Zaujal mě článek Dougalda MacDonalda, kterého pro změnu zaujal článek mladé mikrobioložky Dr. Suzann Bräuerové.
Tato mladá vědkyně završila svůj poslední výzkum publikací článku v prestižní Current Microbiology. Ve svém výzkumu se snažila zmapovat typy mikroorganismů na místech, která jsou v častém kontaktu s lidmi, přesněji v kontaktu s lidskými končetinami ve smyslu dotyku rukou a nohou.
Výzkum, který vědkyně započala v roce 2011 probíhal v lezeckých centrech na západě Spojených států (ve státech New England a North Carolina).
Z nástupů lezeckých cest byly sejmuty chyty a povrch těchto chytů byl analyzován v laboratoři. (Bylo to u cest, které byly starší než 1 měsíc a nebyly nijak čištěny.)
Ve výsledné studii autorka vysvětluje, že ve stěru z povrchové vrstvy (po DNA analýze) objevila bakterie, jejichž výskyt bývá většinou spojován s prostředím, kde je smíchána zemina, lidské zbytky (kůže a pot) a výkaly (lidské i zvířecí).
Fekálie na chytech?
Doktorka Bräuerová, která také leze a pravidelně navštěvuje lezecké stěny, si myslí, že s největší pravděpodobností jsou zdrojem fekálních bakterií psi nebo jiné zvířecí výkaly. Pokud by na chytech byl lidský fekální materiál, představovala by objevená patogenní bakterie E. coli hrozbu.
"Vše ale, co víme, je, že bakterie E. coli jsou přítomny a domníváme se, že jsou z venkovních zdrojů." podotýká Bräuerová.
boulder E coli
foto by © JirkaS
Jinými slovy, s největší pravděpodobností jsou zdrojem fekálního materiálu v tělocvičně nečistoty od lezců, kteří při lezení venku přinesou na lezečkách nečistoty a ty se zachytí na chytech lezeckých stěn.
Co proti tomu mohou dělat lezci?
"I když toto zjištění nemusí nutně představovat nějak významné riziko, měli by se lezci zamyslet nad určitými preventivními opatřeními, například mytí rukou před a po lezení. Občasné mytí podrážek bot může také pomoci, což je i praktické, protože zlepšíte tření lepičky. Dr. Bräuerová také poznamenala:
"Můj kolega a spoluautor Dr. Erik Rabinowitze je pevně přesvědčený, že lezecká centra by měla častěji mýt chyty."
Ukázka abstraktu "paperu"
foto by ©
Zdroje:
Current Microbiology (June 28, 2014), Dr. Suzanna L. Bräuer
Zdroj:
Zde je abstrakt článku:
Microbial Sequencing Analyses Suggest the Presence of a Fecal Veneer on Indoor Climbing Wall Holds
Zde najdete info o
bakterii E-coli
Zde najdete info o fekální vrstvě "The Fecal Veneer"
Bevare the fecal veneer