LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Holčička na nástupu: "Mami pojďte, raději si stoupneme vedle, kdyby ten pán tady spadnul."
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12903
2.Votoček 12850
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Ondra 11434
2.Volf 11328
3.Trojan 11225
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Groš 7240
3.Skopec 6983

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5861 lezců
1203095 cest
Nové přelezy:
Sparťan 7C
Vymetání P 8A
Hejter 8A
Wýplesk 7C+
Fenomén 8A
Entwash Le 8A
Darkness R 7C
Mandragora 8A+
Legend Tra 8a+
Legend Tra 8b+

Stěny
Olympia - Brno - Modřice
Na Střelnici - Svitavy
Bouldering za oponou - Měnín

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
HUDYsport - Ústí nad Labem
Keen Concept Store - Futurum Ostrava - Ostrava 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Shark's Fin vylezen

Americká expedice ve složení Conrad Anker, Jimmy Chin a Renan Ozturk vyřešili velký himálajský problém Shark's Fin v severozápadní stěně Mt. Meru (6310m, Garhwálský Himálaj).

Do třetice všeho dobrého. Americký tým dokončil 2. října  prvovýstup 1300 metrů dlouhým centrálním pilířem nazývaným „Žraločí ploutev“ v SZ stěně Mt. Meru. Jen pro představu o jak výjimečný výstup jde,  nutno zmínit, že Shark's Fin odolal v minulosti pokusům deseti expedic.

Conrad Anker, Jimmy Chin a Renan Ozturk ve stěně strávili jedenáct dní a dva dny sestupovali. Výstup vedli v alpském stylu. Jak už jsme zmínili pro Conrada Ankera to byl třetí pokus. Poprvé se o výstup pokoušel v roce 2003 společně s Brucem Millerem a Dougem Chabotem, kdy dolezli do výšky 6000 metrů. Podruhé to bylo v roce 2008 se stejným týmem jako letos. Kvůli špatnému počasí se ale museli otočit 100 metrů pod vrcholem. Takže letos je to opravdu zasloužené!


O Shark's Fin se pokoušeli i naši horolezci. V roce 1997 to byl Marek Holeček a Filip Šilhan. O devět let později se na místo činu Marek Holeček vrátil s Janem Kreisingerem. I tentokrát Shark's Fin odolával, a tak  svůj prvovýstup vedli pod ploutví doprava, čímž vytvořili nový hodnotný směr s názvem "Filkův nebeský smích" 7a, M5,80 stupňů, viz foto dole. Cestu vylezli za 13 dní alpským stylem.
Severní stěnu Meru vylezl jako první ruský horolezec Valery Babanov v roce 2001 po pětidenním sólo výstupu, za což získal Zlatý cepín.



Mt. Meru, nákres směru "Filkův nebeský smích" 7a, M5, 80 stupňů. 

foto by Marek Holeček


Planetmountain.com

Lezec.cz

Simona    [úpravy] 09:25 07.10.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 gratulace10:38:15 07.10.2011
tohle je neskutečný maso a pro mě čirá esence opravdového horolezeckého ducha! mají můj velký obdiv... dobře, že se vrátili v pořádku a můžeme doufat, že se jim i povedlo něco natočit či vyfotit
Hodpovědět 
 Re: gratulace14:20:29 07.10.2011
Tak to je opravdová bomba. Neskutečné, co se dá. Never stop exploring, Conrad Anker.
lynnhillllodpovědět 

 renan19:56:15 07.10.2011
je fajn, že je Renan opět fit (měl nehodu na lyžích, viz jeho profil na Vimeo)
bretacrodpovědět 

 The Shark's Fin13:20:56 19.10.2011
Nějaké další obrázky a povídání je na UKC www.ukclimbing.com/news/item.php?id=64602
 martanodpovědět 

 Foto dne:

Příprava padání
 Databáze cest:
Všechny cesty (189775)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Frowny Face 6A+ Foxtown Boulders
Speckled Cow 6B Foxtown Boulders
Lefty Gomez 6B+ Foxtown Boulders
Dental Dam 6C+ Foxtown Boulders
Crime Scene 7A Foxtown Boulders
Nově komentované:
Lachtanold 6B Bystřička
Důchodci Polovic .... 4 Mařenka
Chorrera Gran 7b+ Masriudoms
Anacona 6c Val Varatella
Powerstrips 7C Chironico

 Nově v diskusi:
Re: panťák - pád | panťák - pád | Re: Oeav.cz | Re: Oeav.cz | Re: Oeav.cz | Oeav.cz | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Ex kalíbr |

 Nové komentáře:
Anketa | Re: K ničemu | Re: K ničemu | Re: To je jen tresnicka | Re: Opotřebení vs úraz | Opotřebení vs úraz | Studie | K ničemu | Re: zavadejici titulek | zavadejici titulek |

 Kde to vře:
MČR v lezení na obtížnost vyhráli: (24)
Video: 10Boy Campus závod s Adamem Ondrou (11)
Studie Technické univerzity v Liberci o zraněních při lezení (9)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (8)
Zákaz lezení na Kozlovi (2)
Juraj Koreň a Radoslav Groh: prvovýstup na Grossglockner (1)
Mistry ČR v ledolezení na obtížnost se stali: (1)
Evropský pohár v ledolezení na obtížnost Oulu, Finsko (1)
Erwan Legrand dal v Buoux legendární projekt Le Bombé Bleu: bosý (1)

 Nově v inzerci:
Karabina | Skialp lyze | Saltic Eliot | Goretexová bunda | Koupím lezečky La Sportiva Miura | karabiny julincino udoli | batoh Osprey | Na hory, po horách | Průvodce Bosna | So 14.3. Praha |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 2176 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 2373 
 Ne, uniklo mi to. 
 2064 
 Sleduji jen Adama. 
 2149 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.