Na serveru idnes.cz byl nedávno zveřejněn
článek, který se týkal návrhu ministerstva zdravotnictví na vyšší spoluúčast pacientů při léčbě úrazů vzniklých při adrenalinových sportech. Tento návrh vlastně znamená, že pokud při lezení či při jiném "adrenalinovém sportu" utrpí člověk úraz, tak se na léčebných výlohách nebude podílet stejně jako jiný člověk, který naprosto identický úraz utrpí např. při pádu ze žebříku nebo při automobilové nehodě. V případě úrazu v důsledku provozování adrenalinového sportu by už na úhradu léčebných výloh nestačilo pouze veřejné zdravotní pojištění jako dosud, ale pacient by si musel za své "nezodpovědné chování" jistým způsobem připlatit, protože by tyto léčebné výlohy spadaly již do nadstandardní péče.
Zlomenina končetiny! Spadli jste na schodech nebo na skalách?
foto by © Miguel Saavedra
"Možnost požadovat u veřejného zdravotního pojištění připojištění spoluúčasti u osob, které rizikové sporty provozují, je v současné době pouze v ideové rovině jako jedna z možných variant k diskusi do budoucna, až budou vyřešeny základní prioritní reformní kroky. V tuto chvíli však nemá ještě žádné konkrétní obrysy." (Vlastimil Sršeň, tiskový odbor ministerstva zdravotnictví;
zdroj:).
idnes.cz
V souvislosti s tímto návrhem mně napadla řada otázek. Jak bude veřejnost průběžně informována o aktuálním vývoji této varianty? Jak by bylo postupováno při hodnocení míry rizikovosti sportu a kdo by vytvářel tabulky tzv. "adrenalinových sportů"? Měl by nějaký vliv na výši této nadstandardní spoluúčasti (ne)používání ochranných pomůcek (např. helmy)? Inspirovali se úředníci při úvahách o této variantě někde v zahraničí (popř. kde)? Odůvodnění, že léčba těchto úrazů je finančně náročná nemůže přece obstát při porovnání s léčbou stejně závažných úrazů např. při automobilových nehodách, s onkologickou léčbou kuřáků, s léčbou závislosti na alkoholu nebo drogách, s dlouhodobou léčbou civilizačních chorob atd. Plánuje se i pro tyto a/nebo jiné rizikové skupiny podobné finanční zatížení? Obrátil jsem se tedy o podrobnější informace na tiskový odbor ministerstva zdravotnictví, ale má žádost zůstala bez odpovědi. Nezbývá tedy než doufat, že tato varianta zůstane navždy uzavřena pouze v myslích ministerských úředníků.
Někdy na to lékárnička nestačí
foto by © Danny de Bruyne
V případě realizace tohoto návrhu bychom byly totiž zřejmě jediná evropská země, která by sportovní aktivity takto selektovala a v důsledku je tedy i více zpoplatňovala. Samozřejmě, snad ve všech státech existují ve veřejném zdravotním pojištění různé typy spoluúčastí, ale tato spoluúčast je vždy stejná bez ohledu na původ úrazu či onemocnění a v tomto směru není nutné další připojištění. V souvislosti se zjišťováním podrobností ke komerčnímu pojištění Alpenverein jsem se totiž právě na tuto skutečnost informoval u několika důvěryhodných zdrojů. Zde jsou položené otázky a vyjádření kontaktovaných institucí:
Vybrané otázky ohledně krytí léčebných výloh z nekomerčního pojištění v zahraničí v rámci EU adresované dne 18. 7. 2011 na
Kontaktní adreasy:
info@vzp.cz a
info@cmu.cz
1) dokument
Zdroje:
Z ceského serveru
"Zdravotní péče při pobytu ve státech Evropské unie, zemích Evropského hospodářského prostoru, ve Švýcarsku a smluvních státech", strana 13, tabulka:
"Srovnání výhod a nevýhod...", věta:
"zpravidla nehraje roli příčina úrazu". Kdy tedy hraje roli příčina úrazu? Jedná se o úrazy při horolezectví, skialpinismu, při přechodu ledovců, vysokohorské turistice, sjíždění divoké vody apod. či nikoliv? Existují tedy nějaké státy, které by léčebné výlohy při léčbě těchto úrazů nehradily? Nebo z jakého důvodu tam je to slovo "zpravidla"?
2) Bude tedy z veřejného zdravotního pojištění hrazena i náročná léčba všech těžkých úrazů a hospitalizace v zahraničí, které při těchto sportech vznikají?
Výňatek z odpovědi od PhDr. Jolany Fuksové (Právní odbor, Oddělení mezinárodně právní, Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR) ze dne 19. 7. 2011:
"Při prokázání se kartou EHIC ve zdravotnickém zařízení skutečně nehraje roli příčina úrazu. (Péči na účet své české zdravotní pojišťovny můžete čerpat za stejných podmínek jako místní pojištěnci v závislosti na délce pobytu v zahraničí.) Za lékařsky nezbytnou péči se považuje vše, co z lékařského hlediska vyžaduje zdravotní stav pacienta a co je v obdobném případě poskytováno v rámci systémů veřejného zdravotního pojištění členských států."
Výňatek z odpovědi od Ing. Blanky Vrbové (Centrum mezistátních úhrad, Styčné místo ČR pro oblast zdravotní péče) ze dne 21. 7. 2011:
"V praxi jsem se nesetkala s tím, že by se ze zákonného systému některého státu nehradila léčba u úrazů jen z důvodu, že vznikly např. při vysokohorské turistice, či lyžování či z tohoto důvodu byla limitována určitou výší. Samozřejmě hovořím o případech, kdy byste byl ošetřen ve zdravotnických zařízeních napojených na místní systém zákonného zdravotního pojištění. V případě ošetření v privátním zdravotnickém zařízením (nenapojeném na místní systém veřejného zdravotního pojištění) si péči budete péči muset hradit sám (či prostřednictvím soukromého připojištění). Často se setkáváme s tím, že ze zákonného zdravotního pojištění nejsou v určitých státech kryty některé typy převozů do nemocnice. Slovíčko „zpravidla“ je v tomto kontextu uvedeno například z důvodu pracovních úrazů, kdy v některých státech existuje možnost v rámci veřejného systému čerpání rozdílné zdravotní péče."
Takže? Mít oči a uši "na stopkách" a hned jak se z ministerských kanceláří začnou linout první informace o přípravě těchto sport-unfriendly variant, tak začít s aktivní obranou sportu v čechách. Nechci se dočkat doby, kdy bude možné bez připojištění jen sedět u televize nebo počítače. Není mnoho věcí, které mně dokážou zvednout ze židle, ale finanční perzekuce léčby zranění v důsledku provozování některých druhů (zatím) sportu mezi ně rozhodně patří. A jak to vidíte Vy?