V druhém dílu poukážeme na některá další problematická místa při jištění TR ať už na skalách nebo na umělé stěně.
V tomto dílu se nám na fotkách začínají zjevovat lidé. Museli jsme si ujasnit způsob jejich správného vybavení. Nechceme se dostat do rozporu mezi tím co píšeme a fotíme. Jako v některých pískovcových průvodcích, kde text obsahuje zákaz používání magnesia a na většině fotek ho lezci používají.
Na umělých stěnách naši figuranti ve správných pozicích nepoužívají přilbu a používají jen sedací úvaz. Na přírodních terénech používají přilbu a kombinovaný postroj. Děti by měly používat přilbu a kombinovaný nebo celotělový postroj všude.
Příště poodhrneme závoj navazování.
LANO PŘES SKALNÍ HRANU
Při vedení lana vratným bodem dbát na to, aby nevedlo přes ostrou skalní hranu, která může nenávratně poškozovat lano a skálu.
Poškození skály, zvláště u měkkých hornin. Toto řešení na pískovci je barbarství hodné tupců.
Některé cesty na pískovcích je lidštější lézt stylem AF než jinými, vzhledem k nenávratnému ničení horniny.
V případě zachycení kyvadlového pádu lezce může dojít i k přetržení lana !!!
Řešení: prodloužit jištění smyčkou tak, aby karabina vratného bodu visela volně pod hranou. Na pískovcích pečlivě zvažovat situace pro TR vhodné.
Zde je opět zobrazeno chybné vedení lana přímo borhákem.
STŘEDY LANA
Pro jištění TR, ale hlavně pro spouštění prvolezce je výhodné označit středy lan.
Jistič vidí zda jištěný po spuštění dosáhne země.
Střed lana může být označen výrobcem změnou vzorku opletu, nebo speciálním značkovačem (Petzl-Tiflex) na lanový materiál.
Pozor na označování lan jinými látkami s neznámým chemickým složením. možnost narušení struktury vlákna a tím pevnosti lana.
Vyvarujte se lepenek a izolací, mohou obsahovat změkčovadla, skrývat vady lana a nejsou trvanlivé.
Lana s označeným středem pokud možno nezkracujte z jedné strany- možnost fatálních omylů.
Při slaňování neklaďte střed stále stejným bodem do kruhu či borháku. Posunujte.
DLOUHÉ CESTY
Na dlouhých cestách jištěných TR (konce lan dosahují těsně k zemi) může dojít při spouštění lezce k vyjetí lana z jistícího prostředku a následnému pádu spouštěného!!!
Nebezpečí zejména při změně polohy jističe směrem dolů od místa nástupu nebo při spouštění lezce níže, než bylo místo nástupu do cesty!!!
Této nehodě zabráníme standardním navázáním jističe na druhý konec lana.
Pokud se délka cesty blíží polovině délky lana mělo by být navázání samozřejmostí.
Tyto nehody jsou častější v případě spouštění prvolezce.
Ošetření tohoto druhého konce může být jiné v závislosti na použitém jistícím prostředku , ale přivázání je jistota u každého. Další činnosti (přenesení váhy , transporty a vytahování zmíníme v dalších dílech).
LEZENÍ V PŘEVISECH
Lano je vedeno pouze vratným bodem na vrcholu stěny, nejsou zapnuty body postupového jištění!!!
Jistič stojí daleko od stěny!!!
Lezec v tomto případě vlivem protažení lana a kyvu spadne až na zem!!!
Toto nebezpečí hrozí zejména v dolních partiích výstupu. Pády sice nemusí být z velké výšky, ale končí většinou na zádech.
Nebezpečné jsou překážky či další lezci v místě dopadu nebo průletu.
Řešením je nechávat lezci zapnuté postupové jištění a v dolních partiích stěny poskytovat záchranu přímo pod lezcem.
KYVADLO
Lezec se pohybuje mimo svislou osu vratného bodu a nejsou zapnuty body postupového jištění!!!
V případě pádu bude následovat obrovské kyvadlo, kterým lezec může ohrozit jednak sebe, ale i jističe a další lezce v okolí!!!
Tento lezec je nebezpečný sobě a okolí, blokuje velkou část stěny.
NEDBALÝ JISTIČ(KA)
Jistič(ka) stojí daleko od stěny, lano má velký průvěs, jistící prostředek není pod kontrolou a místo kontroly lezce sleduje okolí, požívá alkohol a pokuřuje!!!
Nepoužívá ochrannou přilbu.
Přestože se jedná o trochu nadnesený modelový příklad, kombinace několika výše uvedených chyb je na skalách často k vidění.
Nepožívejte alkohol a jiné omamné látky. Může to m.j. způsobit komplikace při úrazu, záchraně a případném vyšetřování a stanovení viny.
Vybírejte si partnera pro lezení. Je to přecejen rizikový sport.
TAKTO TO BUDE LEPŠÍ
Jistič kontroluje lezce, je přivázán na druhém konci lana, vzdálenost rukou od brzdy mu umožňuje zachytit pád dynamicky nebo rychle dobrat.
Při použití dynamického jištění brzdami (osma, hrneček atd.)doporučujeme použití rukavic.
CO VŠECHNO LZE VIDĚT
Tak toto je reálně zachycená situace z akce na které dotyčný jistil děti lezoucí na umělé stěně.
Ač se to zdá téměř neuvěřitelné, lano prochází přímo okem jističova sedáku!!!
Naštěstí se jednalo jen o krátkou stěnku a lehké děti, jinak si asi důsledky takového jištění dovedete představit.
Při prokluzu lana okem sedáku se toto tepelně tlakovým namáháním poškodí, při delším prokluzu přepálí. Jistič při tomto způsobu uchopení lana není schopen zachytit žádný standardní pád!!!
Fatal error: Cannot redeclare getclientip() (previously declared in /aaa/wwwroot/lezec.cz/include/mainb.php:8) in /aaa/wwwroot/lezec.cz/include/mainb.php on line 24