LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Žula nevaruje.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
SP ledy USA (20.02)
Melloblocco 2026 (06.05)
SP paralezení Salt Lake City (15.05)

Žebříček
Cesty:
47.Hodeček 10025
48.Šenkýř 10022
49.S 10000
Bouldry:
47.Šmejkal 9100
48.Šlapák 9056
49.Šolc 9050
Hory:
11.Černý 4970
12.Procházková 4592
13.Abt 4512

Výsledky
Vírský cepín (04.02)
ČP v bouldru Praha (24.01)
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)

Deníčky
5848 lezců
1197673 cest
Nové přelezy:
At Long La 7b
The Lord O 7b
Save With 7C+
Athenea 8a
Bellewe 7C+/8A
Pornokino 8A
Bellewe 7C+/8A
Just Like 7b
Sólo Para 7c
Devolution 7b+

Stěny
V 16 - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dře to, ale tře to..

První čisté 8B+ na Jesenicku!

Už před prudkým poklesem teplot a vzestupem tření se událo něco, co jsme zase nějak prošvihli. Na ve stínu Petráče plačícím osamělém Mlýnském vrchu je nový, zatím nejtěžší boulder Jesenicka za 8B+. Jeho autor není až tak překvapivý, ano, opět Rosťa Štefánek. Boulder s poetickým názvem "S trny v kůži hledám krásu růží" vede na jeden z nejlepších kamenů na Mlýňáku, na Škuner. Zde jsou jedny z prvních opravdových prásků z počátku nové éry bouldrování na Jesenicku, např. Machetas 8A a Esperanza 8A+, oba směry vytvořil na podzim roku 2002 také Rosťa. Dalo by se napsat, že právě těmito bouldry se zdánlivě vyčerpal potenciál Mlýnského vrchu a zájem se přenesl k nedalekému Petrohradu. Po 4. letech neúnavného objevování Petráče především Petrem Reschem a Karlem Hegrem je docela překvapivé, že první čisté 8B+ vzniklo právě na Mlýnském vrchu. Dle zápisu na lezci směr začíná jako Machetas a pokračuje po tupé hraně bez chytů a ze špatnými stupy až do lehkého terénu. Zde je přehled nejtěžších boulderů na Jesenicku:

1. S trny v kůži hledám krásu růží 8B+ Mlýnský vrch - Škuner, R. Štefánek 2006

2. Barevný svět 8B/B+ Větrná hůrka - Mučírna, P. Resch 2006

3. Frodo na kole 8B Vyhlídková skála - Nočník, P. Resch 2004

4. Eso Rimmer 8B Vyhlídková skála - Tlama, R. Štefánek 2006

5. Let se zelim 8A+/8B Vyhlídková skála - Nočník, P. Resch 2006

Celkem je na Jesenicku už přes 40 boulderů za 8A a výš a přes 100 boulderů za 7C a výš, vše za posledních 5 let. Věhlas oblastí na Jesenicku, především Petrohradu, už dávno překročil hranice ČR, o čemž svědčí často parkující auta s německými, polskými i slovinskými značkami.

Daří se i jednomu bouldrérovi, který má na všem popsaném lví podíl, hausmeistru Petru Reschovi, který si na Petráči připsal další 8B, Eso Rimmer na Tlamu. Všem zúčastněným gratulujume.

...a malý dotaz na konec: Kdy a kdo udělá první jesenické 8C???

lezec.cz   [úpravy] 18:07 05.11.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 lesní muž00:59:58 06.11.2006
Petr Resch je hausmeister, dělá s liškou mrdy mrdy
Pytlohradodpovědět 

 peklo21:29:44 06.11.2006
8B+? - to je PEKLO (aspon pro mne)!
Rosto, respect!!!
kubaS.odpovědět 

 Foto dne:

André
 Databáze cest:
Všechny cesty (189238)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
At Long Last 7b Wied Il-Ghasel
Voie Des Hollandais 6c/6c+ Todra Gorge
Ma Premiére Entete A Vue 6c+ Todra Gorge
Ensalada Metalica 7a Todra Gorge
La Let De La Cen 7b Chulilla
Nově komentované:
Festivalová Nakládačka XIa Adršpach
Vpravo Od Soilworku 8A Chironico
Festivalová Nakládačka XIa Adršpach
Festivalová Nakládačka XIa Adršpach
Festivalová Nakládačka XIa Adršpach

 Nově v diskusi:
Re: Dotaz | Re: Waldhorn Nordgrat | Re: Dotaz | Re: Dotaz | Re: Dotaz | Re: Dotaz | Re: Waldhorn Nordgrat | Re: Waldhorn Nordgrat | Re: Lyže na lezení | Waldhorn Nordgrat |

 Nové komentáře:
Lavína v stene Tupej | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka | OH již už neláká? | Hvězda | Re: Sloty |

 Kde to vře:
ČHS upozorňuje na potenciálně nebezpečné kruhy (175)
Po pádu laviny v rakouských Alpách zahynuli 3 čeští skialpinisté (42)
Alex Honnold vylezl nejištěným solem na mrakodrap Taipei 101 (29)
Český pohár 2026 v boulderingu 1. kolo (16)
Patagonie: první BASE jump z Fitz Roy (10)
Američan Sean Bailey oznámil přelez nové cesty v USA za 9c (9)
ČHS upozorňuje na podmínky pro skialpy a ledolezení v Krkonoších (7)
Polská rychlolezkyně Aleksandra Mirosław skončí se závoděním (2)
Kvalifikační systém sportovního lezení pro olympiádu LA 2028 (2)
Vojta Trojan si zapsal své druhé 9a+: Furia De Jabali v Siuraně (2)

 Nově v inzerci:
Prodám levně lyže | Spano | Wild Country Revo | Šrouby do ledu - mix | Macky Salewa 12hrot poloautomat | Koule Lama Holds | Horská klasika | Gri gri | Fischer Transalp Tour 295 | Skialp set Scott |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 345 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 404 
 Ne, uniklo mi to. 
 356 
 Sleduji jen Adama. 
 351 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.