Ten název jsem si teď vymyslel jen pro účely tohoto článku a je pouze příkladem toho, že nově se rodící tým a zejména podmínky, za jakých by mohl pracovat, jsou teprve v plenkách.
Začnu ohlédnutím do roku 2007, kdy jakýsi reprezentační tým tvořila pětice Adam Ondra, Tomáš Mrázek, Silva Rajfová, Míša Drlíková a Martin Stráník. Všichni dostali po deseti tisících podpory za rok, někteří občas napsali zprávu o činnosti a jakýsi výhled do budoucna a tím reprezentační činnost končila. Všichni věděli, že to není správné a usilovně hledali způsob, jak to změnit, až se po řadě odmítavých postojů oslovených lidí chytil Petr Resch (to jsem já) a ten kývnul. Díky za důvěru VV, který mě do nové pozice jednohlasně odsouhlasil, díky Martinu Ottovi, vedoucímu komise Alpinismu, kterému bylo od počátku jasné, že nově se rodící reprezentace „ukousne z koláče“ horolezcům a díky i všem tak často kritizovaným „bafuňářům“ Svazu. Ze setkání s nimi jsem nabyl dojem, že nově vznikající prvek Svazu chápou a jsou připraveni jej (samozřejmě vedle řady dalších a dalších důležitých věcí v ČHS) podporovat, ačkoli přirozeně k věcem novým se vždy přistupuje s opatrností a někdy i despektem.
Tomáš Mrázek, MČR 2005
foto by © JirkaS
No a nyní k současnému stavu, podotýkám, že jsem usměrnil svou původní myšlenku hodnotit téměř každého reprezentanta individuálně do nějakého obvyklého modelu:
DRUŽSTVO A:
Adam Ondra
Tomáš Mrázek
Rostislav Štefánek
Silvie Rajfová
Martin Stráník
DRUŽSTVO B:
Michaela Drlíková
Helena Lipenská
Kristýna Ondrová
Edita Vopatová
Družstvo A by mělo mít zajištěnou fixní podporu (20.000 Kč / ročně), což se blíží výši podpory lezců v horách, hrazené pojištění a hrazenou účast na soustředěních. Družstvo B nebude mít zatím žádnou fixní podporu, hradit by se mělo pojištění a společná soustředění. Dále pracujeme s předsedou komise alpinismu, Martinem Ottou, na vytvoření systému rozdělování peněz na akce (jakési granty), který by zohledňoval individuální výkony a akce jednotlivců. Tyto peníze by měly být v omezené míře otevřeny i směrem mimo reprezentaci. Také by mohly řešit problém lezců, kteří nejsou trvale zařazeni do repre družstva hor nebo na druhé straně skal+boulderingu, ale jejich výkony (řekněme občasné) spadají pod rámec té či druhé kategorie.
V roce 2008 by měla proběhnout dvě společná soustředění:
Březen –
Osp – zaměření na lezení s lanem
Květen –
Mello blocco a okolní boulderingové oblasti – zaměření na bouldering
Pevně věřím, že nastavený systém prospěje českému sportovnímu dění, vždyť zejména družstvo B) chápu jako poměrně pružnou a fluktuující skupinu, která může být v jakýkoli okamžik rozšířena. Minimálně pozvání (s určitou finanční podporou) na společné akce dostanou už v tomto roce další lezci.
Petr Resch, MČR 2006
foto by © JirkaS
Na závěr pouze podotýkám, že jsem rád za každý podnětný názor a připomínku a na případné dotazy rád odpovím. No a to nejdůležitější. Hovořím-li o penězích, vycházím z návrhu rozpočtu Svazu na tento rok a ten musí samozřejmě nejprve schválit VH.
Přeji úspěšný lezecký rok