LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jak piješ, tak lezeš. /Wie trinkst du, so kletterst du./
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
SP ledy USA (20.02)
Melloblocco 2026 (06.05)
SP paralezení Salt Lake City (15.05)

Žebříček
Cesty:
32.Janošová 10352
33.Lachman 10260
34.Čech 10256
Bouldry:
32.Oliva 9409
33. 9406
34.Stadtherrová 9400
Hory:
13.Abt 4512
14.Hess 4058
15.Sukačová 3810

Výsledky
Vírský cepín (04.02)
ČP v bouldru Praha (24.01)
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)

Deníčky
5850 lezců
1198259 cest
Nové přelezy:
Velký Grc 7C+
Kosmodrom 8A
Aix, Zwei, 7B+
Mariquita 7b+
Farao Přím Xb
Super Cant 8a
Pim Pam Po 7c/7c+
Cap I Cua 7c
Aix, Zwei, 7B+
El Trampol 7c

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
SAUNA - Plzeň
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

lidé&HORY 1/2025

První číslo letošního 24. ročníku časopisu lidé&HORY 1/2021 je distribuováno v týdnu od 24. února 2025. K nosným článkům čísla patří několik zajímavých tipů na zimní skialpové túry v Dolomitech – zveme vás na zážitkové túry do méně navštěvovaného údolí Campilltal a na dominantní vrchol Tofana di Rozes.

Novinkou letošního ročníku je seriál o jihoamerických vrcholech s aktuálními informacemi o možnostech výstupů na tyto většinou šestitisícovky. Téma čísla je věnováno treku na dosud nepříliš objevených Kapverdských ostrovech.

Roman Siegl: ACONCAGUA – STŘECHA AMERIKY

Seriál článků o výstupech na známé i méně známé vrcholy v různých částech jihoamerických And začíná výpravou na nejvyšší vrchol tohoto nejdelšího horského pásma na světě – Aconcaguu. Autor na tento 6962 m vysoký vrchol vystoupil 5. února 2024, aktuální informace na str. 18.


Ladislav Jirásko: Alexander Luczy - rozhovor

Alexander Luczy nebo také Šaňo, který se narodil pod Vysokými Tatrami. patří bezesporu k osobnostem československého alpinismu. Ve Vysokých Tatrách znal každý kout, po emigraci v roce 1968 se alpinismu věnoval i ve Švýcarsku. Jako horský vůdce TANAPu sehrál v roce 1996 významnou roli při přijetí Národní asociace horských vůdců Slovenska do mezinárodní asociace UIAGM., str. 20-24.


Markéta Hanáková: Vádi Rum – 1. část

Nepískaři ve Velkém Ádru je podtext článku nového seriálu dlouholeté spolupracovnice lidé&HORY o lezení v Měsíčním údolí na jihu Jordánska. Zážitky z lezení na bizarních skalních věžích v několika sektorech uprostřed rudé pouště jsou pozvánkou nejen milovníky klasického lezení, str. 39-43.


TÉMA ČÍSLA: Bedřich Michálek: Trekové trasy světa - Kapverdské ostrovy

Ostrovní republika Kapverdy se nachází v Atlantickém oceánu poblíž západního pobřeží Afriky. Santo Antão, druhý největší ostrov, se nachází v severozápadní části Kapverd. Hory a zelená údolí z něj dělají ráj pro milovníky treků.. Pozvání do tohoto kouzelného světa hor najdete na str. 69-79.

CO SE STALO NA GROSSGLOCKNERU?
O tragické lednové nehodě asi 50 m pod vrcholem Großglockneru i o tom, zda zkušený horolezec a partner zemřelé ženy, který nehodu přežil, může být klasifikován jako vůdce tohoto nešťastného výstupu a může být označen za osobu odpovědnou za smrt své partnerky, str. 12-13.


NEPÁL A VÝSTUPY NEJEN NA OSMITISÍCOVKY – ZAČÁTEK NOVÉ ÉRY?

Začátkem ledna 2025 byly v Nepálu schváleny nové předpisy a nová praviodla pro výstup nejen na osmitisícové vrcholy. Nejspíše ještě neúplné informace se objevily koncem ledna ve vládní tiskovině Nepal Gazette, str. 56-57.

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI V ČÍSLE 1/2025

METODIKA:  7. díl: Na velkých botách – sněžnice, str. 35-38
VYSOKÉ TATRY – KLASICKÉ VÝSTUPY XXVII.: Bradavica, str. 44-47
VÍCEDÉLKOVÉ LEZENÍ V HORÁCH  – 4. díl: Sportovky a klasiky pod dohledem Dachsteinu, str. 48-51
DOLOMITICKÉ LEDY – 2. díl: Údolí Vallunga/Langental, str. 52-55
NOVINKY V OUTDOOROVÉM VYBAVENÍ: Novinky předních českých firem, str. 59.61
100 LET OD ÚMRTÍ JOHANNA STÜDLA: Vzpomínkové setkání 29. ledna 2025 v Salcburku, str. 62-63
ALPSKÝ KLUB PRAHA: O místní skupině Alpenverein Austria – Alpský klub Praha, str. 64-65
ĆLENSTVÍ ALPENVEREIN V ROCE 2024: Statistiky, str. 66.
SOUTĚŽE: čtenářská tajenka, Poznej horu / skálu (na základě malby).


ZPRAVODAJSTVÍ ZE SVĚTA ALPINISMU:
Nejaktuálnější zpravodajství ze světa alpinismu najdete na webu www.lideahory.czwww.alpenverein.cz

PŘEDPLATNÉ:
www.predplatne.lideahory.cz

Příjemnou četbu přeje Ladislav Jirásko



Ladislav Jirásko   [úpravy] 09:36 28.02.2025Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Amalfi
Te La Do Non Me La Piglio, 6b
 Databáze cest:
Všechny cesty (189269)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mariquita Si, Pero No Con Cual 7b+ San Marcos
Faceing The Effondrement 6c Leonidio
Ozzy Osbourn 7a Leonidio
La Proa 7B+ La Riba
Núria 7A+ La Riba
Nově komentované:
Velký Grc 7C+ Labské Údolí - Pravý Břeh
Schnittstelle 7B+ Chironico
Muai Thai 6b+ Tonsai
Hanina 7+ Mengusovská Dolina
Hubbleův Teleskop VIIb Ostaš

 Nově v diskusi:
Re: Najdi deset rozdílů | Re: Najdi deset rozdílů | Re: Najdi deset rozdílů | ledy v Tatrách | Re: Najdi deset rozdílů | Re: Najdi deset rozdílů | Najdi deset rozdílů | Re: Jak začít s VHT | Re: Jak začít s VHT | Re: Jak začít s VHT |

 Nové komentáře:
Re: Tak nevim | Re: Tak nevim | Re: Tak nevim | nuda až k smíchu | Skialpinismus | Re: Tak nevim | Re: Tak nevim | Re: hloupost | Re: Tak nevim | Re: Tak nevim |

 Kde to vře:
Podmínka 5 měsíců za to, že mu umřela parťačka na Grossglockneru (13)
Nová pravidla na Everest: Nejprve vylézt sedmitisícovku v Nepálu (13)
Dnes začíná na zimní olympiádě skialpinismus (8)
Američan Sean Bailey oznámil přelez nové cesty v USA za 9c (1)
ČHS upozorňuje na potenciálně nebezpečné kruhy (1)

 Nově v inzerci:
Mačky Petzl Lynx | Spacák Nanok | Hilleberg Jannu | Čelovka Fenix | Běžky Atomic skate 192 nové | Dětský uvazek | Pik Pobědy | Průvodce Tour of Mont Blanc | Seznámení | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 1213 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 1323 
 Ne, uniklo mi to. 
 1133 
 Sleduji jen Adama. 
 1177 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.