, že jsme si svou cyklistickou dávku štěstí už vybrali. Takže balíme dřív, než nás přejede baba s kaštanama, nebo traktor s cukrovou třtinou.

Celkem je podle průvodce v okolí Yangshua asi 50 sektorů.

My jsme navštívili:


Wine Bottle – orientováno na jih. Je to blízko u cesty, takže je tam asi těžší být sám. Většinou kolmé (mírně převislé) lezení do od 15ti do 30ti metrů. Myslím, že většina cest je pěkných.
Cesty, které se nám líbily: The Miracle of Lankou 5c, Slack 6a (5c+), Tension 6c, The Great Wall 6c+
Swiss Cheese – orientováno na jih a západ. Dá se dojet až k rybníčku (viz foto) na kole. Tam se doporučuje nechat kola za drobák u na dvorku u místních.(viz foto) Pravá stěna nabízí lehčí cesty od 4 do 6b v zajímavé skále připomínající děravý sýr :-) Vlevo je několik cest do 7a-c.
Cesty, které se nám líbily: Captain Kirk Eats Brutcheta 6a, Intestinal Torpedo 6b+ (6a+) (viz foto), Mei Wen Ti (No problem) 6a (5c), French Conection 7a+, Peoples Commune 7b+.
Jeremy's Jiji (v překladu: Jeremyho péro) – věž, kterou nepřehlédnete při příjezdu na Swiss Cheese. Jsou na ní tři cesty v 30m údolce. Jinou podobnou věžičku jsme tu neviděli.
Lezli jsme: Raw Donkey 6a+, která vede až na vrchol. Z věže je super výhled.
Dragon City – orientováno na Jih. Hledá se trochu hůř. Je potřeba odbočit z hlavní doleva mezi jahodová políčka a objet tak zprava první masiv za řekou po polňačce, která se ztenčuje. Ale našli jsme to.
Cesty, které se nám líbily: Alors on danse 1st pich 5c+, Fashion dragon 6a (6a+), Angry Bird 7b
Moon Hill – většina cest je v severní stěně a v oblouku. Sem jsme jeli na Štědrej den s celou partičkou minibusíkem na kterého jsme se složili (takže to vyšlo levnějc než si půjčit kola). Je to trochu dál.
Cesty, které se nám líbily: Luna Nascente 1st pitch 6a (6a+), Proud Sky 7a+/b, Red Dragon 7b+ (prodloužení 8b), Moon Walker 7a/+ (prodloužení 7c)
White Mountain - orientováno na jih. Obří mírně převislý masiv (viz foto). Pokud si tu chcete zalézt, je dobré lézt alespoň 7a.
Pěkná cesta s bouldrem uprostřed: Lucky Zone 7b+. Jinak spousta krásných vytrvalostních 7c a těžších. Na to, jak je to tu nové, tak i ty 7c jsou dost ojetý, ale pořád v pohodě, leze se za chyty.

Určitě má cenu s sebou vzít minimálně 60m lano. Většina cest má ke 30 metrům a jsou sportovně zajištěny. Někdy i víc. Taky se hodí nějaká ta náhradní maillona. Místní je dost kradou ze slaňáků (které tvoří nýty).

Vynechali jsme vícedélky, kterých je tu hodně, také jsou v průvodci a jsou pro lezce všech výkonností. (Nejtěžší dokonce od našinců: Czech Line 7c+ v sektoru Bird Man od O. Beneše a T. Sobotky)

A jestli chcete mít možnost dělat prvovýstupy v krásné skále, tak se sem odstěhujte, protože těch stěn, kde ještě není ani skobička je tu téměř nevyčíslitelné množství. V průvodci dokonce doporučují těm, kdo chtějí vrtat, ať nedělají rozhodně varianty a nejlépe založí úplně nový sektor.

No a my balíme a vyrážíme busem do 20milionového Kantonu, kde strávíme den a večer frčíme zpět vlakem do Hongkongu. Je před námi víkend, tak chceme využít jedinečné možnosti lezení na ostrově Tung Lung Chau. Jedem tam, jak jinak, než místní super rychlou MHD. Přívoz sem jezdí jen o víkendu, takže tím vznikají jistá specifika. Představte si Rovišťský sektor Hafty na břehu oceánu. Tak přesně takové to tu je. Akorát lezců je tu snad ještě trochu víc, než na těch Haftech o víkendu. Parádní žula, a skvěle odjištěné sportovky. Většinou se dá s každým dohodnout a dostat se do všech cest. Eliška tu doráží pytel z minula a já vytvářím ten největší pytel, který jsem dosud vytvořil a to nádhernou cestu Oriental Pearl 7c, kterou snadno skroknu, ale je na mě dost silově vytrvalostní, tak do večera nedávám. Nakonec zjišťujem, že výjimečně sem pojede trajekt i na Nový rok. Tvrdím, že cestu určitě dám... ale ejhle. To se až do konce dne nestane.. ale chybělo už fakt málo. Je na čase se vrátit do šedivé Prahy nasbírat novou sílu.

22

Roviště pacifiku – Tung Lung Chau – Technical wall
foto Eliška


23

Technical wall podruhé
foto Eliška


24

hranice mezi městem a přírodou je tu tenká
foto Eliška


25

a rozhodně je tu spousta pěkných míst na procházku - Silvestr pod Sharp Peakem
foto Eliška


PS (by Eliška): A jak jsme v Jang-šuo (tak se česky správně píše Yangshuo) pořád lezli na tufu, vzpoměla jsem si na Tu Fu(a). Zakončeme tedy sinoromanticky:

Stoupal jsem na hory
(Tu Fu, překlad Bohumil Mathesius)

Vysoké nebe. Ostrý vítr skučí.
Opičák vřeští žalostně a sám.
Ostrůvek. Písek. Vlna na břeh tluče.
Létají bystře ptáci tam – sem – tam.
A bez rozdílu všude listí padá,
padá a šustí, krouží, třepetá.
Bez konce řeka klidná hrbí záda,
přitéká, teče, teče, odtéká.
Podzimek kalný rozpřáh náruč svoji.
Já býval všude vždycky jenom host.
Na terasu si vyjdu opuštěnou:
bolestí v žití bylo dost a dost.
Zkrušen jsem proto, ve vlasech že ráno
jsem poprvé nit bílou objevil? –
Dnes poprvé jsem mdlý a roztesknělý
černého vína číšku odstrčil.

Tak ať to leze. A kdybyste někdo před cestou do Jang-šua chtěl zapracovat na svojí čínštině, stále nabírám nové studenty ;-)

Martin Válek   [úpravy] 06:00 25.03.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 paráda14:34:04 25.03.2014
Pekne cteni o lezeni na  "netradicnim" miste.
 zaoralfodpovědět 

 ad PS by Eliška15:15:01 25.03.2014
V Jangšuo se leze na vápenci, tuf je vyvřelina, krápníky anglicky tufas, takže jestli jste nelezli po tufách?
odpovědět 
 Re: ad PS by Eliška19:35:23 25.03.2014
Jojo po tufách... ale nějak jsme to museli spojit s tím básníkem:-)
Valmarodpovědět 

 Fakt pěknej článek19:31:01 25.03.2014
Martine opravdu pěkně popsáno. Díky za skvělý čtení a Elišce dík za fotografie. Rád bych se tam taky jednou podíval, ale odvahu sbírám už asi deset let, tak kdoví jestli se to vůbec někdy povede.
 jirkasodpovědět 

 pěkně19:54:04 25.03.2014
A konecne opravdicky clanek na Lezci po velice dlouhe dobe
torousodpovědět 

 Dost dobrý20:55:43 25.03.2014
Dík vážení. Za moc pěkný článek.
Steveodpovědět 

 pecka08:04:45 26.03.2014
Martine, paradni clanek. Pobavila me veta: "Doslova hojivý dotyk kvalitní žuly.":) Z lezeckeho glosare jak vystrihnuta. Pokud Ti to neni proti srsti, tak na kolik te to cele cca vyslo? A jel bys tam znovu? Pocitam, ze idealni je tak aspon mesic? zatim cus, vsak se beztak brzy nekde uvidime...
adam
mAdamodpovědět 
 Re: pecka09:18:06 26.03.2014
Martina to vyšlo na letenku, protože unie dává slušný stípka a já jsem dost šetřila :-) Když letenku kupuješ včas, tak seženeš i za 15.000 (do HK). V HK se ale prodraží ubytko (my jsme nemuseli řešit - měla jsem tam podnájem). Kolik stojí do Kantonu netuším, ale podle mě to bude tak zhruba stejně. Celá ta sranda v Číně nás vyšla na jednoho na cca 3000 - 4000 RMB - kurs je cca 3 kč za jeden kuai (ale možná kecám - na čísla mám blbou paměť). V Číně jsme byli týden (a nejvíc stejně stojí lístek na vlak a autobus do Yangshua, na místě toho už moc neutratíš - i když nevím, jak moc tam oškubávají bělochy nemluvící čínsky - přecejenom je to jedno z nejvíc turistických míst v Číně). V celé akci je ale spousta takových skrytých problémů s "typicky čínskými rysy" - třeba vízum se líp shání v HK a je tam i levnější, než když ho kupuješ tady, ale musíš vědět, co a jak, a platit si tam ubytko 4 dny než ti ho vydají. Kdyby tě to zajímalo nějak víc, můžu doma zkusit vyhrabat účty a spočítat to pořádně ;-)
Eliškaodpovědět 
  Re: pecka10:38:47 26.03.2014
Cau Elisko, takhle mi to uuuplne staci. Slo mi jen o orientacni predstavu. dikyfiky...adam
mAdamodpovědět 
  Re: pecka21:29:41 10.05.2014
Jakej kuai ? Snad yuan :-)) O změně měny nic nevím.
Hugoodpovědět 

 Pěkné08:18:39 26.03.2014
Povedené, jen tak dál. Literární střevo tam je, už se těším na další články nebo knihy.
Tomáš Ř.odpovědět 

 jo08:26:36 26.03.2014
Pěkná reportáž z místa, kam se většina z nás asi nepodívá. Moon Hill je supr vynález. Musela to být hezká polezenice.
 Artieodpovědět 

 Pěkný výlet!09:12:40 26.03.2014
Krása. Díky!
bejbsodpovědět 

 smog09:31:10 26.03.2014
koukam ze smog uz je tam uplne vsude, drzi se jen ve mestech?
plíceodpovědět 
 Re: smog14:00:25 26.03.2014
No právě že ne. Obecně je spíše ve městech a víc na severu, ale i v yangshuo jsme ho zažili. Někdy může být tak hustý, že není vidět pár desítek metrů před sebe.
Valmarodpovědět 

 Díky09:59:20 26.03.2014
Taky díky Martine za článek z hodně zajímavý a vzdálený oblasti, kam se našinec jen tak nepodívá. Pěkný!
 Vasekdegammaodpovědět 

 Dík11:37:25 26.04.2014
Tak to koukám, co s Eliškou podnikáte, fakt super! Článek moc pěkně napsanej, dík. A treba se zas někde potkáme na skalách tady v Čechách, od Skotska už jsou to 2 roky:))
Lucka L.odpovědět 

 Dík11:37:32 26.04.2014
Tak to koukám, co s Eliškou podnikáte, fakt super! Článek moc pěkně napsanej, dík. A treba se zas někde potkáme na skalách tady v Čechách, od Skotska už jsou to 2 roky:))
Lucka L.odpovědět 

 Foto dne:

Policejní čórka
 Databáze cest:
Všechny cesty (180779)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Bajame Una Estrella 7c+ Mula
Vipèrine 8a+ Seynes
Despilfarrando La Vida 6c Fasnia
Cabeza De Perro 6c+ Fasnia
Sítina Rozkladitá 7B Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Alchymista 8A Josemit Bouldery
Rady Ptáka Loskutáka 7B+ Labské Údolí - Pravý Břeh
Rady Ptáka Loskutáka 7B+ Labské Údolí - Pravý Břeh
Arcturus 6a+ Manikia
Gigolo 7- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Oprava pohorek | Štramberk | Re: Lepení chytů | Re: Oprava pohorek cca 5 t. | Re: Lepení chytů | Re: Lepení chytů | Re: Lepení chytů | Re: Lepení chytů | Nepál 8K | Re: Lepení chytů |

 Nové komentáře:
Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: Popravdě a bez příkras | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: diky za nove cesry | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | diky za nove cesry |

 Kde to vře:
Donald Trump chce přejmenovat Denali zpět na McKinley (91)
Ondrova hvězda (59)
Manaslu ski 2024 (40)
Film: Adam Ondra u Jany Švecové a spolu v bouldru Terranova 8C+ (33)
Honza Štípek se zařadil mezi české 9 áčkaře (15)
Salzburskou cestou na Watzmann, (12)
Ikonická lezecká oblast "The Zoo" byla uzavřena (11)
Lezkyně Eliška Adamovská ukončila kariéru (9)
Tereza Širůčková přelezla své první 8c+ (3)
Chris Sharma: nové DWS Vision Quest 9a na Mallorce (3)

 Nově v inzerci:
BUNDA Rab Downpour Eco | VÝŠKOVÉ PRÁCE NASTÁLO V PRAZE 320- 480 Kč/hod 59 000 až 80 000/M | Nabizim praci okolo lezeni | GTX kožené pohorky Hanwag Alaska | Direct Alpine Midi 2.0 | BD CAMALOT ULTRALIGHT | 8K | Cepíny Black Diamond Reactor | Mammut Neon gear 45/55 | Mammut Neon gear 45/55 |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 978 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 886 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 753 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 784 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 646 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.