Pro zájemce o knihu Trénink sportovního lezce II. od Rudoulfa Tefelnera je zde dobrá zpráva. Celé „dílo“ se dokončuje, ladí a vyjde na podzim tohoto roku.
Správci Labského údolí nám zaslali rozšířený seznam věží a masívů s povinností předem oznámit provádění prvovýstupu. Zároveň jsou zde uvedeny lezecké objekty, na které jsou nové prvovýstupy zakázány.
Po minulém roce, kdy z důvodu počasí musel být závod zrušen, je tady letos opět tradiční Chřibský Hnědák 2011 aneb Mistrovství světa v chřibolezení, neboli závod dvojic v jízdě na kole a lezení po skalách Chřibů.
Pro zájemce o knihu Trénink sportovního lezce II. od Rudoulfa Tefelnera je zde dobrá zpráva. Celé „dílo“ se dokončuje, ladí a vyjde na podzim tohoto roku.
S Rudou Tefelnerem se můžete setkat i na letošním Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu 2011 (MHFF) v Teplicích nad Metují. Autorské čtení s ním proběhne dne 26. 8. 2011 ve 12:00 v HUDY Climbing Village.
Pavel Žofka (vydavatel knihy - Rockart.cz) nás požádal, zda bychom mu nepomohli vybrat nejhezčí obálku na knihu Trénink sportovního lezce II. Své názory můžete vyjadřovat v hlasovací anketě zde na Lezci.cz nebo na facebooku Hudy sportu. Výsledky hlasování se sečtou a dáme vám vědět jak to dopadlo.
Lezení patří k těm nejpřirozenějším a nejzábavnějším způsobům tréninku sportovního lezce. V souvislosti s tréninkem síly patří i k těm nejuniverzálnějším a nejefektivnějším, ale pozor – jenom v případě, že to děláte správně.
Lezení za účelem rozvoje síly už nebude lezením v tom pravém slova smyslu, mluvme proto raději o tréninkovém boulderingu …
Bouldering rozvíjí (téměř) všechny druhy a projevy síly a je nenahraditelný
• při rozvoji mezisvalové a nervově svalové koordinace
• při propojení fyzické síly a techniky do výsledného pohybového projevu
• při propojování jednotlivých izolovaných a oddělených silových schopností a jejich zapracování do vlastního lezení
Zdravotní rizika tréninku sportovního lezce
„Vás že nebolí ramena, nebo lokty? A dokonce ani prsty? Málo trénujete …“
Právě kapitolou „Zdravotní rizika …“ jsem začínal začátkem února 2011 psát tuto knížku. S obnoveným zraněním levého lokte a s nadějí, že 5 dní oddechu, skotské striky, strečink a tuba Voltarenu pomůžou. A před očima komentář pod článkem na LEZCI o připravovaném vydání knížky, ve kterém Frantík píše: „hranice (tréninku) jsou tam, kde mají hranici lokty …“.
Jak ironické, trefné a aktuální zároveň. Dnes odpoledne už ten loket konečně začínám opatrně rozlézat. Ale popořadě …
VYLAĎOVACÍ OBDOBÍ
Vylaďovací období je závěrečnou etapou tréninku sportovního lezce. Jeho cílem je vyladit formu do podoby co nejvyšší výkonnosti a připravit tělo a mysl na podání co nejlepšího výkonu. V tréninku výkonnostních a vrcholových lezců má zásadní význam – zvlášť u lezců – závodníků.
Nedá se říct, že ostatní období tréninku jsou méně důležitá. Jakmile ve všeobecném období nevytvoříte patřičný objemový základ a jakmile ve speciálním období nezpracujete tu masu objemu do podoby speciální lezecké výkonnosti, bude Vám celé vylaďovací období k ničemu.
Jednoduše, nebude co ladit – leda tak staré, rozvrzané housle.