LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Paráda, už budu u kruhu! Ale proč je od kruhu vždycky bouldr?
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP Soul KOR (21.09)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12875
2.Votoček 12700
3.Trojan 12206
Bouldry:
1.Ondra 11534
2.Volf 11503
3.Konečný 11275
Hory:
1.Sejbal 8357
2.Y 8126
3.Groš 7968

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5763 lezců
1170461 cest
Nové přelezy:
One Move 7c
Kompressor 8a
Beta Centa 9+
Velikonočn 9/9+
Triebwerke 10
La Cucina 8a
Patatas Br 7c+
Graue Emin 9
Tlustí Chl 9+/10-
Level 42 10-/10

Stěny
Na Střelnici - Svitavy
Pankrác, SPŠ stavební Josefa Gočára - Praha 4
Zubří - Zubří

Prodejny
AIX -lezecké chyty a stěny - Praha
Lezec-shop.cz - Štěchovice
HUDYsport - Frýdek - Místek

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Akira od Freda Rouhlinga má první dvě opakování

Seb Bouin a Lucien Martinez ji shazují z 9b na 9a

Slavná cesta Akira, kterou v roce 1995 udělal ve francouzském Périgordu Fred Rouhling a navrhl jí poprvé obtížnost 9b, přičemž tehdy přeskočil stupeň 9a+, má po 25 letech první opakování. A to hned dvě. Cestu dali Francouzi, Seb Bouin a vzápětí Lucien Martinez, a shodili ji na 9a.

Francouz Fred Rouhling o přelezech informuje na svém Instagramu. Uvádí, že úvodní boulder problém v cestě může být lehčí, za 7C místo někdejších 8B. Možná se podle ně nějaký chyt připozdějších pokusech o přelez zvětšil.

Viz:




O přelezu píše na svém Instagramu Seb Boiun. Cestu nacvičoval s Lucienem společně, a mj. píše, že nepoužívali kneepady, "jako za starých časů":




O zmíněných přelezech Akiry mj. píše 8a.nu:

8a.nu: Bouin and Martinez repeat Akira 9a (b)

Více o Akiře je mj. v archivním článku na Lezci od Oliváče:
Hard Core

Zápis cesty v databázi na Lezci:
Akira

Video o kontroverzní historii cesty:


Standa Holec   [úpravy] 08:17 24.11.2020Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Akira10:33:48 24.11.2020
Nic proti odkazovanym zdrojům, ale každýmu, kdo by chtěl o téhle ceste vedet něco víc, bych doporučil rozsahlej článek "The other side of Fred Rouhling", který vyšel v roce 2012 v magazínu Climbing. Je to skutečně zajímavy cteni, za touhle cestou je myslím velkej příběh o sportovnim lezeni, lidskejch ctnostech i slabostech ...
J.Kladaodpovědět 
 Re: Akira13:00:41 24.11.2020
Diky za tip!
odpovědět 

 Foto dne:
Kobylí hlava
UFO, 6+
 Databáze cest:
Všechny cesty (185570)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Jetbrännaren 7a+ Bohuslän
Lasserisset 7a+ Bohuslän
Lassaley 6b Bohuslän
Norsk Espresso 6a Bohuslän
Imhotep 7 Tašov
Nově komentované:
O Kolečko Navíc Xa Labské Údolí - Levý Břeh
Schenghenské Hranice 4 Bor
O Kolečko Navíc Xa Labské Údolí - Levý Břeh
O Kolečko Navíc Xa Labské Údolí - Levý Břeh
O Kolečko Navíc Xa Labské Údolí - Levý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: skály pro děti | Re: Sportovky Schladming | Re: Sportovky Schladming | Re: Sportovky Schladming | Re: Sportovky Schladming | Sportovky Schladming | Sportovky Schladming | Re: Skalni lezeni Brazilie | Re: Skalni lezeni Brazilie | Skalni lezeni Brazilie |

 Nové komentáře:
Gill | Re: Technická pzn. | Re: Technická pzn. | Re: Technická pzn. | Re: Technická pzn. | Re: Technická pzn. | Re: Technická pzn. | Re: Technická pzn. | Re: Technická pzn. | Re: Technická pzn. |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (86)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (21)
Alpská „hurá akce” (21)
Pinch od Edelridu (20)
Boulder 9A od bosonohého Charlese lezen jako 8B+ (13)
Na Nanga Parbat vylezli Marek Novotný a Ondra Hlásný (12)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (10)
Bývalá německá biatlonistka Laura Dahlmeier zemřela v Karakoram (9)
Velký skalní pád na Aiguille du Midi v Alpách (9)
Denis Urubko a Maria Cardell: prvovýstup alpsky na Nanga Parbat (8)

 Nově v inzerci:
Horolezecké boty vysoké Zamberlan, vel. 41 | eathered Friends Volant péřová bunda XXL | Ocún Striker 38,5 | Horský vůdce | Statická a dynamická lana | VÝŠKOVÉ PRÁCE NASTÁLO V PRAZE 360-520 Kč/hod 76 000 až 89 000/M | Pár - lano dvojité/poloviční Tendon Master 7,8mm 60m | Sháním lezce na výškové práce v Praze | Sir Joseph Koteka II 500 200cm | LS Aequilibrium LT GTX |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1861 
 Ne 
 2120 
 Nevím 
 1362 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.