nejváženější výstup na skalách - zalezl jsem si docela dobře v 7c, v OS 7b, jinak mě těší cvaknutí prvního kruhu v Tréninkové spáře v Ádru,prej je to těžký. Pak mě taky těší spára na skalní korunu v Teplicích. No, dneska mi nějak nevybejvá čas tak moje výkonnost je mizerná.
nejváženější umístění na závodech - v roce 1997 2. Místo AKMČR, v 96 9. Místo
Mistrovství Slovenka, V roce 2001 jaro 11. Místo v rankingu.
nejváženější výstup v horách - expedicde Pumori 95, dosažená výška 6 600 m,
2001 expedice Kusum Kanguru vylezená nová cesta společně s Romanem Kamlerem viz. Možná Montana 1 2002
Slávku jen tak na okraj. Jak dlouho lezeš? Preferuješ závody, skály nebo hory?
Lezu, tuším již třetinu svého života možná trochu déle.
Jo, závody jsou kořením lezení. Tam se ukazuje kdo je čeho schopen v daným okamžiku, a né nějaký čekání na správnou chvíli.
Ale v lezení se asi nedá nic preferovat, všechno má svůj čas. Takže stejně všichni jednou skončíme v dlouhejch cestách v kopcích.
O závody v ČR a repre mančaft se již staráš několik let. Zaznamenal jsi nějaký vývoj na závodní scéně a to jak u nás a tak i ve světě?
Jo, jedu v tom od podzimu 97 a dělám takovou šedou eminenci.
Na naší scéně je jedna zásadní věc, velmi málo lidí umí závodit. Když se to naučí tak jsou docela dobří. Síla nám až tolik nechybí, ale vydat ze sebe v daný okamžik 120% to skoro nikomu nedaří.
U nás lidi lezou pro radost a když jim to začne trochu víc lézt jdou na závody. Tam jim to nejde, protože se neumí správně soustředit a přijedou sem tam někdy.
S tréninkem je to podobný netrénuje skoro nikdo. Skoro všichni si chodí zalézt a jsou s tím spokojený. Trénink chce trochu promyšlený nasazení.
Co se týká zahraničí tak dobrejch Francouzů je čím dál více a světová špička je vyrovnanější. Peněz taky moc nemaj, kromě frantíků. Všichni jsou to v poměru k jiným sportům trochu socky.
Kdo může závodit na závodech Světového poháru? Existují nějaká nominační pravidla? Jakou roli zde hraje ČHS?
a.Na SP může závodit člen ČHS, který disponuje dostatečnou výkonností a závodní licencí. Ve skutečnosti to znamená, na závodech ČP byl pravidelně cca do čtvrtého místa.
b.Nominační pravidla jsem vypsal kdysi v Montaně. Dneska je situace taková, berou se do úvahy výsledky ČP, perspektiva závodníka, umístění v rankingu, nasazení a chuť obětovat soutěžnímu lezení co potřebuje. (myslím tím progres závodníka).
c.To je divný ČHS, ale je to komise sportovního lezení(vedoucí a jeho našeptávači). V tréninku mančaftu ČHS jako takový nemůže moc činit. Peníze na sézónu stačí pokrýt závody ČP v obtížnosti a bouldrech.
Závodníci nominovaní do reprezentace mají při účasti na SP všechno hrazené(doprava, ubytování, startovné, závodní licence).
Jak ČHS podporuje sportovní lezení? Jaký je klíč k rozdělování peněz na jednotlivé komise?
Komise jako taková podporuje hlavně soutěžní lezení, protože skalkaři se velmi neradi podvolují nějaké organizovanosti. Takže koordinujeme České poháry, které saturujeme finanční dotací. Pro závody na obtížnost dostane pořadatel 25 000 na závod ČP a na MČR
50 000. Asi polovinu v případě ČP rozdá na cenách na MČR cca 18 000,- Kč. Většinou je svaz nejsilnější finanční sponzor. Troufnu si říci, že bez těchto peněz by závody nebyly. Na bouldry je peněz zatím méně tam je 6 000,- Kč na závod MČR 12 000,- Kč.
Klíč k rozdělování peněz pro jednotlivé komise je poměrně složitý a začátkem roku v tom každoročně taky plavu. V krátkosti se dá říci, komise sportovního lezení je dotována penězi od Sazky a MŠMT. Ze Sazkový dotace nám ukrojí komise výkonnostního lezení. Nečerpáme peníze z příspěvků od členské základny. Ty se používají převážně na údržbu skal a ostatní činnost svazu.
Čím je podle Tebe dáno, že do čela světových žebříčků se prodral Tomáš Mrázek a skvěle si vede i Věra Kotasová. Je možné tento trend udržet a případně jak?
Mráza má talent, je dříč, je závodník, a leze s Věrou a Radkem Součkem.
Věra má talent, umí trénovat, je závodnice a leze s Mrázou a Sukem. Nechci tím řici, že když polezete s Věrkou nebo Mrázou, tak budete dobrými lezci, zas až tak jednoduchý to není.
Trend se dá asi udržet, když vznikne více takových tréninkových skupinek. V ostatních sportech existují tréninková střediska MŠMT nebo Dukla. Tím že nejsme olympijský sport, tak nic takového nemáme. Když budeme na OH, tak to vznikne.
Je možné srovnat úspěchy našich sportovních lezců s výsledky v jiných sportovních odvětvích? Tušíš kolik sportů se může pochlubit tím, že má mistra světa a několikanásobného vítěze Světových pohárů?
Díky tomu, že nemáme tolik disciplín jako atleti, tak jsme v nevýhodě. Ale asi takhle, jestliže by jsme byli olympijský sport, tak se posuneme z 63 místa v pořadí svazů na cca 22.
K výsledkům ostatních, myslím asi jako vodní slalomáři
Po závodech v Jekatěrinburgu ICC diskvalifikovala Tomáše Mrázka, který skončil druhý. Jak se to vlastně stalo?
Diskvalifikace proběhla po závodech. Mráza se nezúčastnil vyhlášení výsledků, které bylo až v neděli večer. My jsme odlétali v neděli ráno. Termíny odletů jsme hlásili.
Dneska je všechno v pořádku diskvalifikace byla zrušena. Protestoval jsem prezidentovi ICC. Disciplinární komise vysvětlení přijala a kartu zrušila.
V této souvislosti mne napadá, jestli máme nějaké zastoupení v ICC a zdali máme nějakého závodního komisaře? Jak je vůbec možné se stát závodním komisařem?
Jo, na podzim to pojedu trochu okouknout a navrhnout nějaká opatření, která souvisí s chodem a pravidly SP.
Komisař to není to úplně správný slovo. Jsou delegáti ICC - většinou velmi dlouho pracující členové v radě. Další post je hlavní rozhodčí – zkušený rozhodčí s mezinárodními zkušenostmi. Poslední jsou rozhodčí – k tomu je nutná mezinárodní licence. Díky tomu, že se v u nás tomuto nikdo nevěnuje tak rozhodčího nemáme.
Úplně naposled(stejně jsou nejdůležitější) stavěči – člověk který to fakt umí a má za sebou mezinárodní školení, který stojí cca 35 000,-Kč.
Všechny tyto funkce jsou honorovány(rozhodčí a stavěči), ale někdo do toho musí dát nejdříve peníze. Kdyby to byla komise, tak by s toho později chtěla profitovat. To se zatím kandidátům nelíbilo.
Už několik let se chystá, že by se sportovní lezení stalo součástí Olympijských her. Jaké má závodění vyhlídky a kdy je možné něco takového očekávat?
Vstup do olympijské vesnice je otázkou standardů OV, ale hlavně lobby. Doufám, že to Marco Scolaris (pozn. představitel ICC) vylobuje.
Doufám v rok 2006 v Turíně.
Na závěr bych se rád zeptal, jak by jsi si přál, aby se závodění vyvíjelo u nás a co pro to plánuješ udělat.
Cílem mého snažení ve svazu, ale hlavně ve škole je to aby se lezení stalo součástí běžného života a ne sportem hrstky nadčenců.
Soutěžní lezení
- Aby závodilo více lezců
- Zlepšit úroveň ČP a stabilizovat nižší soutěže
- Přesvědčit novináře o zajímavosti tématu
- Přilákat do lezení sponzory a partnery ( zatím se daří rádio)
Dobrej climb nejenom na překližce!
Slávek Vomáčko
Text neprošel jazykovou úpravou
Se Slávkem e-mailově rozmlouval
Vlasta Volák.