LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nejrychlejší výměna informací je rána pěstí.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Žebříček
Cesty:
11.H2 11216
12.Klapal 11126
13.Churavý 11112
Bouldry:
11.Novák 10475
12.Popovský 10428
13.Stráník 10331
Hory:
29. 2726
30.Nehasil 2710
31.Malý 2695

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5788 lezců
1178962 cest
Nové přelezy:
Sunsetboul 9-
Egilolflin 9+
Plastik Fa 9
Egilolflin 9+
Alpecin Fo 9-/9
Rampensau 10-
Ira 7b+
Corsican S 8a
Scheng Cch 7C
Respekt 7C

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
V 16 - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Voloďa

Voloďa SuchýStalo se to asi rok před Voloďovými devadesátými narozeninami. Voloďa Suchý za mnou přišel, jestli bych mu nesplnil jedno přání. Chodil k nám na stěnu celkem často a dobře jsme se znali.

  Povídám "jasně, o co jde?" Říká mi "Libore, ty určitě umíš jistit přes tělo. Víš, já bych si strašně rád vylezl něco jako první, ale chtěl bych být navázaný jen do lana a aby mě někdo jistil na klasiku, přes tělo."
  Za pár minut bylo vše připravené. Voloďa předpisově navázaný a já v podstatě se strachem, co když mi do toho spadne.

  Byl z generace, ve které pád byl neúspěch. Nepadal. Uvědomil jsem si to a zklidnil jsem se. "Jdu", nahlásil. "Jistím", oddpovídám. Začal lézt. Cvaknul první expresku. S úžasem jsem pozoroval, jak se i přes jeho věk jistě pohybuje k druhé presce.
  Povoluji lano a Voloďa cvaká druhou presku. Paráda. Koukne na mě a povídá "dober". Doberu. "Spusť mě". Lano se do mě zařízlo, ale je to jen pár metrů, tak o nic nejde. S rozpaky a nejistotou ho spouštím dolů. K druhé presce lezl s tím, že cestu měl pod stoprocentní kontrolou.
  A teď taková náhlá změna a dolů? Znejistěl jsem a bál jsem se, zda si to lezení na klasiku představoval takhle.

  Spustil jsem ho na zem. Byl zády ke mě. Má nejistota přetrvávala. Nevěděl jsem, co si mám myslet. Co se může honit hlavou devadesátiletému horolezci, který si chce splnit ještě jeden sen, a z mého pohledu se mu to nepovedlo.
  Vtom se otočil. Takovou jiskru v očích a spokojený úsměv jsem dlouho neviděl. Paráda! To bylo ono!To jsem potřeboval! Libore, jsem šťastný, že to pořád ve mě je.
  Celý zářil. "Nešlo mi o to přelézt tu cestu, ale ujistit se, že to ve mně je." A i já vím, že to tam bylo.
  Jsem rád, že jsem byl u toho a troškou přispěl ke splnění jeho snu.

LRH   [úpravy] 10:13 22.10.2015Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Krása!!!10:33:12 22.10.2015
Co víc dodat...
m.odpovědět 

 Lekce12:30:30 22.10.2015
Až budu stár. Netěším se až se mi vytratí síla z paží, ale doufám a pracuju na tom, aby se mi neztratila pozitivní mysl. Díky za vzpomínku.
Steveodpovědět 

 Díky ...12:56:53 22.10.2015
... za takovou vzpomínku.
 liborodpovědět 

 Čest jeho památce !14:33:42 22.10.2015
Starý horolezec = dobrý horolozece, čest jeho památce !
Zdenekodpovědět 
 Re: Čest jeho památce !19:22:31 22.10.2015
Perfektne napsane az mne mrazilo....
Zdendyšodpovědět 
  Re: Čest jeho památce !07:18:27 23.10.2015
Byl to borec.
John, Plzeňodpovědět 

  22:43:29 22.10.2015
LRH, velice mile jsi me prekvapil. Obvykle mivas texty jineho razu, tohle jsi napsal vyborne. Bravo!
Honzaodpovědět 
 Re: 08:25:58 23.10.2015
Ano, moc pěkné. Díky!
P.odpovědět 

 Je to už 56 let08:22:57 23.10.2015
Je to už 56 let, co jsem viděl Voloďu poprvé - jako instruktora na kurzu pro nováčky TJ Slavia Praha VŠ, pak pravidelně ve Skaláku... Byl skvělý.
ZdeněkKodpovědět 

 díky za hezké čtení19:57:08 23.10.2015
Kéž by i mně bylo jednou dáno něco podobného.
jíraodpovědět 

 Dobre napsany.20:03:44 23.10.2015
Diky LRH. Je to uz davno co jsem k Volodovi do AKY jezdil. Tahle momentka ho vystihuje presne. Byli to chlapi ze stare skoly. Diky za tu vzpomínku.
Rybaodpovědět 

 Respekt21:57:48 24.10.2015
Tak tohle se povedlo....
MModpovědět 

 Díky10:56:21 30.10.2015
Libore, to byl celý děda, děkuji za tuto vzpomínku :), moc nás toho naučil...
Veronika Sucháodpovědět 

 Foto dne:

Žárlivá, 8+
 Databáze cest:
Všechny cesty (186559)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Gregušova Sklenka VIIIc Tisá - Velké Stěny
Rubble 5 Králiky
Żylak 9- Rzedkowice
Blchov Kút 6+ Králiky
Prostozidarska 7b+ Črni Kal
Nově komentované:
Bezinková VI Suché Skály
Diretka Direttissima 8- Kozel
Krtkova Erekce 5+ Jickovice
Plížením Plazením 7A Děčínský Sněžník
Krtkova Erekce 5+ Jickovice

 Nově v diskusi:
Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Metodika? | Metodika? | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Dostal do drzky! | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost |

 Nové komentáře:
Re: Snad to zvladne | Re: Snad to zvladne | Re: Snad to zvladne | Re: Snad to zvladne | Re: Palec | Re: Palec | Palec | Re: Snad to zvladne | Re: Snad to zvladne | Re: Boj o život |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (58)
Video: Adam Ondra trénuje na Arco Rock Master (18)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (18)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (17)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (17)
Bývalá německá biatlonistka Laura Dahlmeier zemřela v Karakoram (9)
MS mládeže v lezení Helsinky, Finsko: (9)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)

 Nově v inzerci:
spolulezec na písek či okolí Prahy | Ztráta průvodce | Nákoleník | Nabízím odkoupení noclehu v tatrách | Hledám lezkyni | Hledá se parťák na lezení z okolí Hořovic/ Berouna | Dodávka na cestování | Grivel MB AlpinePro 40+10 | Nalezeny lezecky | krk |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 136 
 50 dní v divočině 
 82 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 100 
 Andrea 
 90 
 Ashima 
 74 
 Barkley Marathon 
 116 
 B.I.G. - světové prvenství 
 95 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 97 
 Gálfy - Horský život 
 80 
 Jak se staví ledovec 
 74 
 JAMES - Století nad oblaky 
 106 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 98 
 Lezci z Manína 
 103 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 95 
 Operace Nos 
 88 
 Plamen nikdy nezhasne 
 80 
 Pohlednice z konce světa 
 89 
 Pomíjivost ledu 
 89 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 103 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 96 
 Rhapsodia Corcontica 
 89 
 Sama 
 94 
 Šampioni zlatého údolí 
 88 
 S lyžemi v oblacích 
 97 
 Tenaya Traverse Challange 
 92 
 Tenkrát na východě 
 85 
 Velká alpská silnice - 73 
 95 
 Za oponou velehor 
 131 
 Zápasník Dee Dee 
 98 
 Životní výprava 
 85 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.