Plán je jasný, nejdříve
rozpink a pak nástup do nádherné devítkové linie, která je místním oblíbeným kouskem.
Podél řeky přichází lezec, Němec, je sám, kývne na pozdrav a …ach jo.. skládá si věci pod „naši“ devítku.
Vysouvá šahlo, obléká úvaz a začíná „sólo hákovat“ cestu.
Některé nýty jdou vyrvat ze stěny až po mnoha hodinovém úsilí, zde nýt z přejišťovací akce, kterému se nechtělo ven
foto by © Marťan
Běžný obrázek ze současných skal mi připomíná smutný příběh, který se odehrál v
Owens River Gorge před dvěma lety.
Dne 13. března 2015 se Scott Sederstrom, 44 let, ošetřovatel pracující v nedalekém středisku Mammoth v Kalifornii a dlouholetý sportovec lezec, se po lezení nevrátil domů. S postupujícím večerem se Scottova snoubenka Suzanne DeBonno začala strachovat a vyrazila k parkovišti v Lower Gorge, kde našla jeho van a opuštěného psa Yogiho. Krátce po půlnoci zavolala Suzanne na oddělení šerifa Inyo County. Ani poté s povolaným důstojníkem nebyly schopni Sederstroma najít a zavolali záchranáře z Inyo County Search and Rescue Centre. Později pak Suzanny kamarádka, která se také připojila k hledání, objevila Scottovo tělo již bez života pod cestou
Life in Electric Larvae Land (5.10b).
Owens River Gorge, Kalifornie, USA
Jiné vytáhnete ze skály jen rukou
foto by © Jody
Co se stalo?
Podle Franka Kleina, člena Inyo County SAR, který vyšetřoval Sederstromovo úmrtí, byl Sederstrom nalezen ležící na zemi, na úvazu měl v poutku, spolu s čtyřmetrovým volným lanem mezi uzlem a úvazem, připevněné Gri Gri.
V lanu byla cvaknuta expreska a v ní jen plechové oko nýtu. V cestě chyběl třetí nýt.
Zdá se, že Sederstrom lezl solo a pomocí clip sticku (šahla) se chtěl dostat na vrchol. Snad aby si připevnil lano a mohl si lézt solo top rope. Při postupu vzhůru pomocí nýtů, když si vycvakl druhý nýt a zatížil třetí, se zřítil, když nýt pod jeho zatížením praskl.
Sederstrom spadl ze 9 či 10 metrů na zem a praštil se do hlavy (přilbu neměl)
Na jeho batohu bylo položeno jistítko Mini Traxion, které se používá pro top rope soloing. Přátelé se domnívají, že si chtěl nejdříve nahodit lano, aby pak cestu mohl zkusit právě pro sólo s horním lanem.
Neštěstí, které není vůbec ojedinělé, se stalo již před více než před dvěma lety v Kalifornii. Naopak zcela čerstvý smutný příběh je z minulého týdne a odehrál se na nedalekém
Ulrichsteinu nedaleko Burg Greifenstein v německé Frankenjuře.
Německý lezec při lezení šestkové cesty si chtěl odsednout do prvního nýtu a ten s ním vypadl. Lezec spadl nečekaně asi ze čtyř metrů na zem a vážně se zranil.
Nýt pravděpodobně nebyl korektně osazen.
I další jištění v této cestě je průserově udělaný (je patrný, že dřík kouká moc ven)
foto by © Fr.com
Jak poznat podezřelý/špatný nýt?
Hodně se na síti diskutuje o postupových jištěních ve formě expanzních (nelepených) nýtů. Na různých lezeckých fórech se mluví o 5/16 palcovém nýtu (8 mm), nýt s kruhovou hlavou (angl. buttonhead).
Podle lezců, kteří se zabývají výměnou starých jištění za nové, právě tyto nýty čas od času prasknou zhruba v polovině své délky a vytváří tak "časované bomby". Vyšetřovatelé v Owens River Gorge našli právě tento šroub, který selhal a opravdu byl prasklý uprostřed.
Jak poznat podezřelý nýt? Těžko, i když základním poznávacím znamením by mohly být tyto vnější ukazatele:
Nestandartní – necertifikovaný.
Kouká ven.
Točí se.
Viklá se.
Je hodně zrezlý.
Jak uvidíte takovouto hrůzu tak zbystřete všechny smysly. I toto se kdysi dávalo do stěn.
foto by © JirkaS
Nýty o průměru 8 mm
(split-shafted rawl buttonhead) by neměly být instalovány a neměli bychom jim důvěřovat. Použijte šrouby o průměru nejméně ⅜ palce v kompaktní hornině jako žula a ½ palce (~12 mm) v měkčím kameni.
Přes, alarmující skutečnost, že nýt vypadl (a možná se zlomil) jen pod statickým zatížení, by mohlo být (v případě první nehody) ještě zabráněno, kdyby Sederstrom respektoval základní pravidlo bezpečného lezení: a sice princip redundance. Nikdy nesvěřuj svůj život do jednoho kusu jištění.
Standardní postup pro lezení jištěného sóla by měl být prováděn i se samojištěním. Například tak, že je lano ukotveno u země a vy se samojištěním, tj. že si podáváte do blokovacího jistítka lano po částech, zatímco procvakáváte postupové jištění při postupu vzhůru. V případě pádu nebo selhání jištění bude nejbližší spodní postupové jištění působit jako záložní. Pokud by Sederstrom tento způsob použil, je pravděpodobné, že vzhledem k výšce ve které byl druhý a třetí nýt, by ho druhý nýt uchránil před pádem na zem.
Necertifikované nýty. Většina z nich podle zkušeností získaných při výměnách jištění drží jako ďas, přesto byste měli být obezřetní a rozhodně tyto starší jištění nezatěžovat nestandartním způsobem. Například je vytahovat ze skály při šahlování do dalšího jištění, štandovat v nich, slaňovat z nich atd.
foto by © JirkaS
A konečně, je možné, že Sederstrom by přežil jeho pád, kdyby měl helmu. Jeden z členů týmu Inyo County SAR, kteří našli Sederstroma potvrdil, že hlavním zraněním byly údery v oblasti, které by šly do helmy. Samozřejmě, bez přístupu k pitevní zprávě, nemůžeme potvrdit, že právě zranění hlavy bylo příčinou smrti.
Článek o neštěstí v Owens River Gorge byl publikován v Rock and Ice 227 (červenec 2015).
Zdroje:
Více zde ze stránek ASCA v článku
Bolts: bomber or time bombs?