Otevírám novu knihu, váha a formát do ruky akorát, cena příznivá, konkrétně 126 kamenů a 633 problémů, včetně projektů.
Kameny nafocené v zimě, doplněné barevnými liniemi, pod každou fotografií je seznam boulderů, pod každým bouldrem krátký popis startu nebo směru. Nákresy zde tedy nejsou. Na přední straně obálky je mapa, která Ostaš dělí na 5 částí - "sektorů" od jihu přes západ ne sever, listování usnadní barevné záložky na vnější straně listů. Jednotlivé sektory, kameny a bouldry jsou doplněné piktogramy, k nimž legendu najdete na zadní obálce knihy, celková mapa je na té přední a u každého sektoru.
Ostaš
BOULDERTOPO
Autoři: Jan Šolc a Lukáš Rendl, ON_OFF Productions
Rok: 6/2015, 1. vydání
Formát: 185x135 mm (menší A5), vázaný a lepený, barevný s fotografiemi a mapami
ISBN: 978-80-260-8317-7
Doporučená cena: 390,- Kč
K dostání: na
Lezci i jinde viz níže
ukázky záměrně zkreslené, pro ilustraci však postačí
Papír a vazba (šitá a lepená) vypadá kvalitně. Vidím jen několik fotografií detailů bouldrů, bouldristé žádní - to mi asi trochu chybí. Občas nějaká stránka s reklamou (je jich přiměřeně, dokáží zaujmout a nejsou mimo téma). Na úvod předmluva, popis Ostaše a trocha historie, kde najdeme pár jmen významnějších bouldristů, kteří se zde zapsali tak, že dnes je Ostaš bouldrově známá i mimo ČR a Polsko. Více omáčky, jako třeba rozhovory s bouldristy zde není. Vzadu dva užitečné rejstříky: seznam kamenů v sektorech a abecední seznam všech kamenů. Jsou tu tísňové telefonní linky a tabulka porovnání stupnic obtížností: skal UIAA, FRA, Sasko, USA a boulderů FRA a USA.
Zaujalo mě, že se tu "bouldrovalo" už asi od roku 1985, kdy se zde pohyboval i Lanč. U každého "sektoru" je charakteristika, doba chůze i malá statistika obtížnosti, takže si můžete vybrat kam půjdete lézt. Celková statistika Ostaše a Top nej mi tu chybí. Možná by v průvodci mohly být další dvě témata, cosi jako Boulderingová etika a Co je to bouldering. Víc bych já asi pod těmi krásnými balvany s průvodcem v ruce nehledal, maximálně dobré tření, čistou hlavu a kamarády, s kterými se hecnu na přelez něčeho pěkného.
Sektor A - Pod Okrajovkami
Sektor B - Okolo Paseky
Sektor C - Pod Meterologickou
Sektor D - Za Jelenem
Sektor E - Pod Jirkovkami
Zdánlivě nikterak zázračně umělecké dílo, ale průvodce na mě působí profesionálně a bezchybně (pouze dvě přehozené linie boulderů). Dalo by se říci, že dát tohle dohromady po dvou verzích internetového průvodce je jednoduché, ale kluci si hodně mákli a výsledkem je bezvadný akurátně veliký průvodce, který má přes 200 stran. Legenda je sice přeložená do angličtiny, ale k mezinárodním průvodcům po Čechách by bylo zapotřebí přidat ještě minimálně překlady úvodních částí.
Zde je seznam míst, kde si můžete průvodce na Ostaš opatřit:
Eshop Lezec.cz, na Fesťáku v obchodu Redpoint, obchody Hudy, mapykiwi.cz, bouldershop.cz, holdsmarket.com, knihynahory.cz, smichoffer.cz, ...
Hodnocení:
+ Spousta kvalitní práce, v zimě nafocené veškeré kameny
+ jednoduchost, srozumitelnost, formát a cena
+ GPS souřadnice kamenů
- chybí fotky bouldristů a seznam top boulderů
- chybí anglicky psané úvody
+++ Kluci díky
Top bouldery s přibližnou klasifikací v databázi na Lezci:
1. OM 8B Velký Střecháč (P. Pavlovič)
2.
Louis Je Master 8B Malý Střecháč (Martin Stráník)
3. Kobra Královská 8A+ Bludný Balvan (Martin Stráník)
4. Hadí Svět 8A+ Bludný Balvan (Martin Stráník)
5. V-Ray 8A+ Vesmír (Konrad Saladra)
6. Omerta 8A+ Radiátor (Tomáš Strnad, Martin Stráník)
7. Don Corleone Low 8A+ Radiátor (Martin Jungling)
8. Pockets Of Future 8A/8A+ Kostička (M. Stráník, K. Saladra)
9. Master Of Rock 8A Malý Střecháč (?)
10. Bouldertherapy 8A Letadlo (Martin Stráník)
11. Festival Experimentální Kultur 8A Bludný Balvan (Petr Resch)
možná lehčí
* V databázi na Lezci najdete v současné době pod položkou Sektor jednotlivé kameny z průvodce, čili je to nejmenší jednotka. Jako Oblast je uvedená Ostaš, Poloha = Broumovsko, mezistupeň Sektor-Oblast prozatím není v databázi zavedený.
odkaz na průvodce z roku 2012