LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když už nemůžeš rukama, začni konečně lézt nohama.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Vánoční závody Ruzyně (24.12)
SP ledy Korea (09.01)
Novoroční Open (10.01)

Žebříček
Cesty:
16.Šofránko 10978
17.Danda 10908
18.Novák 10881
Bouldry:
16.Širůčková 10253
17.Indrák 10100
18.Stráník 10081
Hory:
29.Opice 2510
30. 2404
31. 2332

Výsledky
MČR ve skialpech (14.12)
EP ledy Utrecht, Nizozemsko (13.12)
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)

Deníčky
5840 lezců
1194139 cest
Nové přelezy:
Revuelta E 7b+
La Pantone 8a
Malasombra 7c+
Ramon Ramó 7c+
Cap I Cua 7c
Three Happ 9-/9
Three Happ 9-/9
Chain Erec 9+/10-
Wolkom 7C
Un Día Lla 7c

Stěny
A-ProSystem s.r.o. - Most
Vertigo lezecké centrum - Bratislava
ZŠ Planá - Planá

Prodejny
HUDYsport - Zlín
HUDYsport - Liberec
HUDYsport - Hradec Králové

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Saské lezení má jít na seznam kulturního dědictví UNESCO

Na seznam světového kulturního dědictví UNESCO nominovalo Německo saské pískovcové lezení. Upozornil na to Lukáš B v diskusi zde na Lezci a píše se o tom v zahraničním tisku. Horolezectví v Sasku bylo na seznam nominováno vedle berlínského techna a několika dalších německých kulturních tradic.


Standa Holec   [úpravy] 09:13 17.03.2024Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 není11:21:59 18.03.2024
Stando, není.
Kuba Turekodpovědět 
 Re: není01:44:47 19.03.2024
je to tak, spolu se zimnim pruvodem masek v bavorskem Kirchseonu, technem od Kraftwerku a kobercem z Hessenska dostal bohuzel prednost knir vychodonemeckeho pornoherce.
 Lacoodpovědět 

 k věci14:58:10 19.03.2024
občas je fajn nějak deklarovat, že nějaká tradiční činnost je zajímavým fenoménem a "kulturním dědictvím", a že tedy její zachování je veřejným zájmem. pak provozovatelé této činnosti nejsou ve přích, kdy se porovnávají konflikty více veřejných zájmů tak na okraji a netahají za tak krátký provaz.

já mám samozřejmě rád sokoli a brouci a mechorosty a cévnaté rostliny, ale zároveň se rád sápu po skalinách, kde s výše zmínenými sdílím prostor. a nechci být z přírody paušálně vyháněn, aby ty mechorosti pod půlmetrem sněhu a sokoli toho času dlící v teplých krajích nebyli ohrožováni. a v tom mi může ta šaškárna s kulturním dědictvím být mocným spojencem, kdy se zákaz lezení nebo rozhodnutí o vyhrazení (a jak se vůbec papíry jmenují) bude muset s takovým veřejným zájmem nějak vypořádat.
Lukas B.odpovědět 
 Re: k věci15:35:13 19.03.2024
Já jen poznamenal, že Saxoni se nedostali do UNESCO. OSN jim na jejich plazení po písku neskočilo. Tak si to Germáni strčili aspoň na svůj státní seznam, kde mají 15 položek včetně vyšívání, duc-duc, opíjení před Vánoci a další.

Mimochodem: ty hesenské koberce jsou ve skutečnosti lidová výšivka z regionu podél řeky Schwalm a je to zjednodušená kopie profesionálních drážďanských výšivek.
Kuba Turekodpovědět 
  Re: k věci15:56:04 19.03.2024
150 položek
Kuba Turekodpovědět 
   Re: k věci19:38:04 19.03.2024
ok. stačí když kape. v každém případě je hrozně fajn občas říci, že měkká a víceméně udržitelná a tradiční forma využívání přírody je veřejný zájem a že ti exoti sápající se na skály (vandrující s celtou, sjíždějící řeky na kánojích a další) nejsou vandalové a zločinci.
Lukas B.odpovědět 
  Re: k věci14:35:35 01.04.2024
Ok, přeformuloval jsem tedy ten začátek zprávy, díky.
 Standaodpovědět 
 Re: k věci15:37:32 19.03.2024
ja bych se nebal, az jednou vykopou server Lezce archeologove,, budem tez vyhlaseni za chranene historicke pamatky
l.odpovědět 

 Foto dne:

Plzeňská varianta
 Databáze cest:
Všechny cesty (188888)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ivet 5 Margalef
El Club Dumas 6b Leonidio
Visutá V Ostaš
Novembrová 6 Mengusovská Dolina
Stredom Trojuholníka 3 Vysoké Tatry
Nově komentované:
Thrylos Ext 6b+ Kyparissi
Tufa Tango 7a+ Kyparissi
Wilde Renate 7b Kyparissi
Waiting For The Sun 7C/7C+ Bahratal
Waiting For The Sun 7C/7C+ Bahratal

 Nově v diskusi:
Foto dne | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Alpy skialp | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne |

 Nové komentáře:
Re: Nebavilo | Nebavilo | Info | Re: Inu | Re: Bajo v praxi | Re: Sestup GG | Inu | Re: Sestup GG | Bajo v praxi | Re: Pmt |

 Kde to vře:
SO/LO/VE – Lumír Fajkoš, Gekón 11- (8c) LRS (26)
Čechy zachránil vrtulník, když jim z Grossglockneru spadlo lano (9)
Patxi Usobiaga: Lezení v katalánské Olianě zakázáno (7)
Světový pohár ve sportovním lezení míří na pražskou Štvanici (6)
Film: Adam Ondra přelézá asi nejplotnovitější 9a na světě (5)
Alex Honnold: solo na Taipei 101 živě na Netflixu 23/24.1.2026 (4)
Nepál plánuje regulovat počet horolezců v Himalájích (3)
Korsika – nová extrémní vícedélka v Aiguilles de Bavella za 9a (1)

 Nově v inzerci:
La Sportiva Skwama | ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Dynafit | Boty SCARPA ZODIAC GTX zelená vel.45 | Mačky BD Cyborg pro | Průvodce V.Tatry | Rock Pillars Rebel QC 44 | La Sportiva Testarossa | Dětský skialp set | Pohorky Mammut vel 8,5 |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 1417 
 Někdy ano 
 1455 
 Ne nepoužívám 
 1465 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.