LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   ...I třetí družstvo zabloudilo a udělalo prvovýstup!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Žebříček
Cesty:
7.Mokroluský 11596
8.Nespoutaný 11528
9.Stráník 11502
Bouldry:
7.Pochman 10675
8.Jungling 10628
9.Danda 10506
Hory:
26.Slavíček 3060
27.Štalmach 2894
28. 2726

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5782 lezců
1177664 cest
Nové přelezy:
Omerta 8A+
Don Corleo 7C
Teplákovej 7C
Chasin´ Th 9
Pepino Pil 7c+/8a
Sex Je Pre 7b+
Droga 7b
Omerta 8A+
Stairways 8a+
Stoaheba 7c+

Stěny
Družba boulder - Ostrava Poruba
ZŠ Dukelská - Příbor
Bouldrovka Praha - Lužiny - Praha 5 - Lužiny

Prodejny
Ing. Jan Zavadil - PROFITSPORT - Plzeň
HUDYsport - Praha 1
Horolezecké vybavení - VK-SHOP.CZ - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dnes je „Mezinárodní den hor“

Mezinárodní den horMezinárodní den hor, který jako významný den vyhlásilo OSN, patří k relativně mladým svátkům, neboť se slaví teprve od r. 2003.







Obvykle je Mezinárodní den hor chápán zejména jako příležitost k vytváření povědomí o významu hor pro kvalitu lidského života i přírodní rovnováhy na Zemi.


Mezinárodní den hor



Tento den navazuje na Mezinárodní rok hor (konaný od 11. 12. 2001 do 11. 12. 2002), který byl vyhlášen OSN z iniciativy organizace pro zemědělství a výživu. Bezprostředně po skončení Mezinárodního roku hor byl valným shromážděním OSN 20. 12. 2002 vyhlášen s účinností od následujícího roku. 11. prosinec 2003 byl tedy historicky prvním Mezinárodním dnem hor.

Smyslem a cílem Mezinárodního dne hor je zejména podpora trvale udržitelného rozvoje horských oblastí a upozornění na možnosti i omezení při využívání hor, tedy snaha upozornit na problematiku, která je stejná na tibetských náhorních plošinách jako ve vysoko položených jihoamerických andských oblastech. Každý rok se mírně mění zaměření dne hor, první ročník si za nosné téma dal hory jako nejdůležitější zásobárnou pitné vody, neboť pokrývají spotřebu více než poloviny lidstva, další se soustředily na míru biologické rozmanitosti či hrozbu klimatických změn, které se právě na poměrně nestabilní ekosystému velehorských oblastí projevují se značnou razancí.

Symbol Mezinárodního dne hor se skládá ze tří rovnostranných trojúhelníků vyrůstajících z pomyslné vodorovné čáry. Převážně černé trojúhelníky znázorňují hory, první zleva má modrý „diamant“ na vrcholu, znázorňující ledovce a sněhovou pokrývku, dávající životodárnou vodu, kolečko uvnitř prostřední „hory“ znázorňuje surovinové zdroje, a zelená plocha v části třetí „hory“ představuje plodiny a zemědělskou produkci v horských oblastech.




Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2009.

Tomáš FRANK   [úpravy] 00:03 11.12.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

Fesťák 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (186452)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Philotimia 6b Kalymnos
Pame Roger 6b+ Kalymnos
Bonjour Vieillesse 6b+ Kalymnos
Večerní Procházka VI Adršpach
Wilma VIIIc Labské Údolí - Levý Břeh
Nově komentované:
Banana Power 6 HIS-Nové Město
Seattle 8/8+ Frankenjura
Čtyřdírková 7A Údolí Loubenského Potoka
Čtyřdírková 7A Údolí Loubenského Potoka
Štěstí Přeje Odvažným 6A+ Panský Les

 Nově v diskusi:
Re: Našla se peněženka - jsi amatér | Re: Našla se peněženka v anglickém parčíku | Re: Našla se peněženka v anglickém parčíku | Re: Našla se peněženka v anglickém parčíku | Re: Našla se peněženka v anglickém parčíku | Re: Našla se peněženka v anglickém parčíku | Re: Davle | Re: Davle | Re: Davle | Bor |

 Nové komentáře:
Re: Vo svete | Re: Závody | Re: Viktor | Re: Závody | Re: Závody | Re: Závody | Re: Závody | Re: Závody | Re: Závody | Re: Závody |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (26)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (22)
Pinch od Edelridu (20)
Video: Adam Ondra trénuje na Arco Rock Master (18)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (17)
Bouldrové závody na Fesťáku (15)
Boulder 9A od bosonohého Charlese lezen jako 8B+ (13)
Na Nanga Parbat vylezli Marek Novotný a Ondra Hlásný (9)
Bývalá německá biatlonistka Laura Dahlmeier zemřela v Karakoram (9)

 Nově v inzerci:
Nalezeny lezecky | krk | Statická a dynamická lana | El Chorro | Krosna na děti Salewa Koala | partačka/parťák na skály | Ztraty a nalezy | spolujizda na MHFF | Švýcarská dálniční znánka | spolulezec do Chorra |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 62 
 50 dní v divočině 
 34 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 40 
 Andrea 
 42 
 Ashima 
 29 
 Barkley Marathon 
 40 
 B.I.G. - světové prvenství 
 34 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 40 
 Gálfy - Horský život 
 37 
 Jak se staví ledovec 
 23 
 JAMES - Století nad oblaky 
 35 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 29 
 Lezci z Manína 
 30 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 31 
 Operace Nos 
 33 
 Plamen nikdy nezhasne 
 30 
 Pohlednice z konce světa 
 32 
 Pomíjivost ledu 
 31 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 39 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 38 
 Rhapsodia Corcontica 
 32 
 Sama 
 33 
 Šampioni zlatého údolí 
 24 
 S lyžemi v oblacích 
 32 
 Tenaya Traverse Challange 
 31 
 Tenkrát na východě 
 32 
 Velká alpská silnice - 73 
 41 
 Za oponou velehor 
 34 
 Zápasník Dee Dee 
 30 
 Životní výprava 
 27 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.