LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Umíš jistit? Jasně, viděl jsem to na YouTube.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
SP ledy Kanada (26.02)
EP v ledolezení Finsko (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12850
3.Stribrny 11950
Bouldry:
1.Ondra 11434
2.Volf 11356
3.Trojan 11225
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Černý 8160
3.Groš 7240

Výsledky
Zimní olympiáda (06.02)
Vírský cepín (04.02)
ČP v bouldru Praha (24.01)

Deníčky
5850 lezců
1198574 cest
Nové přelezy:
La Pluma 7b
L´Ultimo V 7b
Daňos Cola 7b+
The Rabbit 8A
Cucciolone 7b
Midnight L 7C+
Vocheso 7b
Carlo Mont 7c+
By Pass 7b
El Cagaso 7c+

Stěny
ZŠ Kladruby - Kladruby
HOKOK Sport Kladno - Kladno
HO Jeseník - Jeseník

Prodejny
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1
HUDYsport - Strakonice
HANIBAL - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Pálava

Bývala to tradice - podzimní zájezdy spojené s návštěvou vinných sklípků jižní Moravy.

Nějak jsem před léty prošvihl autobusové zájezdy našeho oddílu, tak jsem Pálavu navštívil až teď s rodinou. Pověsti překonávají dle mého názoru realitu. Ve srovnání s Moravským nebo Českým krasem je to miniaturní oblastička, kam se za lezením vyplatí vzdálenějším zajet spíš společensky a spojit výlet s vínem nebo burčákem, romantikou umělého jezera Nové Mlýny či návštěvou malebného Mikulova. Smí se lézt jen od 1. září do konce roku a jen v oblasti Martinka.


Pálava


Obří Kámen                   Pálava, lezci na Martince


Martinka je cca 70 metrů vysoká stěna z víceméně pevného vápence a před ní stojí impozantní věž Obří Kámen. Mezi Martinkou a Obřím Kamenem je vklíněný balvan o průměru cca 3 metry zvaný Špunt. Na Martince jsou spíš cesty svislé i převislé, převisy jsou především na Obřím Kamenu. Cesty jsou zajištěné skobami i nýty, určitě je dobré vzít s sebou nějaké vklíněnce, čoky a podobně. Říká se, že terén má kvalitu tatranské žuly a připomíná Dolomity. Není zde příliš úplně lehkých cest. Stěna Martinka je nad Horními Věstonicemi cca 20 minut po pěšině v západním svahu hřebene Pavlovských vrchů. Jako východisko doporučuji zakempovat u jezera v Dolních Věstonicích, kde jsme byli my a bylo nám tam fajn.


Špunt                   Bouldrování v převisech na Obřím Kameni


Kdy to všechno přelezu: Je zde cca 60 cest

Obtížnost: Od stupně II do cca VIII+ UIAA

Materiál: vápenec

Výška: 70 m


Pálava - Martinka nad Horními Věstonicemi


Sluníčko: západní stěna, na Obří Kámen se leze ze všech stran, lezení je většinou zastíněno okolním vysokým lesem

Omezení a ekologie: Skály jsou v chráněné oblasti. Může se lézt pouze od 1. září do 31. prosince. K lezení je dobré mít nějaký lezecký průkaz o příslušnosti k UIAA. Na okolních skalách například na Trůnu se lézt nesmí.

Kde to je: Na jižní Moravě v Pavlovských vrších pár km na sever od Mikulova. Stěna je na východ od obce Horní Věstonice cca 20 minut pěšky po turistické pěšině.

Ubytování: Kemp nebo penzion U Langrů v Dolních Věstonicích u jezera Nové Mlýny. Možno najít ubytování po místních hostincích a penzionech.

Pivo: I to tu lze pít v různých hospodách, ale zde se spíš vyplatí pít výborné víno buď v restauracích, nebo je možno domluvit sklípek.


Pálava - sklípek v Horních Věstonicích


(poznámka redakce: tento článek je zveřejněn také na Standovo stránkách)

Standa   [úpravy] 15:08 23.09.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Fatal error: Cannot redeclare getclientip() (previously declared in /aaa/wwwroot/lezec.cz/include/mainb.php:8) in /aaa/wwwroot/lezec.cz/include/mainb.php on line 24