LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Scribo ergo sum. Zapisuj si cesty!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Žebříček
Cesty:
35.Duchoň 10231
36.Lank 10212
37. 10178
Bouldry:
35.Oliva 9459
36.Ďurech 9456
37.Kümmel 9450
Hory:
16.Hess 3908
17.Novák 3832
18.Punčochář 3751

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5788 lezců
1178520 cest
Nové přelezy:
Chameleon 10
Jedna Ruka 10-
Krkavčí Ma 9+/10-
Old School 9+
Fuck-trave 7C
Fuck-trave 7C
Rollmobs 9
Velkej Bej 9
Drei Mit K 9-
Sauvez La 8a

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Bémova expedice zažila první tragédii. Zahynul šerpa

pouták (foto: Jiří Novák)Horolezecká expedice s Pavlem Bémem, která se zřejmě právě teď pokouší nad hranicí 7000 m postavit tábor číslo tři, už zažila první smrtelný úraz. Na ledovci Khumbu zahynul jeden z šerpů.

Informuje o tom iDNES. "Kancha, 37letý šerpa, přišel před 48 hodinami o život kousíček nad výškovým táborem C2 (6500m). Nikdo z šerpů nechce pořádně říci, jak k neštěstí došlo," cituje iDNES pražského primátora Pavla Béma.

Více viz idnes.cz

Mount Everest (Foto: Jiří Novák)

Mount Everest (Ilustrační foto z archívu Lezce - autor: Jiří Novák)

iDNES   [úpravy] 14:36 30.04.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Etická15:03:25 09.05.2007
A neeticky převzatá glosa z Respektu

Smrt vedle Béma

Glosa

Jestli platí, že se chování politiků měří přísnějším metrem, pak má druhý muž ODS a pražský primátor Pavel Bém problém. Na jeho cestě k vrcholkům Himálaje totiž zahynul jeden z nosičů.

Mezi horolezci je to možná banální historka. Na svahu osmitisícovky je přece každý sám za sebe, vypětí, výkony a riziko jsou veliké. Ke smrti zřejmě dochází často, a pokud pak dá zbytek výpravy přednost zdolání vrcholu před pietním návratem z půli cesty, je to problém jen jeho svědomí. Co když to ale udělá politik, od kterého chceme vidět spíš schopnost vcítění se než lhostejnost?

To, jestli si má politik realizovat své životní sny i za cenu životů najatých nosičů, které k tomu nutně potřebuje, si musí každý zodpovědět sám. Fakt je, že rozlousknutí tohoto dilematu nám Bém nijak neusnadňuje. Místní média pojala jeho cestu jako velkou senzaci a primátor je, zdá se, pro. A přes internet zásobuje veřejnost detaily, které skládají velký příběh neohrožené politické celebrity, v jejímž stínu není pro ty „malé“ prostor.

To se týká i nešťastného šerpy. K jeho smrti Bém domů napsal, že „je fascinující vidět, s jakou bezprostředností a samozřejmostí místní hrdinové přijímají smrt“. Jenže tak jednoduché to není. V Indii a okolí lidé opravdu pohlížejí na smrt trochu jinak než v Evropě, berou ji víc jako přirozené zakončení jednoho života a vstup do života dalšího. Ovšem teprve po naplnění svých životních úkolů. Na smrti živitele rodiny ale nic „samozřejmého“ není, a to ani na svazích Himálaje. Naopak na velmi chudém nepálském venkově jde obvykle o tragédii s fatálními důsledky pro zbytek rodiny. Jak velké jsou v tomto případě a jaká pomoc by je mohla zmenšit, to zatím v primátorských depeších nestojí.

Pavel Bém za tragédii nemůže. I pro něj je ale v tuhle chvíli podstatnější dokončit velký příběh své cesty k vrcholu než řešit nějaký „malý“, v tu chvíli nedůležitý.

Pro politika to nemusí být zrovna ideální výbava pro další kariéru.

Respekt 19 / 2007
6.5.2007 12:36 – Komentáře – Marek Švehla
odpovědět 
 Re: Etická, opravdu etická...15:13:27 09.05.2007
Ale jo, pane Švehla, ale co by měl teda Bém podle vás dělat?
starej Širlodpovědět 
 Re: Etická16:01:42 14.05.2007
Pan Marek Švehla zformuloval pro širokou čtenářskou masu úžasnou myšlenkovou konstrukci okořeněnou tragédií horolezectví a politikou. Převedl reálnou událost na politickou scénu. Politici se teď z toho kaboní a jiní radují, čtenáři vzdychají zlobí se na politika, který podle pana Švehly zavinil, že šerpa zahynul, protože sloužil pro bana Béma. Pan Švehla má teď zasloužený plat, protože to zaujalo. Povedla se mu z jeho pohledu práce a dělal přeci jen svoji práci. Udělal zisk sebe i pro svého zaměstnavatele. Pan Švehla ale za nic nezodpovídá. V dalekých horách už vůbec ne. Neví, že šerpové jsou hrdí na svou práci a mají z horolezců základní příjmy a celá země jde hospodářsky nahoru, když horolezci mají o hory a zejména pak jejich služby zájem. Pan Švehla neuznává hodnoty člověka, který je schopech do velehor jít lézt na extrémní cestu a netuší, že to nemůže nijak souviset s politikou. Pan Švehla je prostě jen drzý, bezohledný a nevkusný. Shrnuto a sečteno, M. Švehla je sociálně kulturní zmetek. Zkažený Čech. Pan Švehla Marek jen sprostě mele držkou a chlístá mu z ní odporný guláš. Omlouvám se všem šerpům, že v Čechách existuje taková ubohá banda sociálně kulturních chudáků, kteří parazitují na smrti jednoho z nich.
horolezec
horolezecodpovědět 
 Re: Etická08:38:02 18.05.2007
Pane Švehlo, jezdíte autem? Včera (ve čt. 17.5.) zahynuli 3 mladí lidé při autonehodě. Co kdybyste s piety k nim dnes nejezdil autem.

Horolezectví přináší Nepálu velký zisk a pro mnohé z Nepálců je to možná jediný zdroj obživy.

Je smutné, když se stane takové neštěstí. A když se něco podobného stane členovi expedice nebo dokonce blízkému kamarádovi, pak to může s průběhem expedice hodně otřást. A věřím, že i v tomto případě to s mnoha členy expedice i šerpy pohnulo. Ale rušit kvůli tomu celou expedici?

Píšete o politické kariéře a etice? Takže kdyby pan Bém nebyl politik, bylo by v pořádku v expedici pokračovat?

Z Vašeho článku na mě vyzařuje vděčnost za to, že máte o čem psát. A taky už vím, proč se Respekt nekupovat.
Syslikodpovědět 
 Re: Etická13:35:25 18.05.2007
Pane Švehlo Vy jste tupej hlupák.
Vladimír P.odpovědět 

 výšková nemoc15:31:31 18.05.2007
Pan Švehla utrpěl asi výškovou nemoc a z toho plynoucí edém (otok) mozku. V tomto stavu mozek pak mozek nedokáže normálně myslet a uvažovat.
Jinak si nedovedu vysvětlit jeho bláboly.
Kšandaodpovědět 

 Horolezectví není politika17:46:12 22.05.2007
Pár důvodů proč se musím zastat Béma.

1)Nehoda,nešťastná náhoda, může se stát každému.....a nehody se stávají dnes a denně a život jde dál a nikdo s tím nic neudělá A JE JEDNO KOMU A KDE SE TO STANE a politika nemá na nehody tohoto typu vliv, a tak ani nehody nemůžou mít vliv na politiku.
2)Moc se mi líbilo, jak Bém komentoval smrt šerpy tím, že obdivuje jejich hrdinství a plnění úkolů do posledního. S tím naprosto souhlasím. Představme si, že by tohle platilo u nás. Kdo by to nechtěl??? Souhlasím s tím, že pro šerpu to byl o to větší šok, když to byl živitel rodiny, která teď bude mít finanční problémy, ale kdyby na tu horu nešel, tak by si peníze nikdy nevydělal.

A tak snad jenom na závěr: nevidím v tom ničí vinu.
Capitanaodpovědět 

 Foto dne:

Cukrová homole
 Databáze cest:
Všechny cesty (186526)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pandemie 6C Bahratal
Na Medvěda 5 Ještědský Hřeben
Honzíkovo Kolínko 6 Ještědský Hřeben
Neznámá 6- Ještědský Hřeben
Candide Et Martin 6b Restonica
Nově komentované:
Nástupová Varianta 5 Jihlava
Diretka Direttissima 8- Kozel
Dvě Mince Pro Chárona IXc Čížkovy Kameny
Que Du Bonheur 6b Suare
Bleau Style 8A Frankenjura

 Nově v diskusi:
Re: Metodika? | Metodika? | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Dostal do drzky! | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost |

 Nové komentáře:
Re: Snad to zvladne | Re: Snad to zvladne | Re: Boj o život | Re: Snad to zvladne | Re: Snad to zvladne | Re: Snad to zvladne | Re: Boj o život | Snad to zvladne | Vzpomínky | Re: Boj o život |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (58)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Video: Adam Ondra trénuje na Arco Rock Master (18)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (17)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (17)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (14)
Bývalá německá biatlonistka Laura Dahlmeier zemřela v Karakoram (9)
MS mládeže v lezení Helsinky, Finsko: (9)
Pinch od Edelridu (8)

 Nově v inzerci:
Nabídka rychlé a bezplatné půjčky | Nákoleník | Nabízím odkoupení noclehu v tatrách | Hledám lezkyni | Hledá se parťák na lezení z okolí Hořovic/ Berouna | Dodávka na cestování | Grivel MB AlpinePro 40+10 | Nalezeny lezecky | krk | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 128 
 50 dní v divočině 
 79 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 94 
 Andrea 
 87 
 Ashima 
 67 
 Barkley Marathon 
 102 
 B.I.G. - světové prvenství 
 86 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 91 
 Gálfy - Horský život 
 76 
 Jak se staví ledovec 
 70 
 JAMES - Století nad oblaky 
 97 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 88 
 Lezci z Manína 
 95 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 87 
 Operace Nos 
 82 
 Plamen nikdy nezhasne 
 73 
 Pohlednice z konce světa 
 78 
 Pomíjivost ledu 
 85 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 91 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 90 
 Rhapsodia Corcontica 
 81 
 Sama 
 88 
 Šampioni zlatého údolí 
 81 
 S lyžemi v oblacích 
 85 
 Tenaya Traverse Challange 
 90 
 Tenkrát na východě 
 80 
 Velká alpská silnice - 73 
 87 
 Za oponou velehor 
 122 
 Zápasník Dee Dee 
 90 
 Životní výprava 
 77 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.