LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Hoď lano. ...ne celý!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)
Novoroční pohárek (24.01)
Zimní olympiáda (06.02)

Žebříček
Cesty:
15.Klapal 11100
16.Churavý 11068
17.Šofránko 10981
Bouldry:
15.Pařík 10325
16.Širůčková 10253
17.Indrák 10150
Hory:
10.Nešťák 5095
11.Černý 4920
12.Procházková 4592

Výsledky
ČP skialpy Kraličák (10.01)
SP ledy Korea (09.01)
MČR ve skialpech (14.12)

Deníčky
5847 lezců
1197359 cest
Nové přelezy:
Primerisim 7c
Plaquistad 8a
Primerisim 7c
Gofio Aska 7b+
Ange De L´ 9
Olympos Ga 10
Kara Elmas 9+/10-
Metallica 9+/10-
Peatón Del 7c
Dobrák Od 8A+

Stěny
Bouldering za oponou - Měnín
Boulder club Kotelna Brno - Brno
Lezecká stěna - Tábor

Prodejny
Rock Point - NC Šestka - Praha 6 - Ruzyně
PROVIDE + YETTI Havlík - Děčín
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Plešivec

Pěkné (dokonce i zimní polezení, když není sněhová pokrývka) v pohoří Brd naleznete nedaleko obce Jince na výrazném  zalesněném kopci Plešivec (654m).

Samotný vrchol, který se nachází nad obcí Rejkovice, je zajímavým místem pro jednodenní turistický výlet spojený s lezením, neboť z vrcholu jsou překrásné výhledy na celé Brdy.



Pohled na levou část Hadí královny (hi res)

foto by © Jan Kadlec



Výhled z Plešivce (hi res)

foto by © Jan Kadlec



JirkaS v cestě Cesta nářku (hi res)

foto by © Jan Kadlec



Pohled suťovisko na hřebenu před skalami (hi res)

foto by © Jiří Sika


Vrchol kopce je také významnou archeologickou lokalitou (keltské hradiště). Kolem vrcholu Plešivce je několik skalních útvarů, ale lezecky zajímavé jsou útvary jen v jižním úbočí. Jedná se o dva výraznější útvary Hadí královnaKrkavčí skála.
K lezení zde vám bude stačit jen sada expresek a 40 m lano. Kdo by se chtěl přijistit, tak vklíněnce s sebou, je zde solidní množství trhlin a spár. Materiál je velmi zajímavý a řekl bych, že i příjemný do ruky. Je tvořen ordovickými a kambrickými vrstvami, připomínající jakoby mnohem známější buližník s hrubější texturou.
Vrcholový zlom je nad suťovisky na západní straně vesměs nízký a i velmi členitý a tak kromě možnosti nějakého popolézání zde nalezne jen zajímavé výhledy.


Vklíněný kámen mezi věžemi Hadí královny (hi res)

foto by © Jirka Sika



Přístupy:
a) z rozcestí v sedle Klínek (zastávka (ČSAD) na silnici Jince -Hostomice doleva po červené značce cca 1,4 km po lesní silničce k rozcestníku značek v Plešiveckém sedle. Odtud po pěšince doprava nad skály v jižním úbočí. Ke skále Hadí královny též přímo z lesní silničky (cca 900 m od Klínku) málo znatelnou pěšinkou lesem doprava;

b) ze stanice (ČSD Rejkovice na železniční trati Zdice-Protivín ( č. 200) po zelené značce cca 3 km k rozcestníku na Plešiveckém sedle. Dále jako u předcházejícího popisu.


Pohled suťovisko na hřebenu před skalami

foto by © Jiří Sika


Ps.: Bude brzy k mání i oficiální knižní průvodce zahrnující i většinu (bude tam i Plešivec – Hadí královna) z významnějších skal v Brdech.


Foto vrcholové knížky umístěné v Cestě nářku

foto by © Jiří Sika


Zdroje:

Více zde Průvodce na Plešivec zde na Lezci

JirkaS   [úpravy] 09:05 27.11.2019Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ..09:29:04 27.11.2019
Super! na to se těším!!!
 tsodpovědět 

 Taky psssst, psssst?14:38:29 27.11.2019
Jen aby nevzniklo nejaky nedopatření, o tyhle oblasti se smí mluvit, nebo je taky v režimu psssst, psssst? V dnešní době nikdy nevis ...
J.Kladaodpovědět 

 Zajímavá expreska14:42:40 27.11.2019
K čemu slouží expreska se dvěma karabinami s pojistkkou zámku? Tipuji štand v puli cesty, protože na vrcholový štand si to nedovedu představit. Nebo na blbnutí/nacvičování v okolí borháku?
vonkreuzodpovědět 
 Re: Zajímavá expreska15:04:28 27.11.2019
Používá se třeba na písku do kruhů, abys nemusel dávat dvě presa proti sobě.
odpovědět 
 Re: Zajímavá expreska15:07:10 27.11.2019
Většinou na blbnutí/nacvičování v okolí borháku. Na obr. pouze do počtu.
Jirkaodpovědět 
  Re: Zajímavá expreska14:55:32 28.11.2019
pro opakované zkoušení v okolí nejtu, přirozeně. nejt s plaketou je k samovolnému vycvaknutí expresky náchylnější než borhák, a nevejdou se do něj dvě expresky proti sobě.
Lukas B.odpovědět 
 Re: Zajímavá expreska13:23:33 28.11.2019
V metodice známá pod názvem Strachovka ;-)
r0binodpovědět 
  expreska strachovka15:00:39 28.11.2019
supéééér termín, vďaka
PKodpovědět 
   Re: expreska strachovka17:06:39 28.11.2019
Strachovka je něco jínýho, to je ta vyztužená někdy i půl metru dlouhá ;)
odpovědět 

 Průvodce19:50:51 29.11.2019
Pěkný, koukám to máš hezcejc udělaný než já -:)
 Masoodpovědět 
 Re: Průvodce21:14:28 29.11.2019
Tak Maso, kdy bude? Už se těším jak malej.
Jirkaodpovědět 
  Re: Průvodce10:33:42 30.11.2019
Je v tiskárně. Ale překvapivě tam maj před Vánocemi nával, tak je někde ve frontě...
 Masoodpovědět 

 pekne17:14:52 30.11.2019
Dnes jsem se tam byl podivat a je to pekne, diky za navedeni, nicmene si radeji pockam na jaro - kdyz je to mokre, klouze to jak vztekle. Mimochodem, kdo to je/byl ten Mara, co mu na vrchni hrane Hadi kralovny zustala osma se jmenovkou?
pupuodpovědět 
 Re: pekne22:09:38 01.12.2019
Myslím ze nejakej trampik
odpovědět 

 Foto dne:

Kalymnos
 Databáze cest:
Všechny cesty (189225)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Plaquistador 8a Chulilla
Bílý Rys 9 Ťažká Dolina
Scorpio 5c San Vito Lo Capo
Grand Silence Frisé 6b Mouries
Normální Cesta 1 -
Nově komentované:
Levá Cesta V Hrubá Skála
Iur 8B+ Cresciano
Souvenir 8A/8A+ Chironico
Midnight Express L2 7b+ Datca
Live Like Jay 7b Datca

 Nově v diskusi:
Tri cesi zahynuli pod lavinou - Styrsko | Re: prostý bojovník na horské chatě | Re: týchto nechať vyhladovať | Re: čím starší, tím větší sleva na chatě | Re: čím starší, tím větší sleva na chatě | Re: Slevy chaty v Tatrách | Re: čím starší, tím větší sleva na chatě | Re: čím starší, tím větší sleva na chatě | Re: Slevy chaty v Tatrách | Re: Slevy chaty v Tatrách |

 Nové komentáře:
Re: Kruhy se nedaji normalne koupit-výmluvy | Fanda dne | Re: analyza analyzy | Re: analyza analyzy | Re: analyza analyzy | Re: analyza analyzy | Re: analyza analyzy | Re: analyza analyzy | ... | Re: analyza analyzy |

 Kde to vře:
ČHS upozorňuje na potenciálně nebezpečné kruhy (145)
Po pádu laviny v rakouských Alpách zahynuli 3 čeští skialpinisté (27)
Vzniká film mapující život horolezce Jana „Gusty“ Havla (10)
Patagonie: první BASE jump z Fitz Roy (10)
Vojta Trojan si zapsal své druhé 9a+: Furia De Jabali v Siuraně (8)
Adam Ondra připustil, že jeho Change v Norsku nemusí být 1. 9b+ (8)
Zemřel nestor chrudimských horolezců Vladimír Ťéša Těšitel (5)
SP v ledolezení Jižní Korea: (5)
Závod Šumavský rys a celodenní skialp day na Špičáku (1)
SP v ledolezení Jižní Korea: Aneta Loužecká stříbrná v rychlosti (1)

 Nově v inzerci:
Lano Tendon | Lyže a boty | Cepín Nanga Parbat | Telemrk pinové vázáni | PRODÁM spací pytel SirJoseph Lopping II 900 | Boty Alpina na BC lyže | Boty Alfa GTX na BC lyže | lezení kuřim | Ledopád Bechyně | LAVINOVÝ VYHLEDÁVAČ |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 3680 
 Někdy ano 
 4259 
 Ne nepoužívám 
 3993 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.