LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   “Nejdřív je climbing a potom polibek tvůj!” Jiří Korn.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
Melloblocco 2026 (06.05)
SP paralezení Salt Lake City (15.05)
SP Bern (22.05)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12903
2.Votoček 12850
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Ondra 11434
2.Volf 11328
3.Trojan 11225
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Černý 7829
3.Groš 7240

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5855 lezců
1201982 cest
Nové přelezy:
Nalgene 7C
Sturmtrupp 7b
Turkish Ai 10-
Zrození Hv 9
Aumax 7C
Demasiádo 7C
Nové Pušky 7C
Study Brea 7C
Osotogari 7C
No Money N 9-

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nehoda v Radotínském údolí

krátce z tisku

Podle novinek včera večer spadnul horolezec (23 let) na Zubáku ze SZ stěny asi z pěti metrů na nástupovou pěšinu, zkutálel se několik metrů do potoka, utrpěl mnohačetná poranění a zasahovaly zde zásahové složky. aktualizace

Jde o vápencovou skalku na okraji lesa kousek za Prahou (silnice Zadní Kopanina - Radotín), navštěvovanou převážně v suchém období nebo parném létě, dostupnou snadno MHD nebo autem (50 m). V této části skály - v položené SZ stěně asi 25 m vysoké, jsou převážně cesty obtížnosti 5-6 většinou na 4 expresky. Může se zde odlomit i chyt nebo stup, spodní část stěny bývá po dešti delší dobu vlhká od potoka. Lezec mohl pravděpodobně spadnout při nástupu do některé z cest, nebo byl spouštěný nebo slaňoval na krátkém laně. Což jsou celkem běžné úrazy při lezení, nicméně se asi polámal blbě a snad se z toho brzy vykřeše.

Čili nebylo by to nic tak světoborného, kdyby se to ještě večer neobjevilo ve zprávách na Nově (kameraman to měl z odposlechu evidentně rychleji než sanita). Nakonec jsme o víkendu zjistili, že to byl kamarád, a tak je naše mediální hvězda spíš předmětem humoru a vtípků. Kluci domácí stěnu trochu podcenili a i když měli lano o mnoho delší, nezkontrolovali po poslední cestě, jestli konec sahá až na zem (celkem základní chyba), a dotyčnému, který slaňoval první, poměrně rychle projel konec lana kýblem asi 4 m nad pěšinou. Takže zlomenej kotník v sádře, naštíplý obratel (doufáme že to dobře dopadne) a pomlácená hlava o kamení ve svahu k potoku. To je hned. Na Fesťáku jsem viděl jeden zasádrovanej kotník (cestou z hospody) a minimálně jedny další berle (přeskok na věž)... podobných úrazů je fůra.


Odkaz na článek a video:
Novinky.cz
Policejnidenik.cz


Lezec.cz   [úpravy] 14:39 28.08.2015Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 zubák23:56:13 28.08.2015
na jižní stěně zubáku jsou i sedmy. SZ stěnu vůbec nelezte, je to zamechovatělý a nedá se pořádně odhadnout, v jakým stavu je podloží.
Jižní stěna je vyčištěná, ale i ta se láme.
Helmu!
sodpovědět 
 Re: zubák09:24:55 29.08.2015
Vskutku. Ty nove cesty jsou zbytecne a nesmyslne.
A.odpovědět 
 Re: zubák09:30:14 29.08.2015
V jakým stavu je SZ stěna se dá odhadnout docela dobře. Je celá lámavá. A zamešený to je, ale jen dole. A nelézt tam - Takhle dlouhý pětky a šestky ve stínu a ještě tak dobře přístupný v Praze skoro nikde jinde nejsou. A už vůbec nikde, aby byla skála ve výrazně lepším stavu.
honzaodpovědět 
  Re: zubák09:33:08 29.08.2015
A proto je lepším si zajít na BigWall nebo SmíchOff.
odpovědět 
 Re: zubák22:36:47 29.08.2015
Zubak je super kvak na horke letni odpoledne po praci... vyblbnuti, kdyz chce clovek byt venku a ne zavrenej na Smichove nebo zaprasenzm BW. Je to lamavy, ale to je na tom zajimavy. Neni to nic zas tak strasnyho, takovej Kotyz je o dost horsi a ty dve sedmy jsou fajn, vcetne boulderu uplne vlevo.
odpovědět 

 Cenné informace07:33:32 29.08.2015
"Lezec mohl pravděpodobně spadnout při nástupu do některé z cest, nebo byl spouštěný nebo slaňoval na krátkém laně."

To má fakt informační hodnotu.
Taky se ještě mohlo méně pravděpodobně přetrhnout lano nebo byl špatně navázaný a nebo jistič nedával pozor.
Prudičodpovědět 
 Re: Cenné informace16:25:07 29.08.2015
ale houby. Lezec s nejvetsi pravdepodobnosti podlehl gravitacni sile.
odpovědět 
  Re: Cenné informace07:51:11 30.08.2015
Jo takovej bozon to je svinstvo
Higgsodpovědět 
 Re: Cenné informace11:20:32 31.08.2015
Informační hodnotu to má, protože třeba Novinky původně než to opravili, tam měli sebevraha :) Skálu trošku znám a trošku vím co tam chodí za lezce, tak jsem to myslím otipoval a vyloučil jiný možnosti celkem dobře. Závěr? Nepodceňovat, kontrolovat, nedělat kraviny ;)
 martanodpovědět 

 Foto dne:
Fotka z dlouhodobého projektu Martina Dvorského, kterému se ho konečně podařilo minulý týden přelézt.
Prubířský Kámen SD, 8A
 Databáze cest:
Všechny cesty (189688)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
La Traversée D'Hypotension 7A Fontainebleau
6717A 7A Fontainebleau
Scalpel 7A Fontainebleau
Prachovská Hrana 5- Buda
Štiplavá 3+ Buda
Nově komentované:
No Money No Dance 9- Geyikbayiri
Cesta Bojovníků 9- Ondřejovice
Traverzus Optimus 6A Děčínský Sněžník
Palas Anténa VIIb Ostrov
Kamikadze Xa Drábské Světničky

 Nově v diskusi:
Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Žebříček | Re: Žebříček | Žebříček | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech |

 Nové komentáře:
Re: AO zas vynechal | Re: AO zas vynechal | Re: Boulder | Re: AO zas vynechal | Re: Lama | Re: AO zas vynechal | Re: AO zas vynechal | Re: Where are the young gunz? | Re: Where are the young gunz? | Re: Where are the young gunz? |

 Kde to vře:
MČR v lezení na obtížnost vyhráli: (12)
Zákaz lezení na Kozlovi (2)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (2)
Mistry ČR v ledolezení na obtížnost se stali: (1)
Erwan Legrand dal v Buoux legendární projekt Le Bombé Bleu: bosý (1)

 Nově v inzerci:
Koupím lezečky La Sportiva Miura | karabiny julincino udoli | batoh Osprey | Na hory, po horách | Průvodce Bosna | So 14.3. Praha | Nové lezečky La Sportiva Genius | Sir Joseph Looping 900 | Boudermatka | Kolín KH |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 2060 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 2252 
 Ne, uniklo mi to. 
 1960 
 Sleduji jen Adama. 
 2035 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.