LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kudy mám lézt?? Nahoru!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
SP ledy Korea (09.01)
Novoroční Open (10.01)
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)

Žebříček
Cesty:
5.Stribrny 11950
6.Širůčková 11775
7.Nespoutaný 11697
Bouldry:
5.Stráník 10800
6.Pochman 10675
7.Kopecký 10600
Hory:
29.Opice 2510
30. 2404
31. 2332

Výsledky
MČR ve skialpech (14.12)
EP ledy Utrecht, Nizozemsko (13.12)
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)

Deníčky
5844 lezců
1195793 cest
Nové přelezy:
All Cats A 7b+
Godfather 7c
Truffatore 7b+/7c
Boliche 7c+
Gas A Fond 8a
Ronnie Jam 7b
Šajeta 7b+
Just Do It 7b
Otuzbir 9
Elektrické 7C+

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder Bar - Praha 7
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Radek Jaroš je na cestě na Mount Vinson na Antarktidu

Radek Jaroš AntarktidaRadek Jaroš je na cestě na nejvyšší horu Antarktidy Mount Vinson (4892 m) v rámci projektu Koruny světa tedy vylezení na nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů. Jak oznámil v noci na dnešek, ráno má odlet z Punta Arenas na pobřeží Magalhãesova průlivu na Antarktidu.

"ANTARKTIDA
Měli jsme odletět ale počasí nás nepustilo. Další šance je zítra ráno v 7:00 Čeká nás víc než 3000 km let v letadle, kde teplota uvnitř má být 12 stupňů Celsia. Přistáváme na ledovci v centru Antarktidy.Dnešní den jsme využili na cestování po pobřeží Patagonie v okolí Punta Arenas.Po dopoledním dešti se vyčasilo, takže pár fotografií. Další budou pravděpodobně až po novém roku protože na Antarktidě signál samozřejmě nebude,"
napsal Radek v noci na dnešek na Facebook.



Na vrchol chtěl původně vylézt okolo Vánoc, ale odlet z jihu Chile na Antarktidu se kvůli počasí opožďuje.
Výstup na Mount Vinson je z horolezeckého hlediska považován za technicky mírný, ale místo je to velmi odlehlé a panuje tam velká zima.

Zde jsou záběry, jak to tam vypadá, z propagačního videa jedné z agentur:



Mount Vinson se nachází přibližně 1200 kilometrů od Jižního pólu. Vrchol leží v uskupení Vinson Massif, které je přibližně 21 kilometrů dlouhé a 13 km široké, a nalézá se v hřebeni Sentinel pohoří Ellsworth.

Vrchol je pojmenován je podle amerického kongresmana Carla G. Vinsona, který významně podporoval průzkum Antarktidy. Objeven byl náhodou v lednu 1958, kdy jej spatřila posádka letadla US Navy. Na vrchol Mount Vinson jako první v prosinci 1966 vystoupila skupina amerických vědců a horolezců.



Mount Vinson je 5. horou z projektu Koruny světa (Seven Summits) Radka Jaroše.

Naposledy byl v Austrálii, kde si letos 29. srpna připsal výstup na Mount Kosciuszko (2228 m).

Rok před tím, na podzim  4.10. 2016 vylezl na nejvyšší horu Evropy Elbrus (5642m).

Na jaře 31.5. 2016 vylezl na nejvyšší horu Severní Ameriky Denali (dříve Mount McKinley, 6168 m n. m.).

Mount Everest už má vylezen z roku 1998, kdy stanul na jeho vrcholu 19. května.

www.radekjaros.cz

sth   [úpravy] 13:15 19.12.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Nejvyší hora Evopy18:11:32 20.12.2017
Nás učili že nejvyšší hora Evropy je Mont Blanc :o
Lukšodpovědět 
 Re: Nejvyší hora Evopy08:40:37 22.12.2017
Jde o to jak to bereš, zda po geografické ( to je totiž pohoří Ural- Elbrus, které dělí Evropu od Asie), nebo politické (Alpy - Mt. Blanc).
Ladaodpovědět 
  Re: Nejvyší hora Evopy10:42:43 22.12.2017
Nejde o politiku, ale spor geografie a geomorfologie.

Američané se kloní k dělící čáře mezi Evropou a Asií po hřebeni Uralu a Kavkazu (tedy Elbrus je na této hranici a je nejvyšší horou Evropy).

Evropané a sami Rusové považují za hranici obou kontinentů šev, kde se obě pevniny dotýkají. A ten vede severně od Kavkazu (Elbrus tedy do Evropy nepatří a nejvyšší horou našeho kontinentu je Mont Blanc).

Hranice Evropa / Asie od severu k jihu: začíná v Karském moři, prochází po hřebenu celého Uralu, pokračuje po řece Ural, přes Kaspické moře a dále Kumsko-manyčskou sníženinou severně od Kavkazu do Azovského a Černého moře, odtud úžinami Bospor a Dardanely do Egejského moře, ve kterém kopíruje řecko-tureckou hranici, a končí ve Středozemním moři.
Kuba Turekodpovědět 
   Re: Nejvyší hora Evopy19:18:58 22.12.2017
...no tak to jsi nepopsal geografii a geomorfologii, ale politiku :)

Každopádně když chceš mít jistotu, že jsi vylezl to vyšší, je jasný, kam vylezeš.
odpovědět 
 Re: Nejvyší hora Evopy08:50:30 22.12.2017
Jde o to jak to bereš, zda po geografické ( to je totiž pohoří Ural- Elbrus, které dělí Evropu od Asie), nebo politické (Alpy - Mt. Blanc).
Ladaodpovědět 

 Foto dne:

Fisura, 4c
 Databáze cest:
Všechny cesty (189048)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pericana Sense Gana 6b+ Guadalest
Obrint Past 6a Guadalest
Bafra 6+ Olympos
Oved Side Story L2 8 Olympos
Rola Bola 7A Albarracín
Nově komentované:
Sedergine L1 6+ Olympos
Working Class Hero 7c Leonidio
Clean Your Clock 7a+ Leonidio
Clean Your Clock Extension 7b Leonidio
November Rain Ext. 8+ Beycik

 Nově v diskusi:
Re: BBC vs MejCup | Re: Šárka - nové bouldery | Re: dotaz na adminy | dotaz na adminy | Re: Šárka - nové bouldery | Re: Šárka - nové bouldery | Šárka - nové bouldery | Re: BBC vs MejCup | Re: BBC vs MejCup | BBC vs MejCup |

 Nové komentáře:
Re: Zachráněni již podruhé | Re: Zachráněni již podruhé | Re: Sestup GG | Jakob je velký sympaťák | Palec | Re: hmmm... | Taky tak | Re: PF | PF | PF |

 Kde to vře:
Čechy zachránil vrtulník, když jim z Grossglockneru spadlo lano (9)
PF 2026 (4)
Plotnové 9a Niobe od Adama Ondry přelezl Ital Gianluca Vighetti (4)
Simone Moro chystá leteckou záchranku v pákistánském Karákóramu (2)
Jakob Schubert: pokusím se kvalifikovat na olympiádu 2028 (2)
Film Rhapsodia Corcontica je přes svátky zdarma na YouTube (1)
Média: Lavina na severu Řecka zabila čtyři horolezce (1)

 Nově v inzerci:
Dámské trekové boty ASOLO | ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Boty La Sportiva | Statická a dynamická lana | Scarpa F1 za 4 500,-Kč | Scarpa drago 42,5 | Posledni výzva-děvče na jízdu za zážitky | La Sportiva Skwama | Dynafit | Boty SCARPA ZODIAC GTX zelená vel.45 |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 2039 
 Někdy ano 
 2235 
 Ne nepoužívám 
 2172 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.