LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když se držíš, nemůžeš spadnout!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Žebříček
Cesty:
48.Mikulec 10076
49.Y 10050
50.Bardas 10035
Bouldry:
48.Paděrová 9050
49.Kollár 8953
50.F 8906
Hory:
10.Procházková 6036
11.Švihálek 5970
12.Abt 5262

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5792 lezců
1179533 cest
Nové přelezy:
Dolce Vita 7C+
The Face 7C+
Lokální Ná 9+/10-
66° North 9
Infiziert 9+
Direttissi 10-
Pas De Bra 7b+
King Kong 7C
Ljetna Sau 7b
Vysoké Nap XIb/XIc

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

MFA Praha 2018: sobota

Program druhého dne Mezinárodního festivalu alpinismu Praha 2018 v Národním domě na Vinohradech sliboval neskutečnou jízdu napříč generacemi a různými formami horolezectví. Celodenní non-stop jízdu odstartoval oblíbenec nejen českého publika Radek Jaroš.

V poutavé přednášce se ohlédl za posledními štacemi projektu Koruna světa, zejména pak za polární expedicí na nejvyšší a vrchol Antarktidy Mt. Vinson.

Českou legendu vystřídaly ty rakouské, které zná díky jejich úspěchu na Mt. Everestu celý alpinistický svět. Peter Habeler, Wolfgang Nairz a Robert Schauer představili Expedici z roku 1978, během níž byl dosažen poprvé vrchol Mt. Everestu bez podpůrného kyslíku. V panelové diskusi s touto mimořádnou trojicí na jednom pódiu se však téma dostalo například i do současných alpinistických vod a pohled na aktuální dění v horách. Padlo mnoho slov, které by se daly tesat do everestské žuly. Jeden z hřebů MFA byl zatlučen v sobotu dopoledne!




Lucie Hrozová v poutavé přednášce předvedla, že když je někdo talentovaný, má sílu ve svalech a dostatek invence v hlavě, potom na ledech Aljašky předvede parádní představení! Na Lucku navázala velká naděje českého lezení a současná hvězda mládežnických kategorií Markéta Janošová.







Zpět do nejvyšších hor diváky zavedl Pavel Kořínek. Letos stanul s několika spolulezci na osmitisícovce Nanga Parbat. Češi na expedici pořídili několik skvělých fotografií a videozáznamů nejen přímo z cesty, ale i z nižších táborů, odkud pozorovali mohutné laviny. Téma bezpečnosti v horách nezůstalo nic dlužné ani sobotnímu programu, když s přednáškou vystoupil Peter Veider, šéf horské záchranné služby v Tyrolsku.






Svět osmitisícovek je pro návštěvníky MFA vždy velkým lákadlem. Možná proto, že je pro většinu z nás nedosažitelný. Španělská alpinistická hvězda Alberto Iñurrategi se v něm cítí jako ryba ve vodě. Jako čtvrtý (a přitom nejmladší člověk) na světě zvládl výstup na všech 14 osmitisícovek bez použití umělého kyslíku. Národní dům na Vinohradech zažil opět jeden z vrcholných momentů.




Že je Nepál a jeho úchvatný Himálaj skvělým cílem pro dobrodruhy napříč generacem, prezentovali tradiční hosté festivalu z této úžasné země – Ang Tshering Sherpa a Dawa Steven Sherpa, s mnoha zajímavými fakty je doplnil prezident GAMCE (významného světového kongresu o turismu ve velehorách) Birenda Rajkarnicar.




Tradiční mnohaletou vzájemnost mezi Prahou a slovinskými horami představili Karmen Karničar, Drejc Karničar a Ladislav Jirásko. Oznámili několik projektů na další rok, jedním z nich je například sbírka na chatu Češka koča.




Vrcholem sobotního programu byla česká premiéra strhujícího dokumentu televize ORF „Rekordy na Everestu – 40 let Everestu“. Diváci si na plátně vychutnávali pestrost propojení dobových 40 let starých záběrů se současnými komentáři všech účastníků expedice na Mt. Everest v roce 1978. Premiéry se stejně jako dopolední panelové diskuse zúčastnili přímí aktéři Peter Habeler, Wolfgang Nairz a Robert Schauer. Po filmu dostali vzácnou šanci i diváci, kteří mohli všem protagonistům položit otázky.




Cenu Johanna Stüdla si z Prahy odvezl (již po několikáté) Radek Jaroš.





Další fotografie ze soboty:














foto: Jakub Müller / Milisphoto.eu

Dan Polman    [úpravy] 23:47 24.11.2018Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
finále
SP Koper 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (186621)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Dolce Vita 7C+ Oybin
Zubaté Ostří IXa Teplické Skály
Rodný List VIIIc Teplické Skály
45 VIIIb Teplické Skály
Čárový Kód VIIIc Teplické Skály
Nově komentované:
Promiň ÍTÝ Xa Údolí Loubenského Potoka
Inspirace Direkt 9+/10- Tetínské Skály
Auftakt VIIIa Jonsdorf
Picassovy štětce 7 Domoradice
Přebrnělé Nohy VIIc Údolí Loubenského Potoka

 Nově v diskusi:
Re: autistický pseudohumor | Re: autistický pseudohumor | Re: autistický pseudohumor | Re: Nemeli by byt | Re: Nemeli by byt | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: autistický pseudohumor | autistický pseudohumor | Re: Zapomenutý PataPuf | Szczytnik |

 Nové komentáře:
Re: vyjadrenie JAMESu | Re: Co takhle otevřít odkaz a číst | Re: vyjadrenie JAMESu | Re: Adam Ondra | Re: Švec + Hvizdák | Re: Švec + Hvizdák | Re: vyjadrenie JAMESu | Re: Co takhle otevřít odkaz a číst | Re: Hvizdak, Go Home | Re: Co takhle otevřít odkaz a číst |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (76)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Video: Adam Ondra trénuje na Arco Rock Master (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (17)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (17)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)
Lenka Poláčková: jako první Slovenka vylezla na K2 (7)

 Nově v inzerci:
LS Cobry 37 málo lezené | Ferraty, stěna | Ferraty, stěna | Naviják na Telco | spolulezec na písek či okolí Prahy | Ztráta průvodce | Nákoleník | Nabízím odkoupení noclehu v tatrách | Hledám lezkyni | Hledá se parťák na lezení z okolí Hořovic/ Berouna |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 182 
 50 dní v divočině 
 120 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 143 
 Andrea 
 136 
 Ashima 
 103 
 Barkley Marathon 
 151 
 B.I.G. - světové prvenství 
 133 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 123 
 Gálfy - Horský život 
 106 
 Jak se staví ledovec 
 100 
 JAMES - Století nad oblaky 
 155 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 127 
 Lezci z Manína 
 136 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 126 
 Operace Nos 
 117 
 Plamen nikdy nezhasne 
 107 
 Pohlednice z konce světa 
 127 
 Pomíjivost ledu 
 107 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 133 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 117 
 Rhapsodia Corcontica 
 111 
 Sama 
 129 
 Šampioni zlatého údolí 
 123 
 S lyžemi v oblacích 
 140 
 Tenaya Traverse Challange 
 119 
 Tenkrát na východě 
 122 
 Velká alpská silnice - 73 
 123 
 Za oponou velehor 
 176 
 Zápasník Dee Dee 
 132 
 Životní výprava 
 112 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.