LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Achtung seil!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
Melloblocco 2026 (06.05)
SP paralezení Salt Lake City (15.05)
SP Bern (22.05)

Žebříček
Cesty:
25.Kohout 10497
26.Adamovska 10434
27.Sejbal 10431
Bouldry:
25.Ďurech 9706
26.Klapal 9700
27.Stribrny 9684
Hory:
26.Halašta 2307
27.Kulajta 2304
28.Rojko 2298

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5856 lezců
1202262 cest
Nové přelezy:
Parfum De 7c
El Gordo 7c+
Pipeline 7b+
Palestina 7c
Bod G Xa
Restart XIa
Pipeline 7b+
Silvisiste 7c
Discrimina 7b
El Arca De 7b+

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

4. dimenze

Více dimenzionální climb ve Frankenjuře

4dim smallČtvrtou dimenzí je čas, který společně s prostorem definuje jsoucno. V následujícím článku

bych vám chtěl popsat, jak se tento časoprostor jevil nám, když jsme poprvé do čtvrté dimenze pronikli.

4. dimenze je ryze novou oblastí, přesto se zařadila mezi ty oblíbené a to zejména svojí vyrovnanou obtížností, pohodovým přístupem a poměrně, na daný stupeň, lehkými cestami.

4dimenze

Takové podivuhodné stromy rostou v této dimenzi 


Oblast se nachází ve Frankenjuře a patří ke kvantu nových oblastí, které na světlo vytáhl nový průvodce. Pro nás Čechy měla Jura spoustu tajemných nových zákoutí, ale vždy to byly oblasti v severozápadních a tedy od čech nejvzdálenějších koutech této rozlehlé oblasti. Nyní abyste navštívili novou pěknou stěnu nemusíte cestovat přes celou Juru.

4dimenze

Jana si protahuje záda na pěkné 7


Tahle oblast jednoduše udělá radost lezcům, kteří zdomácněli v sedmách a osmách.

4dimenze


Příjezd, přístup:
Je jedním z nejpohodovějších v celé Frankenjuře, zejména pro ty návštěvníky, kteří míří z Čech - z Plzně. Nejlépe jet přes Rozvadov dále přes Hirschau do Sulcbachu Rozenbergu odtud po hlavní silnici na Auerbach. Asi po 10 km odbočíte na Krottensee (Maximiliangrotte) a asi po 3km jízdy zaparkujete nalevo na parkovišti pod Waldkopfem. To je to další po cestě směrem do Krottensee vesnice od Krottensee Turm.

4dimenze

Situ 4.té dimenze


4dimenze

4. Dimenze 


Cesty:

1 Teddy´s Schlampe 8+  převislá síla   
2 Gib Mir Deinen Saft 9+/10-  převislá síla   
3 Das Fantastische Eck 8+/9-  kolmá technika   
4 Neues Land 9-/9  kolmá boulder   
5 Nur In Deinem Kopf 9  kolmá boulder   
6 Spaltenbergung 7-  kolmá technika     
7 Ganz Normal 8  kolmá technika     
8 Es Wird Regen Geben 8+  převislá vytrvalost    * 
9 Laß Die Sonne Rein 7+/8-  převislá technika    * 
10 In Der Bewegung Liegt Die Kraf 8-  kolmá technika    * 
11 Na Gut 8-/8 OS převislá vytrvalost  1  * 
12 Alles Ist Gut Was Man Gerne 8+  převislá vytrvalost    * 
13 MfG 8+ OS převislá technika    ** 
14 Vier Gewinnt 7+  kolmá technika    * 
15 Der Pickniker 8+/9-  převislá boulder    ** 
16 Projekt 1  převislá boulder     
17 Zu Geil Für Diese Welt 7-  kolmá     

4dimenze

Jirka (JirkaS) lezec ceztu MfG, 8



Kemp bivak:

4dimenze

Celkový pohled na hlavní sektor


Spaní ve Frankische není pro znalé správných míst zatím pražádný problém, naprostou samozřejmostí je teda nedělat oheň, neboli fajer. Na to jsou Němci háklivý. Poslední dobou se polesími Krottensee prohání lesáko/ochranář ve 4WD, kterýmu by jste určitě nevysvětlili, že buřty se musí prostě opéct na ohni.
Spaní nadivoko, je tedy bez problémů, pokud se nebude někde kumulovat více aut. Nejezděte za zákazy, to se snad nesmí ani u nás.

Klima:
Skály jsou stromy zastíněné a navíc otočeny k severu. Z toho vyplývá, že se jedná o ideální letní oblast.

Průvodce, mapy navigace:
4dimenze
Průvodce poslední z řady průvodčíku (35 Euro)


Průvodce je dost super povedený, opět pravou německou pečlivost oceníte zejména při hledání skal. Přístupu ke každé i sebehorší stěnce je věnována malá mapička a slovní popis vás neomylně dovede až k nástupům. Slovníček však sebou.

4dimenze

GPS souřadnice:
Parkoviště stejné jako pro Waldkopf:  N 49 38 03.9  E 11 36 21.7    432 m.n.m
Sektor 4. dimenzion :  N 49 38 00.1  E 11 36 20.3  444 m.n.m

Tip: Naproti na kopci můžete jako atrakci navštívit populární Action Directe a vidět tak prozatím asi nejtěžší cestu na světe. Zejména pohled z boku je impozantní, když si uvědomíte velikost tamních chytů. Také je zajímavé projít bizarní útvary ve Steinerne stadt, spleti bloků na kopci opět naproti 4.té dim.


Potraviny a voda: Pitná voda je v Juře trochu problém pokud nejste vtěrky, kteří jdou pro ni požádat do chalupy. Risk, že vás odmítnou pomalu stoupá, uctivé Krýss Got pomůže. Naopak velmi ochotně vám jídlo prodají v Auerbachu a nebo Neuhausu.

4dimenze

V tomto převisu vede Action Direct 11-


Doporučené cesty:

Es is gut was man gerne tut, 8+ nahoře je takové stále se ztěžující místečko zmáčkni se je to jen kousek
In Der Bewegung Liegt Die Kraf 8-, klasika díry a zase díry
Der Pickniker 8+/9-,  zajímavá
Vier Gewinnt 7+, určitě lehčí než psaných 7+
Das Fantastische Eck 8+/9-  to se musí vidět, mechu vyrvaná hrana

Okolní oblasti:
Nedaleko je samozřejmě Krottensee, Waldkopf a za ním několik mini oblastí. Glocke, Armstrong, Zwei Bruder atd.Přičemž věž Zinkenstein v podoblasti Kroteland je docela zajímavá a možná ještě o ní časem poreferuji. Dá se přes kopec dorazit i do údolí k Rabenfelsu. Ale to chce mapu a orientační smysl je to kilometr hustým lesem přes výše zmíněné skalní mini oblástky.

Detailní topo, zatím bez nákresu, ten je jen v tomto článku, v sekci Průvodce na Lezci.

JirkaS   [úpravy] 10:18 13.07.2004Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ?17:26:14 13.07.2004
Kde to vlastne je?
krakonosodpovědět 
 Re: ?07:58:38 14.07.2004
Ve Frankenjuře.
JirkaSodpovědět 

 Foto dne:
Prvovýstup Kaiser Direkt v jižní stěně Grossglockneru. Juraj (Ďurifuk) dolézá 1. délku nad sněhovým polem.
Kaiser Direkt
 Databáze cest:
Všechny cesty (189726)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Palestina 7c L´Ocaive
Figorofobia 7a Borriol
Il Matrimonio 7a Inntal
Meisenknödl 5- Müglitztal
Silvisister 7c Corbera
Nově komentované:
Kulatý Vobdélníky 7+ Roviště
Meltemi-Poets 8a Poets
Super Lolita 8a Kalymnos
Hasta La Victoria Siempre 7b+ Kalymnos
No Money No Dance 9- Geyikbayiri

 Nově v diskusi:
Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Ex kalíbr | Re: Ex kalíbr | Ex kalíbr | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech |

 Nové komentáře:
Re: AO zas vynechal | Prvac | Re: AO zas vynechal | Re: AO zas vynechal | Re: AO zas vynechal | Re: MČR nic, exhibice ano | Re: Silnej jak silnice ale | Re: Silnej jak silnice ale | Re: MČR nic, exhibice ano | Re: MČR nic, exhibice ano |

 Kde to vře:
MČR v lezení na obtížnost vyhráli: (22)
Video: 10Boy Campus závod s Adamem Ondrou (11)
Zákaz lezení na Kozlovi (2)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (2)
Juraj Koreň a Radoslav Groh: prvovýstup na Grossglockner (1)
Mistry ČR v ledolezení na obtížnost se stali: (1)
Erwan Legrand dal v Buoux legendární projekt Le Bombé Bleu: bosý (1)

 Nově v inzerci:
Saltic Eliot | Goretexová bunda | Koupím lezečky La Sportiva Miura | karabiny julincino udoli | batoh Osprey | Na hory, po horách | Průvodce Bosna | So 14.3. Praha | Nové lezečky La Sportiva Genius | Sir Joseph Looping 900 |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 2115 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 2315 
 Ne, uniklo mi to. 
 2011 
 Sleduji jen Adama. 
 2093 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.