LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Žula nevaruje.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12903
2.Votoček 12850
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Ondra 11434
2.Volf 11328
3.Trojan 11225
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Groš 7240
3.Skopec 6983

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5861 lezců
1203097 cest
Nové přelezy:
Vaya Valla 7c
Ars Amandi 8a
Sparťan 7C
Vymetání P 8A
Hejter 8A
Wýplesk 7C+
Fenomén 8A
Entwash Le 8A
Darkness R 7C
Mandragora 8A+

Stěny
Hotel Praha - Broumov - Broumov
Hannah Outdoor Centrum - lezení v ledu - !stěna zbourána! - Tanvaldský Špičák II
LSD - Lezecká Stěna Dufek - Kuřim

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Vaňkovka - Brno
Rock Point - NC Šestka - Praha 6 - Ruzyně

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

30. 10. 2017 zemřel Fred Beckey

Fred Beckey (autor Peter Stevens, CC Wikipedia)Fred Beckey byl výrazná lezecká osobnost nejen severoamerického kontinentu. Zemřel 30. října 2017 ve věku 94 let. Zanechal za sebou velké množství prvovýstupů, kterými mimojiné aspiroval na světový rekord v jejich počtu, několik lezeckých průvodců po Cascade Range Mountains a tisíce následovníků svého životního stylu.

Nikde v českých lezeckých médiích jsem nenašel žádnou poznámku o úmrtí Freda Beckeyho, ačkoli by si zasloužil víc než pouhou noticku.

Takže kdo to byl a proč by si zasloužil trochu víc pozornosti?

Vlastním jménem Friedrich Wolfgang Beckey se narodil v Düsseldorfu v Německu 14. Ledna 1923. Jeho rodiče emigrovali do Severní  Ameriky a usadili se v Seattlu. Je to blízko horského pásma Cascade Range, které sahá od Kalifornie až po jižní území Britské Kolumbie v Kanadě. Toto pohoří se stalo pro Beckeyho místem, kde nejvíce realizoval své horolezecké plány a četné prvovýstupy.
Už jako 19letý se svým bratrem v roce 1942 uskutečnil druhý výstup na vrchol Mount Waddington (4019 m) v Britské Kolumbii v Kanadě. Hora není sice bůhvíjak vysoká, ale problém představuje mimo jiné její dostupnost. Dnes se za ní více méně pouze létá vrtulníkem. V té době však tento výstup představoval vrcholný počin a byl přirovnáván k severní stěně Eigeru.
Beckey v podstatě nepřestal lézt až do své smrti 30. října 2017. Ještě na podzim tohoto roku byl ve Squamish v Kanadě, aby přelezl své cesty na dominantu Chief pro připravovaný film „Dirtbag“. Za celý svůj život zdolal obrovské množství cest, z nichž mnohé byly prvovýstupy v dosud neprozkoumaných horách (aspiroval na světový rekord v počtu prvovýstupů). Je přirovnáván k velikánům světového lezení, jakými byli Cassin, Buhl, Terray nebo Bonatti. Je spoluautorem několika výstupů zařazených do legendárního výběru severoamerických cest 50 Classic Climbs of North America. Hlavním jeho působištěm byly hory v oblasti Northern Cascade Range a Olympic Mountains ve státě Washington, nicméně prvovýstup má i na Denali a několik prvovýstupů spolu s Heinrichem Harrerem na Aljašce (Mount Deborah a Mount Hunter) nebo s Yvonem Chuinardem (Mount Edith Cavell a Bugaboos). Dostal se i do Himaláje, ale velké expedice typické pro jeho dobu ho nelákaly. Místo toho se stal průkopníkem moderního alpského stylu a pionýrem životního stylu nazývaného „dirtbag“, což je dnes na americkém kontinentě běžným standardem – seženeš nějaké staré auto, ve kterém se dá spát, naložíš do něj všechno potřebné k lezení a základní věci pro život, jako je vařič a jídlo a jedeš od jedné lezecké oblasti do další.
Kromě jiného je autorem průvodců po Cascade Range a dalších knih s horskou tematikou.

Více o něm najdete na Wikipedii, na stránkách časopisu Alpinist.com a na www.mountaineers.org

Fred Beckey (autor Peter Stevens, CC Wikipedia)

Fred Beckey (foto z roku 2014 autor Peter Stevens, CC Wikipedia)

lajos lajos   [úpravy] 00:02 16.11.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 Fred08:36:07 16.11.2017
Díky moc za připomenutí, přidal jsem link na článek který jsem  o Fredovi přeložil před několika lety.
 jirkas

 Foto dne:

Příprava padání
 Databáze cest:
Všechny cesty (189776)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ars Amandi 8a Cuenca
Frowny Face 6A+ Foxtown Boulders
Speckled Cow 6B Foxtown Boulders
Lefty Gomez 6B+ Foxtown Boulders
Dental Dam 6C+ Foxtown Boulders
Nově komentované:
Lachtanold 6B Bystřička
Důchodci Polovic .... 4 Mařenka
Chorrera Gran 7b+ Masriudoms
Anacona 6c Val Varatella
Powerstrips 7C Chironico

 Nově v diskusi:
Re: panťák - pád | panťák - pád | Re: Oeav.cz | Re: Oeav.cz | Re: Oeav.cz | Oeav.cz | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Ex kalíbr |

 Nové komentáře:
Re: Anketa | Re: To je jen tresnicka | Anketa | Re: K ničemu | Re: K ničemu | Re: To je jen tresnicka | Re: Opotřebení vs úraz | Opotřebení vs úraz | Studie | K ničemu |

 Kde to vře:
MČR v lezení na obtížnost vyhráli: (24)
Video: 10Boy Campus závod s Adamem Ondrou (11)
Studie Technické univerzity v Liberci o zraněních při lezení (10)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (9)
Zákaz lezení na Kozlovi (2)
Juraj Koreň a Radoslav Groh: prvovýstup na Grossglockner (1)
Mistry ČR v ledolezení na obtížnost se stali: (1)
Evropský pohár v ledolezení na obtížnost Oulu, Finsko (1)
Erwan Legrand dal v Buoux legendární projekt Le Bombé Bleu: bosý (1)

 Nově v inzerci:
Karabina | Skialp lyze | Saltic Eliot | Goretexová bunda | Koupím lezečky La Sportiva Miura | karabiny julincino udoli | batoh Osprey | Na hory, po horách | Průvodce Bosna | So 14.3. Praha |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 2182 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 2381 
 Ne, uniklo mi to. 
 2073 
 Sleduji jen Adama. 
 2153 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.