Je tu konec roku a proto bychom rádi vyhodnotili nejlepšího lezce, bouleristu a horolezce za rok 2008.
Na prvních pozicích v mužích nedošlo k výrazné změně. Vyhrál Adam Ondra (13203 b.), který je v této chvíli (podle 8a.nu, i podle nás) nejlepším skalním lezcem na světě, druhé místo patří Tomášovi Mrázkovi (12447 b.) Tomáš se kvůli závodnímu kolotoči příliš věnovat lezení venku nemohl, přesto zaznamenal na svých výletech do skal hodnotné přelezy. Na třetím místě, stejně jako minulý rok, se umístil Martin Stráník (12117 b.). Obrovsky se zlepšil a v žebříčku posunul David Raška (toho času v USA), který letos vylezl své první 8c+, tradičně skvělě lezl Ondra Beneš a do desítky se oproti loňsku dostal i Kuba Hlaváček.
Naproti tomu kategorie žen přinesla nejedno překvapení. Nejpilněji lezla Kristýna Ondrová (10272 b.) a tak si zajistila první místo jen o několik bodů před Editou Vopatovou (10270 b.), která se k závěru roku silně dotahovala. Loňská vítězka Helena Lipenská si nepatrně pohoršila z loňských (10042 b.) na letošních (9947 b.).
Pozn.: Je skutečně vidět, že jak už správně poznamenal Arnold J. Rimmer, který neměl nikdy ty správné rodiče, že je skutečně důležité mít správné rodiče. :-)
Na dalších místech je třeba zmínit Nelly Kudrovou a i Katku Chudobovou, obě se hodně zlepšily. V ženách na písku lezla skvěle Jitka Mázlová, její serie desítek je neskutečná, i když bodově jsou hodnoceny trochu níže. Zajímavé je i zlepšení Jíťi v boulderingu, kterému nikdy příliš neholdovala, ale letos jí údajně bouldering na Boru pohltil a hned se posunula na první místo.
foto by @ Michal Maděra
Cesty
Pořadí v mužích
Poř. Lezec Body / Cesty 1. Ondra Adam (dipsy) - 13203 b.
Cesty: 9a+ PP, 9a+ PP, 9a/9a+ PP, 8c OS, 8c OS, 8c OS, 9a PP, 9a PP, 9a PP, 11 PP 2. Mrázek Tomáš (tmrazek) - 12447 b.
Cesty: 8c flash, 8c+ PP, 8c+ PP, 8c+ PP, 8c+ PP, 8c+ PP, 8c+ PP, 8c+ PP, 8b OS, 8b OS 3. Stráník Martin (noo noo) - 12117 b.
Cesty: 8b/8b+ OS, 8c/8c+ PP, 8b OS, 8b OS, 11- PP, 8c solo, 8c PP, 8a+/8b OS, 8a+/8b OS, 8a+/8b OS
V boulderech je stav takovýto: Vítěž, drtič mikrolišt, Rosťa Štefánek a hned v závěsu Adam Ondra, který bouldering bere jako zábavnou doplňkovou disciplínu, pak následuje Martin Stráník a Martin Spilka a řada skvělých boulderistů, mezi desítku se nově vklínil Tomáš Pilka. Dámy již byly zmíněny, vyhrála Jíťa Mázlová, před Dominikou Dupalovou a Veronikou Hazukovou.
Pozn.: Martina Čermáka jsme se rozhodli vyřadit z bodování, stále totiž panují pochybnosti o jeho přelezech. Martin je tedy prozatím mimo rekulérní pole, neboť se redakci nepovedlo najít člověka, který by potvrdil nějaký z jeho top přelezů.
Bouldery
Pořadí v ženách
Poř. Lezkyně Body / Cesty 1.Mázlová Jitka (JIŤA) - 7706 b.
Cesty: 7B+ solo, 7A+ flash, 7B solo, 7A flash, 7A+ solo, 7A+ solo, 7A+ solo, 7A+ solo, 7A+ solo, 7A+ solo
Čau.Hele když už chcete někoho mazat, tak víc věřím Martinovi než Kvepadovi.Navíc mi to tedy přijde trochu úlet někoho nebodovat-vzhledem k tomu, že se průvodce neaktualizují atd.-jako,že víceméně celý ten žebříček je lehce neobjektivní.Pouze můj názor.mějte se
Souhlas s Vildou!!!!(prvním komentář)S Martinem sem lezl,taky sem ho neviděl v ničem těžkém,ale vim že má na dost.Kvepad si napíše 7C+ flash a pak to najednou opraví na os a má toho tam vic...Toť vše....
Souhlas s Vildou!!!!(prvním komentář)S Martinem sem lezl,taky sem ho neviděl v ničem těžkém,ale vim že má na dost.Kvepad si napíše 7C+ flash a pak to najednou opraví na os a má toho tam vic...Toť vše....
Nikdo nikoho nemaže. Je to jen vyslovený otazník. Defaultně je to nastaveno tak, že všem se věří všechno. Ne protože by to byla vždy pravda, ale protože tak je to postavený a chceme tu důvěru prostě takhle deklarovat.
Objektivnost cest, klasifikace a aktualizace?
Máš pravdu, ale co je na světě objektivní. Dáš ruku za to, že víš, co je jaká klasa?
Apropo a nechceš pomoci aktualizovat ? Nebo myslíš tím neaktualizuje se, jako že, nějaké ono vyšší mocnost to nějak zanedbává.
Add. Martin Čermák, - mohu teda brát tvoje nejasné vyjádření, takto:
Ano, já jsem na vlastní oči viděl Martina přelézt, nějakou z top cest boulderů v jeho deníčku? O to jen šlo.
Gratuluji nejlepším, ale zejména všem zúčastněným. Vždyť co by to bylo za žebříček, kdyby v něm nebylo tolik lezců. Ne že bych měl radost z toho, jak se stále připisují lepší a lepší lezci a já klesám a klesám:) Lhal by asi každý, kdo by tvrdil, že nechce být lepší než Pepa před ním. Je to motivační, i když je ranking možná trochu neobjektivní, zejména díky převodní tabulce. Poctiví pískaři, co si nepřevedou výstupy na francouzskou stupnici se trochu ochudí. Tohle nikdy nevychytáme, může za to jiné pojetí klasifikování cest v jednotlivých oblastech mimo Sasko. A naopak, ti co byli v Americe si lehce přilepšili:) David Raška si to píše ve francouzské. I přes pár much je to nejlepší žebříček, co máme a jsem zvědavej, co přinese rok 2009, vždyť největší přínos deníčků na lezci není soutěž, ale že se dozvím, kdo kde byl a co vylezl.
A Čermák? No konečně.
Ahoj.Pokud se vše věří vše-tak je tam ten otazník u martina zbytečný.Neviděl jsem ho cokoliv přelízt ale to přeci neznamená, že mu nemůžu věřit.
Ohledně aktualizací-myslel jsem tím to, že z plno komentářů se dá dohledat, že to a to je lehčí a přesto se to nepřeklasifikovává(podle mě by měla být klasifikace živá a otázkou diskuse) a taky prostě to, že dokud budou nastaveny body za klasifikaci, kterou si přiřadíš, tak lidé stále budou lézt např: 10- a 7C, které jsou lehčí.Já vím, že je to lehce naivní pohádka-ale myslím si, že by to byl ideální model a taky proto si myslím, že zatím je ten žebříček lehce neobjektivní.Prosím zkusme to pojat jako konstruktivní diskusi.No flame a měj se
Jasně že konstruktivní, ale s tím Martinem jsi nám nepomohl.
Chtěl bych podotknout, že jsme byli klepnutý přes prsty komentujícími, při měnění klasifikace, podle převažujících komentářů. A z následné mini ankety vyšlo, že měnit klasu chtěj lezci jen podle průvodce.
Myslím, že změna klasifikace by měla vycházet především od místních či tam znalých lezců směrem ke správci oblasti, s přihlédnutím k názorům "návštěvníků".
Všem: kolik komentářů kterých lezců je směrodatný pro změnu klasifikace v databázi na lezci.
Vildo, zkus trochu zapátrat ve starých Montanách, začni někdy v roce 1993, kdy se objevila zpráva, že se trénink vyplatil a že padla Wall Street 11-, podepsán MČ. Pak někdy potom vyšel přehled cest v Dubských skalách, kde byly uvedeny cesty velmi vysokých čísel, podepsán MČ. Záhy se ukázalo, že byly "jištěny" ohlou armaturou a beze stop lezení. Asi v roce 1997 nebo 1998 vyšel velmi zajímavý rozhovor mezi Filipem Šilhanem a MČ, vtipné čtení. No nic, zkrátka se za 15 let nenašel očitý svědek, který by potvrdil MČ nahlášené přelezy. Když tobě někdo řekne, že jsi nic nevylezl, určitě se najde někdo, kdo tě viděl vylézt nějakou těžkou cestu nebo boulder, ozve se a zastane se tě. Na otázku, kdo tě jistil a kdo tě viděl, nikdy MČ neodpověděl jinak než kámoši,jedna kamrádka, nikdy žádné konkrétní jméno. Zkoušeli jsme i vyhledat jakéhosi Jana Frimla, který o MČ psal zprávy do Montany. Měl být z Vansdorfu, ale tam ho prý nikdo nezná. Pak jsme hledali lezce jménem Adam Sýkora, který vkládal bouldry z Dubských skal a Lužických hor s autorstvím MČ a kupodivu vše nasvědčovalo tomu, že takový lezec také neexistuje. Nikdo není neviditelný, ČR je malá a když někdo leze, potkáš ho a vidíš, jak leze. A MČ ještě nikdo nikdy neviděl něco přelézt, prostě se takový člověk nenašel. Projeď si MČ deníček, hlavně skály. V době, kdy si MČ myslel, že se na něj asi zapomnělo, tak si dopsal pár perel. Je to zkrátka notorický lhář. Je možné, že mnohé ze zapsaných cest přelezl, ale z jeho pověstí a bez jasného vyřčení - sorry chlapi, byl jsem blbej, teď jsem poctivej - nevíme, jak to s ním vlastně je.
Jasne, ale treba v Montane 4/2004 je dokazana existenece Jana Coufala + seznam cest, ktere je schopen potvrdit, ze je Martin prelezl. Je mi jasny ze od 8a+ k 8c je jeste strasne dlouha cesta, ale prece jenom bych Martina tak razne neodsuzoval... Jsou proste typy lidi, ktery se za pritomnosti publika vystresuji natolik, ze lezou velmi hluboko pod svym standardem...
Jan Coufal má asi potíže s pamětí:) Rozhovor je skvělý! Zapomněl jsem, kdy vyšel, takže dík za doplnění. Stará písnička, natočím video (kde je?), doma mám fotky, seznam mám doma:))
Prijde mi trosicku nekorektni Jana Coufala smahem odsoudit jako nelegitimniho svedka jen proto, ze videl neco co druzi ne a ze se diky nemu cela afera nejevi tak jednoznacne. Idealni by bylo na Coufala ziskat kontakt a zjistit podrobnosti. Jinak uznavam, ze ten rozhovor je minimalne podivny...
Ano. Jane Coufale, ozvi se. Určitě existují o tvé existenci přesvědčivější důkazy, než jeden komentář na lezci (mimochodem, skvjelá cestina:)) z roku 2001 a jeden telefonát a mail s T. Roubalem.
Jo, ale Bída celkem logicky poukazuje na to, že MČ za svojí minulostí zatím neudělal žádnou tlustou čáru, která by umožňovala oddělovat rok 2008 od toho, co bylo dřív.
Kdyby třeba řekl - vymejšlel jsem si, ale už to tak nechci dělat, a dával si hodně pečlivě záležet na tom, aby uváděl průkazné a důvěryhodné spolulezce, mohlo by to fungovat.
Nebo, samozřejmě, kdyby prokázal, že si ani dřív nevymejšlel...
Jenže podle všeho se zatím nic takovýho nekoná. Nebo snad jsou jeho loňský přelezy aspoň z 50% takhle potvrzený?
Normální člověk by si nemusel dávat tak záležet, ale profláknutej notorickej lhář, co chce začít novej život, asi jo.
V době videokamer by neměl být problém natočit svůj hodnotný přelez ani pro fantóma Čermáka,ani pro Kvepada.Ani pro nikoho jiného.Pobyt v přední části žebříčku(řekněme prvních 10 míst) je v poslední době už tak prestižní,že rozptýlit pochybnosti by mělo být samozřejmostí.
Jinak k bodovému nastavení.Opravdu vám Jirko přijde vylézt 9- OS stejně těžké jako 9+/10-PP? Mně to teda příjde jako docela rozdíl,ale body jsou za to stejný.Řekl bych že to teda není úplně dobře nastavené,ale nic,jen se ptám.Vim že se dá preferovat v nastavení i styl kde OS není započítán,ale stejně.
Ad.Fantomas: V jednom bouldru, co má psanej v "Top 10" jsem ho viděl. Jedná se o boulder Tankista 7B+ v Labáku. Já to zkoušel, ale nehnul jsem se v tom. Von přišel a dal to hned na flash. Má to psaný jako 7B, je fakt že to plusko nebude, pač jsem to byl schopnej zkrokovat a vytvořit si progam. Woe, takže jsem vlastně svědek a vočitej. PODOTÝKÁM, že se jedná pouze o boulder Tankista, to jen aby bylo jasno. Čus bus.
Ale stejně dík, i když to teda není v top 10 :)
Už kdysi se tu objevilo cosi, snad od Ondry B., že je MČ silák nebo tak něco, že spolu bouldrovali.
Víc takovejch informací by pomohlo udělat si o fantómovi reálný obrázek. No a on by se o to mohl taky trochu víc snažit.
To s ním Ondra bouldroval na Modříně. Čermy vylezl jako první novou linku Medvěd 7A+, později tam Ondra udělal boulder Medvědice 7C+. Čermy tu Medvědici taky zkoušel a přede mnou to málem vylezl (viz video 11Mb http://tinyurl.com/8wstql ). Později to snad přelezl - to jsem ale neviděl. Tomu přelezu ale věřím, protože na to evidentně měl.
Ne, že by šlo o body a o ušmudlanou jednu nebo dvě pozice v žebříčku. Mnohem užitečnější by změna převodní tabulky byla prostě pro orientaci a lepší představu o obtížnosti. Protože ta letitá a všude užívaná tabulka prostě zavádí. Jsem přesvědčený, že by se pískovec měl posunout o stupeň výš. Tzn. 7b+ by (asi většinou i v Sasku) odpovídalo jen menší procento lehčích Xa, většina Xa by myslím byla spíš někde u 7c. Xb většinou 7c+, a bylo by hezký, kdyby prvovýstupci na písku cestám, které už by byly 8a, dávali Xc :)) U lehčích cest je to možná ještě větší rozdíl. Cesty jako 6a+, 6b, 6c se dají na vápně často běhat v sériích. Kolik ale člověk naběhá nových osmcéček, osmbéček nebo devítek denně na písku?
Tabulka nefunguje myslím často ani pro tu zvláštní abstrakci, která by popisovala jen "pohybovou obtížnost" pískovcových cest (bez ohledu na psychiku). Ale navíc celá tahle abstrakce je nesmysl, psychika jednoznačně přidává na obtížnosti. Kdyby cesty na vápně měly jen polovinu nebo třetinu borháků či nýtů (takže by nešly ani tak snadno cvičit), měly by možná padesátinu přelezů.
K tomu Sasku - je to tam často o půlstupeň nebo o stupeň lehčí oproti Labáku... Ale stejně - vylízt desítku, devětcéčko... ani tam není myslím tak snadný jako 7b, 7b+ na vápně. A pak ten maglajzovej handicap :)
Tabulku by prostě bylo dobré osvěžit.
Ono to převádění výkonů z písku na vápno a naopak je problém, ale bylo by určitě možné zkusit hodotit lezce také podle materiálu na kterém přelez uskuečnili. Například: Nejlepší na písku je Karel x bodů, na vápně je jedničkou Franta XX bodů, na žule Mirek.. atd... Každopadně by to z databaze cest mělo být možné udělat.
O pískovcový žebříčky mi fakt nejde, asi jsem s tím začal na špatným místě. Ale inspirovala mě Bídova zmínka, a když už je to venku...
Samozřejmě se těžko převádí na vápencovou klasu nějaká nejištěná převislá adršpašská širočina za VIIb(ale nakonec i ve Státech a jinde se lezou spáry, a americká klasifikace se taky přepočítává). Ale cesty spíš sportovního charakteru by se myslím bez větších problémů zhruba převádět mohly. Kdejaká oblast a kdejakej materiál mají svoje specifika, a přesto se často klasifikují toutéž stupnicí.
Přepočty budou vždycky jenom orientační, to je jasný. Ale na druhou stranu když už se s klasifikací pracuje, a orientačně klasifikace funguje - vždyť se podle ní všichni zhruba orientujeme - znamená to, že nějaké měření možné je. A myslím, že i přepočty. (Tedy radši bych nechal stranou tu anglickou rubikovu kostku, o tom moc nevím a je to hodně zvláštní.)
Společný jmenovatel by se měl dát najít - prostě v obecném smyslu náročnost výkonu.
Lidi, kteří lezou jak na písku, tak na vápně, mají někde nějaký strop a s nějakou rezervou sami určité převody navrhují.
No a pak si myslím na základě svejch zkušeností a i různejch rozhovorů s jinejma lidma, že ten převod, kterej je už snad celá desetiletí zavedenej, tak úplně neodpovídá realitě.
Spíš se mi skoro zdá, že občas někdo celkem rád staví pískovcový lezení do pozice něčeho úžasně jedinečnýho (co třeba nikdo jinej kromě nás prostě nemůže umět) a tak - a proto kvůli téhle póze přepočty odmítá a relativizuje.
Ale když půjdeš lízt do Labáku do Ríšolandu nebo do Teplic, ale klidně i jinam, a nevybereš si klasiky, tak to zas tak úplně jiný není. Máš tam často trochu míň jištění, to jo, ale už to není zas tak hrozný. Jsou to cesty, co se lezou na RP, vyžadujou nějakou sílu a vytrvalost a techniku... jako jinde.
No a mám pocit, že kdyby se to v přepočtech zhruba o stupeň posunulo, bylo by to realitě blíž než teď.
Ještě dodatek:
Dávno se přeci ví, že nejlepší pískovcoví specialisti, co figurujou v žebříčku, mají stejně nejbodovanější přelezy z vápna nebo odjinud - viz Dlabis, Tom Strnad, snad se neseknu, že i Majzlík, Ondra Beneš...
To samo přeci vypovídá o tom, že převod, na kterém je bodování založeno, neodpovídá reálu. (A radši zas zopakuju: nejde mi o to bodování, ale o převod.)
jak to fachá při změnách? je možný, že má RostaS ve skalních cestách bouldr? třeba byl původně zadaný jako sklaní, potom to bylo opravený na bouldr ale Rosťovi a možná i někomu jinýmu to zůstalo ve sklaních ?
Zde ručně vyhledaných TOP 10 pískových přelezů z deníčků 2008 podle bodů (prohledal jsem jich přes 132), římský písmenka ujdou, ty arabský se blbě hledají, já cizí písky moc neznám, doufám že jsem nikoho neošidil, např. Bobeše...a teď se mi to smazalo skoro celý...tak jen krátce:
1. foxR 9531
2. noo noo 9132
3. Dlabis 9066
4. karelwimmer 8876
5. Miláno Z 8824
6. Piškot 8789
7. jardamarsik 8740
8. JIŤA 8620
9. eny.vopi 8291
10. richardmuller 8266
- tolik pro motivaci, spěcháám,... pa
Čerpáno pouze z "viditelných přelezů" :)
až to bude umět filtrovat pc, bude to jednodušší,
zatím by byl asi trošku problém, když je v nějakých oblastech jiná klas.
Nejsme tu pro čísla, ale čísla jsou tu pro nás;) V deníčkách je spousta zajímavých informací, z tý "špice 08" co jsem shlídnul (*týká se veřejných přelezů): jsou mezi námi takoví lezci kteří jezdí hodně, někteří málo, někomu dokonce stačili 4 dny na skále k tomu aby se dostal na "dobrou pozici". Někdo je líný si cesty zapsat, někdo je nechce ukázat ostatním, každého věc. U někoho se dá získat typ kam na víkend příště. Souhlas s tím že víc bodů tu mají lidi za nepískovcový přelezy, taky hodně těch lidí "na špici" nejspíš písky neleze vůbec a čistých pískařů tady je míň.
V desítce pískařů by mohl příště být ten kdo vyleze aspoň desítku cest kolem Xa/Xb, tam já se nedohrabu, ale žebříček mi pomohl se zlepšit. Taky jsem objevil ameriku a zjistil že zlepšení opravdu přichází jen s novými přelezy OS či, i těžších cest. Tak všem přeju aby byli lepší a aby je to bavilo.
A klaním se všem co mají morál na rozdávání, pár přelezů je tam i X solo, byť třeba kratších!
NO já bych asi neměl být tak vysoko..cesty jsou všechny ze Škrovádu kde se snažíme dodržet starou klasu(tj např. Xc - 7c+ apod). Jinak by se musela klasifikace celýho Škrovádu překopat. No jednou se to asi stejnak bude muset udelat aby v tom nebyl hokej, ale zatím to je tak jak to je.
Myslím, že toto vyhlášení si asi neklade za cíl vyhodnotit nejlepšího lezce v Čechách, ale je skutečně pouze odrazem zápisů do deníčků na Lezci. Hledat objektivitu je nesmírně těžké a každý při něm dělá chybu a proto je tento úhel pohledu malinko zjednodušující, ale autoři jasně proklamují, co se za ním skrývá a rozhodně si nepřivlastňují nárok na cokoli jiného.
Pro mě, jako předsedu komise lezení na skalách, je deníček na Lezci jedním z výborných vodítek, jak sestavovat reprezentační družstva a jsem proto rád, že existuje. Chtěl bych proto poděkovat všem, kteří svými zápisy zde na Lezci dělají jasno ve vodách českého sportovního lezení, ale i autorům z Lezce. Doufám, že se mi v brzké době podaří napsat článek, který sezónu našich reprezentantů shrne.
Deníček je super věc, ale né všichni si ho vedou. Je pár kruto lezců, kteří zde chybí. Naučte už někdo Fojťase a Věrkou s internetem :)
P.S. poprosil bych kńučící štěně o nereagování...děkuji :)
Souhlas s Piškotem, opravdu se mi zdá docela jiný kafe dát třeba na OS 7a+ na vápně nebo IXc na písku (a to nemusí být třeba ani extra vražda od Špeka)Myslím,že pro objektivní porovnání výkonů by bylo vhodné převodní tabulku posunout tak o půl franc. stupně (+,-)