LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Zaber! A trochu výraz při tom!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
EP v ledolezení Finsko (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)

Žebříček
Cesty:
48.Kupka 1206
Bouldry:
Hory:

Výsledky
SP ledy Kanada (26.02)
SP ledy USA (20.02)
Zimní olympiáda (06.02)

Deníčky
5855 lezců
1114540 cest
Nové přelezy:
Výlety Do Xa
The Wish 7c
Černobílá 8A
Iron Maide 10-
Los Cazapr 7c+/8a
Skitalica 7c+
Nevermind 7c+
Mar De Inc 7c
Opportunis 7c
Bigfoot 7C+

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
V 16 - Plzeň
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tragédie pod Shisha Pangmou

Horolezce na vrchol nepustila smrt.

Svůj sen, výstup na osmitisícový vrchol, měl horolezec Martin Oczko nadosah. Selhalo mu však srdce. Cestou nahoru zemřel.Šestatřicetiletý Martin Oczko, jeden z pětice horolezců Baníku 1. Máj Karviná, zahynul v Himalájích při výstupu na 8046 metrů vysokou Shishu Pangmu.„Je to tragédie,“ těžce hledá slova Martinův mladší bratr Kamil. Ten se v sobotu z tibetského Kathmandu předčasně vrátil i s bratrovým tělem.Jak se neštěstí vůbec stalo?Horolezci stoupali navázáni na sebe lany po ledovci ve výšce 6400 metrů.„Martin se najednou asi tři metry propadl,“ popisuje tragickou událost Kamil Oczko. „Zřejmě se pořádně lekl, i když ho ostatní kluci jistili.“Zachránit Martina nedokázal ani americký lékař, horolezec, který byl poblíž české výpravy.Kamil Oczko se bál, aby nemusel bratra pochovat tisíce kilometrů od domova. „Naštěstí nám s jeho transportem pomohlo asi patnáct lidí z okolních expedicí. Šli jsme i přes noc, abychom byli dole co nejdříve. Museli jsme ho stahovat přes nebezpečná místa.“Do základního tábora ve výšce 5700 metrů, kam se už dostali i jaci, pomáhali nést Martinovo tělo také ostatní členové karvinské expedice Věslav Chrzaszcz, Milan Pěgřimek a Petr Oczko, který má s bratry pouze shodné příjmení.Pokračování na str. D3Pokračování ze str. D1„Kluci zvažovali jestli lézt dál. Probírali jsme to a nakonec se rozhodli pokračovat,“ uvedl Kamil Oczko.Martin Oczko nebyl hazardér. Ještě před odjezdem byl stejně jako ostatní horolezci na lékařském vyšetření. Měl jen trochu zvýšený tlak. V Třinci, kde bydlel, zůstala po Martinovi manželka a dvě děti. Proč se vlastně Karvinští rozhodli pro Shishu Pangmu? „Protože patří k nejlevnějším osmitisícovkám a je dobře dostupná,“ uvedl před odletem Petr Oczko.„Rest day“ tak končí internetový deník expedice, který psal Kamil Oczko pravidelně každý den od 1. do 22. září.Přesto se ještě dvakrát k deníku vrátil.28. září oznámil, že vzhledem k bratrově úmrtí už v psaní pokračovat nebude.A poslední zpráva je ze 4. října. Oznamuje v ní, že zbylí tři členové expedice Milan Pěgřimek, Petr Oczko a Věslav Chrzaszcz zdolali vrchol Shishy Pangmy a jsou na cestě zpět.Pohřeb svého kamaráda ale nestihnou. Poslední rozloučení v Martinem Oczkem bude tuto středu v 15 hodin v obřadní síni třineckého hřbitova.


   [úpravy] 15:39 14.10.2005Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Shisha Pangma 200515:42:54 14.10.2005
http://www.sweb.cz/kamil.oczko/
odpovědět 

 Nejlevnejsi osemtisicovka16:01:32 14.10.2005
Kathmandu je v Nepale, nie v Tibete... "Nejlevnejsi osemtisicovka" je krasny vyraz. Bude aj nejlevnejsi 9a? alebo nejlevnejsi boulder?

Inak, uprimnu sustrast.
feketeodpovědět 
 Re: Nejlevnejsi osemtisicovka16:20:15 14.10.2005
nejlevnejsi, jako ze za povoleni k vystupu platis nejmin, kapisto
Joseodpovědět 

 Možná jsem nepochopil přesně09:48:21 15.10.2005
Příčinou smrti byl nějaký šok, infarkt, nebo není známo? Četl jsem to dvakrát a buď jsem úplně mimo, nebo jsem to nenašel.
Lawodgeodpovědět 
 Re: Možná jsem nepochopil přesně11:56:12 15.10.2005
Nevím jestli mám přesné informace, ale já jsem slyšel, že umřel v noci ve stanu. Partyja by se měla vrátit příští týden, tak se dovíme víc.
Rumperteszodpovědět 
 Re: Možná jsem nepochopil přesně16:28:31 16.10.2005
www.everestnews.com_/2005expeditions/_shisha2005u_09292005_.htm (odstranit mezery)
odpovědět 

 Foto dne:
Tereza Sukačová, finále MČR 2026
MČR v ledolezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (189667)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Kašpárek A Strašidlo VIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Dovolená Na Balkoně VIIc Labské Údolí - Levý Břeh
Léto, Slunce, Kaktus VI Labské Údolí - Levý Břeh
Divokou železnou Říší VIIa Labské Údolí - Levý Břeh
La Primera 6c+ Rincón Bello
Nově komentované:
Kamikadze Xa Drábské Světničky
Inflation Der Bewertung VIIc Oybin
Opportunista 7c Kalymnos
Kamikadze Xa Drábské Světničky
Gaston 5 El Chorro

 Nově v diskusi:
Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Spaní Roviště | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech |

 Nové komentáře:
Re: AO zas vynechal | Re: Where are the young gunz? | Re: Where are the young gunz? | Re: Where are the young gunz? | AO zas vynechal | Re: Where are the young gunz? | Re: Where are the young gunz? | Re: To je přece druhý přelez | Where are the young gunz? | Re: Boulder |

 Kde to vře:
MČR v lezení na obtížnost vyhráli: (8)
Mistry ČR v ledolezení na obtížnost se stali: (1)
Zákaz lezení na Kozlovi (1)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (1)
Erwan Legrand dal v Buoux legendární projekt Le Bombé Bleu: bosý (1)

 Nově v inzerci:
Na hory, po horách | Průvodce Bosna | So 14.3. Praha | Nové lezečky La Sportiva Genius | Sir Joseph Looping 900 | Ocún Top Mat | Boudermatka | Kolín KH | Goretexová bunda | Prodám Lezečky dámské |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 2011 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 2197 
 Ne, uniklo mi to. 
 1916 
 Sleduji jen Adama. 
 1979 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.