LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nejrychlejší výměna informací je rána pěstí.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
Melloblocco 2026 (06.05)
SP paralezení Salt Lake City (15.05)
SP Bern (22.05)

Žebříček
Cesty:
8. 11269
9.Danda 11186
10.Stráník 11124
Bouldry:
8.Danda 10606
9.Mokroluský 10550
10.Jungling 10500
Hory:
28.Rojko 2298
29.Chomová 2248
30.Kupec 2216

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5856 lezců
1202286 cest
Nové přelezy:
Čistý Vzdu 7C
Orgon 8A
Parfum De 7c
El Gordo 7c+
Pipeline 7b+
Palestina 7c
Bod G Xa
Restart XIa
Pipeline 7b+
Silvisiste 7c

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Osp trochu jinak

Druhý zářijový týden jsme s Jirkou Šimandlem strávili v Ospu společně s dalšími kamarády, dětmi, rodiči, praprarodiči... . Počasí bylo přesně v té podobě, která byla ideálně vhodná pro lezení a zároveň nebránila každodennímu cachtání v moři.
    V posledních letech každaý, kdo vyrazil do Ospu, hned o tom napsal. Díky tomu snad každý zná názvy cest v extrémní Mišja Peči zpaměti. Takových článků už bylo dost a přitom ani jeden z nich, alespoň co já vím, nepopsal skvělou lezeckou hostinu, ke které Osp přímo vybízí. Pravda, kdo bude chtít zasednout ke stolu, bude muset trochu potrénovat, ale na druhou stranu, kdo přijel kvůli Miší peci, netrénovaný být ani nemůže.
    Už, když jsem loni zavítal do Ospu poprvé, hned mě upoutala Velika stena přímo nad vesnicí. Průvodce prozradil, že i v ní vedou cesty. Podle barvy skály se dalo poznat, že jde o silně převislou skálu, která se až v horní třetině mění v šedivou kolmou zeď. Na úpatí stěny v místě, kde je stěna nejvyšší, je skrytá obrovská jeskyně se zamřížovaným vchodem do podzemí. Podzemí je součástí rozsáhlých krasových prostor, které sahají desítky kilometrů do vnitrozemí. Občas se stane, že při rozsáhlých deštích se z podzemí začne valit voda, která se potom dál žena velikým korytem dolů do vsi. Při kraji jeskyně byla vybudována vysoká zeď, něco jako hráz. Nevím, zda sloužila jako hráz anebo jako ochrana vesničanů, když se při tureckých nájezdech do jeskyně schovávali. nicméně dojem z jeskyně je obrovský a depresívní. Z šera se nese černá klenba s krápníky a ztrácí se kdesi vysoko nad zakloněnou hlavou. Z mnoha míst kape voda a vytváří neveselou zvukovou kulisu. A z pravého okraje by měly vést dvě nejzajímavější cesty, Črna burja a Magična goba. Jištění vidět pořádně není a odvahu člověk rychle ztrácí. Jediný, o kom jsem zaslechl, že se pustil do Črne burji, měl být Marcel Toman. Cestu s dvěma úseky za 7c, třemi za 7b a jedním za 6c vylezl OS a údajně byl nadšen. Jinak nikdo.
    Letos jsme s Jirkou uvažovali o pokusu hned od počátku pobytu. Stěna je to první, co člověk vidí po probuzení a poslední, na co myslí před zalehnutím. Poslední den před odjezdem jsme se do ní vydali. Z kempu po pohodlné cestě za patnáct minut pod stěnu. Na místě se každý po svém vypořádá se svými dojmy. Já se snažím jeskyni nevnímat a Jirka se dobrovolně nabízí k přelezení první délky. Jen aby už byl pryč. Oba tiše doufáme, že jištění v cestě bude stejně tak bohaté, jako v jiných částech Ospu a že nás nečeká výlov našich zakrnělých morálových dušiček. Nebudu vás napínat. Cestu jsme přelezli za čtyři a půl hodiny včetně drobné nehody se zaseknutým batohem o jeden štand níže, než jsme se zrovna oba nacházeli. Vylezli jsme ji takto:
1. a 2. délka - 6b+ a 7b - nástup z horního kraje hráze při jejím pravém kraji obloukem zprava doleva, první štand je v koutě u stromku, pak už se nedá zablodit, první Jirka OS, Jarda s batohem na zádech s jedním odsednutím s horním lanem. Závěr: při spojení těchto dvou délek v závěru velmi táhne lano, nevynechávat první štand, batoh na zádech v převisech se nedoporučuje!
3.délka - 6c - z pohodového štandu pohodová, téměř kolmá délka, Jarda OS, Jirka TR.
4.délka - 7b+ - začíná jít do tuhého, lezení hlavně po poličkách, Jirka OS, Jarda TR.
5.délka - 7c - největší dach, krápníky a poličky, Jarda AF s jedním odsednutím, Jirka TR, Jarda po návratu pro zaseklý batoh znovu TR.
6. a 7.délka - 6b a 6b+ - kolmé lezení, změna tempa, Jirka AF, Jarda TR.
Slanění asi 150 metrů vpravo řetězy. Stačí jedno šedesátimetrové lano. Lze i sestoupit směrem na Itálii.
    Z jištění jsme měli zbytečné obavy. Tolik železa jsme ještě neviděli a každý štand byl z bytelného kovového kruhu na dvou řetězech na dvou hácích a kolem arzenál dalších ok a nýtů. Krásné lezení s úžasnou expozicí, prostě paráda. Klasifikace  nadhodnocena, 7c za 7b, 7b za 7a a podobně. Ovšem poslední délka za 6b+ zcela opačně skoro za 7a. Nebo jsme už nemohli. Kempař nám pochválil čas, ale spíš byl rád, že nás nemusí zachraňovat. Prý se do stěny občas vydají nějací koumesové, do večera nejsou nahoře a pak se pro ně musí organizovat záchranná výprava. To ale jistě nebude váš případ, až se do stěny vydáte sami, což vám určitě doporučujeme.
    Sousední Črna burja bude určitě ještě zajímavější, hned na nástupu se uhla více doleva a pak už se vinula jen o pár metrů vedle nás. Rovněž oplývala spoustou nýtů.
    Víme, že jsme nepodnikli žádný obrovský výstup. Hlavně jsme chtěli, aby ostatní neměli z těchto cest zbytečný respekt a v klidu se do nich pustili. Stojí to za to.

Jarda Maršík   [úpravy] 12:59 22.09.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Průvodce
Jak Jarda píše, hodně lidí v Ospu už bylo, nebo tam dokonce často jezdí a někdo vytvoří i zdařilou reportáž. Ale jiní tam ještě nebyli a neznají názvy cest v extrémní Mišja Peči zpaměti. Byli zase jinde a někteří napsali nejen pěknou reportáž ale nakreslili i průvodce, nebo alespoň zadali nějaké pěkné cesty do databáze cest na těchto stránkách, pro ty, kteří neznají tamnější cesty a rádi by se tam vypravili. Prosím proto všechny, kdo jste navštívil nějaku lezecky zajímavou oblast ( a zvláště pak Osp, Buoux, Massone, Ceredo... ) načrtněte nákres na kus papíru + něco slov k cestám a oblasti, nebo si můžete dát i víc práce a použít program Corel Draw ( nebo jiný vektorový kreslič ) a nákresy mi pošlete na mail. ( O poštovní adresu pište také tam ).

Jako vzor bych chtěl uvést Jirku Siku, který udělal už obrovský kus práce. Nemusíte kreslit tolik průvodců jako on, ale za alespoň jeden z pěkné oblasti, kterou jste navštívili Vám budeme všichni vděční a Vy zase budete rádi za plánek oblasti, který nakreslil někdo jiný. Já myslím, že by to mohlo dobře fungovat.
Zapsal: Luky, 01:25:10 23.09.2001
 Pruvodce jiz jsou v el. podobe
Pruvodce v el. podobe na ruznych sitech uz davno jsou. Ceredo treba na planetmountain.co, Osp bych taky nasel, Buoux jsem taky videl a Massone by stalo za naskenovani ze stare Montany (jenom kdyby tam nekdo doplnil tu furu novych cest v nejhornejsim sektoru). Kotli zdar.
Zapsal: Emkáčko, 17:46:34 01.10.2001
 NjSNZheB
9AD7w3 Awesome article post.Really looking forward to read more. Really Great.
Zapsal: dOHIipAFbscmjCXAz, 02:34:06 20.12.2013
 cynzAbfnfmJ
Fp3DU9 I appreciate you sharing this post.Really thank you! Keep writing.
Zapsal: ISeAxmoGXjzZ, 05:33:39 20.12.2013
 CmXIgQRC
9ctAv8 Very informative blog article.Really thank you! Really Cool.
Zapsal: RkuDxPJjQ, 01:22:04 18.06.2014


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:
Prvovýstup Kaiser Direkt v jižní stěně Grossglockneru. Juraj (Ďurifuk) dolézá 1. délku nad sněhovým polem.
Kaiser Direkt
 Databáze cest:
Všechny cesty (189727)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Čistý Vzduch Bohů 7C Lachovská Hejda
Palestina 7c L´Ocaive
Figorofobia 7a Borriol
Il Matrimonio 7a Inntal
Meisenknödl 5- Müglitztal
Nově komentované:
Kulatý Vobdélníky 7+ Roviště
Meltemi-Poets 8a Poets
Super Lolita 8a Kalymnos
Hasta La Victoria Siempre 7b+ Kalymnos
No Money No Dance 9- Geyikbayiri

 Nově v diskusi:
Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Ex kalíbr | Re: Ex kalíbr | Ex kalíbr | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech |

 Nové komentáře:
Re: AO zas vynechal | Prvac | Re: AO zas vynechal | Re: AO zas vynechal | Re: AO zas vynechal | Re: MČR nic, exhibice ano | Re: Silnej jak silnice ale | Re: Silnej jak silnice ale | Re: MČR nic, exhibice ano | Re: MČR nic, exhibice ano |

 Kde to vře:
MČR v lezení na obtížnost vyhráli: (22)
Video: 10Boy Campus závod s Adamem Ondrou (11)
Zákaz lezení na Kozlovi (2)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (2)
Juraj Koreň a Radoslav Groh: prvovýstup na Grossglockner (1)
Mistry ČR v ledolezení na obtížnost se stali: (1)
Erwan Legrand dal v Buoux legendární projekt Le Bombé Bleu: bosý (1)

 Nově v inzerci:
Saltic Eliot | Goretexová bunda | Koupím lezečky La Sportiva Miura | karabiny julincino udoli | batoh Osprey | Na hory, po horách | Průvodce Bosna | So 14.3. Praha | Nové lezečky La Sportiva Genius | Sir Joseph Looping 900 |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 2116 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 2315 
 Ne, uniklo mi to. 
 2012 
 Sleduji jen Adama. 
 2095 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.