Tak tenhle článek zaznamenal monitoring tisku na lesnickém serveru Silvarium. Kdo se pročte až na konec textu, zjistí, proč je zajímavý i pro lezce.
Národní park chce „spolknout” i Tiské stěny (MF Dnes)
České Švýcarsko - Přírodní div a útočiště lidí hledajících odpočinek -Tiské stěny na Ústecku - se mohou stát součástí Národního parku České Švýcarsko. Skály nad Tisou by tvořily satelit současného území parku, oddělený od jeho hlavní části na pravém břehu Labe, která leží západně od Hřenska.
Zvažované rozšíření národního parku o 25 čtverečních kilometrů má vést také k narovnání jeho příliš „klikatých” hranic. Zastupitelé jedenácti obcí, ke kterým se park přiblíží, proti tomu nejsou. Zbývá Tisá, kde bude o věci zastupitelstvo jednat na konci měsíce.
U Tisé má být úplně nové území parku zahrnující Tiské stěny, na které dnes dohlíží CHKO Labské pískovce. „Celá oblast od Petrovic přes Rájec po Tiské stěny je výrazný fenomén, který je možná poněkud v pozadí oproti centrální části národního parku, ale pokud jde o geomorfologii, je to stejně hodnotné území,” řekl k záměru botanik CHKO Petr Bauer.
Široká podpora „Změna, která má tak širokou podporu všech zainteresovaných stran z regionu, by mohla být dokončena snad i do dvou let. Získání souhlasu obcí je prvním krokem. Bude následovat legislativní proces, jeho délka bude záležet na stabilizaci politické scény, neboť musí dojít ke změně zákona,” naznačil další postup mluvčí správy národního parku Tomáš Salov. Vedle obcí se pro změnu hranic a rozšíření území parku vyslovili také krajští zastupitelé při zářijovém zasedání. Po narovnání hranic by park mohl více zasahovat například do katastrů Doubice, Jetřichovic, Brtníků, Růžové či Srbské Kamenice.
„Původně se uvažovalo o větším rozšíření parku na levém břehu Labe, zahrnutí Tiských stěn se v současné době jeví jako průchodná varianta,” vysvětlil Salov řešení, kdy jedna část území parku by měla ležet mimo jeho hlavní část. V Tiských stěnách by se pro turisty nic podstatného nezměnilo. Pouze horolezci by mohli používat jen současné lezecké cesty, nikoliv stavět nové.
předposlední věta zní: Pro turisty by se nic podstatného nezměnilo. Tak proč to tedy dělat? aby se zvedl cestovní ruch? jsem zvědavej co jim na to řekne sokol v Rájci. Poženou se tam hordy turistů, lačnících po něčem novém ale ten krásnej klidnej kout země už bude nenávratně pryč. A těch pár mincí do kasy? pche..
Zabijete Rájec, chlapci...
no tam nejde o peníze do kapsy...ani pro turisty se nic nezmění (asi). Jde hlavně o větší možnost ochrany přírody díky "pravomocem" národního parku - měla by se zlepšit možnost ochrany přírody - resp. možnost vyšší péče od zelených...
Zelená chobotnice natahuje chapadlo a někdo to úplně šíleně žere i s navijákem. Nevím, čím ten naviják zapijíš, ale dej bacha, aby se ti nezasekl v krku.
Máš Honzo úplnou pravdu, zrušit NP, CHKO i rezervace. Potom by se konečně mohl dotěžit Ádr na písek a taky by mohla začít těžba třeba v Tisé Konečně by blbý Zelený nebránili Jezům na Labi a nepřekáželi jinejm potřebnejm aktivitám, který bezpečně přinesou hodně velkej užitek (těm správnejm, co si včas koupili pozemky, mají správný kamarády na správnejch místech a kterejm ještě poslouží dobře armády blbců).
Petr má recht.Podle mě bychom si zasloužili, aby nám ten Ádr vytěžili, ve skalách přes cesty nadělali pořádný feráty, kde na začátku i na konci bude stánek s buřtana a trpajzlíkama. Uprostřed skal parkoviště s heliportem a motokrosový dráhy všude.to by byla paráda. Třeba bychom si to pak chvíli pamatovali a blbě nepindali. Stejný je to s komoušema. Měli by tu vládnout ještě jednou!
jo! souhlasím s Tebou...oni si ty lidi, co chtěj zrušit NP a CHKO vůbec neuvědomujou, jak to funguje a že i "blbej" přístup je mnohdy lepší než žádnej a úplná možnost komercializace...
uvedomuju si chraneni prirody a podobne aktivity s tim spojene, chapu to a do jiste miry i podporuju, ale nekdy mi to prijde az moc zbytecna "buzerace" prave na stranu lezcu...uvedu muj postoj a nazor na NP, maly priklad spojeny s tezbou dreva a "obnovou puvodniho lesa" v oblasti jetrichovic, je hezky ze chtej odstranit vejmutovku a obnovit puvodni zalesneni, ale kdyz jdu lesem po traktorem rozjezdeny ceste a slysim jen motorovou pilu misto klidu prirody tak mi to moc nehraje s tim jak vsechno omezujou a pri tom tam sami vydelavaji tezky penize na tezbe dreva protoze mimo vejmutovky se tu kaci i spostu jineho dreva ktere by melo stat na svem miste v lese...pak spojene s tezbou dreva mi prijde treba vhod to drevo nekdy taky odvezt kdyz uz to teda pokaceli a ne tim jen zbytecne znemoznit pristup k horolezeckym objektum...zkratka na NP nevidm az takove klady nebyt to NP tak by jiste ani nebylo tolik turistu a priroda by na tom byla treba lepe ale taky treba ne, nevidim do toho az do takove hloubky...je to peknej kus prirody rad tam travim svuj volny cas, ale nektere narizeni parku mi prijdou zbytecne a proto NP nejak zvlast nepodporuju
no já pořád věřím, že ty lidi ví, co dělají a že třeba ty daný stromy kácí protože jsou nakažený třeba kůrovcem nebo něčim jiným, že by mohly ohrozit okolní zdravý stromy...pak chápu, že je potřeba nějaký takový strom dát pryč (pokud to není oblast, která se nechá úplně napospas přírodě, i to se prý u nás dělá)...a když se má dát pryč, musí se to nějak udělat a motorová pila a traktor jsou k tomu vhodné prostředky...nepopírám, že to dělá bordel, ale i ten rozumní lidé po sobě "uklidí". A třeba i koleje od traktoru zamaskuje příroda sama rychleji než vyroste nový les...
Hele neházej tady síru na projekty který mají smysl. Co se jezů na Labi týče tak maj v současnosti Ekoteroristi taky pěkný máslo na hlavě. Ustupovalo se jim jak se mohlo, vymejšlely se hovadinky, který nemaj oboby a nakonec do toho zelený hodili vidle, který nemaj obdobu a stopli úplně všechno i s akcema, který by pro Labe byly 100% přínosný... :-(
Absolutne recht, to by bylo pro Labe více jak 100% přínosné. Možná dokonce 150%. Ale to je úplně prt proti tomu, jak by to bylo přínosné pro betonářské firmy. Míchal by se beton a ve velkým a čím větší zakázka, tím se v tom ztratí více peněz a to by bylo, aby nějaký neskončily na nějakým kontě. To je taky důvod, proč tyhle projekty jsou tak strašně podporovaný politikama. když se někde točí miliardy, to by bylo, aby se nějaký prašule nepřestěhovaly do té správné stranické kasy. A nějaký Labe, nebo přírody? - nezájem.
Hele Hugo, to že z připsaných peněz se skutečně prostaví a proinženýruje cca 70% je smutný, ale to platí u všech státních zakázek. Jde snad o to jaký je vůbec smyl toho,kterého projektu...a u Labe to mělo obsahovat i regeneraci koryta, břehů atd...a všechno to relativně má hlavu a patu. Jezy můžou bejt diskutabilní, ale jsou potřeba pro plavbu - což bohužel zeleňáky absolutně nezajímá, pač z toho nic nemaj. A to že jsou zelený často "placený" různýma subjetktama jako profi lobbing, kterej má zatraceně velkou sílu něco zastavit (nezávisle na zájmech živ. prostředí) je taky běžná praxe...a často si je "najímají" samotný stavební firmy - čím složitějščí a kličkující trasa, tím větší love :-) juchůůůůů
Ano, pro sebe. Nikdo kromě nich tam potom nesmí (mimo několik málo značených cest).
Co se týká Tisé a okolí, je to velice klidné místo, nic nekalého se tu neděje, přírodě se daří, davy turistů ani stavby nic neničí. Pro vyhlášení NP není rozhodně důvod. Naopak by se tím zatrhlo úplně vše, nikdo by si nesměl kromě turistického okruhu v Tisé ani uprdnout, takže by byl další kousek přírody dokonale vyrván lidem, co mají přírodu rádi :( Copak to proboha nikdo nepozorujete, že se čím dál víc oblastí u nás zavírá lidem, pro lidi se staví jen výstavky v infocentrech a "vyhlídky na přírodu" ?! Docela mě mrazí při pomyšlení, kam až to dospěje ... A bohužel, takto se magoří jen u nás a na Slovensku. V okolních zemích s tím není žádný problém. NP znamenají jen omezení pro zásahy do přírody, pro stavby apod., ale lidi se nechávají žít a není na ně prováděna taková buzerace, jak je tomu u nás :(
Za bolševika sme měli v hřenských soutěskách dvacet let krásný camp . Ten sme zdědili po osadě která tam jezdila dlouhá léta než se rozpadla . Po vyhlášení NP nám camp vypálili a zbourali zelený. Takže pozor horší jak bolševik .
lezoun
Vy magoři, dokážete si úbec uvědomit jak by v dnešní době vypadaly ty naše milovaný skály, kdyby se neprováděla ochrana??? Na jednu stranu chceme lézt v krásné krajině a na druhou stranu bojujeme proti ochraně přírody. Důležitá je rozumná domluva na provozování horolezectví v NP, což se myslím daří!
Až přelezeš všechny cesty co jsou třeba v Tisí, tak teprve mektej o zakazování cest. Jinak pokud vím, tak prvovýstupy v NP jsou možné se souhlasem správy.
WTF? jeblo Ti v bedne. Jaka "rozumna domluva" na provozovani horolezectvi v NP? Zakazano! Zkus se rozumne domluvit v Krkonosich na zimnim lezeni ledu. Vite, my bychom i radi, ale podle zakona v NP lezt nesmis, to vite, to je nam strasne lito...
Při začlenění Tisé a spol. do NP se do návštěvního řádu přidá článek č.7 kde bude dělání nových cest v Tisé výslovně zakázáno a je to. Přesně o tom se mezi řádky v tom článku píše. A dál? Když se to osvědčí, tak proč nevyškrtnout článek č.6 a zákaz rozšířit na celou oblast NP. Já totiž postrádám logiku v zákazu dělání nových cest. Jestli vylezu novou cestu 5m vlevo od již udělané, čím tak nehorázně uškodím přírodě v NP?
to je fakt, clovek si nemuze ani sednout nekam vedle cesty, ale baraky za 100miliony se muzou hned vedle stavet, at zije dnesni pristup k ochrane prirody
Podle mě je podle současné legislativy horolezectví v národních parcích zakázáno úplně. Proto se také nesmí lézt v NP Šumava a v Krkonoších. Podle mě komentář starostky obce a zástupců NP je jen pro uklidnění veřejnosti. Někdo chvíli po revoluci proloboval, že horolezectví je škodlivý element, ale myslivci s flintou se můžou prohánět klidně i po cizích pozemcích bez jeho souhlasu. Prostě krůček po krůčku omezit aktivity (nejlépe sportovní) ve všech NP a CHKO...
114/1992 Sb.o ochraně přírody a krajiny
§ 16
Základní ochranné podmínky národních parků
(1) Na celém území národních parků je zakázáno
f) provozovat horolezectví a létání na padácích a závěsných kluzácích a jezdit na kolech mimo silnice, místní komunikace a místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody,
Národní park je velkoplošné území. Chránit takto malá oddělená území odporuje zákonu o ochraně přírody č. 114/1992, kde se říká: Národní parky
(1) Rozsáhlá území, jedinečná v národním či mezinárodním měřítku,..........
Že nekřičí ti co se ohánějí zákony o ochraně přírody a taky naši lezci - ochranáři.
Ještě tu skalku na Strahově v Praze, celou popsanou od milenců, by tam mohli dát. Zóna I by jí slušela, příroda tam je panenská, tedy když tam nějaká panna zajde.