LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   co žere zima ? fyzičku a morál...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
SP ledy USA (20.02)
Melloblocco 2026 (06.05)
SP paralezení Salt Lake City (15.05)

Žebříček
Cesty:
38.Fajkoš 10157
39.Barták 10150
40.Černík 10131
Bouldry:
38.Jeliga 9203
39.Chovanová 9200
40.Svoboda 9178
Hory:
17.Magič 3304
18.Louda 3282
19.Petr 3220

Výsledky
Vírský cepín (04.02)
ČP v bouldru Praha (24.01)
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)

Deníčky
5849 lezců
1198094 cest
Nové přelezy:
G.R.I.E.M. 8a
Patata Neg 8a
Super Zeb 7c
Super Zeb 7c
Meltemi-Po 8a
Peatón Del 7c
Mal Pago 7c
El Represe 8b
Nueve Zeta 8a+
Pan Boulde 7C

Stěny
V 16 - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Maďarsko

skalky v Budapešti

Jestli se chystáte do Budapešti na služební cestu či tam chcete trávit soukromý čas nebo je to jen tranzit s několikahodinovou přestávkou, nezapomeňte si vzít lezečky a sedák. I v tak placaté zemi, jako je Maďarsko, je možno najít slušné možnosti k pěknému lezení. V samotné Budapešti je několik příležitostí k lezení. Z nich jsem prozkoumal dvě a jednu z nich mohu vřele doporučit.

Bývalý lom Francybanya - je asi 200 m dlouhá stěna cca 10 m vysoká z červeného dolomitského vápence ne příliš vzdálená od centra, pár minut od stanice autobusu nebo autoparkoviště. Obtížnost je od stupně 3 přes 7 UIAA a zřejmě i víc. Nejlákavější by mohlo být stěnové lezení a lezení v jeskyni. Pro oblast existuje maďarský brožovaný průvodce se schématy cest a fotkami. Cesty jsou jištěny nýty. Skála je 3 minuty pěšky od konečné stanice autobusu č. 65 kousek zpět na pravo od silnice. Autobus jezdí z centra města z naměstí Kolosy.


Večerní bouldrování - Francybanya, Budapešť

Odtud asi 20 minut chůzí parkem je další oblastička doporučovaná místními - Oroszlansziklak (Lví skála). Je to několik malých skalních útvarů vysokých 2 - 10 m roztroušených v lese na severozápadním svahu Kecske-hegy (Kozí vrch). Z centra se tam přímo dostanete autobusem číslo 11 z náměstí Batthyáni na konečnou a odtud asi 10 minut chůzí lesní pěšinou. Bouldrování zde mě moc nenadchlo. Hledáte po lese kameny, na kterých se pokoušíte vždy o pár kroků. Určitě doporučuji se spíše podívat především na výše popsanou stěnu Francybanya, která na mě naopak udělala vynikající dojem.


Buldrování na kamenech v oblasti Lví kámen, Budapešť


V Budapešti by také měla být umělá stěna. Na bližší informace o ní mě místní lezci odkazovali do lezeckého obchůdku na ulici Dohány, která je v centru hned vedle Rákócziho třídy. Na prozkoumání této informace mi bohužel nevybyl čas.

Zdroj: Web o lezení v Maďarsku, Mapa Budapešti

(poznámka redakce: tento článek je zveřejněn také na Standovo stránkách)

Standa   [úpravy] 08:32 01.11.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Parlament
...a parlament,je celkem slušnej barák...
Zapsal: Tři sestry, 08:42:20 01.11.2002


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:
Ghey Team
La Dottrina Di Napi Valentina, 8a
 Databáze cest:
Všechny cesty (189268)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Bloquea Perrea 7a Bellus
Nia 6a Custonaci
Bob Les Monges 5c Théoule-sur-Mer
Abu Kai 6c+ Wadi Rum
Meltemi-Poets 8a Poets
Nově komentované:
Hubbleův Teleskop VIIb Ostaš
El Trapiecista 7a+ Bellus
Festivalová Nakládačka XIa Adršpach
Festivalová Nakládačka XIa Adršpach
Festivalová Nakládačka XIa Adršpach

 Nově v diskusi:
Re: Jak začít s VHT | Re: Jak začít s VHT | Re: Jak začít s VHT | žltý skafander | Re: Jak začít s VHT | Nejjednodušší | Re: Jak začít s VHT | Re: Jak začít s VHT | Re: Jak začít s VHT | Re: Českého horolezce ve Vysokých Tatrách smetla lavina, na míst |

 Nové komentáře:
Re: DVD | Re: kardinální otázka | Re: DVD | Re: Borec | Borec | D | Lavína v stene Tupej | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka |

 Kde to vře:
Američan Sean Bailey oznámil přelez nové cesty v USA za 9c (1)
ČHS upozorňuje na potenciálně nebezpečné kruhy (1)

 Nově v inzerci:
Dětský uvazek | Pik Pobědy | Průvodce Tour of Mont Blanc | Seznámení | Statická a dynamická lana | turistické boty ASOLO Nucleon | Boty Scarpa | Prodám levně lyže | Spano | Wild Country Revo |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 883 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 1009 
 Ne, uniklo mi to. 
 864 
 Sleduji jen Adama. 
 861 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.