LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když nevíš kudy dál, tak namáguj.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
SP ledy USA (20.02)
Melloblocco 2026 (06.05)
SP paralezení Salt Lake City (15.05)

Žebříček
Cesty:
22.Melen 10601
23.Vlk 10584
24.Suchan 10532
Bouldry:
22.Bulička 9906
23.Majdloch 9900
24.Nespoutaný 9878
Hory:
13.Abt 4512
14.Hess 4058
15.Sukačová 3810

Výsledky
Vírský cepín (04.02)
ČP v bouldru Praha (24.01)
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)

Deníčky
5849 lezců
1197916 cest
Nové přelezy:
Depredador 7b
Límite Ver 7c+
Kosmodrom 8A
Kosmodrom 8A
Sprint 7C+
TV Show 8A
Flojo De P 7b+
Temný Hvoz 7C+
Animula Va 7b
Un Día Lla 7c

Stěny
HO Jeseník - Jeseník
Fit Studio Jitka - Slaný
Crux - Karlovy Vary

Prodejny
Rock Point - Chodov - Praha 4
bart´s port - Praha 2
HUDYsport - Karlovy Vary

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Sezóna na Everestu

73letá Japonka na Everestu

Sezóna na Everestu je u konce, šerpové snášejí poslední materiál a nejvyšší hora světa si alespoň na čas oddychne od náporu davů. Výstup na Everest se v posledních letech stává masovou záležitostí a stovky účastníků komerčních expedic si sem přijíždějí splnit sen.

Pro účastníky expedic je sen stanout na nejvyšším bodě této planety, pro šerpy za vydělané peníze zajistit lepší život pro své rodiny. Letos se v jarní sezoně k vrcholu vydalo přes 700 lidí, z toho více jak 500 lidí (číslo převzato z www.alanarnette.com) na vrchol vystoupilo (jen 25.– 26. května stanulo na vrcholu 150 lidí). 10 lidí zemřelo. Příčinou smrti bylo většinou vyčerpání nebo výšková nemoc.

Mount Everest byl lezcům oficiálně zpřístupněn před 57 lety od té doby zde přišlo o život 250 horolezců.



Na Everestu se také překonávaly rekordy. Na vrchol vystoupila 73 Japonka, ale i šestnáctiletá Nepálka Nimačemdži Šerpa.

Nimačemdži není ale nejmladší pokořitelkou Everestu, jak si myslela. Už v roce 2002 zdolala Everest z čínské strany patnáctiletá horolezkyně. Nimačemdži zvolila k výstupu nepálskou stranu.


Zpráva že 73 letá Japonka má dvě roviny, jednou spíše pozitivní je, že i vysoký důchodový věk nemusí být na překážku takto extrémně aktivnímu životu a druhou rovinou by mohl být, fakt, že horská turistika začíná být masovou záležitostí - jak už jsme zmínili a také vysoce výdělečná aktivita. Podle čínského horolezeckého svazu Watanabeová vystoupila na vrchol sobotního rána 20. května ze severní, tibetské strany hory. Spolu s ní se na horu vysokou 8850 metrů dostalo také několik dalších členů týmu a všichni jsou v pořádku.
Watanabeová porazila vlastní rekord, protože nejstarší pokořitelkou Mount Evrestu se stala už v roce 2002, když jí bylo 63 let. Jako první žena vůbec stanula na Mount Everestu její krajanka Džunko Tabeisová v roce 1975, tedy 22 let poté, co horu pokořili jako první Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský šerpa Tenzing Norkej.

relax.lidovky.cz

www.alanarnette.com

JirkaS, Simona   [úpravy] 08:12 01.06.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 fronta na maso...09:11:50 01.06.2012
A neco z idnesu (1 mezera):

http://zpravy.idnes.cz/zahranicni.aspx? c=A120531_171225_zahranicni_brm

Tady je zrejme original (1 mezera):

http://www.ralf-dujmovits.de/expeditionen/ 2012/nuptse-ostgrat-expedition.html
odpovědět 

 najnajnaj09:57:10 01.06.2012
njn taka je doba  ..ludia lezu po cislach nie po kopcoch
makiodpovědět 
 Re: Takešiho hrad14:10:11 01.06.2012
Zdolávání Everestu už spíše připomíná sotěže typu Takešiho hrad!
Fáberaodpovědět 

 Vysokohorská turistika15:47:14 01.06.2012
Ať se naši himalájisté zlobí nebo ne, klasické tůry na osmitisícovky se plnohodnotně zařadili do kategorie vysokohorské turistiky.
odpovědět 
 Re: Vysokohorská turistika10:59:15 04.06.2012
To by mě zajímalo, kdo z nás si vezme kyslík na VHT???
matodpovědět 
 Re: VHT10:10:35 05.06.2012
Normálky na většinu hor jsou VHT odjakživa, že je někde málo kyslíku na tom nic nemění.
M@raodpovědět 

 k tematu12:53:10 04.06.2012
http://www.bugemos.com/komiksy/himalaj.jpg
pupuodpovědět 

 Foto dne:
sektor Lido Stockholm, Taormina, Sicilie
Taormina
 Databáze cest:
Všechny cesty (189279)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Depredador 7b Vallada
Límite Vertical L1+L2 7c+ Vallada
Límite Vertical L1 6c+ Vallada
El Señor De Las Àgui 7a+ Vallada
Caiga Quien Caiga 7a Vallada
Nově komentované:
Festivalová Nakládačka XIa Adršpach
Festivalová Nakládačka XIa Adršpach
Festivalová Nakládačka XIa Adršpach
Festivalová Nakládačka XIa Adršpach
Festivalová Nakládačka XIa Adršpach

 Nově v diskusi:
Re: Jak začít s VHT | Re: Českého horolezce ve Vysokých Tatrách smetla lavina, na míst | Re: Jak začít s VHT | Re: Českého horolezce ve Vysokých Tatrách smetla lavina, na míst | Českého horolezce ve Vysokých Tatrách smetla lavina, na místě ze | Re: Jak začít s VHT | Re: Jak začít s VHT | Re: Jak začít s VHT | Re: Jak začít s VHT | Re: Jak začít s VHT |

 Nové komentáře:
Re: DVD | Re: Borec | Borec | D | Lavína v stene Tupej | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka |

 Kde to vře:
ČHS upozorňuje na potenciálně nebezpečné kruhy (171)
Po pádu laviny v rakouských Alpách zahynuli 3 čeští skialpinisté (42)
Alex Honnold vylezl nejištěným solem na mrakodrap Taipei 101 (29)
Český pohár 2026 v boulderingu 1. kolo (16)
Američan Sean Bailey oznámil přelez nové cesty v USA za 9c (10)
Patagonie: první BASE jump z Fitz Roy (10)
ČHS upozorňuje na podmínky pro skialpy a ledolezení v Krkonoších (7)
Polská rychlolezkyně Aleksandra Mirosław skončí se závoděním (2)
Jakob Schubert vylezl své 3. bouldrové 9A - Shaolin v USA (2)
Adam Ondra připustil, že jeho Change v Norsku nemusí být 1. 9b+ (2)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | turistické boty ASOLO Nucleon | Boty Scarpa | Prodám levně lyže | Spano | Wild Country Revo | Macky Salewa 12hrot poloautomat | Koule Lama Holds | Horská klasika | Gri gri |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 591 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 716 
 Ne, uniklo mi to. 
 604 
 Sleduji jen Adama. 
 597 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.