LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Solidní vrstva mechu pohnojená dávkou strachu ve výlezu na vrchol udrží všechno.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
SP ledy Kanada (26.02)
EP v ledolezení Finsko (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)

Žebříček
Cesty:
45.Duchoň 10097
46.Jeřábek 10059
47.Bardas 10029
Bouldry:
45.Klapal 9103
46.Zítková 9103
47.Šmejkal 9100
Hory:
27.Kulajta 2304
28.Rojko 2298
29.Chomová 2248

Výsledky
Zimní olympiáda (06.02)
Vírský cepín (04.02)
ČP v bouldru Praha (24.01)

Deníčky
5850 lezců
1198313 cest
Nové přelezy:
Ratikon 8a
Sin Conser 7c+
Follaje Ca 7a+
The Rabbit 8A
Velký Grc 7C+
Kosmodrom 8A
Aix, Zwei, 7B+
Mariquita 7b+
Farao Přím Xb
Super Cant 8a

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Mezinárodní festival alpinismu

Horolezec roku 2019

Soutěž Horolezec roku, která se tradičně vyhlašuje na Mezinárodním festivalu alpinismu Praha, letos dospěla k jubilejnímu desátému ročníku. Titul Horolezec roku získal již podesáté v řadě Adam Ondra.

Měl skvělou sezónu, v níž mimo jiné získal v lezení na obtížnost titul mistr světa i Evropy a vyhrál celkově i světový pohár. V boulderingu skončil ve světovém poháru celkově druhý. Do toho samozřejmě také přelezl řadu obtížných cest na skalách.

Na stupních vítězů v soutěži Horolezec roku Adama doprovodili dva čeští borci, o kterých se mluví, stejně jako o něm, i daleko za českou kotlinou – Mára Holeček (2. místo) a Zdeněk Hák (3. místo). Této dvojici se podařil výstup světové úrovně, když zvládli prostoupit severozápadní stěnu 7321 m vysoké nepálské hory Chamlang po cestě UFOline (ABO: M6, WI5, 2500 m). Mára k tomu pak ještě přidal další prvovýstup „Boys 1970“ (M6, WI6, 1200 m) na Huandoy (6360 m), který v Peru uskutečnil s Radoslavem Grohem.

Porotu tvoří oba organizátoři soutěže: společnost ALPY a časopis lidé&HORY a internetové portály Lezec.cz a Horyinfo.cz. Hlasuje se tak, že každý ze čtyř zmíněných porotců ohodnotí z nominovaných osobností pouze tři systémem: nejlepší 3 body, druhé místo 2 body, třetí 1 bod. Letos bodovaly pouze tři zmínění horolezci a také Gabriela Vrablíková, která se po přelezu cesty Wicked Hand (9a) stala první českou lezkyní, která zvládla obtížnost 9a.

1

Ceny předávali kromě organizátorů MFA také Ines Papert (D) a Luka Lindič (SLO) - vlevo


2

Adam Onda (1. místo), Zdeněk Hák (3. místo), Mára Holeček (2. místo) dorazil "až po"


foto: Jakub Müller / Milisphoto.eu

Dan Polman, sth   [úpravy] 06:45 25.11.2019Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 horolezec roku11:48:33 25.11.2019
za mě tentokrát už je vítězství AO zvláštní. Oproti předchozím rokům nic navíc, zato Gabča zařadila české ženy mezi elitní 9a klub, má i nejlepší bouldr
odpovědět 
 Re: horolezec roku13:14:45 25.11.2019
Psali v Blesku.
odpovědět 
 Re: horolezec roku19:59:29 25.11.2019
Ve světě 9a už tak elitní ani není. Adam je holt legend, to co předvádí na SP nonstop.
odpovědět 
  Re: horolezec roku20:08:52 25.11.2019
Adam je legend every day, o tom ni pochyb..ale Mara s hákem letos zavaleli jen co je pravda! Kluci ušatí! Jste borci!!! Gratuluju
odpovědět 

 horolezec vs. lezec12:22:29 25.11.2019
mě přijde nešťastné to označení..."horolezec roku"...srovnávají se navzájem dost odlišné disciplíny, provozované v zásadně odlišných podmínkách. příklad = "atlet roku"... "atlet" tak nějak vhodně označuje mnoho disciplín, většina z nich je provozována na stadionu nebo v hale, takže ty podmínky jsou taky srovnatelné... i když jeden háže koulí a jiný utíká přes překážky... je to prostě atlet. Ale "horolezec"... ten přece leze po horách... horolezec není ten, kdo bouldruje nebo skalkaří. I když skalkaří v obtížnosti 9c... bych navrhoval najít jiné označení.
odpovědět 
 Re: horolezec vs. lezec12:36:27 25.11.2019
mě se to líbí. a nejvíc se mi na tom líbí to, že oceněný "atlet" patří stabilně ve své disciplíně do nejužší světové špičky, a že to není žádná obskurní disciplína jako (třeba) vrh kladivem. a že oceňování sběračů šedesátiletých normálek, sice obdivuhodných, ale ve světovém sportovním kontextu bezvýznamných, je pryč.
Lukas B.odpovědět 
  Re: horolezec vs. lezec12:59:20 25.11.2019
ale to jo, to nikdo nezpochybňuje. máš pravdu v tom, co píšeš. mi šlo jen o to slovo "horolezec". jasně že to je prkotina a pro existenci životra na zemi absolutně nedůležitá... :)
odpovědět 
   Re: horolezec vs. lezec18:14:24 15.12.2019
Vzhledem k tomu, že hory jsou i Brdy, s 800mnm výšky, horolezec je prakticky každý ;)
Petxodpovědět 
 Re: horolezec vs. lezec13:28:10 25.11.2019
mě to teda smysl dává, slovo horolezec vnímám stejně jako slovo atlet - nadřazený pojem. A pak už jde o to, co kdo konkrétně dělá - alpinista, sportovkář, boulderista...
odpovědět 
  Re: horolezec vs. lezec15:14:43 25.11.2019
Nadřazeným pojmem je slovo "lezec" a "lezení" a od něj pak odvozený třeba "sportovní lezec" nebo "horolezec".
Martinodpovědět 
   Re: horolezec vs. lezec15:49:23 25.11.2019
ale né! "lezec" je taková divná a vošklivá ryba. řád ostnoploutví, čeleď hlaváčovití, podčeleď lezcovití.
Lukas B.odpovědět 
 Re: horolezec vs. lezec13:29:56 25.11.2019
tyjo, jsem nejdřív neviděl, jak je tvoje argumentace ujetá - "atlet" tak nějak vhodně označuje mnoho disciplín, většina z nich je provozována na stadionu nebo v hale, takže ty podmínky jsou taky srovnatelné... i když jeden háže koulí a jiný utíká přes překážky... je to prostě atlet"

to je prostě lol
odpovědět 
  Re: horolezec vs. lezec14:57:10 25.11.2019
co je na tom ujeteho?
odpovědět 

 Foto dne:
Centrální stěna
Dítě představ, Xb
 Databáze cest:
Všechny cesty (189276)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Twin Pistons 6B+ Foxtown Boulders
Levá Hrana SD 5C Josemit Bouldery
Moje Maličkost 6A Petrohradské Skály
Núria SD 7B/7B+ La Riba
Rozmarné Léto VIIIa Frýdštejn
Nově komentované:
Follaje Campestre 7a+ Chulilla
Velký Grc 7C+ Labské Údolí - Pravý Břeh
Schnittstelle 7B+ Chironico
Muai Thai 6b+ Tonsai
Hanina 7+ Mengusovská Dolina

 Nově v diskusi:
Re: Najdi deset rozdílů | Re: Najdi deset rozdílů | Re: Najdi deset rozdílů | Re: Najdi deset rozdílů | Re: Najdi deset rozdílů | ledy v Tatrách | Re: Najdi deset rozdílů | Re: Najdi deset rozdílů | Najdi deset rozdílů | Re: Jak začít s VHT |

 Nové komentáře:
Re: Za své činy jsme zodpovědní | Re: nuda až k smíchu | Re: Za své činy jsme zodpovědní | Re: Za své činy jsme zodpovědní | Za své činy jsme zodpovědní | Re: Tak nevim | Re: Tak nevim | Re: Tak nevim | nuda až k smíchu | Skialpinismus |

 Kde to vře:
Podmínka 5 měsíců za to, že mu umřela parťačka na Grossglockneru (17)
Nová pravidla na Everest: Nejprve vylézt sedmitisícovku v Nepálu (13)
Dnes začíná na zimní olympiádě skialpinismus (9)
Američan Sean Bailey oznámil přelez nové cesty v USA za 9c (1)
ČHS upozorňuje na potenciálně nebezpečné kruhy (1)

 Nově v inzerci:
Garmin Fenix 5X Sapphire Gray Optic, Black band | Goretexové oblečení | Scarpa Maestrale RS skialp boty | Mačky Petzl Lynx | Spacák Nanok | Hilleberg Jannu | Běžky Atomic skate 192 nové | Dětský uvazek | Pik Pobědy | Průvodce Tour of Mont Blanc |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 1260 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 1366 
 Ne, uniklo mi to. 
 1169 
 Sleduji jen Adama. 
 1209 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.