Děčínský deník: Neukáznění lezci ničí skály v Tisé
"Velký problém s neukázněnými horolezci řeší již několik let úřady v Tisé nedaleko Děčína. Ve zdejším skalním městě, které je přírodní památkou, lezou na skály i za mokra, což je přísně zakázané," píše na svých stránkách Děčínský deník.
Gerhard Tschunko se domnívá, že by možným řešením bylo vyčlenit některé skály, na které by bylo možné lézt i za mokra. Ty ostatní by ale bylo nutné hlídat a zákaz tvrdě postihovat.
to skončí totální devastací, jako když přišel Piškot s tím, že mágo povolit jen na nových cestách od IXa. A dneska je zasraná kdejaká komínová trojka
Souhlas, tohle by se prostě mělo dodržovat. X-krát sem šel po sobotní bouřce Ostrovem/Tisou s partičkou spořádaně na vejlet okouknout možnosti na příště a vždycky sem našel mnoho prasat co to tam drtěj za mokra. Nejsem místňák, takže odplivnout do křoví, říct jim že jsou to kokoti a šel sem dál. Akorát těžko říct jak tyhle lidi postihnout a ze skal je vyhnat. O mágu ani nemluvím. Chápu to v těžkých cestách, ale v klasických sedmách kde si lidi prášej jenom tak ze zvyku...hnus. Vyčlenit skálu kde se smí lest za mokra? Blbost! Když tam mám horoškolu a zaprší, tak je naložim do auta a přejedu na Bořeň. Na tohle není omluva.
Hele k magu se nebudu vyjadrovat, to nema cenu, ja jsem starej prasil, ale na pisku zakaz proste respektuju. Kazdopadne s tim mokrem to nechapu. Pokud ti vlhkolezci nejsou uplne blbi, tak musi vedet, ze je to nebezpecne i pro ne, lezt na prochcanem pisku :D
taky jsem kdysi prasil jak kokot..ale uz me to uplne preslo..na pisku proste nelezu kdyz je vedro..nebo jenom to na co mam..a neresim to..Verim ze mago skalu nijak nenici...ale pohybujem se v jedinecny chraneny oblasti..a pokud je to vsechno bile oplacany..minimalne to vypada divne..
Jim to je fuc, pac ONI si musi uzit, tady a ted, protoze jinak prace , kancl , prachy ...kapisto? Doba je slozita, a kdyz dnes chces byt IN tak musis byt lezec...to je tedy ..drtic, borec, bourak s bilejma prackama a denickem plnym xy7b11.5 C...chapes?:-)
Pritom pomoc a ocisteni od tohodle "sportovniho" suntu je tak snadna....100 tacu pokuta za tyhle prasarny...a na pisku je klid, panove. Jen si to ale priznejte, nic totiz neni bez obeti. No a kdyz to takto bude pokracovat, tak to radej at to zavrou zcela, vsechny pisky...treba za 20-30 let vyrostou jine generace lidi co lezou po skalach...slovo lezec se mi uz nechce pouzivat.
V Tisé bych řekl, že nejde vyčlenit nic, je to strašně křehký a solivý matroš, nedejbože po dešti. Borec zničí sebe i cestu. Ostrov budiž, možná, něco, ale i tak určitě je nesmysl lézt po podmáčených chytech, to je konec. Na to by se mělo dohlížet především.
Podle mého se v tomto případě nedají zákazy pořádně uplatňovat, protože jediný fungující zákaz by byl znepřístupnit skály, což je nesmysl! Potom teda zbývá restriktivní opatření, kterým je řachat pořádné pokuty, což je téměř všemocný lék. Inteligentní a ke skálám ohleduplný lezec se chová dle své nátury, blb ať platí...
Pokud by si takový blbec rozbil hubu sám, budiž. Ale většinou ohrozí další. Následně kvůli němu startuje celý záchranný tým včetně vrtulníku. To není levná záležitost, navíc záchranáři můžou chybět u někoho, kdo si potíže nepřivodil vlastní blbostí. A vůbec, systém "po nás potopa", to by mělo být tresné. Další generace se taky budou chtít kochat.
Tak ten vrtulnik by si mel onen idiot zaplatit pak sam, kdyz lez pres zakaz po desti ne? Jak snadne, jak proste, ubylo by namakanejch blbecku z posilek, a v te prirode by bylo hnedka hezky. Doba komerce a konzumu , co by jste chteli po letech mlceni a tolerance v zajmu "zvyssovani vykonu a svetovosti"?
By ses asi divil, ale vic by ubylo piskaru nez borcu z preklizek. Za prve, piskari maji casto falesne presvedceni, ze kdyz tam lezou par let, tak vedi co je suche. Za druhe, ti borci z preklizek jsou vetsinou o dost movitejsi, tak by jejich rodinny rozpocet spis zvadl pokryt zachranou akci.
Zabavit karticku chs? Tajtrdliku, polezou bez bumazek, ci karticek, protoze oni jsou ti "sportovci na spici"....oni maj volnaska ze zamestnani tak museji uzit zazit prozit to co vidaj v casacich kde slintaj po tech manicich co nedelaji nic jineho, nez ze jezdi po svete a lozi, vis? Takze bumazky ne...ale 100 tacu po desti a je to, udela to opakovane no a pak radej frajirek proda vercajk a najde si jinou zabavu.
Svého času – kdysi, před mnoha a mnoha lety – když někdo lezl po dešti tak se mu nejen místní snažili promluvit do duše. Kdyš se choval jako namyšlený idiot, kterého okolní svět nezajímá, tak byl "usměrněn" smyčkami aby si uvědomil, že blbeček ve skalách není vítán. Třeba si to uvědomil a příště se choval jak se sluší a patří a když ne, tak zase dostal nakládačku.
Pokuta je dnes pro mnohé citelná a jak se zdá jediným řešením ale vypač od nějakého debilního chuligána nějaké peníze – peněženku mu rvát z kapsy nemůžeš. Výprask je věc, která jen tak z paměti nevymizí.
To se mejlis Baranku, protoze v dnesni dobe, prave a tihle hajzlove vyuziji advokaty a budou se hojit na tobe ze jsi jim dal na tlamu. 100 tacu ...je po desti milej pane....no a pri opakovanem v jednom roce bych to hodil o 100 procent vice, takze 200 tacu...v cem je problem?:-) Az vam ty skaly zavrou kvuli temhle *urakum, byt se hejbaji na vrcholu klasifikace treba, tak vam to vsem dojde lezci...horolezci:-)
100 tacu, je po desti milej pane.
Kolik kodin po desti je ? Mas to presne odmereny certifikovanym meridlem ? Potkame se u soudu, dodam znalce ktery dokaze ze do moji cesty uz tejden nezaprselo a vysoudim od tebe melon za krive obvineni, urazku na cti ..
Oooo, pan pravnik promluvil. Je fajn, ze jsme zeme plna vynikajich odborniku na temer vse. Casto se to sejde i v jedne osobe, hlavne v osobach diskuteru. Joooo, a za vsechno muzou ty cool casaky, kde to ti preklizkari vidi. Jak je ten svet jednoduchy ;).
Má Tisá časový limit po dešti? V průvodcích žádný není - uvedeno nelézt za mokra,u pokladny je uveden limit 24 hod po dešti, v zápise z jednání OVK z 25.5. 2009 jsem našel 48 hod. Za jak dlouho po dešti se dá lézt na masivech? Pokud nejsou jasná pravidla, tak se špatně dodržují.
Nejde to tam vůbec brát paušálně, přesně jak píše i dole Bída. Krátké přeháňky v parnu za pár hodin zasyčí, jenže v Tisé i v Ostrově nejdřív vítr osuší stěny, do kterých je nejvíc vidět. Něco jiného jsou několikadenní deště. Kdo tam leze častěji, ví kde hledat skály které vysychají nejdřív a že tam většinou neprší ve všech lezeckých oblastech kolem současně. Napoví mokrá silnice, mokrá půda cestou ke skalám a vlhkost skály při doteku rukou. Při příjezdu se dá optat kdy naposledy a jak hodně pršelo třeba v Refugiu nebo v kempu pod Císařem...
Tak prave protohle martane jednoho dne zjistis, ze uz nesmis na pisek tam a tam, protoze to plosne zakazali...vubec bych se jim nedivil. Ty tim lezenim (konzumem zazitku)taky zijes vic, nez by bylo zdravo co?
Hele jakej je rozdil mezi piskovcovejma masivama a piskovcovejma vezema ze se takhle debilne ptas? Boze muj, pisek prece jako pisek , ne? To je kazda generace pitomnejsi a pitomnejsi? Konzumejsi a konzumnejsi?
Nepřesné vyjádření, omlouvám se, Masíve. Masívy = Hřebenové stěny - zhruba jižní orientace. Nicméně jestli je nebo není skála suchá je subjektivní, pro jednoho už je, pro druhého ještě ne. Škoda,že není info jako třeba na Hruboskalsku.
Pan starosta si nevidí do úst. Na okruhu jsou metrové erozní rýhy, betony zábradlí půl metru nad povrchem, za Krejčím je v údolíčku naplavená malá Sahara, lesáci cpou do chráněného území smrky a největším problémem je lezení za mokra? A k čemu jsou podešťové limity? Kolik dní po dešti se dřív nesmělo lézt ve Skaláku? A kolik je to nyní? Proč je Sasové nemají? Záleží na expozici stěny, materiálu, který se i v rámci oblasti může lišit, vegetaci, na počasí za poslední týden, na množství a intenzitě srážek. Každý, kdo lezl v Tisé, ví, že když je 3 dny hezky a přijde krátká přeháňka, v Hřebenovkách to jen zasyčí, ale kdejaký chytrolín, ať už na místě, či od počítače hned má snahu někoho jebat, že nedodržel limit. A kde jsou v Tisé lezci nejvíc vidět? Druhý případ, je dávno po limitu a vidíte lézt lidi věci v severních stěnách, které jsou už od pohledu mokré. A vše je OK? Nicméně tady všichni volají po trestných výpravách v doprovodu policie, po pokutách a lynčování. V Tisé jsem si toho přelezl dost, rád bych si tam ještě sundal pytle z pár cest, ale do prostředí, kde se práská, buzeruje, pokutuje a hledají viníci vlastní neschopnosti za jásotu "veřejnosti" na netu, fakt jezdit nehodlám. Stejně nehodlám diskutovat s ochranářem z CHKO České Středohoří, který si chce léčit mindrák z toho, že mu přes CHKO vede dálnice, kterého mají Lesy ČR úplně na háku a který neví, kam mu díky chemii zmizely v lesích chráněné kytky v plantážích invazních druhů.
Dobře napsáno. Byl jsem tam týden na začátku prázdnin a i když byly v noci bouřky, tak při těch vedrech byla skála hned suchá. Pamatuju týdny, kdy okraje byly v pohodě a ve skalním městě se nedalo lézt, jak to bylo zavlhlé. Chce to trochu přemýšlet a když si člověk není jistý, tak jet raději do Anglického parčíku nebo na Sněžník.
Jo, ale ja si nevsim, ze by tu nekdo volal po striktnim dodrzeni limitu. Proste kdyz na to zaprsi par kapek a uschne to hned, tak te podle me niukdo buzerovat nebude. Ale kdyz nekdo leze na totalne prochcanem pisku, tak je to asi blby ne?
Zdar,
pro info borcům ošlehaným větry ventilátorů. V neděli kolem dvanácté jsem byl lézt v Tisé - konkrétně jsme lezli na náměstíčku mezi Žabí korunkou a Pevností. Nejdřív jsme se šli kouknout k Bílé plachtě, ale tam to bylo skutečně mokré. Tak jsme se vrátili - myslete si co chcete, ale např. Pevnost byla parádně vyfoukaná. Písek pod stěnou suchý, pocit naomak fajn.
Ad lezení na mokrém - jsme jednoznačně proti, ale zároveň jak již bylo zmíněno výše - chce to používat mozek a ne jen mechanicky... A ještě na okraj - myslím, že lezení na mokrém by mělo vadit především lezcům samotným a měli bychom ho mezi sebou řešit, mluvit, diskutovat. Když někdo ošlape kyzy a orve mokré lišty - ohrozí především sebe a nasere další lezce, případně záchranáře. Starosta ať se stará o erozy, zasr... zákoutí ve skalách a vykradené auta na parkáči. Turistům je nějaká urvaná lišta jedno.
Tak a teď jsem zvědav na tu drškovou. Tady na Lezci se drškovými jen hemží a na skalách vládne klid a mír :-)
Myslim, ze problem je v tom, ze vetsina lidi, kteri na pisku lezou dele, dosli stejne jako ty k urciteme prespvedceni, ze dovedou poznat zda je skala uvnitr sucha. Coz je podle me temer nemozne a mel by s tim problem i vystudovany geolog.. Proto pak obecne limity.
A dokolečka: obecný limit je na Tisou (oblast) jako celek. Ale podmínky na okrajovkách vepředu a uvnitř ve městě jsou úplně nesrovnatelný. Liší se orientace stěn (jih a západ x sever, severozápad...), to jak jsou schované pod vegetací či naopak otevřené a vystavené větru - rozdíly jsou tak velké, že je skoro pitomost aplikovat na to obojí jeden metr.
pokračování aneb interní počítačová chyba... B) pískovec v ČR není suchý nikdy C) lezení je proto dovoleno pouze 3 dny před dešťem a 3 dny po dešti D) mimo tyto dny může pískovec mít vyjímečně suchý povrch, ale uvnitř bude vždy mokrý E) dostatečná vrstva Mg, ale nepomůže jako F) nižší teplota, ovšem přeceňovaný pojem tření zaručí jen kombinace E) a F) Je-li po dešti a obloha je zatažená a povrch skály suchý, je za splnění podmínek E) a F) podmínka nejlepší. Pokud naopak zasvítí, vzniká tzv. humido a ani vrstva E) nepomůže. G) pokud fouká a je D), F) a E,) může i svítit a někdy není E) prakticky potřeba, tj. asi jeden den v roce. Z toho plyne, že není vůbec nutné snažit se na pískovcové skály lézt a naopak je třeba jít spát.
Kdyby blbost nadnasela, tak si Bido nezalezes vubec, pac by ses vznasel ve stratosfere a ne a ne klesnout. Ach ta zavislost na vykonech panove ze jo? Ze je to jako nikotinova zavislost?:-))
Hele Bido a kdyz se tu tak odvolavas a schovavas za Sasiky...jak to maji sasici s tim MG?A bilejma prackama, reknes nam tady?:-))
Bido pri vsi ucte k tomu co vse prelezes a zvladnes v lezeni...ono to tomu pisku vubec vadit nebude, kdyz tam uz nebudes a jini jezdit. Za tricet let si treba nejaky dnesni capart v kocarku bude chrochtat, jak to je na tom pisku nadherny. No a ani republika nijak neutrpi i kdyby cela "spicka lezecke komunity" zmizela z povrchu zeme:-))
ps: ja vim ze to vidite jinak, ale je mi to naprosto fuc, kapisto?
V Tisé v udávaném období padali i kroupy, ale předchozí odpoledne!!! viz foto dne před x dny. Spali jsme v Tisé a kamarád spal venku a opravdu nevydrží spát v dešti. Foukal dost vítr a lezlo se na hřebenových stěnách, skály byly suché. Běhal tam nějaký dědula a chlubil se, že je členem nějakého horolezeckého oddílu a že na lezce pošle policii. Takže takhle se asi dostal článek do novin. V ten den pršelo, ale až odpoledne a to už se nelezlo! Takže by to chtělo před odsouzením asi začít otázkou, byl někdo v to období v Tisé? A podepisujte se!
..bylo nebylo, ale v "lezeckem praveku" kdyz prselo casto, lezlo se Oto na Suskach , cim to asi tak a proc bylo Oto?:-)
Dobra, ok, jeste na Pantaku, no ale to je dach prece ze jo?:-))
Shrnuji dosavadní diskuzi: Ukazuje se, že lezci dělají vše v pořádku. Chyba je na druhé straně, která je vyloženě šikanuje svými neoprávněnými požadavky namísto toho, aby se zaměřila na námi lezci určené a objektivně důležité věci. To, že by lezec ničil skálu po dešti je nesmysl. V Tisé je mnoho rozličných sektorů, vždy se dá najít suchý. Suchou skálu lezec pozná, protože oplývá dostatečným vědomostmi a téměř profesionálně nabitými zkušenosti v oblasti pevnosti hornin, které mu umožní téměř neomylně určit, zda je skála suchá.
A to nejdůležitější pravidlo: Já jsem tam lezl, ale byl jsem v sektorech, kde bylo sucho. Ale mnoho ostatních lezců, asi překližkářů, prasilo v sektorech, kde bylo mokro a z toho mě bylo na blití!
Tisá je přírodní památka. V ní je ze zákona lezení zakázáno. O vyjímku musí někdo požádat a udělal to jako obvykle ČHS. CHKO vydalo rozhodnutí o podmínkách lezení, které obsahují mimo jiné zákaz lezení s magnesiem, za mokra atd. Za porušení těchto podmínek mohou tedy ukládat pokuty.
Pokud všem zainteresovaným (CHKO, obec, ČHS) dojde trpělivost s jejich věčným porušováním tak se může stát, že v příští vyjímce bude rozsah lezení výrazně omezen.
O srážkách v Tisé se můžete informovat zde
http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_srzstationdyn.php? day_offset=0&tday_off%3E%20set=0&seq=20186002
Vole jsi v Cesku , tak pis a mluv Ceeeeeesky...jdete s tema sektorama do haje, venku si tak mluvte, tam ty sektory pouzivaj, ale ve starych pruvodcich nejak ne a ne najit ty "In" slova sektor ten a sektor onen...uv vidim jak nekdo posila v Adru treba nekoho do sektoru toho ci onoho s tim ze tu a tu sparu , kamin, najde v sektoru tom a tom:-)) 4hodiny rano, tady prdel to cist, tak si jeste otevru pivo nez si to tady ty plky doctu :-)