LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Zakládej jenom tutový jištění, neser se s blbejma smyčkama a lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
SP ledy Korea (09.01)
Novoroční Open (10.01)
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3.Štípek 12275
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11200
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Černý 8101
3.Groš 7768

Výsledky
MČR ve skialpech (14.12)
EP ledy Utrecht, Nizozemsko (13.12)
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)

Deníčky
5844 lezců
1196115 cest
Nové přelezy:
Tomb Rider 8A+
Alogaki Ex 7c
Akrida Ext 7b
Vítej Z5 J 7C
Speckschyt 7c+
Turkish Ai 10-
Game Of Th 7c+
Sexo Senti 8b
Mássimo Ta 7c
Ztopořená 9/9+

Stěny
AK T.J. Sokol Mšeno - Mšeno u Mělníka
K2-Žilina - Žilina
Horolezecká stěna Staré Hradiště - Staré Hradiště

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Namche - Outdoor, Travel & Climbinig Center, s.r.o. - Praha 8
HUDYsport - Strakonice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

První zimní výstup na Sarmiento

Mt. SarmientoPo dlouhých sedmapadesáti letech stanuli podruhé lidá na vrcholu Monte Sarmiento (2246m) v Alberto de Agostini National Park, který zahrnuje nejnepřistupnější vrcholy chilské Ohňové země.






Vrchol Monte Sarmiento, o jehož zdolání s snažila řada horolezeckých výprav, byl poprvé dostoupen 7. března 1956, členy italské expedice. Na vrcholu stanuli Carlo Mauri a Clemente Maffe. Nižší západní vrchol hory byl dostoupen teprve 24. prosince 1986, opět Italy. Na vrcholu stanulo silné vrcholové družstvo.


Mt. Sarmiento

Zákres trasy výstupu na stránkách Escalando.org



Pokusů o druhý výstup na hlavní vrchol Monte Sarmiento proběhla celá řada, hora totiž tvoří výraznou dominantu a tím i neobyčejně lákavý cíl. Pozoruhodné je, že stávající výstup se podařil v době, kdy v oblasti panují zimní podmínky (jde tedy rovnou o první zimní výstup). Na vrcholu letos stanuli Chilan Camilo Rada a Argentinka Natalia Martinez.

Vrcholu bylo dosaženo v rámci multidisciplinární vědecké expedice CORDARWIN 13 v rámci převážně geografického projektu Uncharted soustřeďujícího se na dosud neprobádané, nebo málo probádané oblasti Chile.


Zdroje a odkazy:
Obsáhlý rozhovor s protagonisty výstupu na Escalando.org
Materiál o výstupu na PaletMontain.com
Projekt Uncharted na facebooku
Mt. Sarmiento na Wikipedii

Tomáš FRANK   [úpravy] 21:01 18.11.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Monte Sarmiento 22:30:31 18.11.2013
No jo, jenomže tenhle Monte Sarmiento leží v Darwinově pohoří, což je snad (kromě antarktických pohoří) nejhůře a nejdráže dostupná "lezecká" oblast na zemi. Přístup jenom lodí, nebo vrtulníkem. Trošku jsem to "studoval" protože o návštěvě Darwinova pohoří snil Brába (Zdeněk Brabec), ale je to poněkud mimo běžné finanční relace českých (horolezeckých) důchodců. Kupodivu třeba ostrov Navarino, který je ještě jižněji, až za kanálem Beagle u Hornova mysu je zcela v pohodě. Snadno a relativně levně dosažitelný a je tam i spousta trekových a nejspíše i lezeckých možností v rozchrastané skále ;-). Není tam, ale téměř žádné zalednění, což je pro leckoho výhoda. Na letošní čundr hodně vysloužilých lezeckých důchodců se můžete podívat na http://youtu.be/xPXdCxUowLw. Pozor je to čundrovaní poněkud praštěných důchodců. Takže to je "mládeži" nepřístupno.
PeSodpovědět 
 Re: Monte Sarmiento 00:16:07 19.11.2013
Dobrý podnik i video Petře. Palce vzhůru! ;-)
ivošodpovědět 
 Re: Monte Sarmiento 08:26:29 19.11.2013
Už se, Petře, těším, až budu taky důchodce a začnu pořádat podobné výlety pro další prdlé důchodce :)
Díky za inspiraci!
 Tomáš F.odpovědět 
 Re: Monte Sarmiento 21:02:46 19.11.2013
Chlapi, naprosto parádní film a inspirativní výlet.
 relicodpovědět 

 Foto dne:
Sarkit
Inner smile, 9-
 Databáze cest:
Všechny cesty (189091)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
El Lolo Manolo 6b+ Cucala
Tragaperras 6b Cucala
L´Ombra Dello Scorpione L2 7b+ Sperlonga
Hyper Patate 4c Collias
Fantasia 4c Collias
Nově komentované:
Speckschyttel Dyno 7c+ Leonidio
Rady Ptáka Loskutáka 7B+ Labské Údolí - Pravý Břeh
Schody Soft 8- Josefovské Údolí
Sedergine L1 6+ Olympos
Working Class Hero 7c Leonidio

 Nově v diskusi:
Re: BBC vs MejCup | Re: BBC vs MejCup | Re: Šárka - nové bouldery | Re: dotaz na adminy | dotaz na adminy | Re: Šárka - nové bouldery | Re: Šárka - nové bouldery | Šárka - nové bouldery | Re: BBC vs MejCup | Re: BBC vs MejCup |

 Nové komentáře:
Re: Sestup GG | Re: Sestup GG | Dotaz | Borec | Díky | Re: Naučit se mluvit | Re: Naučit se mluvit | Naučit se mluvit | Re: Zachráněni již podruhé | Re: Zachráněni již podruhé |

 Kde to vře:
Čechy zachránil vrtulník, když jim z Grossglockneru spadlo lano (11)
Vzniká film mapující život horolezce Jana „Gusty“ Havla (5)
Plotnové 9a Niobe od Adama Ondry přelezl Ital Gianluca Vighetti (4)
PF 2026 (4)
Simone Moro chystá leteckou záchranku v pákistánském Karákóramu (2)
Jakob Schubert: pokusím se kvalifikovat na olympiádu 2028 (2)
Film Rhapsodia Corcontica je přes svátky zdarma na YouTube (1)
Média: Lavina na severu Řecka zabila čtyři horolezce (1)
SO/LO/VE – Lumír Fajkoš, Gekón 11- (8c) LRS (1)

 Nově v inzerci:
Dámské trekové boty ASOLO | ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Boty La Sportiva | Statická a dynamická lana | Scarpa F1 za 4 500,-Kč | Scarpa drago 42,5 | Posledni výzva-děvče na jízdu za zážitky | La Sportiva Skwama | Dynafit | Boty SCARPA ZODIAC GTX zelená vel.45 |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 2157 
 Někdy ano 
 2369 
 Ne nepoužívám 
 2314 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.